Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
Honnan maradt le egy pont ha szabad kérdeznem?
Ha jól látom a rajzon, a TIP 35-ök közös kollektora nincs kivezetve, nincs összekötve az A mérővel.
Innen gondolja Papus szerintem.
Az a baj hogy van benne integrált áramkör. Nekem olyan kellett, amiben nincs integrált áramkör, pont ezért esett a választásom erre.
Nagyon szépen köszönöm neked is, és persze Papusnak is.
Akkor lehet hogy a panelterv is rossz? A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2013
Miért problémás az IC?
Mindenképpen diszkrét áramkörökből szeretném megépíteni a tápegységemet.
Plusz sok RF áramkör lesz róla működtetve, és azok tudtommal tipikusan kinyírják az integrált áramköröket. A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2013
Miért van ellenérzésed egy kb. 70Ft-os alkatrésszel szemben?
Az egyik okot feljebb írtam, a másik pedig nem az ára, hanem az hogy nincs hozzám közel egy bolt sem, ezért problémás a beszerzése, meg nálam valami mindig kinyírja ezeket az integrált áramköröket.
A rajzod nagyon hasonlít egy öreg klasszikusra (itt). Nálam működik mai napig, de ezzel együtt is javaslom megfontolni a választást.
Köszönöm, ez még jobban tetszik, átláthatóbb, szerintem akkor ezt fogom megépíteni.
Bocsáss meg, amúgy nem a te általad tervezett táppal van a baj, hanem számomra, hogy is mondjam, unszimpatikusak az integrált áramkörök.Számomra a régi típusú elektronikai készülékek jobban tetszenek.
IC-k nélkül manapság már semmire sem mész. Amitől azok elhullanak, a diszkrét áramkörök is el fognak. Azoknál sokkal tovább tart majd a helyreállítás, sokkal több alkatrészt kell kimérned, ha valami gond lesz. Ebben az alkalmazásban bőven van létjogosultságuk. Lassan egy tokban kapsz meg mindent. Nem félreérteni, van, amire a sima tranyós kapcsolások jobbak lehetnek. De egy tápegység már uA723-mal is egyszerűbb. Persze, csak szerintem.
Tudom, hogy IC nélkül nem lehet sokra jutni a mai világban, de a 723-as IC pont az amit pl CB rádióval ki lehet nyírni, nekem pedig mivel a fő érdeklődési köröm a rádiózás, Szükségem van egy olyan tápra, ami nem fog behalni az RF behatásoktól.
A 723-al valóban voltak régen ilyen gondok. Nekem az 2.7.xx (remélem jót írtam, kicsit bele vagyok kavarodva) táphoz nagyon hasonló van több mint 20 éve, LM324-el. soha nem volt gondom. Pedig ment róla cb-is, FM160/05-is. Szóval ettől ne tarts!
Van ehhez egy gyerekkori tervem, amit néhány éve berajzoltam egy nyáktervező programba. Egy jelentős méretű alumínim lemez vezeti ki a keletkező hőt, ezen van minden hűtendő tranyó, és az emitter ellenállások is ezen keresztül csatlakoznak. Sőt lapos tokos tranyókhoz is megvan a tervváltozat.
A hozzászólás módosítva: Szept 24, 2013
Nagyon szépen köszönöm.
Ennek van egy olyan előnye a mai korszerűbb megoldásokhoz képest, hogy könnyen megcsinálhatod magadnak szimmetrikusra is. Ahogy olvasgattam sokaknak probléma, hogy nem szimmetrikus (+/-) kimenetű a labortápjuk.
Üdv!
A panelmérőn kicseréltem a két OP07-est és a tranzisztorokat, a T3-as is BSS84-lett, de továbbra is rosszul mér. Komolyan most már nem tudom mi baja, már csak a PIC maradt lehet abban a hiba? Nem lehetne valahogy átrakni az árammérést a BE1-re? Inkább a feszültség mérés legyen pontatlan az úgy is 400V-os méréshatárban van 1 tizedesjegyig, lehet meg se jelenne rajta a hiba. Az smps 2 labortápodon nem nézted miért van letekert potmétereknél fordított polaritással 0,4-0,8V? A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2013
Valaki átnézte a tervet, nincs-e benne elkötés?
Szia!
Nem tudok erre már nagyon mit mondani, a panelmérőnek jól kellene működnie. Régebben ilyenkor azt mondtam hogy hozza el az illető a panelmérőjét aztán ránézek és megcsinálom neki, azonban már jó ideje nincs időm ilyesmire, kedvem meg főleg nem. Félek ugyanis hogy ez a probléma már anélkül hogy látnám a műszert és én magam méregethetném végig, nem fog megoldódni. Az én SMPS II tápomnak a közelébe is alig kerültem mostanában, de amikor igen akkor is mással kellett foglalkoznom. Ha legközelebb lesz végre időm a táppal foglalkozni, akkor is a méréseket fogom rajta elvégezni amiket már régóta szeretnék (stabilitás, hatásfok, zaj, stb.).
Szia Alkoto!
Sok kulonbseget en nem latok a regiekhez kepest, de ami ujkent hatott -es amit a rajzon megjegyzeskent te is jeleztel- azon nem lattam elkotest.
Köszönöm, akkor rajzolok egy térbeli változatot is a látvány kedvéért, és felteszem a tervet, hátha ez jobban illik valaki elképzelésébe.
Szóval én úgy állítottam be a hővédelmet, hogy ha a labortápegység hűtőbordája eléri a 30fokot, akkor elkezd hűteni az áramkör, amely a hőmérséklet növekedésével fokozatosan nő amíg a 65 fokot eléri, akkor pedig kikapcsolja a tápegységet a relé, hogy nehogy tönkremenjen valami.
Sziasztok!
Az normális jelenség a 2.7.4a labortápegységnél, hogyha rá van rakva egy 60W-os 24V-os izzó, akkor ha az áramkorláttal szabályzom lefelé az áramot, valami oknál fogva a feszültség is esik lefelé, tehát ha az áramkorlátom 1,7A-on van, a feszültségem lemegy 15V-ra a 24V-ról...
Igen, normális. Mivel csak akkor tud kisebb áram folyni egy fix terhelésen, ha kisebb a feszültség. Ohm törvénye szerint.
Akkor rendben, már kezdtem megijedni..
Üdv!
Ezt nem tudtam! Köszönöm a felvilágosítást!
Úgy néz ki, kész lettem a labortápegységgel! Minden működik jól, kivéve egy valami, mindjárt ki is térek rá, csak előbb be szeretnék számolni arról, hogy szerintem oké lesz melegedése is, mert 10perc után ebben az állapotban is, csak annyi volt, hogy a tranzisztorok kéz-meleg víz hőmérsékletűek voltak, kellemesen langyosak, nem is hidegek, nem is melegek. Ahogy látszik, csak a kezdő LED világított (ami ~27-28 foknál gyullad fel). Az egyetlen probléma viszont az, hogy a műszerekkel valami gond van, nem tudom tapasztaltatok-e már ilyet. A multiméterem szépen kimutatja a 23,9V-ot, ami be van állítva, és stabil (néha 1s-ra felugrik 24V-ra, de visszaesik rögtön 23,9-re), ám az ICL7107-es panelműszer viszont rákapcsoláskor sem pontos adatot mutatott, majd megfelelő időközönként, lépet tizedes mennyiséggel felfelé, ami azt jelenti, már a videón is láthatóan 2-3 tizeddel többet mutatott mint az igazi feszültség, és ez tovább nőtt volna. Nem tudom miért. Az árammérő is különben ugyan ezt csinálja, annak ellenére, hogy a gyári multiméter stabil értéket mutatott... Van erre ötletetek, hogy ez micsoda?
Remélem a dobozolás is szépen fog sikerülni, várom a kritikát, véleményeket! Üdv! LINK A hozzászólás módosítva: Szept 29, 2013
|
Bejelentkezés
Hirdetés |