Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Házi feladat elmélet - tételek
Lapozás: OK   20 / 39
(#) compaqamplifier válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Rart lehet darabolni.
(#) compaqamplifier válasza bodnar00 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Ja mondjuk nem az ellenállásra kiváncsiak.
(#) Directors válasza Peter65 hozzászólására (») Jún 13, 2012 /
 
Igen a BLDC-re gondoltam. Elírtam,bocsi.
(#) minicooper hozzászólása Júl 11, 2012 /
 
Hali!

Hasznos képletek számítások kezdőknek!
LETÖLTÉS
(#) elektros90 hozzászólása Nov 15, 2012 /
 
Sziasztok.
Van egy házifeladatom. Adott egy kapcsolási rajz. Elméletileg egy ME egyszerűsített belső áramköre. (De kitudja) Leszimuláltam Multisimben, de nem igazán produkál még hasonlót sem.
A lényeg az, hogy ezt kell megcsinálnom nyáklapra is.
Tudna valaki nekem segíteni, hogy esetleg mit változtassak, mit tegyek hozzá stb?
Mindent megpróbáltam de nem stimmel nekem az egész.
Köszönöm a választ.

(Kedves moderátor urak, majd megoldható lenne a kép eltávolitása? Nem lehet a neten.)

kapcs.jpg
    
(#) Mekk_Elek válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Mi a kérdésed? Ha jól értem nyákot kell ebből csinálnod. Miért akarsz rajta változtatni, mi nem stimmel?
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2012
(#) elektros90 válasza Mekk_Elek hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Ugyanazt produkálja ígyis.Csatoltam 2 grafikont is, Uout = f(U1), Uout = f(U2).
(#) Hp41C válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Szia!

Egy műveleti erősítő, komparátor így mőködik nyilt hurkú üzemben. Tegyél hozzá kölső negatív visszacsatolást... És szimmetrikus tápot használj.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2012
(#) elektros90 válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
Ez egy elsős (egyetemista) elméleti könyvből van, (Elektronika alapjai).Az a feladatom, hogy az elsősök majd ne csak az elméletet tanulják, hanem a tanultat ki is próbálhassák ezt kell megcsinálnom nekik, ugy hogy legyenek merőhelyek, csatlakoztatási pontok külső alkatrészekre, stb.
Mondta a vezető tanárom, hogy nem biztos, hogy minden stimmel, számoljam át.
Ez egy kisebb szemesztermunka.Nem nehéz, a számításokkal megvagyok csak a szimuláció kicsit megkevert.Még ilyen karakterisztikát sehol sem láttam, semmilyen tankönyvben, vagy neten.

Ennek minthogy a csatoltra kellene hasonlítani? Ha behunyom mindkét szemem
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2012

opamp.jpg
    
(#) pucuka válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 15, 2012 /
 
A te szimulációd is ilyen, csak "picivel" meredekebb. Ha van negatív visszacsatolás, akkor csökken az erősítés, nem lesz ilyen meredek. De ha a vízszintes tengelyen a léptéket változtatod, akkor jobban ábrázolódik az erősítés. A bemeneten mV, a kimeneten V van.
A hozzászólás módosítva: Nov 15, 2012
(#) fordkapcs válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
A kapcsolás amit betettél csak elméleti, a gyakorlatban kissé másképp kellene kinéznie, és picivel kevesebb alkatrész is elég lenne hozzá. Összedobjak neked egy rajzot (ami a gyakorlatban is jól menne)?
(#) fordkapcs válasza fordkapcs hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Hát, nem lett kevesebb alkatrész, de legalább a gyakorlatban is használható lenne ugyanúgy mint egy normális opamp, és persze a szimulátorban is jól működik.

opamp.png
    
(#) fordkapcs válasza fordkapcs hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Kicsit egyszerűsítettem rajta, így is jól megy, és kevesebb alkatrész...

opamp2.png
    
(#) fordkapcs válasza fordkapcs hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Mégtovább egyszerüsítve, és még mindíg jó...

opamp3.png
    
(#) elektros90 válasza fordkapcs hozzászólására (») Nov 16, 2012 /
 
Köszönöm szépen a tanácsod.Tanulmányoztam a szakirodalmat és én is erre a gondolatra jutottam, hogy az én áramköröm csak egy nagyon leegyszerűsített elméleti kapcsolás.
Mindenesetre érdekes lesz megmondani a profnak
(#) pucuka válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Azt azért nem értem, miért foglalkozol magával az áramkörrel? Az egy fekete doboz, aminek a mérését vizsgálatát kell előkészítened. Ebből a szempontból tök mindegy, mi van a dobozban, egy gyárilag épített integrált áramkör, vagy egy annak kapcsolása alapján épített valami. (ez nem igazán szokott működni)
A transzfer karakterisztikáját kell mérni (legalábbis ezt írtad) az pedig a bemeneti feszültség, és a kimeneti feszültség viszonya. Ez egy ferde egyenes, (már ha lineáris az erősítő) aminek a meredeksége az erősítés függvénye. Ezt ábrázolta a csatolt rajzod. Amit szimuláltál, az is az, csak nagyon meredek, mivel egy ilyen erősítőnek igen nagy az erősítése, Ha az ábrázoláskor megváltoztatod a koordináták léptékeit, (uV - V) akkor mindjárt nem lesz olyan meredek, és hasonlítani fog a tankönyvben ábrázoltakhoz.
(#) elektros90 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Pont az a lényeg, hogy nekem nem egy fekete dobozt kell mérnem, gyári áramkörrel.
Nem is a mérést kell kidolgoznom, hanem magát az áramkört kell elkészítenem nyákra.
Kiszámolni az alkatrész értékeket, kidolgozni az egyes részegységek működésének elméletét(differenciál erősítő, áramtükör stb.)
(#) pucuka válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Egy létező integrált erősítő utánépítését én sem ajánlom. A két technológia jelentősen különbözik egymástól, azokat a parazita elemeket amik az integrált erősítő készítésénél automatikusan, és méretezve belekerülnek az áramkörbe, nem tudod utánozni. Egy ilyen erősítő nyílthurkú erősítése több mint 80 dB, és ez már egy egymás közelében levő diszkrét elemekkel széles sávban a gerjedés veszélye nélkül nem megoldható. Úgyhogy ha meg kell építeni, akkor egy minimalizált kapcsolást építs, amiben minden funkció benne van, mint az integrált áramkörben, de a nyílthurkú erősítés 60 dB alatt maradjon, és gondoskodj a felső határfrekvencia se nagyon lépje túl a 100 kHz -et.
A 60`évek közepén, mikor csak katalógusban láttunk 702 áramkört megpróbálkoztunk az utánépítésével. Nem sok sikerrel, alaposan gerjedt.
(#) elektros90 válasza pucuka hozzászólására (») Nov 17, 2012 /
 
Én nem is vártam az áramkörtől csodákat, nem is ez a cél. Inkább az, hogy kaptam egy feladatot és megkell csinálnom. Nem én találtam ezt ki. Kiválasztott a tanár a könyvéből egy kapcsolási rajzot és azt kell elkészíteni.Amivel majd játszanak az elsőévesek.
Nincs elvárva a "tökéletesség".
Köszönöm a tanácsokat. Kedden konzultáció, majd jelzek a fejleményekről.
(#) elektros90 hozzászólása Nov 23, 2012 /
 
Még csak ma voltam konzultálni a tanárral.
Valamiket módosítottam, próbálgattam. A tanár azt mondta, jó lesz az, még csináljam...
Csatoltam egy PDF et, abban vannak az egyes bekötések + jelleggörbék.
(Az utolsót nem csak elnéztem)
Hogy lehetne a feszültség határokat kiszélesíteni?
Köszönöm a válaszokat.
(#) elektros90 válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 23, 2012 /
 
Az invertáló kapcsolást elnéztem. Most leszimuláltam a rendes kapcsolást és működik.
Segítene még valaki abban, hogy mivel tudnám megoldani, hogy 10/12V legyen a kimeneten? Van egy "kis" offszet, de hát nem is lehet teljesen tökélet.
(#) Peter65 válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 24, 2012 /
 
Szia!
A kapcsoláshoz annyit mondanék, hogy Q3-Q4 és Q10-Q7 áramtükrök diszkrét kapcsolásban akkor lesznek elfogadhatóan stabilak, ha az emitterkörükbe beteszel 1-1 ellenállást.
A feszhatárolás okát próbáld meg néhány belső pont mérésével megkeresni. Például Q5 és Q8 bázisfeszültsége segíthetne ebben.
Nem ismerem ezt a szimulátort, XMM1 műszernek mekkora a belső ellenállása?
(#) diamik hozzászólása Dec 1, 2012 /
 
Kedves HE-ok!

ZH-t kell írnom a térvezérlésű tranzisztorokból. JFET esetén ugyebár elzáródási feszültségről beszélünk, MOSFET-nél küszöbfeszültségről. Az lenne a kérésem, hogy ha valaki lenne olyan kedves és összeírná nekem minden típusra (n-re és p-re) a küszöb illetve nyitófeszültségek értékét. Gondolok itt arra, hogy pozitív vagy negatív és mennyi a jellemző értéke. Sajnos sehol nem találtam erre vonatkozó adatot a neten.
Hálás lennék a segítségért (bár tudom sokra nem megy vele az ember de hát... )
(#) HA5AWS válasza diamik hozzászólására (») Dec 1, 2012 /
 
Szia!
Szerintem legjobban akkor járnál, ha típusokból egy-egy adatlapot letöltenél, az tartalmaz minden ilyen információt amit keresel.
Üdv: Gábor
(#) kadarist válasza diamik hozzászólására (») Dec 1, 2012 /
 
Szia!
Szerintem ha vennéd a fáradságot és átböngésznél néhány FET-adatlapot, akkor megkapnád a kért értékeket. Segítség.
(#) diamik válasza kadarist hozzászólására (») Dec 1, 2012 /
 
Köszönöm a segítséget. De nem olyan ember vagyok, aki a se**ét vakarja és elvárja, hogy mások dolgozzanak helyette. Nem is ezért írtam ide. De az oltás várható volt. Zárójel bezárva..
(#) pagaby hozzászólása Dec 2, 2012 /
 
Heló!

PLC című tárgyból az egyik vizsgatémám címe a következő:
"Hagyományos gépvezérlés, teljes párhuzamos vezérlés, szinkron gépvezérlés, rendszerbe szervezhető gépek"

Tudna valaki valami kiindulási alapot adni ehhez, hogy mit nézzek át?

Előre is köszönöm!
(#) elektros90 hozzászólása Dec 4, 2012 /
 
Sziasztok.
Nemakartam új témát nyitni ezért írtam ebbe.

Adott egy házifeladat és egy 8051 alapú ADuC 836, Adatlap

A feladat egyik része írás/olvasás a FLASH/EE Data memoryba, ez 4 Kbajtos.
Ezek a regiszterek állnak rendelkezésemre: (32.oldal)
EADRH/EADRL, EDATA1-EDATA4, ECON

Keil uVision 4et használok. C ben programozunk. Gondolkodtam a dologon, de nemtudok rájönni, hogy oldaható meg, mik a lépések ha pl. "Hello World" öt akarok beírni.

Valaki esetleg rátudna vezetni a dologra? Köszönöm szépen.
(#) martin96 hozzászólása Dec 12, 2012 /
 
Sziasztok!
Valaki leírná, hogy kellene megoldani ezt?
Egy bázisköri feszültégosztós erősítő.
U(T)=15V
U(BE0)=0,7V
I(C0)=5mA
U(CE0)=7V
U(C0)=9V
Béta=150

és amik kellenének.
R(C)
R(e)
I(B0)
U(B0)
R(2)
R(1)
I(0)=10*I(B0)
(#) mrobi válasza martin96 hozzászólására (») Dec 12, 2012 /
 
Valami nem jó a számadatokkal. Az U(C0) gondolom az Rc ellenálláson eső feszültség. Az U(CE) pedig a kollektor-emitter feszültség. U(T)= U(C0)+U(CE)+U(E0). Ha behelyettesítesz már látszik hogy valami nem jó. 15=9+7+x. X=-1.
Következő: »»   20 / 39
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem