Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádió építés a kezdetektől a világvevőig
Lapozás: OK   71 / 276
(#) Medve válasza hotau hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Szia, nálam földelésként a radiátor vált be...Ez a krupliba dugott szög meg mi lenne? (Afrikában meg éheznek?) Amúgy az inkább dióda lesz, de lehet, hogy tudatlan vagyok.
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2014
(#) hotau válasza Medve hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Igen az is biztos jó csak nem tudok magammal cipelni egy radiátort mindig.
(#) Medve válasza hotau hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Sajnos ezt nem tetted hozzá
(#) _BiG_ válasza hotau hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Padlóra fektetett 2-3 méteres drót, mint földpótlék.
(A multimétered gondolom nem földelt, hanem a hosszú mérőzsinór adta az antennát és a földet - az utóbbi, mint ellensúly szerepelt.)

Amúgy semmit sem írtál, hogy miből csináltad a tekercseket stb.
Jótanács: ha segítséget kérsz, minél több, az építésre is vonatkozó információt is adj meg, mert sok minden befolyásolhatja a végeredményt, de had ne mi találgassuk, mit is csináltál. Köszi.
(#) _BiG_ válasza Medve hozzászólására (») Jún 28, 2014 / 1
 
A krumpliba dugott szög teljesen jó földelés, csak olyan krumpliba kell dugni, amit még nem ástak ki
(#) szendi001 hozzászólása Jún 28, 2014 /
 
Nem kell cinkelni a kollégát. Összességében, ha szól a rádió az nagy öröm, még ha csak egy hangolt köre is van. Egy kép tényleg jó lenne mondjuk. A krumpli sajnos rossz korábbi tájékoztatás eredménye. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 28, 2014
(#) szendi001 válasza hotau hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Túl spirázod. A te rádiódhoz kell 2 x 3 méter vezeték. A hidegebb oldalát (negatív) hozzátekered az első fém tárgyhoz a mi a lakásban van, vízcsap, radiátor... a másik felét meg az ablakba lógatod. Természetesen csak elemmel kísérletezz! Helyi adó szólni fog rajta.
(#) _BiG_ válasza szendi001 hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Nem túl szerencsés a védőföldelést erre használni, de körültekintéssel megtehető. Egy jó minőségű, nagykapacitású (1-10 nF), 1000 V-os szigetelésű kondenzátort be kell vele kötni sorba (pl Y-kondenzátor). Fő a biztonság. Ha valami miatt a védőföldnek nagyobb az ellenállása, egy nagyáramú földzárlat nagy potenciált tud rajta létrehozni, a rádiózgatót meg veszélyezteti.

Én fogtam egy földelőérintkezős villásdugót, a két érintkezőcsapot eltávolítottam(!), meghagytam a védőföld érintkezőjét, arra kötöttem a detektoros földpontját. Földelt konnektorban működik.
De a dugóból mindenképpen a hálózati csatlakozócsapokat ki kell venni! (nem elég levágni!)
(#) hotau hozzászólása Jún 28, 2014 /
 
Köszönöm szépen az eddigi ötleteket lehet jó majd kipróbálom.
De én elsősorban olyan rádiót szeretnék építeni ami hordozható és nem vagyok semmihez hozzákötve mint például radiátor vagy vízcsap vagy leásott cövek stb. és mivel a multiméterem érzékelőit rákötöttem és működött megnéztem a két érintkező csatlakozásánál ott van a földelés jele tehát valószínűleg leföldel rendesen és azért működik ezért gondoltam valami olyan földelésre ami egy kis barkácsolással vagy forrasztással megoldható és hordozható lesz tőle a rádióm.
(#) _BiG_ válasza hotau hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Idézet:
„és mivel a multiméterem érzékelőit rákötöttem és működött megnéztem a két érintkező csatlakozásánál ott van a földelés jele tehát valószínűleg leföldel rendesen és azért működik”

Jajj... Milyen multimétered van? Gondolom, kézi. Azon védőföld...
Az én Maxwell MX-25301-es multiméteremen is ott a földelésjel, de nincs rákötve védőföld! Az csak a "közös testpontot" jelöli, ahhoz képest mér a másik pólus. Tehát a tieden is ugyanezt jelenti, ami, gondolom, szintén elemről megy.

Mennyire vagy járatos az elektrotechnikában?
(#) ha9pi.feri válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Üdv! Én is láttam már virágcserépbe dugott földelést is! Végül is az is hordozható és van benne föld is!
(#) fecameca válasza hotau hozzászólására (») Jún 28, 2014 /
 
Nem tudom, mi akar ez lenni? LM386 Egyszerű hangfrekvenciás erősítő IC. Talán egy audion? Szerintem építsél eléje rádiót. Akár 1 tranzisztorral. Akkor talán már fog szólni akár ferrit antennáról is.
(#) hotau hozzászólása Jún 29, 2014 /
 
Szép napot.

_BiG_ kérdésére visszatérve: "Mennyire vagy járatos az elektrotechnikában? " Legfőképp úgy vagyok az elektronikával mint a kisgyerekek a legóval van párszem legójuk meg egy rajz hozzá összerakják és örülnek neki. Nekem vannak alkatrészeim meg egy kapcsolási rajzom összerakom és ha működik örülök neki. Bár lehet, hogy a szerkezeteim 90%-ának nem tudnám elmondani a működési elvét működik és kész.

fecameca kérdésére visszatérve: "Nem tudom, mi akar ez lenni? LM386 Egyszerű hangfrekvenciás erősítő IC." Ezzel is úgy vagyok mint amit azt az előzőekben leírtam találtam egy ilyen IC-t utána néztem mit lehet belőle csinálni és rátaláltam erre Mivel van alkatrészem meg rajzom gondoltam összerakom és kis rásegítéssel ugyan de működik. Csak a hordozhatóságán szeretem volna módosítani, hogy ne legyen hozzákötve semmihez.

De ha már a vicces földeléseknél tartunk ha jól tudom Mézga Aladár pl. a kutyájukat használta földelés gyanánt.

Köszönöm szépen az eddigi segítségeket.
Üdv: Olivér
(#) _BiG_ válasza hotau hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Tényleg, a kutyafül!
Humorizálunk is, kell a mosoly

Nos, a témára visszatérve: a kutyafül helyettesíthető 2-3 méter, földre (padlóra) lógó dróttal, amit arra a pontra kötsz, ami a rajzon egy fordított T-nek néz ki. Igen, az egy földpont jelölés, de itt a közös nullpotenciált (is) jelenti. A legtöbb áramköri rajzon szerepel. De nem mindig földelendő szó szerint!! A helyes áramköri rajzon ezt a kétféle földpontot meg szokták különböztetni.
A tied egyszerű rajz, az a földpont egyébként csak testpontot jelöl eredetileg.
A védőföldelést az erősáramú szakrajzban a "csökkenő hosszúságú vonalkázás a fordított T alatt" forma jelöli.

Még mindig nem írtad le, hogy pl. a rezgőköri tekercset miből csináltad.
Lényegesek ezek az információk! Ugyanis valaki berhel valamit, aztán az vagy beválik, vagy nem. Vagy csak félig. Aki segít, az meg tudja mondani, hogy az a berhelt valami oda jó-e vagy nem. De ehhez mindent kell ismertetni, nem látunk oda a munkaasztalodra... (Annyira nem vagyunk Nagy Testvérek )
Hamarabb célhoz érsz, ha először te segítesz tájékozódni

(A védő- és rádiófrekvenciás földelés, illetve a közös testpont mibenlétét és szerepét (különbségeit!) mindenképp tisztázd magadban (szakirodalom is segít), egyfelől a bosszúságokat elkerülendő, másfelől életvédelmileg kiemelten fontos!!!)
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2014
(#) pucuka válasza hotau hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Azért az elektronika nem lego játék, hanem egy meglehetősen bonyolult, és szerteágazó szakma. Ez nem az a világ, ahol összedugsz, összecsavarozol két kockát, és örülsz. Piszok nagy szerencse kell ahhoz, hogy ez így legyen. Sajnos, ebben a szakmában ismerni kell a kockák belső világát , kell(ene) tudni, hogy milyen áramkör hogy működik ahhoz, hogy ha a dolgok balul ütnek ki, érdemben hozzá tudj nyúlni.
A kapcsolás amit találtál, az egy detektoros kapcsolás, egy teljesítmény erősítővel kiegészítve. Sajnos esélyes, hogy ne működjön, mert a detektálás miatt az egész erősítő el van billentve féloldalasra az invertáló bemenet testre kötésével. mivel az egész erősítő egyenáramúlag csatolt, így a végfok sem dolgozik tisztességes munkapontban, így az erősítése sem sok.
A másik bemenetére egy rezgőkör csatlakozik közvetlen, és a bemeneti diff erősítő elbillentése következtében jön létre a demodulálás. A hibás munkapont miatt az erősítő bemeneti ellenállása sem túl nagy, ami terheli a rezgőkört. Ez is a halk irányba hat.
Ahogy _BiG_ kolléga is mondta, tudni (látni) kellene, hogy a rezgőkört milyen módon oldottad meg, mert ez is jelentősen befolyásolja, hogy milyen antennát kell rátenni. A tévhitek ellenére a hálózati védőföld, és a radiátor nem föld, hanem (jó hosszú) antenna.
A detektoros rádióknak általában szükségük van legalább antennára, de nem árt, ha földet is kapcsolnak rá. Az antenna, és a rezgőkör helytelen csatolásával is el lehet rontani a vételt.
Olvasgass bele a detektoros vevő topikjába is, már ha komolyabban érdekel a téma, és előbb utóbb el szeretnél érni arra a szintre, hogy ne csak Lego játékot láss a dologban.
(#) hotau hozzászólása Jún 29, 2014 /
 
A rezgőkör tekercsét valami kábeltévés erősítőből szedtem ki szerintem zománcozott rézdrótból van. Induktivitás kalkulátorral megnéztem a paramétereit kiegészítettem egy ilyen alkatrésszel és megalkottam belőlük a rezgőkört.
(#) pucuka válasza hotau hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Végül is milyen frekvenciára szántad?
(#) kristikoma válasza pucuka hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Szerintem URH-ra akarta, de más a modulációs mód, ha műsorszórót akar venni. Meg az LM 386 vélhetően nem fog 100 MHz-en működni. Középhullámon inkább, de oda vékonyabb, zománcozott huzal kell, meg légforgó. Még úgy 40-50 méter hosszú antenna, meg jó földelés, a Kossuth szinte ordítani fog, lakóhelytől függően.
Szerk: a cikkben le se írtak konkrétumokat. Illene olyat keresni, amelynek van leírása.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2014
(#) pucuka válasza kristikoma hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Azért kérdeztem, mert URH -ra a menetszám kicsit sok, a hangoló kapacitás meg mindenhová kevés, meg a frekvencia moduláció miatt nem is nagyon fog működni. Az eredeti rajz is AM -re HH, KH, RH -ra készült.
Mivel csak a rezgőkör megy 100 MHz körül, az LM386 abból már semmit nem lát, a demoduláció miatt, ami mindjárt a bemeneten megtörténik, ha egyáltalán megtörténik.
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2014
(#) Medve válasza hotau hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Szerintem próbálkozz egy jóval nagyobb tekerccsel, úgy 75 menettel és egy 500pF-os forgókondival, ahogy a detektoros rádióknál szokás. Eddig milyen frekvenciájú adókat fogtál ezzel a rezgőkörrel?
A hozzászólás módosítva: Jún 29, 2014
(#) fecameca válasza hotau hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Ha már ragaszkodsz az LM386-hoz, építsd meg inkább Ezt: De ez is inkább csak kipróbálásra jó, több vele a méreg, mint az öröm, ahol nagyon nagy térerő van, talán ott használható valamire.
(#) hotau válasza pucuka hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
A szülő városom helyi rádióját tudom vele hallgatni ami 91.1 Mhz .
(#) fecameca válasza hotau hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Akkor oda egy negyed hullámú vezeték darab, ha jól számoltam kb. 82 centiméter jó antennának, viszont azt a 2 tranzisztoros szinkronoszcillátoros dolgot nem ártana megépíteni hozzá. Az LM386 IC egymagában még nem FM vevő, talán csak detektoros, ahogy pucuka magyarázta, az meg nem sokra elég. Az az egyszerű oszcillátor viszont már egy nagyon tiszta hangú FM vevő, csak már attól elállítódik, ha ránézel, ezért írtam a bosszúságot. Nagyon közeli erős adó esetén talán jó lehet, kicsit érzékeny a tranzisztor típusra, nem egykönnyen rezeg be bármivel, de BF 173, és BF 241-el sikerült megépítenem, a Petőfit viszonylag mindenhol jól fogta, de a többinél nagyon kényes volt az antenna irányítására.
(#) pucuka válasza hotau hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Kisebb induktivitás (3 - 4 menet légmagon), nagyobb kapacitás kb 60 - 70 pF Nagyobb körjóság, sokat lendít a hangerőn. De inkább építened kellene az LM elé egy szupreg vevőt egy tranzisztorral, bejjebb lennél.
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Idézet:
„Kisebb induktivitás (3 - 4 menet légmagon), nagyobb kapacitás kb 60 - 70 pF Nagyobb körjóság, ...”

Khm, én másként ismerem ezt, pontosan a nagyobb induktivitás, kisebb kapacitás (L/C viszony nagyobb) növeli a körjóságot.
Hiszen a párhuzamos rezgőkörben a megnövelt induktivitás nagyobb impedanciát visz be, ezzel szemben a növelt kapacitás kisebbet (nagyobb kapacitás kisebb impedanciájú adott frekin). Ha az arányuk a kondenzátor javára tolódik, az eredő impedancia és ezzel a körjóság, csökken, még ha a rezonanciafreki ugyanaz is marad.
(#) pucuka válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Kondenzátornak sokkal kisebb a vesztesége, mint egy induktivitásnak. A jósági tényező a veszteségektől függ.
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Az igaz... URH-n már amúgy is lófütty a jóság, úgy általában, de a tekercsé biztos
(#) pucuka válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Azt a keveset sem érdemes tönkretenni, ami egyáltalán lehetséges. Sok "pici" sokra megy.
(#) _BiG_ válasza pucuka hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Akkor érdemes ezüstözött rézhuzalt is használni, az is számít.
(#) pucuka válasza _BiG_ hozzászólására (») Jún 29, 2014 /
 
Bizony, számít. Normális esetben azt is használnak.
Következő: »»   71 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
K�rlek v�rj...
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem