Fórum témák
» Több friss téma |
Van legalább két hozzászólás, ami azonos irányba mutat? Nincs. Gáz..
A hozzászólás módosítva: Dec 12, 2022
Köszi, így már világosabb, csak a rajz alapján még a hibrid-et sem értettem egyből, mert csak csöveket láttam rajta, így lestem, hogy mitől is hibrid... Paraméter, mint pl. tápigénye, de már megválaszoltad. Akkor átolvasom a linkelt szálat is, abban valszeg ki lesz vesézve minden.
Igazából nincs kivesézve ,olyan mint hibrid elégge kevés embert érdekel érdemben, sok embert elrettent a bonyolultsága ,a befektetett alkatrész költség a munkát nem említve!
A kimeneti jelszint mekkora (vagy ha megvan és nem titkos a szimulációs forrásfájl azt esetleg átküldhetnéd mélben:pp@dunaweb.hu), ill. hova érdemes fűzni/integrálni a láncba?
Nekem így néz most ki: bemenetválasztó->(kapcsolható)hangszínszabályzó-(kapcsolható) csőhangmodulátor->hangerőszabályzó->végfokok A osztály és/vagy D osztály.
Nos találtam egy trafó nélküli változatot a kicsatoláshoz, az alsó rajz a vonali szintes: http://www.varchola.com/tubes/src/preamp/MAIN_LEFT_SCH.pdf
Közben előástam az erősítőt is, így ki tudom próbálni előbb csak tarfós kimenetről, majd esetleg a fenti rajz alapján is módosítva. Ellenben volt egy fórum, ahol elve elvetéltnek nevezték ezt a csövet csak vonali meghajtásra a MU értéke miatt... kiderül.
Ez egy RIAA fokozat ,mit szeretnél vele?
Egyéb iránt az alap elv dettó ugyan az mint amit én mutattam. A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2022
A tied esetében még a csövek beszerzésénél tartok (6h23p, 6sz19p), pontosabban kezdek elveszni a csőkáoszban (vannak helyettesítőnek hirdetett csövek is, de ahogy utánaolvasok sok esetben ezek csak egy-két paraméterben fedik a valóságot és inkább marketing, főleg az orosz helyettesítőkre írják), így gondoltam addig eljátszadozok a meglévővel is.
6H23P az tényleg necces de nem gond E88CC ,ECC88 rendben van helyette 6C19P az meg van ...
Ok, igen az első a necces.. köszi, akkor így is keresgélek...
ECC88 és hasonlók. Titkos tipp: PCC88. EAR859. Paravicini-nek megfelelt. Természetesen. nem a kukából kimentett
Idézet: „pontosabban kezdek elveszni a csőkáoszban” Nincs csőkáosz. Hozzáértők vannak egyre kevesebben.
Hidd el már kínomban kacagok, csak egy példa, ami nem fórum, hanem hivatalos kereskedelmi csatorna: Kerestem 6h23p csövet, ami helyett jó az ECC88 is:
https://www.conrad.hu/p/elektroncso-ecc-88-6-dj-8-6922-polusszam-9-...130457 Megtalálom, majd elolvasom a visszajelzést: "nem a leírtaknak megfelelő árú Bár már későn reklamálok, kb egy hónapja rendeltem ebből a csőből 2 db-ot. A mellékelt leírásban és az ár alapján azt sugallja, hogy ez egy Philips márkájú cső. Mikor megkaptam nem néztem meg a feliratot, csak beszereltem és mivel jól szólt, nem törődtem vele többet. De nem is ezzel van a gond, hanem hogy a felirat szerint ezek orosz 6N23P csövek, amik máshol kb. kétezer forint áron is beszerezhető, és nem Philips 4990-ért. Sajnos csak most vettem észre. Bízok benne, hogy máskor jobban odafigyelnek az ilyen különbségre." Lám, a káosz furcsa fintora, hogy valószínűleg pont az eredetileg keresett csövet kapom (tekintsünk el a ciril/latin íráskeverésektől is közben) A fórumok durvábbak....
Ha jól olvasom a PCC88-nak csak a fűtése más: azaz áramgenerátorosan kell 300mA-el fűteni? (kb. 3-ad áron van, mint az ECC...)
Az "E" csövek 6,3V-ra vannak optimalizálva, ezért akármennyi párhuzamosan köthető. A "P" csövek 300mA-re vannak gyártva, hogy soros fűtés lehetséges legyen. Régen univerzális AC/DC rádió/TV esetében használták transzformátor nélküli tápegységgel. A fűtési teljesítmény pedig az adott cső típus határozza meg. A Pcc88 7-7,5V feszültséggel fűthető. Akár a 6,3V is elég lehet, de ha a 6,3VAC-t egyenirányítod és 2200-4700µF segítségével megszűröd, az éppen jó értékre jön ki.
Nekem az EAR859-emben most 6N23P-k vannak, előtte PCC88 volt, az van benne gyárilag is, alul fűtve, nem is értem miért azt tették bele és nem az ECC-t. A PCC-t méregettem, nekem 7,1V-nál evett épp 300mA-t a fűtése. Egyébként ez a PCC alul fűtve is sok évet elmegy. A PCC-ket 5000-ért vettem, a 6N23P-ket 2500-ért darabját. Ha a hangjukat kéne összehasonlítanom (melyik mennyire valósághű) egy 10-es skálán akkor a PCC 7 pont a 6N23P 8,2 pont az én fülemnek.
Igen, mindenképp mérek majd fűtőáramot, az alulfűtés elveheti a magasakat, annyi a szerencsém, hogy nem egy meglévő rendszerbe kell a cső, hanem ezt a kapcsolást majd most építem, így bármin változtathatok/mérhetek.
Most rendeltem meg a PCC88-at, 2000 Ft volt darabja (vaterás, elvileg új).
Ja, elvileg. De ha jól emlékszem épp nem a valósághű hangvisszaadásra törekszel hanem a minél színezettebb hangzásra, arra ez a cső nem lesz jó, arra inkább 6H8C vagy hasonló kéne, bár nem ez a mérvadó szerintem hanem a vége. Ha a vége nem cső hanem félvezető akkor vagy nem fog színezni vagy nem úgy fog.
Kiderül, szerencsére a fejemben van kb. a hangzás amit keresek/vágyok.
A végerősítőim A és D. Az A eleve trafós, annak a hangja még a mostani sztenderd trafókkal is hozza amit kell, persze nincs csöves hangja. A D pedig mindenben okés, csak túl tiszta. Ezért reménykedem, hogy bele tudom csempészni (mint opció azaz kapcsolhatóan) a csőhangot úgy, hogy az mindkét végfokomnál érezhető/élvezhető legyen. Ha nem lenne már így is túl bonyolult az egész rendszer, akkor nyilván egy teljesen csöves erősítőt is tennék még bele és még egy (a korábbi) ZCH szerű egy igbt-st (kis teljesítményű hallgatáshoz)... Most pl. az automatikus munkapont emelést programoztam bele az A-ba, mert az asszonynak már túl bonyolult volt megérteni, hogy a hangerővel párhuzamosan azt is állítsa ha kell - meg persze ez ilyen lustaság opció is ill. kíváncsi is voltam, hogy működik... csak felfele állítja automatikusan, amit a némítás (mute) reszetel, így kb. félautomatikus.
A PCC/ECC88 fűtési feszültségének eltérése belefér a gyári tűrésbe. Én PCC-nél 7 voltra emlékszem.
Sziasztok, eljátszadoztam az ECL86-al: itt jelzem, hogy lehet tök süket vagyok ehhez az egészhez...
Kimenő trafó után ellenállásos terhelésről (3-16-ohmig próbálgattam, különböző leosztásokkal) továbbítva a hangban semmi csövesség nem jelenik meg. Kimenő trafó után légmagos tekercs terhelésről (5W-os hangszóró tekercsét vágtam ki) továbbítva a hangban valami van (itt kapcsolgatva legalább változást kihallok inkább a felső tartományban) de ez sem a keresett csövesség. (Már úton vannak a rendelt csövek is...)
Nem csak a tekercs induktivitása miatti magas emelés jelenik meg, hanem a rezonanciafrekvencia környékén lévő pukli is.
Akkor legalább nem beleképzeltem és valszeg a fülem is működik még
Ha érdekel és időd engedi, egy hangszóró jellegű műterhelés összerakása segíthet.
Igen, ez a két szélsőség volt eddig (full ohmos és full induktív).
Mivel egy hangváltó nélküli hangszórón is kijön a csöves hangzás, így egy membrán nélküli hangszóró lehetne az ideális - kérdés, hogy kell-e neki a légellenállás, mert akkor hangot is fog adni, ami jelen esetben nem kellene. A legelvetemültebb az lenne, hogy egy zárt hangszigetelt dobozban meghajtani egy mikrofont egy hangszóróval - még a galvanikus elválasztás is meglenne így...
Nem kell hangszóró. Én 100W-ra csináltam, neked elég 1-5W-ra is. Passzívban kell egy rezgőkör 50-100Hz-re, meg egy induktív tag, ami 1kHz felett 6dB/oktáv meredekséggel növekvő impedanciát képvisel. Kell még egy rezisztív tag is, ami a hangszóró egyenáramú ellenállásával egyenlő, valamint egy, a rezgőkörrel párhuzamos ellenállás, ami a kör jóságát rontja. Ez a hangszóró névleges impedanciájának 5-10 szerese.
Ha ennek a kivitelezése nehézségekbe ütközik, meg lehet próbálni aktív áramkörrel. Bár még nem csináltam, de az induktivitásokat ki lehet váltani teljesítmény girátorokkal. 1-5W terhelhetőségre LM1875 végfok IC alapra megoldható, bár egy passzív terhelés szerintem később is használható, így inkább azt ajánlom. A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2022
Küldtem üzenetet, hogy ne offoljuk nagyon az A-osztályt, mert lassan Zárt-osztály lesz
|
Bejelentkezés
Hirdetés |