Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   989 / 991
(#) Gafly válasza KTobi hozzászólására (») Márc 19, 2025 / 1
 
Néha el szoktam gondolkozni azon, hogy az ehhez hasonló kérdések megfogalmazójának mi forgott a fejében, amikor leírta.
Amúgy nagyjából mindegy is...
(#) Villanymozdony válasza KTobi hozzászólására (») Márc 19, 2025 1 /
 
Kipróbáltam az előbb. Elméletben egyértelmű, de a gyakorlatban a kondit rákapcsolva nőtt a feszültség. Gondolom, mert volt induktív fogyasztó amit így kb. kikompenzálva csökkent a vezeték terhelése.

Egyébként azért kellene meddővel csökkentenem a feszültséget, mert a napelem inverter kikapcsolgat a túlfesz miatt. Annak a védelmi beállításait piszkálni nem szabad, viszont ha meddővel lehúznám a feszt, a visszatáplálás működne tovább.
(#) KTobi válasza Villanymozdony hozzászólására (») Márc 19, 2025 /
 
Nem mindegy mivel mérsz és mit. Lehet, hogy tényleg volt a vezetéken induktív fogyasztó.
De, ha tiszta meddő áramot folyatsz, az ohmos vezetéken az áram generálja a feszültség esést, a feszültségesés feszültsége fázisban lesz az árammal. Tehát mikor a legnagyobb a "feszültségesés"? Mikor a feszültség fázisváltásban van. Neked pedig a pont nem ott kellene csökkenteni.
Az általános (Fronius default 50Hz) beállításokat tudom, felénk az az elvárt, egyedül a visszakapcsolási idő van megnövelve, hát lehetne jobban is kitalálva, de ez arra van, hogy a szabályzást a szolgáltató végzi, te csak termelsz. (Egyik fázis le van terhelve, több mint 10V-tal alacsonyabb a feszültsége, de teljesen szimmetrikusan termel az inverter) Nálunk az órát követő első elosztóból teljesen külön ágra kell kötni az invertert, nehezen tudod ott leterhelni a hálózatot, ha nem a házat terheled.
Nem tudom, hogy valaha is láttam volna megengedettnél nagyobb feszültségre hibát, itt az a gyakori, hogy valamelyik fázis határérték alá esik és azért áll le.
Szabályos és megengedett, hogy a feszültség értékét figyelve fogyasztót kapcsolj be, így ha megoldható, a bojlert legegyszerűbb bedrótozni.
(#) Villanymozdony válasza KTobi hozzászólására (») Márc 19, 2025 /
 
Nálam egy 1 fázisú Growatt van. A kondit az inverter AC dobozára kötné, és 250 V-nál kapcsolná be egy feszfigyelő relé. Ebbe elvileg nem köthet bele a szolgáltató, hiába nem az igazi hálózat szempontjából, hogy ekkora kapacitív meddőt venne fel.
Amúgy az alállomáson kellene visszavenni a déli órákban a KÖF feszültségét a 120/20 kV-os trafó fokozatkapcsolójával, hogy zavartalan legyen a visszatápláls, de ez már egy másik téma, nem ide tartozik...
(#) proba válasza Villanymozdony hozzászólására (») Márc 20, 2025 / 1
 
Én A bojler fogyasztását akartam így csökkenteni ( sorbakötve vele kevesebbet fogyasztott pillanatnyilag, több ideig terhelte a hálózatot.) de láttam az okosmérőn nagyon pislog a meddő teljesítményt jelző led, így gyorsan letettem róla, inkább egy autotrafót kapott. Ha többen csinálják, szerintem a szolgáltató gyorsan úgy dönt, hogy az eddig nem fizetett, de mért meddőt is kiszámlázza, ami agyon nem fog tetszeni.. A másik kérdésem, az invertered mit fog erre lépni, Az is etetni fogja a kondenzátort. Ebből a túltermelősdiből nem nagyon lehet jól kijönni. Max ha a szolgáltatóhoz fordulsz, és lép rá valamit. Eldisszipálni sem egyszerű, és benne van a kockázat, ha csak a feszültséget figyeled, nem csak a saját túltermelésed fűtöd el, hanem a szomszédét is. Én visszanéztem az inverter logokat, arra jutottam, bizonyos feszültség felett bizonyos idő múlva kapcsol le. Erre az időre, feszültségre programoztam fel a felkapcsolandó terhelést ( feleslegesen nem fűtök nyáron). Sajna a bojler így is max 2-3 óra haladékot ad csak tavasszal, nyáron.
(#) Villanymozdony válasza proba hozzászólására (») Márc 20, 2025 /
 
Az inverter logokat még nem tudtam megnézni, majd talán a hétvégén. (De csak az aktuális napit tudom, ha lemegy a nap, elfelejti elvileg.)
Elvileg a Froniusnak volt/van egy olyan invertere, ami meddő generálásával lejjebb tudta vinni a feszültséget azáltal, hogy esett a vezetékek Ohm-os ellenállásán. (Ennek még utána nézek.) Persze a funkció nincs engedélyezve nálunk, érthető okokból.
(#) erbe válasza Villanymozdony hozzászólására (») Márc 20, 2025 /
 
Több gyártónak is van olyan invertere, ami meddőt tud generálni a hálózat javítására. A leírások szerint ez a beállítás csak egyszer végezhető. Onnantól kezdve csak fázisjavításra használható az az inverter.
Több inverter mellé hosszabb tápvonal fázistolásának korrigálására használható.
(#) Villanymozdony válasza erbe hozzászólására (») Márc 20, 2025 /
 
Érdekesen hangzik, erről tudnál esetleg linket küldeni?
(#) proba válasza Villanymozdony hozzászólására (») Márc 21, 2025 /
 
Szerintem a mai hálózatok már nemigen igényelnek meddőt. Minden kapcsolóüzemű, jobb esetben PFC-s. Induktív fogyasztó ritka mint a fehér holló a mai háztartásokban. Egy két kisebb szivattyú akad még esetleg, a többi frekvenciaváltós. A fénycsöveket leselejtezték, ledek vannak helyette...Persze ha ismeri az ember, az csak jó.
(#) erbe válasza Villanymozdony hozzászólására (») Márc 21, 2025 /
 
Ha lefényképezem a tulajnál, ha arra járok.
A Fronius-ok használati útmutatói fenn vannak a neten. Milyen nyelven parancsolod? Magyart még nem olvastam.
(#) ötfelezős válasza Villanymozdony hozzászólására (») Márc 22, 2025 /
 
Az utolsó 40 éveben az éppen korabeli elérhető technológiai-technikai szinten mindig voltak a vidéki hosszú hálózat végére helyezett kondenzátoros automatikák a feszültség javítására.
(#) ötfelezős válasza proba hozzászólására (») Márc 22, 2025 /
 
A (csupasz) egysíkú hálózatnak van el nem hanyagolható induktivitása. A kötegeltnek elhanyagolható.
(#) Gafly hozzászólása Márc 23, 2025 / 2
 

Érdemes elolvasni, bár nem rövid

Ha éppen esik az eső, és nem lehet a kertben tevékenykedni, érdemes elolvasni...
(#) Atis57 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 23, 2025 /
 
Szia!
Mire kell kattintani?
(#) Gafly válasza Atis57 hozzászólására (») Márc 23, 2025 /
 
Én a linkre szoktam, de a bikinis csajokra is lehet.
(#) Gafly válasza Gafly hozzászólására (») Márc 23, 2025 /
 
Mostan éppen túrista bakancsokra lehet, a kerti komposztáló után.
(#) Villanymozdony válasza erbe hozzászólására (») Márc 24, 2025 /
 
A hétvégén kipróbáltam a kondenzátort az inverterrel párhuzamosan kötve, és (hasonlóan a korábbi, másik helyen történt próbához) emeli a feszültséget. Kb. 500 m-re vagyok a KÖF/KIF trafótól, és feltehetően a hurok induktivitását kompenzálta a kondenzátor.
Más megoldás kell. Lehet, hogy egy üresen járó aszinkronmotorral kellene induktív meddőt csinálni...
(#) tothgyula válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2025 /
 
A jelenleg hatályos MSZ 447:2019.02.01.
(#) ötfelezős válasza tothgyula hozzászólására (») Márc 24, 2025 /
 
Meg még sok más.
(#) Gafly válasza ötfelezős hozzászólására (») Márc 24, 2025 /
 
Bocsánot kérek, hogy nem a legfrissebbet linkeltem be, de szerintem még ezt sem olvasta végig mindenki.
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Márc 24, 2025 /
 
Mi ez a hülye duma? Hozzászólásom arról szólt, hogy ebben az anyagban nem csak a 447 van benne. Az ilyen mimóza megnyilvánulásoktól meg még akkor is jobb lenne, ha tartózkodnál, ha értenéd, amit olvasol.
(#) Gafly válasza ötfelezős hozzászólására (») Márc 24, 2025 /
 
Én nem értek semmihez, elnézést kérek hogy legalább olvasni szoktam.
Velem most konkrétan mi a fene bajod lett hirtelen?

Szakmailag nagyon magasra tartalak, de miért baj az, ha valaki olvas szakirodalmat/szabványt.
(#) ötfelezős válasza Gafly hozzászólására (») Ápr 3, 2025 /
 
Két malomban őrölünk.
(#) Suba53 hozzászólása Ápr 4, 2025 / 1
 

Földelés szabályos kialakítása

Sziasztok!
Eljött végre a H-tarifa mérő felszerelésének ideje. Az EON kijött ellenőrizni a helyszínt, és egyetlen hibát jegyeztek fel. A földelő acél pálcára még régen a talaj fölött kb 30 centivel csatlakozott a zöld-sárga kábel, és kb 50cm-en szabadon volt a kötődobozig.
Az volt a hiba, hogy az új szabvány szerint magának a pálcának is a kötődobozba kell végződnie.
Hegesztettem rá toldót, kb 12cm hosszon van a varrat, és most rendben a kötődobozban végződik. Az lenne a kérdésem, hogy magára az acélpálcára is gégecsövet kellene húzni, vagy az maradhat csupaszon. Hammerite korrózióvédő festékkel akarom lefesteni.
(#) SKY válasza Suba53 hozzászólására (») Ápr 7, 2025 /
 
Levegőn, szabadban a horgany kiváló védelmet biztosít. A festést meg tudod ellenőrizni és ha kell, akkor pár évente újramázolni. Ilyen szempontból jó is, ha nem takarod el.
Nem ezzel lesz gond. A talaj az szó szerint föld? Vagy le lett betonozva? Mert ha nem rozsdamentes szállal jöttél fel, hanem horganyzott köracéllal, akkor a talajátmenetnél mindenképpen védelem kell legalább +-30cm-es szakaszon. A talajból való felálláshoz lehet kapni gyári PVC bevonatos köracélt, vagy utólag a tisztára ragasztós zsugorcsövet tudsz tenni.
Toldó
(#) kameleon2 válasza Macsek71 hozzászólására (») Ápr 8, 2025 /
 
Nálam ugyanez van. Bontható, újracsövezhető. Kell is mert például a cat5-öt elrágták az egerek...
(#) Macsek71 válasza kameleon2 hozzászólására (») Ápr 8, 2025 /
 
Az optikánál szerencsém volt, mert a falban levő (régi barna)csőbe pont beleszorult a (mai, halványszürke) cső, ami már felér a gerendáig, ahol rögzítve lett.
A töredezett gégecsőre meg ráraktam egy nagyobb kábelcsatornát ( Gombszem javaslatára) - remélem nem kell áthúzni a következő évtizedben
(#) ötfelezős válasza Suba53 hozzászólására (») Sze, 10:28 /
 
A hegesztési varrat is egy gyenge pont a korrózió veszélyét tekintve.
(#) Massawa hozzászólása Szo, 12:03 /
 

Fázisok

Talán itt kérdezem mert máshol cirkusz lenne belöle. Elöfordul még valahol, hogy egy normális családi házba csak egy fázis megy be az utcárol? Ilyet én nagyon régen láttam és nem is mifelénk. Söt a régi panelházi lakásomba is 3 fázis volt az eloszto szekrényben szépen felosztva 4 kis automatára ( akkor még FI automata sem volt. )
(#) vision61 válasza Massawa hozzászólására (») Szo, 12:30 / 1
 
Szerintem családi házaknál éppen az a gyakoribb, hogy csak egy fázis van bevezetve. Társasházaknál pedig a 3 fázis. A mi társasházunk több mint 40 éve épült, földkábelen jön be, fázisonként 80 A-es biztosítékok vannak. Minden szinten, az óraszekrényekben van 3 fázis, elosztva a lakásokhoz 1-1 fázis van bekötve. A 36 lakásból csak néhánynál van mindhárom bekötve. Ezek is csak néhány éve, főleg az elektromos tűzhely miatt.
A hozzászólás módosítva: Szo, 12:31
Következő: »»   989 / 991
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem