Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
kellene egy kis segítség, mert el akadtam. Adott egy +-12V tápfeszültséggel meghajtott NE5532, aminek idöszakosan el kellene venni a tápját - kikapcsolni. Erre találtam egy ilyet: IRF csoda. A kérdésem a következő: használhatom ezt a FET-et közös G-vezérléssel a negatív és pozitív fesz ki-be kapcsolására?
Sziasztok!
Maximum 500Vdc 10A kapcsolására keresek megoldást. Esetleg van valakinek egy elvi rajza?
Szia!
Ezt majd részletezd azért. Mit akarsz kapcsoltatni? Ohmos terhelést vagy kicsi induktív összetevőst, vagy motort? Milyen rendszerességgel akarsz kapcsoltatni, aztán csak néha be és ki, netán bizonyos frekvenciával, mekkorával?
Szia!
Napelem mezőt szeretnék villanybojlerre kapcsolni. Bekapcsolás csak 1-2mp lenne, ami után tehermentesítem egy relével.
Akkor először rajzold meg a relés kapcsolást annak a tápfeszével együtt.
Ha ez 12 vagy 24 voltos, fel tudod használni a fet kapcsolására. Attól függően, hogy a rendszer megyik polaritását kapcsolod, ahhoz passzoló fetet kell választanod, n vagy p-s típust - n-est jobban találsz, pl. egy 600 V 24....45 amperes típust, vagy kettőt paralel, kisebb amperest. A "panelen" védődióda mindenképpen kell ( 600 V 10 A ) az esetleges hosszabb kábelek miatt. Az 1-2 mp után a relével a drain-source elektródákat zárd rövidre. Persze az se mindegy, hogy mindkét ágat akarod kapcsolni, vagy csak az egyiket, mínuszt vagy pluszt. Ez bonyolíthatja a rendszert.
Relés változat most is működik. De a mosfet-el szeretném az ívkioltást megoldani. Tehát a relé ki vagy be kapcsolás előtt 1mp-re rövidre záron az érintkezőket. ennyi lenne a feladat. Most a pozitív ág van kapcsolva. Tápfesz van 4.2V, 12V is.
Ha a 12 volt teljesen "földfüggetlen", akkor jó az n-fet is, a drain a pluszon, source-ben a bojler.
Hirtelen az IGBT-k közül lehet válogatni a hestore-ben, ha nincs jobb forrásod, ott találsz jó sok 30-40 amperes típust, 600 voltosat. A TO-247-es tok szimpatikus nekem.
Aztán csináld meg a te pillanatnyi rajzodat, kis helyet hagyva az igbt-nek, 2 ellenállásnak a gate-körnél és egy komolyabb diódának a source és a táp negatív között.. A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2021
Az előzőek szerint így lehet például.
Fetet rajzoltam az igbt helyett, de ez ne zavarjon...
Kollektor van a +betápon, emitter megy a bojler felé.. a többi stimmel. Innen válogathasz például: IGBT FGH, FGA.. Ha nem vagy feledékeny, egy kis alu-lemez tartsa az igbt-t - ha igen, akkor borda. A hozzászólás módosítva: Júl 15, 2021
Sziasztok!
Szeretnék segítséget kérni Tőletek. Mellékelt rajz alapján próbálok összehozni egy villogó LED-et, viszont az a bajom, hogy bár villog, de mégis folyamatosan van egy kis fénye a LED-nek. Hogy tudnám elérni, hogy villogás közben teljes kialudjon? Előre is köszi! Üdv, P.
Ez hibás.
Ha N-FET-et használ, akkor ez a hsz.-of jó: Bővebben: Link , viszont a gate-röl kellene a GND-re egy kisütö ellenállás, mondjuk 10k.
Tudni kellene a 2Hz-es generátor feszültség szintjeit. Ha mondjuk 0-5V, akkor nem kell kisütő, mert a gate ellenálláson keresztül ki is ürül, amikor 0.
Nickname! Javaslom, hogy ha ilyen jellegű kérdést teszel fel, akkor írj több konkrétumot. 1. A FET típusa. 2. A LED típusa, színe. 3 A meghajtó generátor paraméterei. Ugyanis ezek ismeretében lehet komolyabban elemezni az áramkört, és nem "vak vezet világtalant" lesz a végeredmény.
Ahogy már írták, kellene a fet típusa, hogy a rajzodnak megfelelő-e vagy sem ( p vagy n-fet ).
Nem mindegy, hogy "egy fetet" teszel be és hogyan ( s, g, d..) A másik: te 3 voltos tápot rajzoltál és a led szempontjából se mindegy, hogy régi piros pl. a maga 1.6-1.7 voltos induló nyitó feszével, vagy modern fehér, kék a 3,.. voltjával. A gate körnek jelen esetben nincs jelentősége, mert 3-5 volt nyitófesszel minden ide elégséges fet kinyit annyira, hogy egy ledet meghajtson. Általában bukta szokott lenni, ha a rajz se felel meg a gyakorlatban megvalósított kapcsolásnak, vagy fordítva.. Apróság: ha a ledhez megfelelő tápról járatod, célszerű min. 4..5 volt, egy soros előtétet is tervezz be a ledhez..
Sziasztok!
Köszi mindenkinek a hozzászólást. Pontosítom a paramétereket: N-MOSFET: STU10NM60N, 600V, 5A, 550mΩ, unipoláris STU10NM60N LED: sima LED-es fehér E10 zseblámpaégő, 3V Izzó tápja: 2db 1,5V-os ceruzaelem sorba kötve Négyszög jel generátor: XY-LPWM, PWM, 1Hz-150KHz, 3.3V-30V XY-LPWM Négyszög jelet általában 4V-on próbáltam, de teszteltem 25V-ig is, viszont az alap fényerő folyamatosan ugyanolyan maradt. Teszteltem "vrbr" kapcsolásait, viszont sajnos mindegyik esetben ugyanaz volt a jelenség, villogott a led, de minimálisan folyamatosan világított is. Mellékelem a módosított rajzot, ahol látszik a Source, Drain is. A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2022
Ha a generátor helyét rövidrezárod akkor is világít? Mert akkor a fet átvezet valamennyire...
A kapcsolás működőképes, de logikailag hibás! Így kellene: Bővebben: Link - felraktam mellékletbe is. Nézd meg, hogy van a gate-en egy GND-re lehúzó ellenállás is. Nem érdekel, hogy a pwm jelet szolgáltató készülék kimenetén totem-pole pár van-e (rákeresni meg főleg nem.fogok), nem spóroljunk egy 5Ft-os alkatrészen! Az 500mOhm Rdson-ú mosfet 2db ceruzaelemmel használva elég rossz választás, ha lehet, keress valami értelmesebbet. Alacsonyabb max. feszültség, alacsonyabb Rdson.
Rin 100-470Ohm, Rgs 10-100k. A hozzászólás módosítva: Okt 11, 2022
Szia! A FET adatlapján "Figure 8,9" jól láthatod, hogy a GS feszültség 4V-nál kezd és csak 9V-nál megy telítésbe. Tehát ennek a típusnak 10-15V-os meghajtás kell. Mivel ez a FET jóval nagyobb teljesítményű-áramú mint ami egy LED meghajtásához kell, ezért valószínű, hogy 0V-os Gate estén is még átcsurog rajta ~1mA. Ilyenkor a LED még világít. A LED 3V-os ezért nagyobb feszről kell táplálni, de az áramkorlátozásról gondoskodni kell.
(Próbál meg a Gate feszültséget -1V -3V -al is, a LED-nek ki kell aludnia.) 1-3 amperes kisfeszültségű "logikai" FET-tel fog működni. Kovdivi kolléga rajzát tanulmányozd.
Sziasztok!
Valóban az a probléma, hogy a MOSFET kicsit átereszt 0V-os Gate esetén. Próbáltam "Kovidivi" javaslata alapján beiktatni egy GND-re lehúzó ellenállást is, de úgy tűnik ez még nem elég az áramkörnek. Esetleg abban tudtok segíteni, hogy tudnék negatív feszültséget tenni a Gate-re? Megoldható driver nélkül?
Köss párhuzamosan a LED-del egy 10k-os ellenállást, ez "elnyeli" a FET szivárgóáramát.
Most komolyan! Egy lezárt feten mióta folyik akkora áram, ami kigyújt egy ledet?
Rengeteg ledes áramkört építettem, tranzisztoros, meg fetes led meghajtással, de ilyet még nem pipáltam. Nickname! Eleve ágyúval verébre a kapcsolásod. A fetet cseréld ki egy BC337 tranzisztorra. Valamint a 3V körüli nyitófeszültségű ledet ne 3V-os tápról hajtsd, mert ott nem nagyon tudsz semmi munkapontot korrektül beállítani. A 3V tápból eleve 3V esik a leden, a fetre nem jut akkora tápfesz, hogy bármilyen karakterisztika szerinti értelmezhető munkapontban dolgozhasson. Valószínűleg azért szivárog, mert 0V Uds mellett nem tud lezárni sem. Próbáld ki ugyanezt a kapcsolást úgy, hogy 5V-ról táplálod. De akkor a leddel sorba kell kötni egy áramkorlátozó ellenállást. Ami 5V táp esetén, 50mA led árammal számolva kb 39 Ohm sztenderd értékre adódik, 100mW veszteséggel. Vagyis kb 0,5W-os ellenállást tegyél be. A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2022
Negatív gate feszültséget az első próbához egyszerűen egy (pl. 1,5V-os) elemmel lehet adni, ekkor el kell aludnia a LED-nek. Ha ez működik, akkor a LED és a táp negatívja közé 1 dióda. Igy már a táp negatívja és a gate-re mehet a kb 10V-os négyszögjel.
A táp 3V helyett min. 5V legyen, az áramkorlátozó ellenállást be kell tenni és a LED áramára méretezni kell. 20mA-el számolva 5V-os táp esetén min. 75 ohm (100 ohm 0,05W), 12V-os táp esetén min. 425 ohm (500 ohm 0,2W) kell. (Ezzel már működik?, de nem jó a kapcsolásod. Sokkal kisebb FET vagy valamilyen BC-s NPN tranzisztorral és a kollektorkörben elhelyezett LED és ellenállásos kapcsolással kellene.) A hozzászólás módosítva: Okt 13, 2022
Szevasztok!
Sajnos van szivárgó árama egyes feteknek. A következőképp szokták megadni. IDSS Zero Gate Voltage Drain Current VDS = 25 V, VGS = 0 V All 0.5 uA. Bizonyos helyeken ezeket nem is tudjuk használni. Üdv. M.
Köszi mindenkinek a segítséget!
5V-os tápot még be kell szereznem, hogy tesztelni tudjam a javaslatotokat. Hamarosan visszajelzek, hogy sikerült.
Ez biztosan így van, de a jelen esetben valószínű, hogy nem a normál munkaponti szivárgó áram miatt parázslik a led. 0,5uA szerintem amúgy is kevés lenne hozzá, de ezt rém egyszerű megmérni.
Mondjuk 5V táp, 3V nyitófeszültségű fehér led, áramkorlátozó ellenállás 3,9M ekkor folyik durván 0,5uA körüli áram a leden. Vajon lesz látható fénye? Van kedve valakinek megnézni?
Sziasztok!
Sikerült a projekt! Mellékelem a működő kapcsolási rajzot. Diódával is próbáltam, de nem volt hatással az áramkörre. Tulajdonképpen valóban az lehetett a baj, hogy a MOSFET-re nem jutott elég tápfeszültség, de így 5V-tal már jól működött. Köszi még egyszer a segítséget mindenkinek! |
Bejelentkezés
Hirdetés |