Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » A KiCad paneltervező
Ez igazából hiba javításokat tartalmaz a szöveges állományt nem érinti.
Használható a nyelvi fájl ehhez is.
Már megjelent a 7.0.2 is! Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Ápr 18, 2023
Elírások, téves fordítások javítása és némi új szöveg fordítása(56%) a KiCad 7.0.2 verzióhoz.
A hozzászólás módosítva: Máj 12, 2023
Szia, Ez a Weblate-ről van, ha nem segítsek-e feltenni oda?
Szia.Nem ez nem onnan való.Ha gondolod nyugodtan felteheted.
Már megjelent a 7.0.5 is! Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Jún 4, 2023
Sziasztok!
Tudna valaki abban segíteni, hova kell másolni a hu.rar-t kicsomagolás után, hogy magyar legyen a program?
A KiCad\share\kicad\internat\hu\ mappába kell másolni a kicad.mo fájlt.
Legalábbis az 5.1.2 verzióban ott van.
Köszönöm, sikerült.
Megjelent a 7.0.6 is! Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Aug 1, 2023
Most kezdem a Kicad tanulást. Készítettem egy kis panelt. Van gyakorlati, bevált tanácsotok, hogy Kínából honnan érdemes rendelni 5 db panel legyártását. Semmi extra. Kétoldalas, 12mil-es vonalak, szigetelések. Beültetés nem kell csak a két oldal és a lötstop.
Esetleg egy kis segítség, hogy hogyan kell generálni nekik a fájlokat?
És még egy kérdés: tudtok arduino mini pro-hoz olyan footprint-et ami a kínai utángyártottnak felel meg (az A6 és A7 a panel végén van)?
Nem találok a Neten.
Jómagam (és sokan mások is) a https://jlcpcb.com/ oldalról szoktam rendelni.
Ott van még az ismertebbek közül a https://www.pcbway.com/ is. És biztos fognak még mást is mutatni, mert ezeken kívül is van még vagy 66 féle. Ha felkeresed az oldalt, úgy rémlik oda le vannak írva a feltételek a gerber fájlok létrehozására. A JLCPCB -nél legalább is itt van.
Én JLC-től rendeltem már egyszer,, az teljesen jó volt (az általam elkövetett tervezési hibákat leszámítva ), illetve unokatesóm az Aislert ajánlotta egyszer, az drágább (a minimális 3 darab általában nem olcsóbb, mint a kínaiaktól öt), de elvileg minőségibb és európai.
Amúgy PCBShopper tud segíteni a rengeteg lehetőség összevetésében. A hozzászólás módosítva: Okt 17, 2023
Sziasztok!
Eddig panelt nem csináltam soha kapcsolási rajzból. Ha kapcsolási rajzot úgy csinálom, hogy nincs minden összevezetékezve, akkor a vezetékeket kell elneveznem és azok olyanok mintha össze lennének kötve? BUS esetén a busba bemenő vezetékek határozzák meg, a buszt muszáj összekötni (tehát megszakadhat-e)? Illetve ha kapcsolási rajzból csinálok panelt, akkor logikusan gondolom minden alkatrésznek stimmelnie kell amikor az alkatrész katalógusból kiválasztom (tokozás, pontos típus). Ezután jöhet a panel generálás, majd alkatrészek elhelyezése, aztán az automata huzalozás? Köszönöm!
Idézet: Szinte teljesen megválaszoltad a kérdéseidet . Annyit tennék hozzá hogy a nyáktervezés nem úgy fog működni hogy megnyomod a gombot és "autoroute" hanem elhelyezed az alkatrészeket a nyákon és kézzel összehuzalozod . Az automata huzalozás néha segít de inkább nem . „Illetve ha kapcsolási rajzból csinálok panelt, akkor logikusan gondolom minden alkatrésznek stimmelnie kell amikor az alkatrész katalógusból kiválasztom (tokozás, pontos típus). Ezután jöhet a panel generálás, majd alkatrészek elhelyezése, aztán az automata huzalozás?”
Van még esetleg valami amit figyelni kell?
Sprint layoutban van egy paneltervem, kapcs rajz kicadben van. De tele van hibával, pl vezetékek nincsenek feliratozva. A pcb esetén a sávokon azok a feliratok jelennek meg amiket kapcs rajzban adtam meg? Átvezetéseken is? Köszönöm
Szia!
Igen, elnevezheted az egyes vezetékeket és nem kell végigrajzolni. Ami ugyanazt a net nevet kapja, azt összekötöttnek fogja tekinteni. Értelemszerűen az alkatrészeknek meg kell felelniük a fizikailag odakerült alkatrésznek. Viszont footprintet szabadon választhatsz az alkatrészhez, nem kell előre eldönteni, de nyilván bizonyos dolgoknak stimmelniük kell. Tehát nyugodtan megrajzolhatod előre a teljes rajzot és utólag kitöltöd a footprintet, ezt lehet egész gyorsan egy ilyen táblázatos formában. A rajz és a nyák között folyamatos a kapcsolat, tehát ha módosítasz a rajzon, akkor kérheted, hogy vezesse át a módosításokat a nyákra, így tudsz új alkatrészt elhelyezni vagy footprintet módosítani, stb. Előbb-utóbb (inkább előbb) úgyis előfordul, hogy saját szimbolumot meg footprintet kell csinálnod. Az automata huzalozást első körben elfejetném, hacsak nincs nagyon sok nagyjából párhuzamosan futó vezetéked, mint egy busz, stb. Az interaktív huzalozóval félig kézzel nagyon gyorsan lehet dolgozni és rendszerint szebb eredményt kapsz, mint automatán. Nagyon sok múlik az alkatrészek elhelyezésén, azzal el lehet tölteni az időt. Amúgy ha belerázódsz, akkor nagyon hatékonyan lehet dolgozni a KiCADdel, egy-két egyszerűbb projekt után menni fog, mint a karikacsapás.
Nem kötelező feliratozni a vezetékeket, szerintem csak zavart okoz, ha mindennek neve van. Legalább is én csak akkor szórakozok ezzel, ha valóban egyszerűsíti a kapcsolási rajz olvashatóságát. Általában könnyebb követni egy vezetéket, hogy hova megy, mint végigbogarászni, hogy hol van még az a név.
A nyákon látni fogod a nevet, a alkatrsézek kivezetésésre lesz írva. Egyébként, sőt ha egyszerre nyitva van a nyák meg a kapcsrajz, akkor ahogy kiválasztas egy alkatrészt, a másik rajzon is oda fog ugrani és mutatja.
Lqfp208 stm32 van a panelon illetve sdram, ezért nem kötögetem össze kapcsolási rajzban.
De még kellene hozzá ami már megvan egy másik kapcs rajzban. Köszi a sok segítséget!
Kapcsolási rajzom jelenleg 3darab sch fájlban van(3db projekt).
Megtudom csinálni, hogy 1db projekt fájlban legyen 3darab schematic fájl és azok kapcsolatban legyenek egymással és ebből a 3 fájlból legyen 1db pcb? Mert egy projektemet szeretném módosítani, stm32h7 mikrovezérlő, sdram, qspi memória menne a már meglévő így úgy megrajzolt kapcs rajzba (a hibák javításával egybekötve). Illetve ha ez megvan akkor egy nyákterv kicadben (ami sprint layoutban megvan, elrendezés ott oké már) Illetve a képen látható 3,3V tápvonal használata is összeköti ahol ilyenek vannak? Az a háromszöggel végződő mire való? Illetve van a net label, az biztos összeköti az azonos nevűeket. A hozzászólás módosítva: Dec 4, 2023
Igen, tudsz több lapot összekötni. kell egy "mester" lap, amin modulként vannak a az egyes rajzok, azokra tudsz "kivezetéseket" rakni, a fenti ábrán látható címkékkel és össze tudod őket kötni. Hierarchical sheet - erre keress rá.
Javaslom, hogy tanulmányozd a KiCad doksiját, mert nagyon sokmindent meg lehet csinálni. Érdemes pár tutorialt végigcsinálni.
Szia!
Bedobtam inkább egy rajzra az egészet. Átirogattam mindent, minden alkatrésznek betettem a helyes lábnyomatát. Kapcsolási rajznál viszont nagyon sok figyelmeztetés van és van pár hiba is. Minden vezetéknek nevet kellene adnom(a figyelmeztetés erre vonatkozik szerintem)? Vagy ezeket figyelmen kívül hagyhatom? PCB esetén hibák nincsenek. Köszönöm!
Nem kell nevet adni, az nem gond. A kapcsrajzon van egy olyan ellenőrzés, hogy az alkatrészek kivezetéseinek típusai vannak, input, output, power, passive, stb. Így pl. ad figyelmeztetést, ha két kimenetet összekötsz, vagy egy bemenet nincs bekötve. Azt is figyeli, hogy a power jellegű lábak, azok valóban kapnak-e tápfeszt. Van egy power flag nevű dolog, amivel az egyes neteket elnevezheted tápfesznek (emlékeim szerint a Vcc meg Gnd meg hasonló szinbólumok ezt maguktól tudják) és ekkor nem dobja ezt a figyelmeztetést. Itt ugye pl. az van, hogy a 14-es Vcc láb power, de mivel nem direktben van kötve az 5V-ra, hanem egy ellenálláson át, így már nem tudja, hogy ez power. Vagy raksz rá egy power flaget, vagy figyelmen kívül hagyod.
Én úgy szeretem, hogy ami figyelmeztetést le lehet kezelni, azt inkább tüntessük el, mert ugyan vannak false figyelmeztetések, de általában azért igaza van és legalább is éerdemes mind végignézni, hogy miért is szól aztán dönteni, hogy megoldod, vagy ignorálod. Hasonló az üresen hagyott kivezetés, azokat cészerű a kis x-szel lzárni, ahogy te is tetted, akkor nem panaszkodik érte.
Igen az üreseket X-el lezártam, van a fotón is.
Köszönöm!
Kapcsolási rajzom kész van.
Legeneráltam a nyomtatott áramkört. Helyezem el az alkatrészeket. Kicsit zavaró hogy az alkatrészeknél ott van a REFERENCE és a Value is. Ezt globálisan be lehet állítani, hogy ne jelenjen meg? Köszönöm!
Igen, két katt az alkatrészre, és a megjelenő panelen kipipálható, mi jelenjen meg.
Globális nincs, hogy ne kelljen 150 alkatrészre kattintanom?
Hogy globális van-e nem tudom, de amit még megtehetsz, hogy ne zavarjon a brd tervezésben, hogy azt a réteg láthatóságát lekapcsolod, és akkor egy kattintással mind eltűnik.
A hozzászólás módosítva: Dec 13, 2023
Sziasztok
Hogy tudom megoldani hogy egy 2mm széles sáv, ha pl egy 1210 smdhez ér akkor a sáv vége ne legyen kerek (mert túllóg)? |
Bejelentkezés
Hirdetés |