Fórum témák
» Több friss téma |
Ha szkóp-képet teszel fel, legyen látható a kezelőszervek beállítása, vagy add meg a beállításokat!
A megnövekedett ESR okozhat többletfogyasztást? Arra gondolok,hogy inkbb a kondenzátor átvezetése okozhat nagyobb fogyasztást,vagy rosszul tudom? Z ESR mérést csak úgy tudnám megvalósítani,ha a panelt kiszerelném a gépből amit egyenlőre próbálok elkerülni.A kondenzátor,szerintem,nem hirtelen romlik el hanem fokozatosan amit követte volna a lassú fogyastásnövekedés de ez egyik napról a másikra hirtelen következett be.
A studio youtube linked nem nyitható meg.
Van a ks cső mellett még egy asztigmatizmus poti is. Lehet az is elvan tekergetve. Az is beleszól a fénypont élességének beállításába. A ks, cső lábain a fényerő - kontraszt potik áramköreit csak óvatosan méregesd mert ebben az áramköri részben a maximális tápfeszültség -1000 Volt körül van testhez képest! Vigyázz a műszeredre és főleg magadra! Az asztigmatizmus poti lábai pedig 250 Volt körüli feszültségen van testhez képest. Ha a potik szabályoznak és sikerül kicsi éles kontúrú fénypontot beállítani akkor ez a rész már jó is. Azt nem írtad meg, hogy a vízszintes és a függőleges potikkal szabályozható -e a pont helyzete és a tápfeszültségek is megfelelőek -e!? Tovább lépve: Mérd meg a V6A és B cső anódján a feszültséget, testhez képest.(1-es 6 -os láb). A két ponton azonos feszültségnek kellene lennie. ( Ez a függőleges eltérítő lemezpár feszültsége is). Mérd meg a V4A és B cső anódján a feszültségeket, testhez képest. (1 -es, 6 -os láb). A két ponton azonos feszültségnek kellene lennie. ( Ez a vízszintes eltérítő lemezpár feszültsége is). Ha a fenti feszültségek rendben lennének a fénypontnak közképen kellene látszódni. Ha ez nem így lenne, húzd ki a két csövet és be kéne állni az azonos feszültségeknek az anód érintkezőkön. ( A függőleges eltérítésnél előtte elenőrizni kell, hogy az anódokró eljutnak -e a feszültségek a ks. cső eltérítő lemezeihez. ( Anódokról az L3 - L4 és SS kapcsolón keresztül). A rajz szerint a ks. ( katódsugárcső - szkópcső) 6- os, 7 -es lába a függőleges, a 9 -es, 10 -es lába a vízszintes eltérítő lemezpár. Az R31, 32, és az R 28, R29 ellenállások értékét hidegen, ( feszültség mentes) állapotban is lemérhetnéd. Egyenlőre ennyi elég lesz szerintem. Amíg a képpont nem állítható középre jel nélkül, nem lehet tovább keresgélni. Üdv.
Szia!
Válaszd le a tápot ha lehet és üresjáratban (terhelés nélkül járasd). Ha akkor is melegszik a táp az a gond. Ekkor meg kell keresni a melegedés - túlterhelés okát. Ha a trafója érzékeny a feszültség változásra és menetzárlatos lett így jártál, de ezt nem tartom valószínűnek. Elsőre én a tápot ellenőrizném. Diódák átvezetés ellenőrzés, stabilizátorok és kondik. Ha nem melegszik semmi, lehet folytatni a táp ágakon áram mérésekkel. A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2024
Azt csak most néztem, hogy a gép szervz könyve fenn van a Tanyán!
Sokat segíthet!
Konkrétat nem tudok, nem ismerem ezt a szkópot. Én is először a táp környékén méregetnék. De, hogy segítsek csatoltam a szervíz kézikönyvet a Tanyáról, amit Patópali fórumtársunk említett.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2024
Az igaz, hogy a táprésze nem egy egyszerű megoldású táp.
A szkóp is eléggé bonyolult. A hibát nem lesz egyszerű megtalálni. Sajnos.
Most mindenkinek írok aki válaszolt.A táp ellenőrzése valóban nagyon nehéz,nagyon rossz a hozzáférés mindenhez,csak a szétszerelés segítene.Valamit eddig elfejtettem megírni,a múltkor mértem a trafót és a felületén 56,5 fokot mutatott hosszabb bekapcsolás után.Most ha arra gondolok,hogy a max. normál fogyasztás 38W és 40W-nál ennyire melegszik a trafó(56fok,ez még normális?)akkor lehet,hogy a trafó enyhén menetzárlatos.Azért írom,hogy enyhén mert ennek ellenére még normálisan működik.
Idézet: „a fényerő meg valamennyivel lecsökkent.” Ez a jelenség lehet a nagyfeszültségű táprész vagy áramkörében alkatrész hiba is. Mint már írtuk a tápfeszültségeket kellene legelőször megméri, üresjáratban járatni, hogy melegszik -e úgy is. Ha nem zavar és egyébként működik a szkópod, valamint nem akarsz bele piszkálni használd és előbb - utóbb úgy is kiderül ha valami elhalálozik benne. Azt már írták előttem is, hogy a hőfokmérés nem feltétlenül mérvadó! A megemelkedett fogyasztást csak szisztematikus mérés sorozattal lehetne kideríteni, (melyik áramköri rész okoz esetleg többlet terhelést). Ehhez pedig adott helyeken sajnos előfordul, hogy meg kell bontani a kérdéses (mérendő) áramköri részt. Én ennyit tudtam segíteni, ha ez számít. Lehet lesz olyan aki behatóbban ismeri ezt a készüléket és lesz még ötlete. Sok sikert. A hozzászólás módosítva: Márc 6, 2024
Érdekes a válaszod,most mégis arra kérlek,de a többieket is,hogy hogyan látják a trafóhoz kapcsolódó felvetésemet, a menetzárlat lehetőségét.Holnap nem lesz időm,csak este, de azután tovább fogom ellenőrizni a feszültségeket.Meg az is jó lenne ha valakinek volna információja a trafó hőmérséktetével kapcsolatban,hogy az 56,5 fok lehetséges menetzárlat nélkül is?
Azt próbáld meg elfogadni, hogy senki nem fog/tud a trafó hőfokára érdemleges, egyértelmű választ adni!
Nem tudni, hogy a tervező mérnökök milyen paramétereket engedélyeztek például a terhelés alatt álló trafó melegedését illetően. Ahogy a bevezetőben írtad, hogy 38W -ró 46W -ra ugrott az valami túlterhelésre utalhat. Ennek a többlet terhelésnek az okát kell behatárolni. A hozzá vezető utat már leírtuk, a további rajtad múlik. Utolsó tanácsom: A trafó szekunder oldaláról minden elmenő vezetéket köss le és így üresen, táprész nélkül járasd a trafót pár órát. Ha így is ugyan olyan meleg lesz mint előzőekben írtad a trafó valószínűleg rossz. Ellenkező esetben marad a további túlzott áramfelvételt okozó egység, alkatrész felderítése, javítása. Hajrá!
Fényerő lecsökkenés mellett a fénypont kitérése megfelelő mértékű? Vízszintesen és függőlegesen x/Div-nek megfelelő? Pld.: 1V/Div, illetve négyszögjellel nézve 1ms/Div pontosak-e. Nagyfeszültség hibánál ezek "elmennek".
Sajnos az a helyzet,hogy lemostam a nyákokat isopropanollal s azóta csa egy 5cm fénycsík látszik amit vízszintesen tudok mzgatni de függőlegesen nem mozdul.Az eltérítés sem megy,a fénycsík nem tudom miért van ha nem megy az eltérítés.Most újra megpróbáltam már a fénycsík sincs.Totális csőd.
Most már valamit javult a helyzet,van egy fénypont középen,tudom mozgatni vízszintesen és függőlegesen is,tehát az X,Y erősítők működnek az időalap generátor nem. A feszültségek rendben vannak.Most egyenlőre várok,hátha úgy ahogy elromlott meg is javul,mert azzal,hogy 99% propanollal lemostam nem szabad lenne ennek bekövetkezni.
Ne tartsatok lököttnek de minden rendbejött,úgy ahogy reméltem.Azonban amit előzőleg leírtam az valóság volt úgy ahogy leírtam,szóról-szóra.Ha valainek lenne az egészre lahetséges magyarázata azt nagyon megköszönném mert ez az egész probléma halmaz már kicsit megviselt és fogalmam sincs mi lehetett az egésznek az oka.Most majd ha idegileg rendbe jövök beállítom pontosan a paramétereket a manuál szerint.Utána majd még írok de addig is köszi a segítségeteket.
Az igazság odaát van... Örülj neki!
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
Ha lemostad alkohollal, nem száradt ki teljesen azért volt a hiba. Szerencse, ha nem lett nagyobb baj az alkohol átvezetésétől.
Nagyfeszültségű részek lemosása lehet indokolt, de tökéletes kiszáradást meg kell várni, hajszárítóval lehet segíteni. A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2024
Ez jó tanács,megfogadom de vannak még kérdéseim.Még mindig nem tudom,hogy miért nagyobb a fogyasztás mint kellene,38W helyett 40W.Másik dolog.Észrevettem,hogy a trafó nem egyenletesen melegszik,elég nagy a különbség a tekecstest alsó és felső vége között.A legmelegett ott van ahol a feszültségszorzóra menő 2 vezeték jön ki és szintén közel van 3 egybekötött kivezetés 2 a fűtés és még egy kisfeszültségű.Nehéz így elmagyarázni legjobb a manuált megnézni,sany tette fel nemrég,benne vannak a kapcsolási rajzok is.Mi lehet ennek az oka? Örülnék ha valakinek volna ezzel kapcsolatban ötlete.A nagyfeszütségű ágnak nem lehet túl nagy fogyasztása?A szkóp most működik de a melegedés hosszú távon bajt okozhat.Sajnálnám ha tönkremenne,egész ügyes gép,jók a paraméterei és a súlya és méretei is elfogadhatóak.
Nagyfeszültségű ágon tud elszivárogni áram, nagyon kicsi is növelheti észrevehetően a felvett teljesítményt, mivel a feszültség nagy W=U×I. Elég lehet a nyákon leheletnyi idegen réteg.
Ekkor nagyfeszültség csökkenésével kisebb lesz a sugár kitérés, pld.: 3 osztás helyett csak 2.7 osztás.
Igen, elírtam. Köszi.
Helyesen: Pld.: 3 osztás helyett 3.3 osztás.
Az én esetemben a nagyfeszültség inkább magasabb, a katód 30,a G1 20-80(fényerőtől függ),a G3 60 volttal is magasabb a kelletén.A másik dolog,az X erősítő kimenetén 105V helyett 75V van és kicsit félre van billenve,az X eltolás potenciométerének középállásában a fénycsík kicsit oldalirányban el van tolva.A legrosszabb,hogy az X erősítő beállítására nem találtam semmilyen beállító szervet.Ha valaki mégis találna erre valamit,kérem írja meg kommentben.Ez a szkóp jó müszer de javítani borzalom,a rajzokon alig vannak feltüntetve feszültség értékek,nagyon kevés a szétszedhető csatlakozás stb,nem sorolom.Minden tanácsot szívesen meghallgatok és megköszönök.
Idézet: „Minden tanácsot szívesen meghallgatok és megköszönök.” Saját tapasztalatból, próbáljad ki úgy is, hogy teljesen sötét helységben nézel rá. Ilyenkor megláthatod azt az ellenállást, ami szemre jónak tűnik, de sötétben mégis látszik, hogy áthúz.
Sikerült beállítanom a képcső feszültségeit,a fényerőt,még be kell kalibrálnom az időalap generátort de ehhez pontos frekvenciákra lesz szükségem. Van még egy probléma,a manuálban a vízszintes végerősítő kimenetén 105V van megadva,a valóságban meg 78V van a kimeneteken és ennek ellenére működik az eltérítés rendesen.Nem jöttem rá,hogy hogyan lehetne beállítani a 105V-os feszültséget.Örülnék ha volna valakinek egy tippje erre a manuál alapján.
Nincs megadva az, hogy milyen feltételek mellett kell akkora feszültségnek lenni ott? Kezelőszervek közép (vagy cal) állásban, eltérítés nélkül, stb.
Ezt a 105V-ot hol írja? Én csak 170V tápfeszültséget találok X végerősítőnek.
Most nézem a Horváth féle szkóp kapcsolásokat és feltűnt, hogy az induktivitásokról nem igazán írja, hogy mekkorának kellene lenni. Miért is? A katód résznél párhuzamba kötött kondikról nem tudom mi célt szolgál.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2024
Szia! Kisfrekvenciásan az elkó csatol, nagyfrekisen a kerámia, plusz kisöntöli az elkó parazita induktivitását. Egy szervizkiadványban nem minden alkatrész paramétereit tüntetik fel, mert ott van és kész. Egy pár menetes tekercs nem szokott meghibásodni.
A hozzászólás módosítva: Ápr 21, 2024
Hali! Ismeri valaki, vagy javította az LG OS-9020G (20MHz-es ) oszcilloszkópot? Klasszikus tranzisztoros felépítésű.
A hibajelenség: a CH2 csatorna (függőleges) pozíció nem szabályozható. Eddig csak kontakthibás volt, de mostanra eltűnt a sugár (a vízszintes vonal). A 10 kohmos potméterrel nyomó kapcsoló van egybeépítve, ezt kihúzva invertálja a CH2 jelét. A "szerkezet" a kapcsolási rajzon VR306 azonosítóval, az alkatrész listában: VR306 : RES VAR V16L4 PCB(E119-100061) szerepel. A mellékelt fényképen jobbról a harmadik tengyellyel azonosítható be. Nagy valószínűséggel ki kellene cserélni. Jól használható szkóp, nem szeretném "szétbarmolni". A potmétert és környékét ellenállásmérővel méregettem. Tekergetve szakadást (is) mutatott. De pillanatnyilag mintha megjavult volna, így a CH1 POS potméterével kb azonos értékeket mérek rajta... A panel igen sok kábellel csatlakozik a környezetéhez. Szétszerelt, szétkábelezett állapotában jó lenne mérni a panelen, hogy megjavult-e? De nem tudom, hogy egyáltalán be merjem-e kapcsolni a tápját. Össze-, majd újra szétszerelni nem szeretném a véletlen megjavulás próbája miatt... Elsősorben az alkatrész beszerzésében kérnék segítséget!
Pontosítás: a gépkönyvben LG OS-9020G szerepel, a szkóp gyártója : Goldstar Precision, Korea.
A munkapontok mérését nehezíti, hogy a panelt nem lehet kifordítani, vagy kiemelni, csak az összes kábel lehúzásával. Az előző hsz fényképen a panelen megbonthatók már le vannak húzva. A kábelezés nagy része pedig nem ezen a panelen húzható le, a másik végek meg nehezen hozzáférhető helyekre csatlakoznak. (további panelek, táp, katódsugárcső...) Minden tanácsot örömmel fogadok! Van ötlet, hogy hogy lehet a panelt mérésre alkalmas helyzetbe hozni? |
Bejelentkezés
Hirdetés |