Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   17 / 107
(#) Novak válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
szia,

a BLX39 az egy 40 W-os tranzisztor, azt az előbbi kapcsolás nem tudja megfelelően meghajtani. Esetleg egy végfoknak lenne jó 1-2 W-tal meghajtva. (sajnos az általam épített rádióban a végfokot kb. 5-600 mW-tal hajtja meg a BFR96).
A 2T955 pedig sajnos alacsonyabb frekvencákon üzemképes csak, ez a 100 MHz környéki kicsit sok lenne neki.
A 2N3632-t elvileg 130 MHztől felfelé ajánlják, de nem tudom, hogy mennyire okozna neki problémát egy alacsonyabb frekin való üzemeltetés. Egy próbát lehet hogy megérne. Ő esélyes a posztra
A BFR94 semmiképpen nem jó, ő egy kisebb teljesítményű tranzisztor. A megengedett kollektorárama viszonylag kicsi.
A BF333-ról pedig sajnos nem találtam semmit.
Úgyhogy amit esetleg meg tudnál próbálni, az a 2N3632-es.
(#) zsuscsinyo válasza Novak hozzászólására (») Júl 24, 2008 /
 
Köszönöm a választ, amugy énis arra tippeltem fotózok aztán megpróbáljuk
(#) kemenygolya válasza Novak hozzászólására (») Júl 25, 2008 /
 
szia
ebbe a digites kijelzős rendszerbe bennevan a digit hangolás is?
(#) Richyeke válasza Novak hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Hali!

Köszönöm a segitségedet.
Érdekelne hogy az általad megoszott másik képen látható "cucc" mit is tud. Úgy értem a kijelző mire szolgál illetve hogy az a 4W, hatótávolságban mit jelent.
És még egy kérdésem lenne: kapcsolását megoszotd?

Üdv:
Richyeke

(Most olvastam csak el a többiek hozzászólását amiben minden váalszt megtaláltam, tehát mégegyszer köszönöm)
(#) Richyeke hozzászólása Júl 26, 2008 /
 
Esetleg még egy kérdés:
Milyen teljesitmény használható engedély nékül, illetve hogy van ez pontosan törvény által szabályozva?
(#) Novak válasza Richyeke hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Szia,

a kapcsolást egy pár hozzászólással korábban linkeltem, illetve a PLL részét csatoltam. Kompletten megépíthető belőle a rádió.
Elméletileg még nagyon kis teljesítményű rádiót sem szabad üzemeltetni ebben a frekvencia-tartományban. Más kérdés, hogy 10-20 mW-tal soha nem fognak elkapni. De elméletileg azt sem szabadna. A watt nagyságrendű rádiókról nem is beszélve...
A rádió amit feltöltöttem egyébként nagyjából így jellemezhető:
-PLL vezérelt, a frekvencia 0,05 MHz-es lépésekben beállítható 87,5 - 108,0 MHz-es tartományban.
-A beállított frekvenciát egy 2 soros, 16 karakteres LCD megjeleníti, valamint a LOCK felirat is látszik, ha a PLL be tudta húzni a rádiót a beállított frekire.
-A frekvenciát 2 nyomógombbal lehet állítani (FEL / LE).
-A kimeneti impedancia 50 ohm (a forrással ellentétben a 75 ohmos kábel nagyon nem tetszik neki, meg akar sülni tőle ).
-12 V-on megközelítőleg 4 W a kimeneti RF teljesítmény. Ez azt jelenti, hogy városon belül, sűrűn beépített területen kb. 2 km a hatótáv (persze magasabban elhelyezett antennával ez több lenne. Nekem a próbák során 5 méter magasan volt csak az antenna, még csak ki sem magasodott a sok ház közül). Nyílt, sík terepen viszont a 10 km-t is viszi.
(#) kemenygolya válasza Novak hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
még jó h 10W-ossal kísérletezek
(#) Novak válasza kemenygolya hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
Milyen típusú a végfokban a tranzisztorod?
Antennának dipólt használsz?
(#) kemenygolya válasza Novak hozzászólására (») Júl 26, 2008 /
 
persze dipól antennát használok ami 20m magasan van
(#) Novak hozzászólása Júl 27, 2008 /
 
Most egy kicsit másról:
a hétvégén megépítettem 2 sztereó adót a BA1404-esssel. Gyári adatlap szerint (meg mindenféle netes kapcsolások alapján) a 7-es láb az 330 ohmos ellenállással van a tápra kötve. Megmértem teljesítménymérővel, és így 360 uW volt a kisugárzott teljesítmény. Ha az említett ellenállást megnöveltem 560 ohmra, akkor 570 uW-ra nőtt a teljesítmény. Kísérletezgettem egy kicsit, de kisebb, és nagyobb ellenállással is kisebb volt a teljesítmény. Úgyhogy aki esetleg megépítette már, és növelni szeretné a hatótávot pár méterrel, az cserélje ki a 330 ohmos (vagy néhol 220 ohmos) ellenállást egy 560 ohmosra.
Üdv
(#) zsuscsinyo válasza Novak hozzászólására (») Júl 28, 2008 /
 
Szia!

Nézelődtem a RET-en ezzel a szintézerrel kapcsolatban, de SAA1057-es nincsen, csak:


SAA 1058P FREKVENCIA SZINTÉZER DIP16
SAA 1059P FREKVENCIA SZINTÉZER DIP16

Ezzel, valamelyikkel működne a kapcsolás? Mert ha igen már neki is álltam! Köszönöm a válaszodat ismét!
(#) Novak válasza zsuscsinyo hozzászólására (») Júl 29, 2008 /
 
Ezekhez módosítani kell a PICben a programot, viszont nekem is csak a lefordított, hex fájl áll rendelkezésemre. Meg én amúgy sem hiszem, hogy bele tudnék szólni a regiszterek címzésébe...
A fenti ICkkel nem fog működni, az biztos. Máshogy kell őket vezérelni A TME-nél van 600 Ft-ért SAA1057.
(#) Richyeke hozzászólása Aug 1, 2008 /
 
Hali

A BA1404 stereo fm transmitter ic SMD tokozatú kiviteleben létezik?
(#) AMD válasza Richyeke hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
(#) Novak válasza Richyeke hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Elméletileg létezik, de egész biztosan nem fogod tudni beszerzni. Egyébként kérdés, miért lenne jó SMD? Az a másfél négyzetcm amit nyersz vele igazából nem oszt-nem szoroz. Én a BA1404-et is sokszor úgy használom, hogy a tok alsó vonalában levagdalom a lábait, és közvetlenül a nyákra ültetem
(#) Richyeke válasza Novak hozzászólására (») Aug 1, 2008 /
 
Azért érdekelne, mert be akarom épiteni egy mp3 lejátszóba, viszont igy nem igazán fér el, mivel magas...
(#) Novak válasza Richyeke hozzászólására (») Aug 2, 2008 /
 
A kapcsolásban van még egy induktivitás is hamár a magasságnál vagyunk. Bár azt ha akarod SMD kivitelben is megveheted, csak az értékét kell eltalálni (50-80 nH körül).
Viszont lesz ott még egy pár darab 10 µF-os elektrolit kondi is... Azokat ha megveszed SMD tantál kivitelben akkor sem sokkal alacsonyabbak egy megcsonkított BA1404-nél...
Az SMD BA1404-et teljesen nyugodtan elfelejtheted. 100 % hogy nem fogsz tudni venni. Még kintről sem.
(#) Simon Balázs hozzászólása Aug 2, 2008 /
 
Üdv! Sziasztok! Lenne egy kérdésem. A házi építésű FM adókra milyen teljesítménytől kell engedély? Novák G. ismerős küldött nekem egy nyákrajzot de nem tudom megnyitni eagle 4.16r2 vel. Ez egy 400mW os fmadó ami nem smd. Ehhez kell engedély?

Eltudod küldeni az rfteljesítménymérő kapcsolását?
(#) gg630504 válasza Simon Balázs hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
0 watt.
a) Műsorszóró adók rádióengedélyezési eljárása Nincs kivétel.
b) Aki rendelkezik amatőr rádióengedéllyel, az építhet FM ( +CW +AM +SSB +TV... ) rádióadót. Amatőrsávon ( nem műsorszóró sávon ) üzemeltetheti a forgalmazási szabályok betartásával ( kísérletezésre és nem műsorszórásra ).
(#) Simon Balázs válasza gg630504 hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
De ez nem is olyan rossz mint ahogy látszik. Pl egy 500uW-os adót se használhatok engedély nélkül? aa! az az 500uW arra elég hogy 10m kisugározzak többre nem(ha valakinek többet sikerült megértem ez csak egy példa) De ezt a kis hatótávot semmivel se tudják kimérni. Az adókat repülővel és műholdakkal keresik meg és megnézik hogy van-e engedélye. kis hatótávnál ez a probléma nem áll fent hogy lesasoljanak. Ha pl Pistabácsi bemegy a tescoba és vegy egy 500mW-os fm transmittert a kocsijába akkor őt is letartőztatják illegális adóért? Én várom a választ az igazságügyi minisztériumból, ha többet tudok akkor írok.
(#) Novak válasza Simon Balázs hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
Hajaj, kicsit szerintem el vagy tévedve...
Ahogy mondod, már az 500 uW is illegális. Mint azt az előttem szóló is leírta, az FM műsorszóró sávban legalásan, enegdély nélkül nem sugározhatsz. Nincsen semmiféle megkötés, hogy x Wattig használhatsz rádiót ebben a sávban. Még az egy tized pikoW sem legális. Ez van, el kell fogadni. Hiába csak 10 méter a hatótávod, azzal a szomszédokat bőven tudod zavarni, a felharmónikusaidról nem is beszélve, amik esetleg nagyon érzékeny amatőr sávi vevőket többszáz méteren zavarhatnak.
A műholdas rádióvadászatot hol láttad? Blikkben? Még a repülős is butaság, de a műholdas...
Legfeljebb az NHH méregetne, ha valaki bejelent, de ők meg még ilyen 21. századi földhözragadt techinkát használnak, mint autó
Pista bácsi pedig 500 mW-os adót boltban nem tud venni nálunk, főleg nem a tescoban. FM adókat autóba valóban árusítanak (általában 1 mW teljesítménnyel). De árusításra nincs is megkötés, csupán a használata, üzemben tartása illegális (igen, elvileg ezeké a kapható autós FM adóké is!!!).
Tescoban 500 mW-os FM adót lehet venni, ez kétségtelen, de azt inkább PMRnek hívják, és nem a műsorszóró sávban adnak, hanem 400 MHz fölötti tartományban. XD
Egyébként pedig senkit nem fognak letartóztatni egy 100-200 mW-os adóért sem, legfeljebb elveszik a rádiót, és pénzbüntetés. De semmiképpen nem úgy kell elképzelni, hogy műholddal cirkálnak, és nézik az illegális rádiózókat (mondjuk nem tudom, ezt hogyan képzelted), aztán megy az FBI és visznek a börtönbe...
(#) Simon Balázs válasza Novak hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
ez tetszik Én is csak olvastam ezekről de valóságalapot nem tudok neki De a rf-teljasítménymérő kapcsolását esetleg nyáktervét el tudod küldeni?
(#) Novak válasza Simon Balázs hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
"Én is csak olvastam". Én nem, mondom, hogy butaság
Az RF teljesítménymérő komplett tervét pedig már feltöltöttem többször is a HE-ra. Használd a keresőt!
(#) gg630504 hozzászólása Aug 3, 2008 /
 
Érdekes a jogi szabályozás.
Egyrészt eltűri/megengedi, hogy 0 wattnál nagyobb teljesítménnyel sugározzon egy nem rádióadó. Nem is tehet mást, amíg oszcillátor van a berendezésben és műanyag burkolatban van. Ilyen pl. a zsebrádió.
Egyszerű kísérlet két CCIR URH zsebrádióval. Egyiket ( "rendes", heterodin ) f1, másikat f1+10.7 MHz-re állítottam. Mindkettő beleférhet a CCIR URH rádió műsorszóró sávba. A második rádión pár méterig jól vettem az első helyi oszcillátorának sugárzását. Műszakilag, jogilag teljesen szabályos, nem engedélyköteles dolog.
De mérhetek GDO-val is, az is sugároz. Stb. stb. stb.

Ugyanakkor hasonló teljesítménnyel rádióadóval való sugárzáshoz engedély kell. Viszont Magyarországon nincs olyan kategória, amire pár mW sugárzott teljesítmény ráillik műsorszóró sávban.

Ma a pici, hordozható, vezetéknélküli eszközök folynak csapból is. Hozzászoktunk a használatukhoz, természetesnek vesszük őket. Meg van rá az igény. A technika is felnőtt a feladathoz, mint ahogyan a gyártók és a kereskedők is. A pár mW-os, pár méteres hatótávú adókról írok.
Aki akarja, hogy legális legyen, kezdeményezzen rendeletmódosítást...
(#) Simon Balázs válasza Novak hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
használtam a keresőt de nem találtam meg E-mail-bna elküldöd? lécci
(#) Ferkógyerek válasza Simon Balázs hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
ITT megtalálod.
ÜDV!
(#) Medve válasza Simon Balázs hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
#242500 sz hsz. ben volt pl...
(#) Simon Balázs válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Aug 3, 2008 /
 
köszönöm, neked is medve. Szóval ezért nem volt meg mert én ebben a témában kerestem. köszönöm
(#) vvg.1000 hozzászólása Aug 4, 2008 /
 
ortt nél külömbözö cuccokra és sávokra lehet pájázni http://ortt.hu -n nzzél szét.
(#) Mikrosilver hozzászólása Aug 7, 2008 /
 
heló meg épitetem ezt az 500 mw-os fm adót de semilyen trafóval nem müködik csak akkuval (trafóval olyan hálózati morgás van hogy a zene szinte nem is
halatszik) próbáltam számitógép táppal de az meg nem indul be. Hogy lehetne beinditani?Vagy milyen tápot szerezzek neki mert a kocsi akkut nem tudom a házba magamal vinni. Bővebben: Link
Következő: »»   17 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem