Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   2380 / 3965
(#) granpa válasza naburus hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Itt valami nem gömbölyű! Hogyan van bekötve, milyen kapcsolóról beszélsz? Csengőhöz nyomógomb dukál; soros kötés (trafó, nyomó, csengő, trafó) csak a két csengő legyen párhuzamosan.
(#) naburus hozzászólása Szept 5, 2014 /
 
Párhuzamosan van megnéztem. Megvárom hogy mit alakít később a szerelő ha nem jó majd lerajzolom az egészet.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2014
(#) naburus válasza naburus hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Így néz ki a kötés: Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2014
(#) granpa válasza naburus hozzászólására (») Szept 5, 2014 / 1
 
A csengők miért nem párhuzamosan vannak kapcsolva. Hol a nyomógomb? Minek a kapcsoló? A kapcsoló folyamatosan áram alatt tartja a csengőket! Az max. a trafó primer körébe kell, hogy ki lehessen kapcsolni; mondjuk éjjelre, vagy amíg pl. kisgyerek alszik.
(#) naburus hozzászólása Szept 5, 2014 /
 
Van egy villanykapcsoló ha benyomom szólnia kéne a 2 csengőnek. Nem tudom milyen nyomógombról van szó, olyan nincs. 8 volton működik bár a távolabbi csengőben habár mozog a tüske de nem szól. De ezeket a kérdéseket felteszem neki ha visszajött. Nem igazán bízok enne már 90 éves, aztán már nem a régi. Bár azt mondja a képen ami van az soros kötés. Hogy ne legyen keveredés, tehát egy villanykapcsoló van 2 csengő, és egy reduktor ami 220 ból csinál 8 voltot mert a csengő is 8 voltos. És most az a gond ha mind a két csengő be van kötve folyamatosan szolnak. Ha az egyiket kikötöm akkor jó, de tök mindegy melyiket kötöm le.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2014
(#) granpa válasza naburus hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Akkor az a 'kapcsoló' a nyomógomb.Csak hogy értsük. Kösd párhuzamosan a csengőket. Azaz mindkét csengő egy-egy lábát ugyanoda.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2014
(#) naburus hozzászólása Szept 5, 2014 /
 
Oké, kösz
(#) valaki2233 hozzászólása Szept 5, 2014 /
 
Az alábbi képen ha a 240 ohmos ellenállás helyett egy 120 ohmosat használok akkor lesz valami változás a működést illetően? Nem fog-e tönkremenni semmi? Fog-e működni?
(#) gkari válasza nyekk hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Szerintem érdemes a varisztort odatenni, mert az induktív terhelés gyakran "visszarúg", max. a VDR pusztul (az sem biztos), de a többi ép marad.
(#) gkari válasza valaki2233 hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Bizony meghalhat a tranya, mert (ha jó a rajz) így jobban nyitásba kényszeríted. Tégy be 2x120 ohm-ot sorosan!
(#) reloop válasza valaki2233 hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Itt a leírás hozzá. Az R1 tápfeszültségfüggő.
(#) valaki2233 hozzászólása Szept 5, 2014 /
 
És ha 680 ohmos ellenállást rakok oda?
(#) nextAge hozzászólása Szept 5, 2014 /
 
Sziasztok,
'amerikai' típusú dugaszt szeretnék magyar típusú dugajba csatlatkoztatni, egy külső HDD AC adapteréről van szó.Hogy lenne kivitelezhető a dolog?Létezik valamilyen átalakító erre a célra, vagy érdemesebb megbízni valakit hogy alakítsa át?
(#) nyekk válasza gkari hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Kösz.Kérdés, hogy elég gyorsan reagál e a visszarúgásra. Odabigyesztem ,aztán majd kiderül.
(#) BEMcorp válasza nextAge hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Több dolog is kérdéses, pl, hogy az adapter sima transzformátor, vagy kapcsoló üzemű táp. Az előbbit nem tudod közvetlenül a magyar hálózatra csatlakoztatni, mert tuti 110V-os. Ha kapcs. üzemű, akkor TALÁN 100...240V-ot tud kezelni, de ez rá kellene írva legyen.
Sokkal egyszerűbb volna megnézni, hogy a HDD mekkora feszültséggel, és áramerősséggel operál, és egy ennek megfelelő dugasztápot, tápegységet venni itthon neki. Ez valószínűleg 12V és kb 2A lesz, ilyen tápegységet kb 2-3000Ft-ért már simán találsz.
(#) Schnitt válasza nextAge hozzászólására (») Szept 5, 2014 /
 
Létezik átalakító, pl ez:
Bővebben: Link

De csak akkor működik, ha a táp használható 230V-ról is. USA-ban 110V-os a hálózat. Ha a tápra az van írva, hogy 110-230V, akkor rendben lesz.
De egyszerűbb lecserélni rajta a dugót, ha nem akarsz vele Amerikába, vagy Japánba utazgatni.
A hozzászólás módosítva: Szept 5, 2014
(#) nextAge hozzászólása Szept 6, 2014 /
 
A cserét hogy kivitelezzem?
(#) antikzsolt hozzászólása Szept 6, 2014 /
 
Köszönöm mindenkinek a segítséget. Sikerült megoldani a melegedést. Túl laza volt a csatlakozó. összenyomtam úgy hogy megérem lehúzni róla a sarut. Így már nm melegszik annyira. De idővel egy új és burkolt fog felkerülni rá. És a biztosíték is jó karcos volt.
(#) cspeto hozzászólása Szept 6, 2014 /
 
Sziasztok,

Van egy kisállat riasztó. Mozgásérzékelő kapcsol egy led-et és egy zümmert. A led segtségével szeretnék egy 5V-os relét meghúzni. A tápfeszültség 5 V. Hogyan csináljam?
Annyit tudni, hogy a led katódját húzza testre a mozgásérzékelő elektronikája.

Köszi a segítséget.
Csaba
(#) mark.budai válasza cspeto hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
Szia!
Nagyon egyszerű dolgod lesz, kell egy PNP tranzisztor (pl BC327), ami kibírja a relé áramát.
A led katódjára rákötöd a bázisát, az 5V-ra az emitterét, a kollektorára meg megy a relé tekercse, a tekercs másik fele pedig a testre.
Csatolom a rajzot, bocs, hogy kézi, de még nem tettem vissza a Tinát a gépemre, paintben meg még csúnyább lenne.
Fontos! Lemaradt, de a bázis és a led katódja közé tegyél egy 220ohmos ellenállást, mert anélkül nem nagyon bírná a tranyó.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2014
(#) ferci válasza mark.budai hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
Kis kiegészítéssel...
A rajzodon a LED anódja lesz a bázis felé természetesen és ellenállás két okból kell:
1., a LED áramát korlátozni kell, mert csak 2 átmenet és a mozgásérzékelő kimenete kerülne a test és a +5 volt közé,
2., a bázisáramot meg szintén korlátozni kell..
5- 10 mA bőven elég a LED-nek, a típustól függő nyitófeszültségét ( 2... 3,5 V) és az Ube feszt ( 0.6..0.7 V) levonva az 5 voltból kell megállapitani az Rb értékét, így lehet 470...220 ohm kb/sacc.
Nem az van, hogy a tranyó nem bírná, hanem tönkremenne az egész ellenállás nélkül.

Egyébként a kérdés is pontatlan, mert abból ki tudja, hogy eredetileg a LED anódja már csatlakozik-e a + tápra ellenállással vagy csak opció.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2014
(#) cspeto válasza ferci hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
Sziasztok,

Köszönöm a gyors választ.
Valóban nem voltam elég pontos.
Úgy néz ki, hogy a LED anódján mindig 3,64V van.
A katódján van egy SMD ellenállás (?) amire 391 van írva. (Nem tudom mint jelent.)
A LED kikapcsolt állapotában a katódon is 3,64 V van.
Bekapcsolt állapotában 1,72.
(#) proli007 válasza Fanplasztik hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
Ha a folyadék vezet, akkor galvanikusan is lehet érzékelni a szintjét.
Szelep..
(#) mark.budai válasza cspeto hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
A 391, az 39, egy nullával a végén, azaz 390ohm.
Ferci, én a katódra kötném a bázist, mert ha 0 felé közeledik a fesz, akkor nyit ki a tranyó, és húz meg a relé. Hogy zárva maradjon a tranyó, 5V-on kéne tartani a bázist. Így, hogy 3,64V van a led katódján, már ez is kinyitja a tranyót, egy ellenállásosztó kéne ide. Most már nincs annyi lélekjelenlétem, hogy kiszámoljam, mekkora értékekkel.
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2014
(#) Repvez hozzászólása Szept 6, 2014 /
 
Hát ugy látszik magas nekem ez az elektronika. Nem hiszem el hogy nem tudok 3 ledet párhuzamosan kötve müködésre birni.
A multkor 3 sima távirányitóba való Infra ledet összekötöttem párhuzamosan 30 ohmos elötét ellenállással 2 db AAA-s elemmel megtáplálva akkor az összes led különböző fényerővel világitott mikor ugyan ugy 1,2v-ot mértunk a vezetékeken a ledek elött mindenhol. Mivel más lehetöségre nem tudtunk gondolni, hogy akkor a ledek **** ezért vettem uj ledeket,de most SMD ledre cseréltem a sima ledeket mert azok nagyob fényszögben világitanak.
Ma átforrasztottam a ledeket és nem is világitanak , pedig az 1,2v nekik is jó lenne és rámérve a multiméterrel most 2,87v-ot mérek a ledek elött ugyan anynit mint az elemeknél .
Hogy lehet ez mi történik , az elözöekhez képest nem változtattam a kapcsoláson csak a ledeket cseréltem ki.
Ez a kapcsolás Csak smD infra ledek és 2db AAA elemmel . Miért nem megy ?

A keresett szó:"rosszak", amit leírtál azt máshol kell keresni!
-moderátor-
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2014
(#) havranarpi hozzászólása Szept 6, 2014 /
 
Sziasztok!
lenne egy kis kérdésem ,trafó terheléssel kapcsolatban.
Először is.A cél nagyjából 250 V elérése egyenben 2 db varázsszem meghajtására.
Találtam egy trafót 224V üresjárási feszültséggel.
Rátettem egy 220V 60w-os izzót.Így a trafó kapocsfeszültsége 140V lett.
A kérdés az ,hogy mennyire fog lemenni az egyenirányítás után rajta a 2 varázsszemmel?
A kettő varázsszem összesen 10 mA-t vesz fel
A hozzászólás módosítva: Szept 6, 2014
(#) proli007 válasza Repvez hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
Hello! Mert fordítva tette be a Led-eket, vagy az elemeket.
(#) proli007 válasza havranarpi hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
Hello! Várhatóan a 60W-os izzó túl sok ennek a kis trafónak. Az 260mA lett volna, nem 10mA.
(#) havranarpi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
hogyan tudom beállítani a 250V-ot?
A csővel sorosan tegyek egy potit és állítsam a feszültséget?
(#) proli007 válasza havranarpi hozzászólására (») Szept 6, 2014 /
 
Elvileg a trafó megfelelő feszültségével kellene beállítani a 250V feszültséget. De megpróbálhatod egy soros 5,1kohm-al is csökkenteni.
Következő: »»   2380 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem