Fórum témák
» Több friss téma |
Csináltam egy béna rajzot ahogy értelmezem az egészet.Van a 32A főmérő amire megy a 3db 32A kismegszakító és azokról megy a vastag vezeték át a házon ami bírja a 32A-t.A konnektorokban megmarad az eredeti vezetékezés amik 16Aosak és rácsatlakoznak erre a 32A vezetékre.Tehát egy konnektor most is csak 16A-t tudna fogadni de mindegyik egyenként a 32A vastag vezetékre csatlakozik.Akkor megmarad a jelenlegi vezetékezés nagy része és bírja a többlet terhet is.Ha az egyik kismegszakítóra ráteszek mosógépet(mondjuk 10A),mosogatógépet(még 10A),hősugárzót(12A) de mindegyik konnektor külön vezetékén megy a vastag vezetékbe,akkor a konnektorok sincsenek túlterhelve és a vastag vezeték is kibírja a 32A áramot amik összeadódnak a 3 példagép esetén.Ez ugye csak a saját értelmezésem a dologra és lehet hogy teljes ostobaság,csak nekem az az elképzelés nagyon tetszik hogy az embert már nem a 16A hanem a 32A korlátozza.Kiemelem hogy minden konnektor saját vezetékén fut és nem megy egyik a másikból,erre nagyon odafigyeltünk anno amikor az alumíniumokat cseréltük le.
Az iparban így csinálják, de ott a leágazásoknál biztosítékok vannak felszerelve (illetve ott nem 32A-rel dolgoznak, hanem egy gerinc mondjuk 630A-rel van védve). Gondolom neked nincs kedved a lakásban minden leágazáshoz külön elosztószekrényt beépíteni egy 16A-es megszakítóval. Ugyanis ahol csökkent a terhelhetőség (legyen az keresztmetszet vagy a konnektor terhelhetősége) ott biztosítani kell a gyengébb szerelvényt túlterhelés ellen.
Le tudod fényképezni a fogyasztásmérőt és környékét, valamint az összes kismegszakítót, ami van a lakásban (lakáshoz rendelve)? Az is érdekelne, hogy melyik kismegszakító szokott oldani. Perpillanat nem tiszta, hogy 3 x 32 A van-e nálatok vagy a bejövő egy fázis van-e szétosztva három db. 32 A-es kismegszakítóra. Remélhetőleg nem olyan az elosztás mint amilyet rajzoltál, ebben a formában minden 32 A-re van biztosítva, ami eléggé balesetveszélyes.
Logikusan átgondolva ez teljesen igaz mert én mondjuk emlékeznék arra hogy oda egy konnektorra csak 16A mehet,de aztán évek múlva valaki rádugna egy elosztót és 16A feletti gépeket és leégne az egész gyengébb vezetékezés és talán a ház is.Hálásan köszönöm mindenkinek a segítségét és türelmét,így biztos nem fogom engedni a dolgot és marad a lakáselosztós megoldás.
Szép estét!
Végre valaki aki belátja, hogy meg kell csinálni normálisan.
A hozzászólás módosítva: Jún 30, 2018
Köszönet, hogy kapásból beláttad a lényeget!
Nagyon menő manapság ez a "körbe megyek 2.5-tel majd leágazok 1.5mm2-rel" aztán mi értelme? Külön, önálló köröket kell kialakítani az aljzatok úgyis csak 16A-t tudnak. Azt vagy 2.5-tel megyek mindenhova (16A) vagy 1.5-tel (13A). Minek növelni a gerinc keresztmetszetet ha a leágazás meg csökkent keresztmetszet? A legszükebb elemre biztosítjuk a rendszert.
Sziasztok.
Csak én gondolom hogy a főkapcsolókról hiányzik a felirat, mire is való? A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2018
Mindegy, úgyis felborultak már.
Nekem úgy tűnik, hogy nem csak a főkapcsolóról hiányzik a kötelező felirat
Granpa:
Nem tudom miért fordult el, a telefonba nem dőlt el. Sámli: na szerintem se. De ez akkora trehány hogy el se igazodtam benne csak kb. Ez a lépcsőházunk fszinti mérő szekrénye. Nagyon trahány. Konkrétan helyi földelést nem is látok, pedig itt kellene lennie legalább a vezetékének ami a nullával itt kerül összekötésre nem? Kkv-vel néztük, próbálom meggyőzni, hogy egy ÉV felülvizsgálat nem ártana. Azt mennyiért csinálják társasháznak? A hozzászólás módosítva: Júl 1, 2018
Lehet a betáp fogadóba helyezték el.
Az meg kint van a ház oldalába falazva.
Nem gondolom, hogy van kedvem leszedni. Ki tudja mi van mögötte?
A késes biztosítékok és a PEN szétválasztás.
Itt is van.
Látszik a hegesztés?
Üdv a szakértőknek,
még bennetek van bizodalmam villanyszerelési témában. Átvezetékezném a házat és jó lenne egy kis megerősítés, tanács. A „ne csináld”, „nem fog menni”, „hülye vagy”, „veszélyes” véleményeket már megkaptam bőven más fórumokon is, most tényleg segítség kellene. Az autószerelés is veszélyes, ahhoz is többéves iskola és gyakorlat kell, mégis szívesen segítenek a hozzáértők és a segítségükkel sikerrel is jártam eddig mindig. Villanyszerelőktől és hozzáértéktől eddig csak szidást kaptam vagy hallgatást, amit tudok azt leírásokból, könyvekből, iskolai anyagokból, jelenlegi rendszer megfigyeléséből szedtem össze. Több kismegszakítót akarok a házba a mostani 3 helyett, hogy üzembiztosabb legyen a rendszer. 10-re gondoltam, tehát egy 12-es házban lenne 10 megszakító és a mostani 1,5 mm2 vezetékek helyett mindenhová 2,5 mm2 menne. A mostaniban van vegyesen alumínium, vékonyabb és vastagabb tömör és sodrott réz. Nagy részük csak össze van csavarva egymással és sehol egy wago, konnektorok kapják egymástól az áramot, a megszakítók öregek. Ráfér a csere az egészre. Lekoppintanám a mostani megoldást és úgy bővítenék. A képen kicsit zavaros a mostani rendszer. Az órától jövő két (most) kék vezetéket (0 és föld) közösítem az új dobozban és utána szétválasztom föld és 0 sínnel. Ehhez 10 mm2 vezetéket használnék. A síntől vezetném a különböző áramkörökre a 0-t és földet 2,5 mm2-es vezetékkel. A fázis a főmérőtől menne a megszakítók alsó pontjára 1 db 10 mm2-es vezetékkel, egymással összekötve. A felső pontokból indulna ki egyenként a 10 áramkör fázisvezetéke. Tehát mind a 10 áramkör külön 0-t és földet kapna a föld-0 sínből, és egyet-egyet a 16A megszakítókból. A megszakítókat a vezetékhez méretezném, persze segítséggel. A jelenlegi megszakítók: Bakony művek BS B-16 230/400 3000 típusúak. Ezek a vezetékek mennek be a meglévő kábelcsatornákban a házba és a dobozokba. Ott össze lennének kötve wagoval, leágazva a konnektorokba, kapcsolókba, lámpákba. A nagyfogyasztók külön megszakítóra mennek, ahogy a világítás is. Azért lenne vastagabb vezeték, hogy a melegedést és több egymás mellett futó vezeték miatti teljesítménycsökkenést kompenzálja. Ez az elképzelés, minden segítséget, tippet megköszönök! Idézet: Nem. A PEN szétválasztása megtörtént, hagyd úgy. Fi-relét is tervezz, 30 mA-est. A többi elképzelés jó, bár világításra felesleges pazarlás a 2,5 mm2-es vezeték. Két 6 A-es kismegszakító a világításnak, 1,5 mm2-es vezetékkel. „Az órától jövő két (most) kék vezetéket (0 és föld) közösítem”
Köszönöm, az FI relé a szétválasztás utánra kerül?
Mellékelek vázlatot, az helyes?
Igen, így. Ha te kapsz három vezetéket (fázis, nulla, föld), akkor neked más dolgod nincs, mint ezeket használni de nem összekötni.
Annyit azért hozzá tennék,hogy én nem 12 modulos elosztót tennék be hanem legalább 24 modulosat. Miért? Ha 10 áramkört akarsz létesíteni+ a FI relé az ugye 12 modul.Bővíteni nem tudod.Ha valamit utólag akarsz kiépíteni / pl.túlfesz.levezetést/ akkor az elosztó csere.Jobb ezt megelőzni,persze ez csak akkor játszik ha van helyed.Ez csak az én véleményem.
Köszönöm. Motoros, indukciós nagygépekhez C karakterisztikájú legyen a kismegszakító, minden máshoz B?
ETIMAT6 B16A 6000 megfelel a mostani B16-nak megfelelő feladatára, indukciós gépekhez ETIMAT6 C16A 6000, világításhoz Etimat6 B10A? Vagy jobb márkák?
Gondoltam én is rá, de konkrét igények nélkül nem nagyon van (volt) mit tervezni.
Elméletileg a kismegszakítóért a gyártó, pontosabban a forgalmazó felel, működnie kell, jónak tűnik kép alapján, nem fontos ipari minőséget építeni minden milliméterre. Ugyanakkor az ilyen eszközök mondhatni luxusmárkája az Eaton. Mit értesz motoros, indukciós nagygép alatt?
A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2018
Külön megszakítón ezek lennének: mosógép 2 Kw, mosogatógép 2,2 Kw, szárítógép, klíma, műhelygépek (hegesztő, szalagfűrész 2,4 Kw).
A műhely milyen messze van a mérőhelytől ?
Oda már lehet nem elég a 2,5 mm2 vezeték. Attól tartok, úgy röpködnek a Kilowattok, hogy ha dolgozol a szalagfűrészen, közben nem fog megfőni a bableves. Arra értem, lehet kevés lesz az 1 fázis. A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2018
Azt akartad írni, hogy: 2 kW, 2.2 kW, 2.4 kW?
A Siemens kismegszakító luxusmárka, az Eaton legfeljebb jó márka.
Durva méréssel jelenleg 26 m a legelső ottani konnektor. Egy kábelméretezési számítás szerint olyan távolságra elég lenne a 2,5 mm2 (2,4 Kw terhelés), de persze párhuzamosan is futnak vezetékek. Erre egy másik táblázat szerint 0,6 a szorzó, akkor oda a 4 mm2 a megfelelőbb?
27A terhelhetőség(4 mm2)*0,6 tényező vakolt és csőben egymás mellett futó 6 db vezeték esetén, 26 méter távolságra. Az belefér a 16A terhelhetőségbe a számítások szerint. Ezekből számolok: https://www.novill.hu/magazin-fooldal/567-vezetekek-terhelhetosege-...tezese http://www.partnercable.hu/hu/szolgaltatasok/kisokos/meretezes
Az ETI nem világmárka, műszakilag én az "elmegy" kategóriába sorolom. Szerintem ár-érték arányban a LEGRAND a legjobb (illetve az OEZ is de ezt tudtommal Magyarországon nem forgalmazzák). Ha profit akarsz akkor Schneider, de ennek megvan az ára is.
Siemenses kismegszakítót nagyon régen nem láttam már, léteznek még egyáltalán?
Olyan távolságra legalább 3x4 mm2 -est ajánlok, de inkább 3x6 mm2-est.
KÁBEL MÉRETEZÉS EREDMÉNYE Megadott adatok a számításhoz: Megengedett %-os feszültségesés: 1.5% Hálózat típusa: 1x230V - (3 vezetős (L+N+PE) 1 fázisú) Fogyasztó berendezés jellege: motorikus Fogyasztó berendezés feszültsége: 230V egyfázisú Fogyasztó berendezés hatásos teljesítménye: 2600 Watt Jellemző teljesítmény tényező [cosj]: 0.8 Kábel anyaga: Réz Kábel hossza: 30 méter Számított értékek: Mértékadó feszültségesés értéke: 1.73 V Berendezés villamos teljesítménye: 2826.09 Watt (2.82609kW) Berendezés által felvett áram: 15.36 Amper Számított kábel keresztmetszet: 4.75 mm2 Választott kábel keresztmetszet: 6 mm2 Réz kábel A hozzászólás módosítva: Júl 2, 2018
|
Bejelentkezés
Hirdetés |