Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   845 / 966
(#) Tomi111 válasza Tomadam hozzászólására (») Okt 4, 2021 / 1
 
Azért én kintről bedugnám a fűzőszalagot, közben valaki benn hallgatná, merre jár a vége. Biztosan meghallani, ahogy mozog a csőben vagy megakad a dobozban.
(#) erbe válasza Tomadam hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Optikai kábelnek mindegy, milyen csőben megy.
(#) ötfelezős válasza Massawa hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
"Azt azthiszem nem engedik meg a jelenlegi elöirások, hogy a fö FI relét kikerülve vezess ki egy kábelt mondjuk a kertbe. Ezért lett ez a cirkusz."
Ez így nagyon fura előírás lenne. Eleve nincs kötelezettség "fő FI relé"-re. Az meg, hogy mit kell kötelezően 30 mA-es névl kioldóáramú FI-relével védeni, az meg fel van sorolva.
2018 előtt:
– a képzetlen személyek által használt és általános használatra szánt legfeljebb 20 A névleges áramú csatlakozóaljzatok számára, és
– szabadtéri használatú, legfeljebb 32 A névleges áramú mobil fogyasztókészülékek esetében
2018-tól átfedéssel, és 2020-tól meg egyedüli előírásként még
- fenti első bajuszban 32 A van, és fenti 2 eseten felül
- egyedi háztartások váltakozó áramú világítási végáramköreit
(#) Massawa válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 4, 2021 /
 
Sajnos nincs igazad. Én sem unalombol cseréltem ki a 25 vagy hány éve müködö 100 mA-s FI-t, hanem, mert a hatoság piszkált miután átépitettem a ház egy részét és napelemeket raktam a tetöre és azt ugye be kell jelenteni.
És a régi családiházban valoban nincs FI, söt PE vezeték sincs, de ha nem piszkálod a házat a kutya sem törödik vele, de ha olyan átalakitást végzel, amit be kell jelenteni, akkor nagy baj van.
A legjobb az, hogy azt mondja a törvény, hogy pl nem kell villámhárito. De ha van, és valamit változtatni kell ( mondjuk egy ablak miatt), akkor már kell az uj mérési protokoll a jelenlegi szabványok szerint meg a stempli.
És tudom, ha aláirják a papirokat, akkor már azt csinálok amit akarok, de addig sajnos nem.
A hozzászólás módosítva: Okt 4, 2021
(#) vargham válasza Massawa hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Nem bíznék egy 25 éves fi relében. Ezeket az eszközöket is cserélni kell néha.
(#) ötfelezős válasza Massawa hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Miben nincs igazam?
(#) Massawa válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Azt irod, hogy eleve nincs kötelezettség....
Engem meg honapok ota azzal szekiroznak, hogy kell és nem is akármilyen.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2021
(#) ötfelezős válasza Massawa hozzászólására (») Okt 5, 2021 / 1
 
Mikor írtad, hogy "Sajnos nincs igazad.", már tudtam, hogy félreértetted, amit írtam. Nem azt írtam, hogy nincs kötelezettség FI-relére, hanem azt írtam, hogy olyan kötelezettség nincs, hogy egy darab központi legyen. Lehet egy, de lehet kettő, három, meg tizenhat is.
Mivel a kijelentésed az volt, hogy "a fö FI relét kikerülve vezess ki egy kábelt".
(#) Massawa válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Az igen, de ugy magyarázzák a szabályok, hogy csak a központi FI után oszthatod fel ujabb individualis FI körökre, azaz a központi FI-t csak akkor kerülheted ki ha mellé rakod a többit, azaz már a központi szekrényböl külon FIn meg mondjuk a mühely meg a kert. De ha az FIt a kerbe meg a mühelybe rakod, akkor oda a vezetéknek már a központi FI böl kell mennie ( azaz 2 FI sorba van kötve.).
A szakik azt állitják, hogy jobb lenne ha második FI a mühelyben vagy a kertben lenne.
(#) Macsek71 válasza erbe hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Idézet:
„Optikai kábelnek mindegy, milyen csőben megy.”


Néhány hete köttettem be én is a "csúcsszuper" optikai hozzáférést... Hiába mutattam a szerelőnek a régi telefonvonal, vagy a régi kábeltv csövét nem volt hajlandó belebújtatni az optikai szálat. (Nekem olcsóbb és szebb lett volna ha közvetlenül a szobába érkezik a szál, és nem kell végigvezetni a fél lakáson... )
(#) nedudgi válasza Macsek71 hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
A cső talán mindegy, csak a hajlítási sugár jelenthet gondot. Azt pedig nem tudhatja egy ismeretlen csőről.
(#) Gafly válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 5, 2021 / 2
 
Minden szerelő ott dugja be ahol lehet.
(#) Massawa válasza Gafly hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Ez pontosan igy van, és azért nincs akkora veszély azzal az alig 1 mm vastag szállal.
(#) kendre256 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Egy telefonkábel és egy optikai kábel teljesen más tészta. A telefonkábelre simán lehet akár 4-5 milliméteres hurkot rakni, vagy 180 fokban visszahajlítani, beszélni lehet rajta. Az optikai kábelnek pedig van egy minimális hajlítási sugara, hogy a különben egyenes vonalban terjedő fény "be tudja venni a kanyart" .
Én megértem a szerelőt, hogy nem szívesen húz be egy telefonvonalra készült, ismeretlen nyomvonalra optikai kábelt, ahol az még akár meg is sérülhet a kis sugár miatt (a belseje mégiscsak üveg...). Vagy nem sérül meg, csak éppen az ügyfél panaszkodik utána, hogy az 1 Gb/s helyett csak 5-600 Mb/s a sebesség.
Én csak UTP kábeleket szoktam vezetgetni, azok kevésbé macerásak. De ha az ügyfél azt mondja, hogy van cső, az jelentheti azt is, hogy könnyen, szépen meg lehet csinálni a vezetékezést, meg azt is, hogy többet kell kínlódni vele, mintha nem lenne cső. Nagyon kétesélyes, sok mindent láttam már...
(#) Horvath65 válasza Horvath65 hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Üdv a csapatnak! A szellőző ventilátor működik. A kondi táp nem adott elég feszültséget. Tegnap megmértem a motort és a kondit, mindkettő rendben volt. Elvittem egy elektró műszerész ismerősömhöz, ő silabizálta ki. Ma már vígan forog a helyén a ventilátor. Csak tudnám mi kerül 100 000EFt-a ezen a ventilátoron...
(#) Massawa válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
Jo, hogy nekem mondod….
De az kizárt, hogy bármilyen falban levö csöben az optikai szálnak bármilyen gondja legyen. Amilyen optikai szálakat ma használnak azokra majdnem csomot is lehet kötni ( ha nem huzod meg nagyon ).
Ha egy fali csöbe be tudod nyomni a behuzo rugot, abba bátran behuzhatod az optikai szálat is.
A hozzászólás módosítva: Okt 5, 2021
(#) gyuszo válasza Gafly hozzászólására (») Okt 5, 2021 /
 
A lakáson belül a nappaliban, ahol van 4-es dugalj ott érdemes. Ott van rá nagyobb esély, a fürdőszobában kevésbé.
(#) ötfelezős válasza Massawa hozzászólására (») Okt 6, 2021 / 2
 
Az igen, de ugy magyarázzák a szabályok, hogy csak a központi FI után oszthatod fel ujabb individualis FI körökre
Ilyen szabályok, már bocs, nincsenek.
(#) Massawa válasza ötfelezős hozzászólására (») Okt 6, 2021 /
 
Nagyon érdekes, mert emiatt kellett átdrotoznom a ház egy részét. S tudod a hatoság ellen nem lehet….
(#) kameleon2 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 6, 2021 /
 
Idézet:
„A telefonkábelre simán lehet akár 4-5 milliméteres hurkot rakni, vagy 180 fokban visszahajlítani, beszélni lehet rajta.”
Ez így ebben a formában nem teljesen igaz. Adatkommunikációnál tapasztaltam RS-485 esetén, hogy ha megtörik a sodrott érpár, akkor bizony nem veszi a kanyart. Szétesik a kommunikáció. A kábel átmérőjének 7-8 szorosa szokott legalább a minimális hajlítási sugár lenni.
(#) kendre256 válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 6, 2021 /
 
Szó sem volt adatkommunikációról, RS-485-ről, én azt mondtam, hogy beszélni lehet rajta, ahogy te is idéztél...
(#) kameleon2 válasza kendre256 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Azt írtam:
Idézet:
„Ez így ebben a formában nem teljesen igaz.”
Egy mérést azért megérne, milyen hatással van a 300-3400Hz-ig terjedő beszédsávra is a görbület. Az biztos, hogy nem hajlítgathatjuk összevissza vezetékeket büntetlenül
(#) Massawa válasza kameleon2 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Azért már egy két évtizedet lemaradtál. A mai telefonkábelben alig van 300-3400Hz- s jel, de annál több akár 30 MHzig terjedö jel.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2021
(#) erbe válasza Massawa hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Ip. tan-ként tárcsamechanikát is javítottam.
(#) nedudgi hozzászólása Okt 7, 2021 /
 
Nem villanyszerelőként kérdezem, hogy a képen minden megfelelő?
(#) Massawa válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
A drotok szinei nem, hiányzik a kék.
(#) Massawa válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Mnem hiszem az még ma működne.
(#) Joe_001 válasza Massawa hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Sziasztok.
Kapcsolóhoz jó.
(#) nedudgi válasza Joe_001 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
A kábel bevezetése pont a kapcsoló karmaihoz esik, iránya nem derékszög. Ez az, ami engem zavar.
(#) kendre256 válasza Joe_001 hozzászólására (») Okt 7, 2021 /
 
Mondjuk azt a kapcsolót érdekesen kell felszerelni, ha a rögzítő körmök oldalt vannak, ott most a dobozba a kábel jön be...
Szerk: Úgy látom, nedudki-nek is ez a problémája.
A hozzászólás módosítva: Okt 7, 2021
Következő: »»   845 / 966
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem