Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LC mérő
 
Témaindító: jocoka, idő: Jan 22, 2007
Lapozás: OK   9 / 188
(#) pittyu válasza Shoo hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Én csak a modellező boltokat ismerem a nagyfaluban.A rétegelt ára KB reális, ha modellező minőségű.
(#) Shoo válasza pittyu hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Hát modellboltba néztem tehát szerintem az. Akkor írok nekik, hogy mikor lesz nekik 1,5ös.
Köszi szépen a segítséget!
(#) Shoo hozzászólása Jan 20, 2009 /
 
[OFF]Hát annak a boltnak csak 2 hét mulva lesz lemeze, de találtam egy másikat, ahol szerintem egész jó áron van a 3mm-es. Link Az oldalon fellelhető ragasztók közül melyiket érdemes megvenni?
(#) brato hozzászólása Jan 23, 2009 /
 
Üdv!

Megépítettem a PIC-es LC mérőt. Van egy érdekes dolog amit nem értek. Bemérésnél régi REMIX gyártmányú gyárilag, egyedileg bemért fóliakondenzátort használtam etalonnak. 1-2 tized pF eltéréssel mérte az értékeket.
82 - 30000 pF-os kondikkal mértem be.
Utána mértem kerámia és poliészter kondenzátorokat.
Itt jön az érdekes dolog, 47 nF-os kondit 15 nF-nak mér.
Multiméter viszont jó értéket mér ugyanezeken a kondikon. Mitől adódhat ilyen sok eltérés?
(#) p_istvan válasza brato hozzászólására (») Jan 23, 2009 /
 
Konkrétan melyiket?
Milyen induktivitást tettél bele?
Az üzemmódváltó kapcsoló kontaktusa rendben van?
(#) brato válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Konkrétan azt amelyikben LM 311-es ic van.
Kipróbáltam 100 és 82 uH induktivitással is.
A kapcsolót beépítés előtt ellenőriztem, teljesen jó.
(#) p_istvan válasza brato hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Nem az induktivitás értékére gondoltam, hanem a kivitelére.
A kicsi ellenállás kinézetű?

A kapcsolónak az átmeneti ellenállására gondoltam, ha oxidos akkor több ohm is lehet.

Nézd meg ellenállásmérővel a mérőbemeneteket kikapcsolt állapotban, és kapacitásmérő állásban, 1 ohm alatt kell lennie a jó működéshez.

Nagy soros ellenállású kondenzátorokat, a működési elvéből adódóan nem jól mér, igaz azokat nem is igazán érdemes sehová használni.
(#) brato válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Igen, kb 1W-os ellenálláskinézetű de régebbi tipus és látszik a festés alatt a tekercselés. Csináltam közben egy ferritmagos tekercset, azzal is ezt csinálja. A kapcsoló jó ellenállású 0.12 Ohm ,aranyozott érintkezős.
(#) p_istvan válasza brato hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Mérted az ellenállást, ahogy írtam?

Nekem, leginkább bevált a 9mm átmérőjű fekete (Lomexes, de máshol is lehet kapni), max 0,3-4 ohm-os kivitelű.

A 10µF-os kondi is tantál? (nem ami a tápban van)

Nagy értékű kondenzátor esetén a soros ellenállások értéke határozza meg a tekercs jóságot, ami ha alacsony, a frekvencia is kisebb az ideális rezgőkörhöz képest, ami hatására úgy érzékeli a műszer mint ha nagyobb lenne a kondi. Ezért kulcskérdés az induktivitás.
(#) brato válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Mértem, 0,17 Ohm. A kondi az nem tantál hanem elkó.
Nem írta a leírás, hogy tantál kell.
(#) p_istvan válasza brato hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Kisebb nagyobb eltérésekkel számtalan leírás található erről a konstrukcióról a neten. Van ahol kifejezetten javasolják a tantált, a sima elkónak elég nagy lehet a szivárgási árama, ami ebben az alkalmazásában problémás lehet.
Én is többféle induktivitással kísérleteztem, mivel azt találtam hogy nagyobb kondiknál jellemzően többet mér a konstrukció. Az optimum nálam az említett induktivitás volt. Próbáltam fizikailag nagyobb (és kisebb ellenállású, vastagabb huzal) tekercsekkel is de azok sem voltak az igaziak. Az ellenállásából ítélve a tied is elég nagy méretű lehet (vagy nem).

Egész nagy kondenzátoroknál (PIC program függő, általában 8-900 nF fölött) túlcsordul a program, és csak a túlcsordulást írja ki, ami hatására úgy tűnik mintha kevesebbet mérne.
(#) p_istvan válasza brato hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
A gond az, hogy a rezgőkör frekvenciája 3-5%-ra csökkenhet nagy kapacitásoknál és így a vasmag tulajdonságai is változnak a frekvenciával kisebb nagyobb mértékben. Tehát az induktivitása is változik a tekercsnek, ami mérési eltérést fog okozni (a nagy ohm-os ellenállás tovább fokozhatja a problémát)! Ezért kell jó minőségű légréses vasmaggal készíteni vagy venni a tekercset, hogy minél kisebb legyen ez a hatás.
Gyűrű vagy zárt légrés nélküli ferrit szerintem nem jó ide.
Készítettem már próbapanelen és kompletten is többféle hasonló konstrukciót és azt találtam hogy 100 nF-os nagyságrendben 1-2%-kal mértek többet, közben 1nF környékén nagyon pontosak voltak.
(#) brato válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
A tekercs amit én csináltam az egy rádióból való fémházas tekercstest 3mm átmérőjű állítható ferritmaggal.
Nem tudom ez mennyire jó. kb 150 menet van rajta 0,2 huzalból.
(#) mex válasza brato hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Annyira nem jó....Vékony a huzal. A legjobb inkább nagyobb méretű légréses fazékmagra tekerni.Ezenkivül ha a meneteket rögzited még jobb eredményre lehet számitani.
(#) p_istvan válasza brato hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
A fémház valószínűleg nem kellene rá. és lehet jobb minőségű ferritmag kellene hozzá, Ha van türelmed próbáld más ferritmagokkal, vagy vegyél kész induktivitást, mint amilyet már írtam (nem ellenállás kivitelűt)

Hogy mértél 0,17 ohm-ot a készülék csatlakozóin, ha legalább másfél méter 0,2-es huzalod van a tekercsben? és csak az magában minimum 1 ohm.
Az induktivitás értékét mérted? Bár valószínűleg rendben van ha kis értékeket jól mér.
(#) brato válasza p_istvan hozzászólására (») Jan 24, 2009 /
 
Mert a készülékben most nem a fémházas tekercs van hanem a gyári induktivitás.
Amit én csináltam annak 1,9 Ohm az ellenállása
(#) rozsaf hozzászólása Jan 28, 2009 /
 
Sziasztok!

Összeraktam próbapanelen a PIC 16F84A-val működő
LC mérőt, ami még tartalmazza az LM 311 komparátort is. lásd: Erről a kapcsolásról van szó
Készítettem hozzá saját tekercset: 5,5mm cséveátmérő,4mm-es ferritmag, 0.25 huzalból 150 menet, kb 1-1.5cm hosszban. Ellenállásmérővel 1,4 ohm az ellenállása.
Az LK1 rövidzár feltételével be tudom állítani a frekvenciát 55000-ra a vasmag tekerésével. Rövidzárat leveszem, kapcsolót C állásba teszem, megjelenik egy bizonyos kapacitás érték amit néhány perc elteltével kinulláztam a RESET gommbal. Majd kapacitás mérés következett:

15pF -------> 16,85nF mért érték
33pF -------> 38nF mért érték

Ha az LK2 rövidzárat felteszem és úgy kapcsolom be a készüléket C állásban, akkor 1-2 nF -ot mutat felváltva és álltalában beáll az 1nF-os érték.

Tekercs mérés: Kapcsolót L állásba teszem, rövidzárat teszek a bemenetre, így kapcsolom be a készüléket, majd RESET gommbal kinullázom a mutattot értéket. Nem kapcsolom ki a tápot, leveszem a rövidzárat, ekkor OVER RANGE felirat, majd csatlakoztatok egy gyári ellenállás kivitelű 220uH értékű tekercset a bementre és ekkor 0,00 uH-t jelez a készülék, magyarul nem hajlandó mérni L állásban.
A két 1nF-os kondenzátor, tehát Ccal is metálpapír kivitelű.

Mi lehet a probléma? Miért nem pontos, illetve L állásban miért nem mér?

Köszönöm válaszotokat.
(#) Ferkógyerek válasza rozsaf hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
ÜDV!
Én legvalószínűbbnek az elkötést tartom, leginkább a kapcsoló környékén. Esetleg a kapcsoló kontakthibája, vagy a reléjé. Ezeket kellene előszőr ellenőrizni.
Ha ezeket kizártad utána kellene egy próbát tenni az LK1 rövidrezárásával beállítani az 55000-et (ahogy írtad is), majd egy 1nF-os kondenzátort tenni a mérőcsúcsokra, ekkor naggyából 39000 kell legyen a kijelzőn. Ha ez is működik akkor csak programhibára lehet gyanakodni. Az lc007a hex fájl a jó, feltéve hogy PIC16f84-et használsz. A beégetésnél a config biteknél az XT oszcillátor legyen bejelölve.
(#) p_istvan válasza rozsaf hozzászólására (») Jan 28, 2009 /
 
"15pF -------> 16,85nF mért érték
33pF -------> 38nF mért érték"
Mintha 1 pF lenne a kalibráló kondi:
ezt akkor csinálja amikor a kalibráló kondival baj van: a relé nem húz be, a kondi szakadt (a forrasztáskor belül elenged), rossz forrasztás, elkötés)
Milyen relé van benne? Legalább 500 ohm-os 5V nak kell lennie. A PIC nem tud 20mA-nál nagyobb áramot!

Ha ez megjavult érdemes továbblépni.
(#) rozsaf hozzászólása Jan 29, 2009 /
 
Sziasztok!

Teszek fel néhány képet magáról az összedrótozott ármkörről, illetve a készített tekercsről.
Tekercsből 2db-ot is csináltam:
150 menet 0.2-es huzal, 1,4ohm ellenállás
120 menet 0.2-es huzal, 1,1ohm ellenállás
Nem tudom, hogy az árnyékoló kupakja rajta legyen-e vagy nem?
A jelfogó HAMLIN reed relé, úgy emlékszem, olyan 370 ohm körüli ellenállással. Ami viszont furcsa, hogy én azt olvastam a leírásában az áramkörnek, hogy az LK2 rövidzár felrakásakor húz meg fixen a reed és így ha rajta van az LK1 rövidzár is, tehát mind a kettő, akkor olyan 37000-kell mutatnia a kijelzőnek. Nos nekem ha fent is van mind a két rövidzár tehát az LK2 is, akkor is néhány száz Hz eltéréssel ugyanazt a frekvenciát mutatja.
Illetve az a legfurcsább, hogy nekem fel sem kell tennem az LK2 rövidzárat, és már bekapcsolás után kb.
1 másodpercel meghúz a reed és úgy is marad, tehát fixen felkapcsolja a Ccal-t !

Ennek mostmár a végére kell járnom!

A tekercs egyébként jó ebben a kivitelben, illetve rátegyem az árnyékoló kupakját vagy ne? Ferritmaggal hangolható egyébként, de a legkisebb ferritmaghelyzet változásra is elég érzékenyen változik meg az oszcillátor frekvenciája!
(#) rozsaf hozzászólása Jan 29, 2009 /
 
Ja igen és a fényképek róla:
(#) p_istvan válasza rozsaf hozzászólására (») Jan 29, 2009 /
 
Szervusz!

A relé tekercse a táp + vagy - oldalára van kötve. Ha folyamatosan meg van húzva (megmérted?) akkor:
- +5Vra van kötve és fordítva kapcsol,
- fordítva lett bekötve a relével párhuzamos dióda és a relé tekercsének induktív feszültséglökése kinyírta a PIC kivezetését.
- túl kicsi a relé ellenállása és kinyírta a PIC kivezetését.

Szerintem lépésenként kellene haladni, előbb a nyilvánvaló gondot kell felszámolni (relé) mert a többi problémád is valószínűleg ebből adódik.
(#) rozsaf hozzászólása Jan 30, 2009 /
 
Sziasztok!

Nos fejlemény van a PIC16F84A -val összerakott LC mérő ügyében. A dióda egyik vége valóban rossz helyre volt kötve, közben rájöttem, hogy magában a HAMLIN relében is megtalálható ez a dióda, így a rajzon lévőt teljesen elhagytam, így már viszonylag pontosan mér a készülék:
33pF ---> 36,2pF
1,2pF---> 1,3pF
4,7pF---> 4,4pF
5,7pF---> 5,7pF
3,3pF---> 3,6pF
22pF---> 23,9pF
150pF---> 164,8pF
220pF----> 223pF
822pF----> 820pF

Volt egy pár darab szintén kerámia kondi amiről azt hittem, hogy 100pF-es kondik, de ő ezeket közel 1nF-osnak mérte, nem tudom, hogy most ezek tényleg 1nF-osak lennének? Tettem fel róluk képeket.

Induktivitást is lehet mostmár mérni vele, amikről szintén nem tudom mostmár, hogy milyen értékűek, én 100uH-snek tudtam az egyiket a másikat pedig 220uH-snek, ezekkel kapcsolatban a következő mérési eredmények születtek:
100uH? ----->77,82uH
220uH?------>68,52uH mért érték. Ezekről is teszek fel képet.
Az LK1 rövidzár feltételével, az állítható vasmaggal be tudtam állítani a frekvenciát 50048-ra. Hoppácska! Ezt 550kHz-re kellett volna állítani !! Hmm. Holnap tekerek egy másik tekercset, amivel be tudom állítani az 550-et !! Így talán már érthető, hogy LK1 és LK2 esetén 37021-et mutat a kijelző !!
A képekkel kapcsolatban kérdezném, hogy elképzelhetőek azok az értékek?
(#) llaci56 válasza rozsaf hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
1. - 100pF
2. ugyanaz
3. 100uH
4. ugyanaz
(#) p_istvan válasza rozsaf hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
A két induktivitás ha jól látom a szinjelölésüket (barna fekete barna ezüst) értéke: 100 uH 10% mindkettőnél, mivel mindkettőn ugyanaz a jelölés van.
A kondikat pedig úgy kell kalkulálni hogy az első két számot meg kell szorozni 10-nek a harmadik számon értelmezett hatványával, az eredmény pF-ban van.
104 --> 10*10000 --> 100 nF ennél pedig túlcsordul mert elvileg 83 nF ig mér ez a kivitel (van nagyobb méréshatárú is)
Az 55000(0) Hz frekvencia nem befolyásolja a mérés pontosságát, csak ez a legoptimálisabb a felbontás szempontjából.

Az induktivitásmérés pontosságával, úgy tűnik van egy kis gond: lehet hogy túl hosszúak a vezetékek, úgy szokták kivitelezni, hogy a rezgőkört lehető legrövidebb vezetékkel kell összekötni és a mért alkatrészt is lehető legrövidebb (leginkább közvetlen vezeték nélkül) vezetékkel kell csatlakoztatni. Az induktivitás kalibrálásánál is nagyon rövid vezetékkel kel rövidre zárni, mert különben a vezetékek induktivitásai bezavarnak.

Az induktivitásmérés pontosságát befolyásolhatja a kvarc frekvenciája, pl ha 4MHz helyett más értéket tettél bele (3,2)
(#) Ferkógyerek válasza rozsaf hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Szia!
Az első képen lévő kondenzátor (152) szerintem 1,5nF.
A második képen lévő (104) pedig 100nF. Az "over range" azért lehetett a 100nF-osnál mert az üresjárati freki 500KHz. Mivel nálam simán mér 200nF-ig ezért valószínűnek tartom ha áttekered az induktivitást és beállítod az 550KHz-et akkor meg fogja tudni mérni.
Az induktivitások pedig mind a kettő 100uH.
Azért a fényképen látható kerámia kondikról és induktivitásokról is elmondható hogy igen nagy szórással bírnak, és cseppet sem meglepő hogy az elvileg 100uH a valóságban csak 70uH.
(#) llaci56 válasza Ferkógyerek hozzászólására (») Jan 30, 2009 /
 
Való igaz, de mikor elsőre néztem, az is 104M volt!
Nem is értettem, hogy miért kellett kétszer feltenni.
(#) rozsaf hozzászólása Jan 31, 2009 /
 
Sziasztok!

Valóban p_istvan-nak van igaza a mérés pontosságát valóban nem befolyásolja a frekvencia pontos beállítása, mert beállítottam az 550kHz-et és továbbra is kis eltéréssel méri az értékeket illetve már egy 6,8nF-os kondenzátor mérése esetén is OVER RANGE üzenetet kapok, nem tudom miért. 1,5nF-os kondenzátort még tudok vele mérni viszonylag pontosan. Az lc007a.hex filet égettem be, konfigurációs paramétereknél az XT oszcillátor tipust állítottam be, egyébként egy 4Mhz-es kvarckristályt használok. LK1 és LK2 megléte esetén 40670-et mutat a kijelző.
Holnap megpróbálom a 16f628-as PIC-el is újra összerakni, megnézem az mit csinál.
(#) rozsaf hozzászólása Feb 1, 2009 /
 
Sziasztok !

Ma összeraktam 16F628A-val ismét az LC mérőt, s láss csodát, működött a dolog.
Sőt, ezzel már lehet akár 100nF-os kondenzátort is mérni viszonylag nagy pontossággal. Úgyhogy azt hiszem ezt fogom megépíteni végleges formájában.
Még az 1nF Ccal - illetve rezgőköri tekercs variánsokat próbálgatom, hogy melyikkel mér pontosabban az áramkör. Az 1nF-os metállpapír kondenzátorok viszonylag stabilnak és pontosnak tűnnek. Az általam terkert vasmagos tekercsel is üzemel a dolog, de a negyedvattos ellenállás kivitelűvel is 555kHz frekvenciát mutat.
Majd jelentkezem még a fejleményekkel. Köszönöm mindenkinek az építő jellegű hozzászólásokat.
(#) jocoka hozzászólása Feb 3, 2009 /
 
Sziasztok

Megépítettem a 16f628-al az lc-mérőt,de valamiér össze vissza ugrál a freki,raktam belle 82uH-is induktivitást gyárit,de igy se jó.
Esetleg valaki tudna javasolni valamitt a probléma megoldására.
Nagyon megköszöném.

LCM2.gif
    
Következő: »»   9 / 188
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem