Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » GPS modul és PIC
 
Témaindító: Mate12345, idő: Jan 26, 2009
Lapozás: OK   7 / 9
(#) Simon Kornél hozzászólása Jan 6, 2013 /
 
Lenne egy másik kérdésem.
Nem tudja valaki, hogy mit jelent a Geoidal separation?
üdv.
(#) Simon Kornél hozzászólása Feb 10, 2013 /
 
Sziasztok!
Remélem valaki még látogatja a fórumot!
Következő problémába ütköztem. Egy GPS-PA6B vevőm van, amit szeretnék egy PIC18F4550-eshez illeszteni. Ez tud kommunikálni USB-én és soros porton keresztül. Az USB-s adat kommunikációt már kipróbáltam és azzal nincsen semmi gondom.
A soros adat kommunikációt nem tudom rendesen életre kelteni. A vevő egységből érkező soros adatokat egy 100nF-os kondin (leválasztás miatt raktam be, mert a MAX232 beterhelte a vevőmet) keresztül egy MAX232-vel illesztem (a fentiekben olvastam a jelszint problémákról). A beérkező adatokat a PICkit2-es égetővel szeretném beolvasni a számítógépbe. A vevőtől érkeznek az adatok a gépre, de nem értelmezhetők (lásd a képen). Arra gondoltam, hogy a MAX232 negálja a rajta keresztül menő jeleket, de visszaszámoltam pár kapott értéket és nem kaptam értelmes eredményt.
Most próbálom megfordítani a jelet, de úgy látom nem fog megfelelő érték érkezni számomra. A másik észrevételem, hogy az átviteli sebességet változtatom, akkor változnak a karakterek is. Az érkező adat csomagoknak az eleje hasonló szokott lenni, mindegyik egy "$" (dec-36, 24h) jellel kezdődik. Helyette nekem CBh-vel kezdődik az adatcsomag, aminek a negáltja 34h lesz és az nem más, mint a "4"-es karakter.
Remélem elég érthetően körül írtam a problémámat. Remélem tud valaki nekem segíteni.

Mellékelten csatolom a GPS-PA6B leírását.

Mielőbbi válaszotokat előre is köszönöm!
Üdv.
(#) Simon Kornél válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 10, 2013 /
 
Bocsi, ezt a topic-ot.
(#) bbalazs_ válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 11, 2013 /
 
Nem egeszen vilagos, hogy a PIC-el vagy a PC-vel akarsz sorosan kommunikalni.
A PIC eseten nem szukseges semmilyen jelszint-illesztes. Remelem, nem kuldted meg szegeny PIC-et +-12V-al...
A tobbi adat meg ott van a leirasban, baudrate, paritas, stopbit.
(#) sirály12 válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 11, 2013 /
 
Ha ezt a vevőt közvetlenül a pic-be kötöd, akkor működnie kell! Nem kell ide max232 sem semmi más. Ennek itt ttl-es rs232-es portja is van! Csak a 9-es láb kell, ahhoz, hogy adatokat kapj a modultól. Ezt a lábat bekötöd a piced(4550) 26-os lábára.
Ha a modul jól van bekötve bárminemű parancs nélkül is elkezdi küldeni az adatokat 4800 bps-el. Max232 csak akkor kell, ha ezt a modul közvetlenül a számítógéped soros portjára akarod illeszteni.
(#) proba válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 11, 2013 /
 
Azt a részét nem nagyon értem ,miért kellett a 100 nF kondenzátor .Ha a Max beterhelt a kimenetnek ,a 100 nF még tovább ront rajta... Inkább a beterhelés okát keresd meg. A rosszkor indított kommunikáció is szokott furcsa karaktereket generálni.
(#) dinokal hozzászólása Feb 11, 2013 /
 
Sziasztok!
Van egy hibás LST-GPS07 -es típusú GPS-em. Nem lehet bekapcsolni, se kép se hang. A neten nem találtam semmit róla.
Belenézve a GPS modul rá van forrasztva az alaplapjára. Ha mégis sikerülne valahogy beüzemelni, hogy lehetne az adatokat kinyerni a modulból egy PIC-el?
Vagy nem érdemes foglalkozni vele a beforrasztott modul miatt?
Még a típusát sem tudom
Üdv.
(#) proba válasza dinokal hozzászólására (») Feb 11, 2013 /
 
Kiforrasztás előtt tisztázd melyik lába a táp melyik a kimenet.Ezután a modult kivéve szerintem működésre bírható.Nagy beállítás nem hiszem hogy kell hozzá.A kimeneten a legtöbb modul magától küldi az adatokat.Csak a tápfeszültséget, a jelszintet, és sebességet kell tisztázni.
(#) pici válasza dinokal hozzászólására (») Feb 11, 2013 /
 
Inkább a nem érdemes foglalkozni vele mellett szavaznék.
Pár ezer forintért lehet kapni GPS modult (van antennás és nélküle)
Ezek újak, biztos mennek és van leirás hozzá, később beszerezhető több is.
Ha értenél az AVR-hez, akkor mondanám, hogy nekem van pár GPS modul, ami mellett ott van egy ATMEGA328 is, amit lehet programozni. (gyári SE cucc)
(#) Simon Kornél válasza sirály12 hozzászólására (») Feb 11, 2013 /
 
Szia!
Köszönöm a válaszodat neked is és a többieknek is.
Egyenlőre PIC nélkül szeretném a soros adatokat kiolvasni a GPS-ből. Kipróbáltam, hogy közvetlenül olvasom a GPS-ből az adatokat a számítógépre a PICkit2-es égetővel. De közvetlenül nem megy, csak egy 100nF-os kondin keresztül.
Írtad, hogy nem kell kondi, de nem találom, hogy miért nem megy a GPS-em (kondi nélkül).
Kondival az alábbi adatok jönnek, már kezd hasonlítani egy kicsit a valósághoz.
Mit próbáljak még meg, hogy olvasni tudjam az adatokat?
Köszönöm a segítséget előre is!
Üdv.
(#) proba válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Némi problémának érzem ,a modul kimenő feszültsége L=0 H=2,8V a pickit meg szerintem 5V jelszintekkel dolgozik.Ettől kezdve eléggé megbízhatatlan még ha most jó is lenne.(a kondi szerintem némi feszültség többszörözést csinál ezért tűnik vele működőnek.)
Esetleg egy tranzisztoros inverter 12V kombináció és a gép soros portja ,vagy valami szintáttevő áramkör úgy a pickittre. Esetleg a pickitet megpróbálni 3,3V os USB portra tenni (ha egyáltalán van olyan).
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2013
(#) sirály12 válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Egy topikot ajánlanék válaszként: 5V <-> 3,3V interfész

Ajánlanám a második hozzászólást, vagy a doksit, ami linkelve van. A legegyszerűbb megoldás 1-2 tranzisztoros, de ic-s megoldások is vannak.
(#) Ktulu válasza Simon Kornél hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Adatlap szerint: "Available Baud Rates Default:9600bps"
Miért 4800-al próbálod?

Én az ilyensmit mindig egy régi Nokia DLR-2L típusú adatkábellel próbálom. (RS232-t 3.3V szintre illeszt)
Program amit használok: u-center 6.10
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2013
(#) dinokal válasza pici hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Köszönöm a válaszokat. Sajnos nyugdíjas lévén épp az anyagiak hiánya miatt gondoltam az ujrahasznosításra. Mivel semmilyen adat nincs róla, egyenlőre félreteszem . PIC programozásban még az elején járok, az ATMEGA-hoz meg egyáltalán nem értek.
Ezért lett volna jó ha felhasználhatom a GPS modult, meg az LCD kijelzőt, hátha azok nem mentek tönkre benne.
(#) sirály12 válasza dinokal hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Én gps modult letesztelném a helyedben, általában azok nem mennek tönkre csak úgy. Egy próbát megér.
(#) pici válasza sirály12 hozzászólására (») Feb 12, 2013 /
 
Tönkre nem ment (még), de egy kezdő kolléga hogy forraszon ki egy SMD panelt amit nem hőlégfúvozhat, mert azon is vannak alkatrészek és négyoldalon vagy 20 forszem. (én szedtem ki vagy 60 ilyet flottás cég megbízásából)
LCD szerintem jó lehet, de ha nem tudsz profin programozni, akkor csak cserealkatrész egy másik GPS-ben.
Értem én, hogy érdekes kincsek, de ha nem tudod kiszedni/újnyákotkészíteni/programozni, akkor csak kacat.
Egy profihobbis is annyit tehet, hogy felprogramoz egy AVR/PIC-et és a képernyőre kiírja a GPS soros kommunikációt. De ezzel semmire nem lehet használni, egy halom szám a képernyőn, nem lesz belőle térkép/utvonaltervezés.
sztm
(#) sirály12 válasza pici hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Ezekben egyetértek veled.
(#) pici válasza sirály12 hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Megy a CARpc-d?
Milyen navigáció fut rajta?
(#) sirály12 válasza pici hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Igen, már vagy 1,5-2 éve használgatom. Saját frontendet készítettem, bár még most sincs kész, mindíg fejlesztek rajta valamit. IGO-t és Mireo-t használok navigációra.
(#) dinokal válasza pici hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
Az LCD mellékes, majd később kéne PIC proramozás tanulásához. A GPS modulból meg csak az adatok kellenének majd Picbe beolvasva, esetleg karakteres lcdre kiírva.
Egy etetőhajót szeretnék építeni, és piccel vezérelni, a GPS adatok csak hab lenne a tortán
Tudok nyákot gyártani, de az sem lenne gond ha az eredeti helyén csatlakoznék rá a piccel.
Az a gondom hogy semmilyen információm nincs róla, anélkül meg nem akarom szétbuherálni.
Eddig mindent úgy építettem, hogy először adatokat gyűjtöttem hozzá, minden működött is rendesen, ritkán kellett utólag belebarkácsolni, ezt szeretném most is elkerülni .
(#) sirály12 válasza dinokal hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
A táprészt elvileg ki tudod mérni, mármint, hogy hol kapja meg az 5 vagy a 3,3V-ot. Innentől kezdve a többi lábra rá kell próbálni, hogy jön-e adat vagy sem. A kérdés az, hogy van-e soros kimenete.

Nincs semmilyen azonosító rajta?
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2013
(#) dinokal válasza sirály12 hozzászólására (») Feb 13, 2013 /
 
A tápvonalak kimérése nem lenne gond. Magán az alaplapon van némi felirat, csak az magára a készülékre vonatkozik. A GPS modul árnyékoló lemezzel van borítva, leforrasztva. Csak egy vezeték jön ki alóla a külső antennához, és a plusz antenna csatlakozóhoz. Szét tudnám applikálni, de elég kényes munka, és nem szeretném véletlenül tönkre tenni, hátha másképp is meg lehet oldani. Ezért próbálok meg előbb információt szerezni magáról a készülékről, hátha közelebb jutok a megoldáshoz. Sem a szemem sem a kezem nem úgy műkszik mint 20 éves koromban Ezért érdeklődök, hátha valaki tud infót adni erről a GPS-ről. Mivel nem ma kezdtem az elektronikával foglalkozni, eléggé felszereltem magam műszerekkel, de ekkora frekivel eddig még nem foglalkoztam, és gyakorlatból tudom, nagyfrekin a legkisebb hibázás is a gondok tömkelegét hozza maga után. Ha nem lesz más választásom, kénytelen leszek megbontani, hátha több információhoz jutok.
(#) proba válasza dinokal hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Ne ess kétségbe.Először keress egy/több találomra kiválasztott GPS modult.Ezeket tanulmányozva rájöhetsz ezek eléggé egyformák . Az egész általad hozzáférhető része közel nem nagyfrekvenciás.Általában 4,8-9.6 Kbaud talán egyet hallottam ami a 30 kbaud környékén volt.Szerintem ha adsz neki tápot valahogyan ,egy szkóppal /multiméterrel eldöntöd melyik a kimenete , és 3,3V vagy 5V-os utána egy adatkábellel illeszted a PC hez,egy terminál progival gyorsan tisztázható a sebesség/adat formátuma. Ha ennél bonyolultabb akkor viszont felejtős az egész.
(#) pici válasza dinokal hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Bocs, ha egy kicsit lelombozó vagyok, de még mindig nem értem, mit kezdesz a GPS-ről jövő adatokkal?
Mert ha csak "játszásdi" akkor megértelek, tanulni lehet belőle. Leginkább UART kezelés és feldolgozást.
Szóval mit kezdesz ezekkel az adatokkal:
  1. $GPGGA,092750.000,5321.6802,N,00630.3372,W,1,8,1.03,61.7,M,55.2,M,,*76
  2. $GPGSA,A,3,10,07,05,02,29,04,08,13,,,,,1.72,1.03,1.38*0A
  3. $GPGSV,3,1,11,10,63,137,17,07,61,098,15,05,59,290,20,08,54,157,30*70
  4. $GPGSV,3,2,11,02,39,223,19,13,28,070,17,26,23,252,,04,14,186,14*79
  5. $GPGSV,3,3,11,29,09,301,24,16,09,020,,36,,,*76
  6. $GPRMC,092750.000,A,5321.6802,N,00630.3372,W,0.02,31.66,280511,,,A*43
  7. $GPGGA,092751.000,5321.6802,N,00630.3371,W,1,8,1.03,61.7,M,55.3,M,,*75
  8. $GPGSA,A,3,10,07,05,02,29,04,08,13,,,,,1.72,1.03,1.38*0A
  9. $GPGSV,3,1,11,10,63,137,17,07,61,098,15,05,59,290,20,08,54,157,30*70
  10. $GPGSV,3,2,11,02,39,223,16,13,28,070,17,26,23,252,,04,14,186,15*77
  11. $GPGSV,3,3,11,29,09,301,24,16,09,020,,36,,,*76
  12. $GPRMC,092751.000,A,5321.6802,N,00630.3371,W,0.06,31.66,280511,,,A*45
(#) proba válasza pici hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Egy térképpel (akár papirossal is tudni fogja hol van) ,lehet belőle pontos időt generálni.Egy táp + illesztő soros portra irány a laptop lehet navigálni ...
(#) pici válasza proba hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Ez szép, de életszerűtlen.
- "Egy térképpel" milyennel? Mert papír térképeken nincs GPS koordináta. Katonait meg nehéz már beszerezni.
- Digitális térképen? Csak magyarország beszkennelve olyan felbontásban, hogy használni tudd, annak akkora a mérte, hogy nem tudod kezekni (szeletekben sem) saját alkalmazásban. Na meg a kalibráció, hogy oda mutasson, ahova kell.
- Pontos idő. Erre tán még használni is lehetne, de hol? Mert lakáson belül nem vesz adást. Lakáson kivül meg nem nagyon van óra kirakva. Ráadásul mindenkinek van pontos órája és telefonja, ami az adótoronnyal szinkronizál.
- Laptopra rakni és navigálni... használtál már ilyet? Gyártanak gyárilag BT vagy soros GPS modulokat pár ezerért laptophoz, de még soha nem láttam senkit laptoppal szaladgálva navigálni, még az autóban sem, nem véletlen.
- Anyagiak: 10eft alatt kapsz rendes GPS-t térképpel.
Ha 1 napnál többet dolgozol a NYÁK tervezéssel, összerakással, felprogramozással, akkor már minuszban vagy. De egy profinak is az egész legalább 3 nap + anyagár. Ennél olcsóbb, ha veszel egy használt GPS-t.
Szóval amiket írtál, meg lehet csinálni, de szerintem tök értelmetlen.

Nekem is van 2 marék GPS modulom. De egyetlen értelmes alkalmazást csináltam eddig vele. Ejtőernyősöknél van "csúsztatásos" verseny. A lényege, 3000-ről 1500-ra zuhanva milyen nagy vízszintes távolságot tudsz megtenni. (Szárnyasruhások előnyben.)
Ilyen kütyű alig van, és rendes szoftver se hozzá. Volt olyan, hogy 5 ugrásomból 3-szor a garmini nem mért... Ezért kellett.
(#) pici válasza dinokal hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Nem lebeszélni akarlak, hogy csinálj bármit, csak felnyitni a szemed, hogy ha találunk valami érdekeset és ahhoz keresünk felhasználást, az nem működik.
Ha szükséged van valamire, ahhoz kell keresni optimális alkatrészeket.
sztm
(#) dinokal válasza pici hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Mivel az etetőhajó PIC vezérlésű lesz, ezért gondoltam kibővíteni GPS-sel. Egy nyílt felületű tavon az irányt még nagyjából be lehet lőni, de a távolság már más tészta. Erre lenne jó a GPS. Ha kb egy 10 méteres körön belül tudom tartani rendszeresen, az már nagyon jó lenne.
Van egy tökéletesen működő darabom, kb. öt éves, de az kell a munkámhoz
Amiről szó van, azt hibásan kaptam egy munkatársamtól. Mivel most egy ideig a vezérléssel leszek elfoglalva, a GPS bővítés ráérne, annál csak az anyaggyűjtésnél tartok.
Tehát félig játék félig nem
(#) Kovabe válasza dinokal hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Szia
Olvasom a projektedet, én is hasonloban gondolkodok csak egy nagy kérdés merült fel mégpedig hagy a parton mivel kotrolálod a poziciot. Én okostelefonra gondoltam de ahoz már nem tudom hogy milyen program kellene, esetleg van ötleted?
Üdv Kovács Gábor
(#) proba válasza pici hozzászólására (») Feb 14, 2013 /
 
Tudom ,gombhoz kabátot... Tényleg nem sok értelme van ,mindent megvehetsz készen.A térképről csak annyit ,turista térkép simán tartalmazza a szélesség ,hosszúság adatokat ,tehát ehhez használható (bár nem vitatom megépítve többe kerül mint egy egyszerűbb kézbe való kütyü.) Óraként meg én is használom ,igaz fel van vezetve a padlásra .Sok értelme nincs, de legalább pontos. (a frankfurti idővel működő órák antennajel gyengeség miatt kiestek.. egyébként meg mániám az óra gyártás)
Következő: »»   7 / 9
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem