Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   213 / 370
(#) granpa válasza Collider hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Annyi köze van, hogy a régi 380/220V-os rendszerben a két fázis közé kötött egyfázisú trafó. Ez éppúgy működik a mai 400V-os hálózaton, két fázison, mint a 220V-osak a 230V-on (fázis-nulla). Mivel ezek ú.n. biztonsági trafók jelentősen túlméretezve. Így még az sem kizárt, hogy 230V-on is működik, persze nem feszített, vagy folyamatos üzemben.Nekem volt olyan 110V-os Siemens 'csengőtrafóm' (nagy teljesítményű), ami vidáman ment, akár éjjel-nappal, melegedés nélkül 220V-on., évekig arról ment a 24V-os pákám is.
(#) syetemerror hozzászólása Jan 17, 2014 /
 
Sziasztok,

Azt szeretném megkérdezni, hogy ez a képlet: N = 10000 * U / (4 * A * F * B)
EE-XX vasmagokra is használható.

ETD-nél könnyedén ki tudom számolni az A értékét, de mi a helyzet az EE vasmaggal? Ott mit kell számolni az A helyére?

EE20-as vasmagnál 31mm2 van megadva Ae helyére. Ha ezzel számolom ki a nekem kellő értéket akkor a primer oldalra hatalmas nagy szám jön ki.

Köszönöm a válaszokat
(#) granpa válasza syetemerror hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Szia!
Te itt most ferritekről beszélsz, ott másként kell számolni, a 4-es osztó csak négyszög-jel esetén. Mennyivel könnyebb a kör, mint a négyszög-keresztmetszet kiszámítása? Ott is az oszlop a mérvadó. Ha 50Hz-en számolsz, alaphiba (a ferrit nem arra való).
(#) syetemerror válasza granpa hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Azért számolok 4-es osztóval, mert 72-75kHz-re készül a transzformátor. A kérdés arra irányult, hogy négyszögnél(Pl.: EE20), ha behelyettesítem a számot ,ami 31mm2 akkor egy hatalmas menetszám jön ki.
Primer oldalon 40mA körüli áram lesz egyenirányítás és a kondik után 339V kb. A Szekunderen 5V 2A fog kb lejönni. Lesz még egy segédtekercs is, ami 20V 100mA.
Ha ezekből az adatokból kiszámolom a fenti képlet alapján a menetszámot akkor egy hatalmas szám jön ki, ezért kérdeztem hogy jó-e ez a képlet.
(#) erbe válasza syetemerror hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Valahol valamit eltévesztesz. A 72-75 kHz az 72000 Hz (f) a számításnál. Osztó. !!!
(#) granpa válasza syetemerror hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Ahogy 'erbe' írta. Teslában helyettesítesz(számolsz) úgy-e?
(#) syetemerror válasza erbe hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
A képlet szerint nem(egyen és váltó feszültségre is egyaránt alkalmazható)
Np = (Up * 10000)/(4 * Bmax * Ae * f) <--ha szinusz jel lenne akkor 4.44-el szoroznék.

Up = 329V(ennyi lesz feszültségesés után..saccoltam)
Bmax = 0.3T(nem tudom mennyi a fluxussűrűségét nincs adatlapon feltüntetve ez az SMPS ferrité)
Ae = adatlap szerint 31mm2
f = 72000 Hz

Tehát

(329 * 10000) / (4 * 0,3 * 0,31 * 72000) = 122 menet

Ez reális érték? Ha igen megnyugodtam.
(#) granpa válasza syetemerror hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Számszaki hiba nincs, tehát jó. Ennyit gondoltál horribilisnek?
(#) syetemerror válasza granpa hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Első transzformátorom lesz. Nem a szaktudásom hiányzik hanem a bátorságom. Sosem mertem belefogni eddig . És igen ennyit gondoltam horribilisnek
(#) granpa válasza syetemerror hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Ha bármi bizonytalanság felmerül, nézz be a Kapcs.ü. táp 230V, vagy az Inv, heg. tr. topikokba, nagyon ott van minden. Ez a topik leginkább a lemezelt(szalagos) trafóké (50Hz-10khz).
(#) erbe válasza syetemerror hozzászólására (») Jan 17, 2014 /
 
Nem sok ez a menetszám. Gondold át! A 31 mm2, az csupán 0,31 cm2. !!! 50 Hz-en lennének igazán horribilis menetszámok.
(#) Collider válasza syetemerror hozzászólására (») Jan 18, 2014 /
 
Idézet:
„Nem a szaktudásom hiányzik hanem a bátorságom.”

Nekem pont fordítva. Pár napja annyi füstöt kiszedtem egy trafóból, amennyi egy átlagos indián család éves termelése.
(#) Zenner hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Üdv!

Van egy SM55-ös hiperszil trafóm. Sajnos a szorító bilincsek nincsenek meg. Én megpróbáltam helyettesíteni gyors kötözővel, mivel ez átfér a 2 vas találkozása között. Viszont így keletkezik ott egy rés, ami kb. 2mm. Okoz ez valami problémát?
(#) granpa válasza Zenner hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Ott semmit nem okoz. Az összeszorítás a lényeg, hogy a csiszolt felületek minél jobban érintkezzenek. (hacsak nem SE kimenőnek használod, mert ott úgyis kell közé a megfelelő betét).
(#) Zenner válasza granpa hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
SE kimenő lesz, ott tudom, hogy kell légrés. Köszönöm, erre voltam csak kíváncsi.
(#) Csongi_ hozzászólása Jan 22, 2014 /
 
Udv!
Azt szeretnem kerdezni, hogy ennek a trafonak mekkora teljesitmenye lehet? Amire nekem szuksegem lenne, az 240-250VA. Tud ekkora teljesitmenyt? A hasznos keresztmetszet terulete 13cm2.
(#) granpa válasza Csongi_ hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Mintha ezt már láttam volna? Ott volt válasz is. Tudhatja, de valószínű, nem az eredeti tekercseléssel. Mérni!
A hozzászólás módosítva: Jan 22, 2014
(#) Csongi_ válasza granpa hozzászólására (») Jan 22, 2014 /
 
Igen, mar lathattad. Atjottem a trafoval, ide jobban illik. Ez a trafo valamifele sztroboszkopban volt, tobb szekundere is van. Egy 430V-os, egy 200V koruli, es tobb 20-30V koruli. A primerre gondolsz, hogy nem megfelelo, nem birna a terhelest?
(#) Collider válasza granpa hozzászólására (») Jan 23, 2014 /
 
Megjött a trafó. Óriási nagy.
(#) druxter hozzászólása Jan 31, 2014 /
 
Hol lehet vasmagot kapni?
Lemezes és toroid trafó mag is érdekel.
(#) Gafly válasza druxter hozzászólására (») Jan 31, 2014 /
 
Mennyi és milyen vas kell, és mihez?
(#) Ge Lee válasza druxter hozzászólására (») Jan 31, 2014 /
 
Nálam lehetett volna ingyen ha mondjuk 3 évvel ezelőtt szólsz, egy csomót kidobáltam. Voltak vegyesen toroid, hiperszil, EI, M. Mostanra csak a 3 oszloposak maradtak meg 20cm2 körüli vaskeresztmetszettel, de azok kész trafók, megtekerve, elég jó súlyban.
(#) Collider válasza Ge Lee hozzászólására (») Jan 31, 2014 /
 
Akkor most szólok: Ha valakinek vannak ingyen toroid vasmagjai, az elszállíttatásukat vállalom!
(#) thedespot0 hozzászólása Jan 31, 2014 /
 
Sziasztok ,van egy trafóm, 7.7cm2 a vasmag keresztmetszete, EI trafóról lenne szó. Feszültésgei ismeretlenek még. Mekkora teljesítmény vehető ki belőle ?
(#) granpa válasza thedespot0 hozzászólására (») Jan 31, 2014 /
 
~80VA.
(#) druxter válasza druxter hozzászólására (») Jan 31, 2014 /
 
1-2 darab kellett volna.

Egy vad ötletem támadt
Van itthon 2 db 800 wattos trafó a primer oldalai jók.
Mi van akkor ha erre rátekerem a kellő menetszámot, viszont csak 250-300 wattos lenne a szekunder oldal.
Baj, vagy nem?
(#) granpa válasza druxter hozzászólására (») Jan 31, 2014 /
 
Mit kérdezel? A 800VA-es trafóból akár 3x is kivehetsz ennyit. Ha vékony drótból tekered a szekundert, persze csak annyit, amennyit a drót bír. Viszont lesz egy (jobb sorsra érdemes) feleslegesen nagy trafód.
(#) druxter válasza granpa hozzászólására (») Feb 1, 2014 /
 
Nincs 300 watt körüli trafóm sajnos, vagy kicsi van, vagy 6-700 felettiek.

Csak nézegettem a zománcozott huzalokat, hát mit ne mondjak . drága.
A hozzászólás módosítva: Feb 1, 2014
(#) Ge Lee válasza druxter hozzászólására (») Feb 1, 2014 /
 
Ha a primer már rajta van akkor nincs gond, megtekered a szekundert vékonyabb huzallal, és máris nem 700W-os lesz a trafó hanem csak mondjuk 300. Ehhez nem is feltétlenül muszáj aranyárban huzalt venni, keresel egy TV szerelőt aki hajlandó adni néhány bontott lemágnesező tekercset. Ezek 0,4-es vagy 0,6-os huzalból vannak, összefogsz belőle annyit amennyi kiadja a szükséges átmérőt és feltekered.
Egy SMPS trafóval nyilván nincs ennyi gond, mert arra nem kell több tíz vagy 100m huzal, hanem csak 3-4m.
(#) druxter hozzászólása Feb 1, 2014 /
 
Igazad van, közben más is ajánlotta ezt a megoldást.
Meg többek közt azt is, hogy hagyjam a jelenlegi trafóm, és kisebb kellene.
A hozzászólás módosítva: Feb 2, 2014
Következő: »»   213 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem