Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED-es világítás
 
Témaindító: xodak, idő: Aug 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   180 / 181
(#) antikzsolt válasza Tylla1 hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Szivárgó áram valószínűleg a mozgásérzékelőből megy át. Hogy mit lehet tenni ellene nem tudom. De mivelhogy ilyen kis áram folyik át nem hiszem hogy árt neki.
(#) Tylla1 válasza antikzsolt hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Köszönöm a gyors választ!...akkor nem "kattogok" tovább a jelenségen, ha nem károsít...marad így, vagy ha eszembe jut nappalra lekapcsolom, este meg vissza
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2024
(#) Bakman válasza Tylla1 hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Kapcsolj a reflektorral párhuzamosan egy 100 nF-os, X2, 275 VAC kondenzátort, megszűnik a jelenség. A vezetékek egymás közti szórt kapacitások miatt dereng.

Itt: 100 nF / 275 V X2.
(#) Tylla1 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Szia!

Köszönöm a választ!
Ha nem káros a jelenség a ledekre/csatolt alkatrészeire, szerinted érdemes ezzel foglalkozni?
(#) Bakman válasza Tylla1 hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Egyéni habitus kérdése, hogy érdemes-e ezzel foglalkozni. Engem nem zavar, ismerős követelte, hogy csináljak a reflektorral valamit, különben leveri a helyéről.
(#) Tylla1 válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
...hát én nem vagyok annyira vehemens, mint az ismerősöd!...nálam is marad így
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Ez nem lesz olyan egyszerü mutatvány. Nem tudjuk hogyan van a reflektor felépitve. A mezei reflektorok egy kondis elötéttel kapcsolodnak egyenesen a hálozatra ( 230 V) ha ebbe beépitenek egy ugyanilyen mezei mozgásérzékelöt, az gyakorlatilag ugyanigy van kialakitva, hogy egy kondin keresztül kapja a 230 V, amiböl azután 12-24 V-ot csinálnak az elektronikához meg a reléhez. Azaz ha nem világit a reflektor a két kondi szépen sorba van kapcsolva, amin keresztül a LEDek derengenek, mert az elektronikának majdnem édesmindegy, hogy egy vagy két kondi van sorba kötve. Nekem az egyik berendezésben a fényforrásnak egy kapcsitáp van beépitve, és sajnos annak is mindegy, hogy egy vagy 2 kondi van sorban.
Itt azt kellene csinálni, hogy a fényforrás bemenetével párhuzamosan egy ellenállást kellene kötni : az értékét ki kell probálni, mert a mozgásérzékelö eredetileg egy sima kis munkaellenálláshoz ( izzo, ami hidegen kb 100 Ohm) lett tervezve nem pedig egy kapacitiv cucchoz. Sajnos a beépitett ellenállás melegedni fog.
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Nem tudom milyen soros kondenzátorról beszélsz, a fázis és a nulla közé kell kötni. Több ilyet csináltam, mind működik.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Ugy a mozgáserzékelö mint a LEDek tápja is egy soros kondin kapja az energiát, mert az elektronika belül csak 12Voltra megy. Ott van a képen a relé is, ami a fogyasztot kapcsolja
(De minek magyarázzam, ha te meg ilyet sem láttál). Ugyanilyen áramkör van a LEDeknék is ( többnyire) mert azok is alacsonyabb feszültsegröl mennek mint 230 V). Azert kondin keresztül megy az áram, mert ez a leggazdaságosabb es legolcsobb megoldás, és nem is melegszik csak néha eldurran vagy kiszárad.

IMG_7349.jpeg
    
(#) Tylla1 válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Igen, ilyen megoldást is olvastam a probléma orvoslására (ellenállás beépítése), de akkor meg a fogyasztás nő meg...írom ezt laikus olvasóként
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Nem kell magyarázni semmit mert tudom, hogy butaságot írsz, kevered a szezont a fazonnal.

Keresgélj egy kicsit ezen a fórumon (is) és megtudod, miért jó a párhuzamos kondenzátor a lámpa betápjánál a fázis és a nulla közt, már ha tudod, mi az a szórt kapacitás/induktivitás, amiből táplálkozik a lámpa tápegysége.
(#) Massawa válasza Bakman hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Megint személyeskedsz, meg felrebeszélsz.Hol irtam, hogy ne jo a kondi?
A hozzászólás módosítva: Aug 4, 2024
(#) Bakman válasza Massawa hozzászólására (») Aug 4, 2024 /
 
Olvasd vissza, mit írtál, arra reagáltam, hasonlóan személyeskedő stílusban, ahogy elkezdted, szokás szerint ("De minek magyarázzam, ha te meg ilyet sem láttál"). Ezt írtad:

"Ez nem lesz olyan egyszerü mutatvány."

Pedig de, ennyire egyszerű. Mint írtam, többször megcsináltam már, mindig van itthon 100 nF-os X2-es kondi, most is. Tápegységbe vagy LED fényforrások némítására. Az életben kb. így szokott működni:
- Villog/dereng ez a sz..., gyere, csinálj valamit, mert a villanyszerelőt nem érdekli (nem éri meg neki a maszatolás)/nem tudja megcsinálni.
Én meg elmegyek, beszélgetünk egy jót a pár perces meló után és mindenki örül.

Kondi.jpg
    
(#) palko0125 hozzászólása Aug 27, 2024 /
 
Sziasztok!
Ötletekre, segítségre lenne szükségem. A házunkba mindenhová 240V-os GU10es LED fényforrásokat raktam. Van helység, ahová nem dimmehetőt, van ahová dimmelhető került szabályzóval. Schneider kapcsolós, forgógombos szabályzó van 2 helységben egy másikban pedig az ún. skydance S1-B.
A bajom az, hogy hullámzik a fényereje a dimmelhető ledeknek. Ha pl leveszem a fényerőt kb 40%-ra, akkor néha zavaróan lejjeb megy a fényerő majd vissza.
Mármint a szabályzás jól működik meg minden, de olyan nekem, mintha a hálózati feszültséggel együtt alakulna a fényerő is. Azt gondolom, hogy ezek a ledek és szabályzók ezt kellene, hogy tudják kezelni.
Mi az amit nem tudok, vagy “kihagyok a képletből”?
Előre is köszi.
Üdv, Palkó.
(#) szs válasza palko0125 hozzászólására (») Aug 27, 2024 /
 
A dimmelés pont ez. Ha tirisztoros (triakos), akkor is a hálózati feszültséghez mérten bizonyos százaléknyi alakul.
Ha egyenáramot szaggatgatnank meg, akkor is változik az eredeti feszültség változtatásával.
(#) palko0125 válasza szs hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Igen, csak arra nem számítottam, egy 230V-os dimmelhető led a legkisebb hálózati feszültség változásra is zavaróan változtatja a fényét. Van bárkinek bármilyen ötlete, hogy ezen lehet e javítani valahogy?
Előre is köszi.
Üdv, Palkó.
(#) Massawa válasza palko0125 hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
A GU10es alak lehet a ludas. Abba alig fér elektronika, ezért nincs kizárva, hogy nagyon primitiven oldották meg a dimmelhetöséget ez okozhatja a gondot.
( én még GU10s dimmelhetö LEDdel nem futottam össze, de volt 14 mm-s foglalatu LEDdel ilyen gond, majd megjelentek a drága Samsungok, azok nem villognak.
(#) palko0125 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Köszi a választ. Ezek V-TAC gyártmányú GU10-es LED-ek és elvileg Samsung chip-el készült. Nem tudom, hogy tényleg a led lenne ennyire silány. Lehet szétszedek egyet a kíváncsiság miatt, valamint meg fogom mérni a hálózati feszültséget, hogy mekkora az a fesz változás, amire már a fényerő reagál. 1900ft-ért vettem darabját, nem cserélném le őket. Igazság szerint meg akartam spórolni a tápegységet stb, olvasom, hogy már vannak 230-as dimmelhetők, hát mondom ez a legesgyszerűbb, erre tessék…
(#) Massawa válasza palko0125 hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Most akkor a tieid 230 Voltosak vagy kisfeszültségüek? Én 230 Voltosokrol tudok csak beszélni.
(#) palko0125 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
230V-osak az enyéim. Ma pl olyat tapsztaltam, hogy világítottak kb 40-50%-al, és bekapcsoltam a vízforralót, aztán leugrott a fényerő kissé .
De van, hogy csak szimplán hullámzik a fényerő.
(#) szs válasza palko0125 hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Ez már csak így van. És az nem a LED-lámpáid hibája továbbra sem.
(#) Massawa válasza palko0125 hozzászólására (») Szept 8, 2024 /
 
Egy kicsit sokallom a reagálást. Nem igen tudom elképzelni, hogy ennyit változik a feszültség. Ha valoban ilyen puha a hálozat akkor ne a LEDekben keresd a hibát.
Természetesen a 2 kW-s vizforralo meghuzhatja a feszültsèget föleg ha vékony drottal és nem csillag rendszerü a hálozat a lakásban.
(#) 24bitponthu válasza Massawa hozzászólására (») Szept 10, 2024 /
 
Amióta minden utcában több eauto van ami legalább 16kW vesz fel , nem a vízforraló a nagy vad ami rángatja a hálózatot.
A hozzászólás módosítva: Szept 10, 2024
(#) palko0125 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 25, 2024 /
 
Hello!
Jövök még ugyanazzal a dologgal, mert nem tudok továbblépni. Utánanéztem a szabályzónak is, nem ott van e a hiba. Adatlap szerint LED-hez nem jó, vagyis LED-et nem említ. Vettem hát egy Legrand Suno-t ami kifejezetten LED-re is írja a beállításait. Hát ezzel is ugyanaz a helyzet. Úgy képzeld el, hogy úgy pislákolnal a LED-k, mint a gyertya lángja.
Mérem a hálózati feszültséget mindemellett és nem látok 1-2V vtozást max. A házban a hálózat rendben van, mert magam raktam rendben az elosztót meg mindent, ami rászorult.
Nem értem, hogy mi okozhatja ezt, vagy tényleg a LED-ek lennének ennyire silányak!?
Köszönök továbbra is minden építôjellegű hozzászólást.
Üdv, Palkó.
(#) mikrodigit válasza palko0125 hozzászólására (») Szept 25, 2024 /
 
Én is tapasztaltam már furcsa vibrálást, de csak egy Osram E27 LED-nél, más gyártmányúaknál és típusoknál nem. Ez akkor jelentkezett, amikor valahol a lakásban a porszívó (!) be volt kapcsolva és a szabályzója 100%-nál kisebb teljesítményre (főleg 50% körül) volt állítva. A hálózaton feszültségesést nem tapasztaltam és oszcilloszkópon a 230 V-ot nézve sem lehetett látni semmi különöset.
Ez egy 1800W-os Philips porszívó volt (azóta már tönkrement a motor csapágyazása). Az utóda (szintén Philips, de 500W-os) viszont nem produkál ilyen jelenséget.
(#) Massawa válasza palko0125 hozzászólására (») Szept 26, 2024 /
 
A LEDek nem silányak hanem nagyon érzekenyek. A triakos szabályzok nagyon alkalmatlanok a vezérlésükre, mert az 50 Hzes szaggatást a LEDen látbi, föleg akkor ha alacsonyabb fényeröre veszed. Probálj a LED-el világitotesttel párhuzamosan egy nagyobb ellenállást kötni ( esetleg egy kis 230 Voltis izzot ). Na ez megszünteti a vibrálást akkor hiba a szabályzo illeszkedésében van.
(#) palko0125 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 26, 2024 /
 
Emiatt vettem másodjára kifejezetten olyan szabályzót, ami les-hez való. Érzékeny a led, értem én, de egy 1800ft-os led hogy lehet ilyen…? Ha ilyen érzékeny, akkor hová és milyen vezérlővel rakják/tervezték?
Köszi
(#) palko0125 válasza mikrodigit hozzászólására (») Szept 26, 2024 /
 
Igen, legszignifikánsabban akkor látszik, amikor 50% körül van. Nekem mellette nem megy semmi, este, lefekvésnél őrülök meg mindig, mert akkor látszik, meg akkor tenyleg semmi az ég vilagon nem működik mellette.
Köszi
(#) Massawa válasza palko0125 hozzászólására (») Szept 26, 2024 /
 
Hogy minek adják el a szabályzot az egy kérdés, a valoság viszont adott. 50 Hz szaggatása 50 vagy 100 Hzes impulzusokat ad. Azt meg a LEDen látni, az izzon nem, mert a LED azonnal teljesen elalszik, ha megszünik az áram mig az izzo még akár másodpercekig is izzik.
Ráadásul sok ember érzékenyebb ilyesmire, ezért kellett a moziban is jo fél évszázada 25-röl 75 Hz-re gyorsitani a villogást ( ugyanazt az állo képet 3x villantják a vászonra). Sajnos ezt a hálozatban nem lehet olcson megoldani igy marad az olcso leves.

A LED nem az ára miatt érzékeny, hanem a fizikai alapok miatt, azaz teljesen mindegy, hogy 100 forintos a LED vagy 10000 forintba kerül.
A hozzászólás módosítva: Szept 26, 2024
(#) palko0125 válasza Massawa hozzászólására (») Szept 26, 2024 /
 
Vagyis egy szóval a 230V-os dimmelhető led lósz..rt sem ér mert ez a fajta vibrálás és instabilitás meglesz. Másmilyen szabályzót nem látok, hogy létezne hozzá.
Megcumiztattam magam, maradni kellett volna a 12 vagy 24V-nál
Szomorú vagyok… elég nagy tanulópénz.
Köszi a hozzászólásokat.
Következő: »»   180 / 181
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem