Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » RGB színkeverés
 
Témaindító: Router, idő: Dec 2, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   7 / 11
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Android Bluetooth control Arduino 8 devices : Link
Igaz ebben a videóban a telefon csak reléket vezérel, de hátha ad ötletet...
A hozzászólás módosítva: Nov 1, 2013
(#) _JANI_ válasza elektros90 hozzászólására (») Nov 1, 2013 /
 
Itt a HE-n is van egy cikk. _PIC_(AVR)_vezérlése_Android_telefonnal:_Link_
Nem tudom mennyire lesz hasznos ez a cikk. De majd kiderül.
(#) whitedrago hozzászólása Dec 11, 2013 /
 
Sziasztok!

Ezt a kapcsolást néztem ki RGB LED-ek meghajtására. 2 kérdésem lenne: ez a kapcsolás alkalmas-e erre a célra és hogy mekkora lesz a kimeneti feszültség? A kinézett LED 5 Volton 30mA-t vesz fel (legalábbis a katalógus ezt írja), akkor ha a bementi feszültség 5 Volt, akkor a kimeneti (amire a LED-et kötöm) az is kb. 5 Volt lesz? Amúgy nem akarom a LED-eket 5 Voltról hajtani, majd beiktatok nekik egy-egy ellenállást.
A hozzászólás módosítva: Dec 11, 2013
(#) elektros90 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Szia. Az áramkör alkalmas RGB Ledek meghajtására, de 3 ilyen áramkörre lesz szükségeg, mindegyik színhez külön külön.
Igen, ha a bemeneti 5V, a kimeneti is megközelítőleg 5V lesz. 30mA nál talán már érdemes tranzisztorral hajtani, nem közvetlenül az IC ről, de a soros ellenállás mindenféleképp kell.

_JANI_: Köszönöm a válaszod. Azthittem már válaszoltam neked. Az ötlet már megvan, a HW elképzelés is. Majd ha eljön az ideje megpróbálok kapcsolatba lépni a hasonló videók szerzőivel program ügyben.
(#) whitedrago válasza elektros90 hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Tudom, már kapásból úgy terveztem a nyákrajzot, hogy 3 ilyen lesz rajta.
Itt most mindegy, hogy a LED közös katódú, vagy közös anódú, igaz? Majd a bekötése nem lesz mindegy.
(#) elektros90 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Lényegében mindegy. Ha közös katódú, akkor kimeneti 0V nál fog világítani, bár ez sem feltétlenül igaz, ha tranzisztorral hajtod. Gondold át a ledek bekötését.
(#) whitedrago válasza elektros90 hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Rendben, köszönöm a válaszokat.
(#) whitedrago hozzászólása Dec 11, 2013 /
 
Idézet:
„30mA nál talán már érdemes tranzisztorral hajtani, nem közvetlenül az IC ről”


Ez a tranzisztoros hajtás hogyan nézne ki? Igazából nem is 30mA áramfelvétel lesz, hanem több, mivel több LED lesz párhuzamosan kapcsolva. Így, ahogy most van a kapcsolás, hány mA-t tudnék kihozni az IC-ből?
(#) elektros90 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Így ahogy van? Mármint a motoros verzió? Szerintem egy pár ampert biztosan, tranzisztortól függően. Úgy viszont nem az IC-t terheled, hanem a tápot amivel a tranzisztort eteted.
Mivel ott Fet van, az vígan képes magasabb amperekre is. Tápegységedtől is függ, mennyi áramot képes leadni. A tranzisztoros hajtás ugyan az lenne lényegében mint a képen, csak a kollektorba menne a LED előtét ellenállással. (KK esetén) KA esetén pedig az emitterbe.
(#) whitedrago válasza elektros90 hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Szóval akkor a FET helyett lenne a tranzisztor?
(#) elektros90 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
A FET is tranzisztor, unipoláris. Field Effect Transistor - Térvezérlésű tranzisztor.
Van a klasszikus, az pedig a bipoláris.
Az elsőt feszültség vezérli, a másodikat áram.
(A félreértések elkerülése végett írtam le)
Szerintem a te esetedben simán elég egy bipoláris. Bár nemtudom, hány LEDet akarsz kapcsolgatni.
Hogy a kérdésedre válaszoljak, igen oda lenne a tranzisztor. A ledek bekötése mindkét tipusnál egyforma.
(#) _JANI_ válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 11, 2013 /
 
Szia! Első kérdés: Igen. Második kérdés: Az a tápfeszültségtől függ. Az áramkör: Link 3-15V-os feszültségtartományban képes működni. S ha FET-et alkalmazol kapcsoló tranzisztornak akkor a nyitófeszültsége ( Fet alacsony csatorna ellenállása miatt. ) is sokkal kisebb lesz. A kis csatorna ellenállás ( kapcsolóüzemben ) kevesebb hőt fog kelteni a tranzisztorban...

Ki kellene mérni a LED-jeid paraméterét. Tényleges nyitófeszültséget és a hozzá tartozó nyitó áramot. Csak annyi lenne a dolgod, hogy a LED-del ( és természetesen a soros ellenállással ) sorba kell kötni egy ampermérőt. Eleinte elég nagy ellenállással próbálkozz. S fokozatosan csökkent az ellenállás értékét. Közben figyeld a LED nyitóáramát és a hozzá tartozó ( LED lábain mért ) nyitófeszültséget. Néhány próbával gyorsan ki lehet következtetni az ellenállás értékét. ( Készíthetsz egy kis szabályozható tápegységet: Link is LM317-tel:_Link_. Öt perces kapcsolás és ez ellenállás cserélését megúszhatod vele. )

Az 5V és 30mA lehet kicsit sok lesz szegény RGB LED-nek.
Ha megosztod az adatlapját, akkor megnézzük, hogy tényleg mekkora ellenállás fog kelleni.
(#) whitedrago válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
A LED-ek még nincsenek meg, majd mindennel együtt fogom megrendelni HEStore-ról. Erről lenne szó: HB-540-R2GBC-CA
A PDF fájlban lévő táblázat 2. és 3. sorából vettem az 5 Voltot és a 30mA-t, viszont egy táblázattal lejjebb az első sorban mik szerepelnek? Lehet, hogy az kellene nekem?
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2013
(#) _JANI_ válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
Szia! Megnéztem az adatlapot.
Az 5V a " Reverse Voltage Per Chip " vagyis a fordított ( záróirányú ) feszültség amit a LED még elvisel. A 30mA nyitóáram is HATÁRADAT!

Igen, ez a táblázat kell neked: " ELECTRO-OPTICAL CHARACTERISTICS: (Ta=25°C) "
VF - Forward Voltage ( Nyitófeszültség IF=20mA nyitóáramnál. ) :
- Vörös : Tip= 2.0V - MAX=2.6V
- Zöld : Tip= 3.5V - MAX=4.0V
- Kék : Tip= 3.5V - MAX=4.0V

Ezekkel az adatokkal és a tápfeszültséggel már ki tudod számolni a szükséges ellenállásokat.
( Sajnos ezeket az RGB LED-eket nem tudod sorba kapcsolni. )
Remélem az elkészült projektet hamarosan láthatjuk a Ki mit épített? _Link_ témában.
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2013
(#) whitedrago válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
Persze, majd fel fogom rakni oda, ha egyszer kész lesz
Az alkatrészeket majd csak jövőre tudom megrendelni (január eleje fele), mivel az iskola miatt nem tudnám átvenni.
Arra már én is rájöttem, hogy nem tudom őket sorba kötni, 4db ilyen LED lesz párhuzamosan kapcsolva.
Köszönöm a segítséget.
(#) _JANI_ válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 12, 2013 /
 
A FET-eket beépíted? Elbírja az 555-ös a LED-eket. Csak ha egyszer bővíted a LED-ek számát akkor jobb ( amúgy is jobb ) ha a tranzisztorok viszik a "terhet".
(#) whitedrago válasza _JANI_ hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Majd tranzisztorokkal fogom megcsinálni. Még semmi nincs kész belőle.
(#) whitedrago hozzászólása Dec 13, 2013 /
 
Megépítettem az áramkört a Tina nevezetű programban, azonban nem a kívánt eredményt kaptam. (Csatolok egy képet is hozzá.) A kimeneten megkaptam a négyszögjelet, a legmagasabb érték kb. 4,1 Volt, de a legalacsonyabb is 2,5 Volt. Ennek nem kellene megközelítenie a nullát?

PWM.png
    
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Hello! Csak épp a kapcsolást nem látni, amit felvittél.. üdv!
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Arról is csinálok képet. Ugyan az, mint ahonnan néztem (ha nem rontottam el).
Kicsit nehéz átlátni, de attól még működik
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2013

PWM2.png
    
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Na, ott a hiba! Miért a diódán méred a feszültséget? Azon a dióda nyitófeszültsége van csak. A táp és a Drain között kell mérni. Hiszen a Led az előtét ellenállással oda van kapcsolva. üdv!
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Azon is mértem már, azon sem sokkal jobb a helyzet. A maximum 12V, a minim 2,5 Volt.
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Ez azért van, mert amikor a diódán nem folyik áram, akkor az ugyan úgy szakadásként viselkedik, mint a Fet, ami ekkor le van zárva. Ráadásul, a Fet-nek zárt állapotban van szivárgási árama, a műszer meg ideálisként viselkedik. Vagy is belsőellenállása végtelen. (Hiszen ez nem méri, csak számolja az értékeket. De ha teszel a műszerrel párhuzamosan egy akár 100kohm-os ellenállást, akkor már is azt fogja mérni mint ami van.
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
FET-tel a 100kOhm-os ellenállás még nem nagyon folyásolja be azt az alsó 2,5 Voltos értéket, de sima bipoláris tranzisztorral már igen.
Ezt a valóságban is meg szabad csinálni? Mármint, hogy rakok egy ellenállást vele párhuzamosan.
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 13, 2013 /
 
Azért mert a Fet-nél sokkal nagyobb szivárgási áram van megadva a szimulációban. (Valóságban is nagyobb, mint a tranyóé, de nem ennyire. Tegyél be a 100k helyett egy 1kohm-ot, és akkor rendben lesz.
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 14, 2013 /
 
Megcsináltam, így már tökéletes.
Tranzisztornak megfelelne a BC817-40? Szimulációban jónak néz ki.

PWM3.png
    
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Hello! Jó lesz, de én nem kötném párhuzamosan a Led-eket. Önálló előtét ellenállással, biztos, hogy egyforma fényerővel fognak világítani. Aztán azt sem tudom, hogy a három generátor eltérő frekvenciája miatt, interferálni fog a látott fény vagy sem.. üdv !
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Idézet:
„Önálló előtét ellenállással, biztos, hogy egyforma fényerővel fognak világítani.”

Ezt hogyan érted? Minden szín elé 1db ellenállás? Ez 4db LED-nél 12 színt jelent, szóval 12 ellenállás?
(#) proli007 válasza whitedrago hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Pontosan. Mivel az anód közös, sajnos sorba nem köthetők. Én meg "direkt módon" nem párhuzamosítanák..
(#) whitedrago válasza proli007 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Rendben, megtervezem úgy is. Amúgy az hogyan lehet, hogy a 3,5 Voltos és a 2 Voltos LED-ek elé is 100 Ohmos ellenállás kell? Ezt még az előző verzióra értem, amiben még csak 3 előtét ellenállás van (kép).
Következő: »»   7 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem