Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   55 / 93
(#) steelbird válasza csabee hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Szia! Előfordulhat, hogy megnyekken a végfok.
Az egyik pár végtranzisztor áramát figyeli csak a védelem, bár elvileg elég ez is, de sosem lehet tudni... A rövidzár eléggé megterheli amúgy is a végfokokat, hosszú idejű zárlat ("buli alatt hót részegen, hagy bömböljön, közben meg az egyik kábelt a szomszéd plázacica a tűsarkújával jól zárlatba táncikálta tipusú") tulajdonképpen akármelyik végfokot tönkrevághatja.
El nem hinnéd, mi mindent sikerül egyes embereknek hihetetlen módon tönkretenni. "Atombiztosnak" vélt szerkezeteket, amikről nem is gondolná az ember...
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) reloop válasza csabee hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Szia! A csontrövidzár 2A-en korlátozza a kimenő áramot. 60V-nál ez 120W disszipációval jár. Az alkalmazott tranzisztor adatlapjában látható mekkora hőmérsékletig képes ezt elviselni.
Megfelelő méretezéssel nagyon biztonságossá tehető ±60V-ra is.
(#) csabee válasza steelbird hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Értem azt hiszem! Kap új tranyókat aztán nyüstölheti tovább! Köszi a választ!
(#) csabee válasza reloop hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
A lap alján
Ez volt az enyém és ilyen végtranyokkal készült. 2SC5200/2SA1943
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) steelbird válasza csabee hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Mindenképpen mérd ki a többi alkatrészt, mielőtt a végtranzisztorokat beletennéd és bekapcsolnád.
Én ilyenkor a meghajtókat pl. alapból cserélem, nem is mérem. Nem nagy összeg, érdemes egyből cserélni. Érdekes, rejtélyes hibáktól kímélheted meg magad vele.
Ezeket a tanácsokat pedig érdemes megfogadni, mielőtt indítod a végfokot.
(#) csabee válasza steelbird hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Persze, valószínű teljes generál lesz a vége. Én 100W-os égőkkel szoktam éleszteni. Eddig bevált. Köszi a jó tanácsokat! Azért meg szívelem őket...
(#) steelbird válasza csabee hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Reloopnak köszönd!
A hozzászólás módosítva: Márc 1, 2015
(#) reloop válasza csabee hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Ezekkel a végtranyókkal és változatlan kapcsolással addig bírja a rövidzárat míg kb. szobahőmérsékletű a borda, a lapka 50°C-ig hevülhet következmények nélkül.
A link alapján nem találtam rá egyértelműen, inkább kérdezek, a BD139/140 meghajtókat leváltottad nagyobb feszültségtűrésűekre?
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Ó, köszönöm az ajánlást. Valahol van egy nagyobb lélegzetű élesztési leírásom, csak sosem tudom melyik topicba tettem
(#) csabee válasza steelbird hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Persze neki is. A nyugalmi áramot menyire kalibráljam?
(#) csabee válasza reloop hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Igen azok is nagyobbra lettek cserélve de már nem tudom, hogy mikre. Ha hozzák generálra megsasolom... Már nem emlékszem pontosan
(#) reloop válasza csabee hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Én mindig két szilícium diódával helyettesítettem ki eddig a végtranzisztorok E-B diódáját és egy-egy 100 Ohm/20W -os ellenállást tetem a tápokkal sorba, mikor indítottam a végfokokat.
A 120 Ohm a végtranyók helyett talán jobb életbiztosítás a meghajtók szempontjából, mint egy dióda.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
A 120-ohm-on eső feszültséget is mérni szoktam, 0,65V fölött nem tanácsos végtranyót beültetni.
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Jó ötlet, köszi!
(#) csabee válasza reloop hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Közbe elő kotortam a régi doksikat róla. Még jó, hogy nem dobok el semmit. Illetve nem jó mert sok a kacat...
De, a lényeg megvan T3/T6:MJA350/340 páros, T7/T11:MJE15030/15031 páros, T4 maradt az eredeti tranyó
(#) reloop válasza csabee hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Tipp-topp az összeállítás.
Idővel majd publikálunk Alkotó kolléga közreműködésével olyan változatot, ahol ez a rövidzár esemény oldja a védelem reléjét. Gyakorlatilag az áramkorlátozó aktivitását át kell transzponálni egy test felé folyó árammá, ami elrántja a közönséges DC-védelmet.
(#) csabee válasza reloop hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Aha, értem... Az jó lenne és ha közzé is teszitek akkor biztos meg fogom építeni!
Köszi a sok infót!
(#) steelbird válasza reloop hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
A Sony autós erősítőiben találkoztam ilyen megoldással, két tranzisztorral szokták megoldani.
(#) reloop válasza steelbird hozzászólására (») Márc 1, 2015 /
 
Emillel elküldtem a rajzát.
(#) martin96 hozzászólása Márc 6, 2015 /
 
Lassan kész lesz nekem is az ST151-esem.
De előtte még egy pár kérdés.
A C1, C9 47µF-os kondik nem férnek el nálam a panelon, azokat kihagyhatom?
Valamint én nem csak a T3, T6-ba teszek MJe340/350-es, de a T7, T11-es is az lenne. Gondolom ez nem lenne probléma
A T4-es az marad BD139.
(#) reloop válasza martin96 hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Szia! A 47µF azért 63V-osba el kéne férjen, a hiánya gerjedést okozhat. Ki kell próbálni.
A T7, T11 helyén a 0,5A terhelhetőségű tranzisztort keveslem.
(#) blasz hozzászólása Márc 26, 2015 /
 
Sziasztok,tanulságként leirom hogy jártam,a 4pár végtranzisztoros ST végfokomoat szép halkan hallgattam,vagy 3-5 órán keresztül mikor egyszer csak durr,és letiltott a védelem,megnézem és akkor már láttam éreztem hogy baj van szinte izzott az egész vég a bordára rásült a kezem.Szegény úgy felmelegedett hogy az egyik oldalon mind a 8db végtranzisztor tönkrement,a másik túlélte.Persze a bordák vízszintesen vannak alagút szerűen a ventilátor után, nem bírt szellőzni.Ez csakis az én hibám.
A tanulság hogy kevés légmozgás kell a bordákra,különben vége végnek.Spóroltam a ventivel mert csapágyas és 230v os,és hangos, de már javítás után nem teszem, azonnal kapcsolom rá,ahogy bekapcsolom a véget.
Hát igy jártam.
(#) reloop válasza blasz hozzászólására (») Márc 26, 2015 /
 
Szia! Hőérzékelő feltétlen kell egy ilyen erősítőre, olcsóbb mint egy garnitúra végtranzisztor. Elromolhat a ventilátor, eltakarhatja valami a szellőzőnyílást, erre fel kell készülni.
(#) blasz válasza reloop hozzászólására (») Márc 26, 2015 /
 
Pont ez van a fejembe egy hőkapcsoló de legalább tudom hogy micsoda hőt elviselnek.
(#) csabee hozzászólása Márc 29, 2015 /
 
Üdv! Neki álltam a javításnak. Akadt egy olyan problémám, hogy akár mit csinálok a védelem mindig hibát jelez. A koppanásgátlón mindig kigyullad a protekt led... Már az összes félvezetőt kicseréltem, mindent végig mértem és akkor is hibát jelez! R3 R4 volt elszállva. Hol keressem a hibát? Köszi a segítséget...
(#) reloop válasza csabee hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Szia! Mekkora a kimeneti egyenfeszültséged?
(#) csabee válasza reloop hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
Mihez képest mérve?
(#) reloop válasza csabee hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
A test és a kimenet között mérendő egyenfeszültség.
(#) csabee válasza reloop hozzászólására (») Márc 29, 2015 /
 
42V A táp fesz +-50V Nincsenk bent a vég tranyók és nincs bent biztosíték sem...
Következő: »»   55 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem