Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   37 / 3960
(#) Báddzsó válasza Norberto hozzászólására (») Szept 6, 2006 /
 
keresek nagyon mini infra kaput, külön adóval, vevővel, olyat amit lehet kapni és nem túl drága (max 300Ft) tud vki segíteni. kössz!
(#) lgyk válasza Báddzsó hozzászólására (») Szept 7, 2006 /
 
Sziasztok!

Mostanában kezdtem elektronikai dolgokkal játszani, úgyhogy eléggé kezdő vagyok. Így hát lenne néhány kérdésem:

1.)Van egy Maxwell MX25-112 multiméterem, használati utasítás nélkül, a funkciók nagy részére sikerült rájönnöm, de: Miért van a BCE alatt még egy E a tranzisztormérésnél? Milyen értéket ír ki diódamérésnél? Ellenállást?

Vettem a napokban két KIT-et, egy 100 W-os végfokot, valamint egy 10 csatornás ekvalizátort.

2.)A végfokot sikeresen összeraktam, de nincs hozzá tápegységem. Milyen tápot tudtok ajánlani? Mit kell mérni az IC berakása előtt? Mivel szokás hűteni az IC-t? A házat akkor egy dróttal kössem össze a -Ut-val?

3.)Az ekvalizátorban az R12-R14-R16-R18 elemek nem 330, hanem 430 Ohmosak. Befolyásolja ez a szabályozott frekvenciát?

4.)A végfok 1 V-ot kér bemenetként, az EQ pedig 9,6 V-ot ad le. Ilyenkor hogy lehet összeilleszteni a kettőt?

5.)Vettem egy próbanyákot, de sikeresen összeforrasztottam két sávot. Késsel sikerült levakarni a felesleget, de tudtok ennél kevésbé barbár módszert az óneltávolításra?

6.)Nyáklemezt mivel szokás méretezni, vágni? (Fűrész?)

7.)Maratásálló filc mit áll? Úgy értem, hogy csak a vas(III)-kloridos maratást bírja, vagy a durvább hidrogén-peroxid+HCl módszereket is bírja?

Kapcsolási rajzok/képek nemsokára mennek!

Előre is köszönöm a segítségeteket!
(#) lgyk válasza lgyk hozzászólására (») Szept 7, 2006 /
 
A képek:

szabi83 elrendezte a képeket
(#) Stefan válasza lgyk hozzászólására (») Szept 7, 2006 /
 
1/ azért mert van egy-két tranzisztor aminek más a lábkiosztása mondjuk BCE
2/ Az IC adatlapjában van leaírás hogy mennyi A kell neki mindenesetre egy jó erős toroidra lesz szükséged
3/ a sávokat eltolhatja kicsit de sztem ha KIT be volt akkor tuti jó lesz
4/ rakj elé egy potit feszültségosztóként bekötve de sztem nemfogja nagyon zavarni
5/ ónszippantó nevű ewzköz erre lett kitalálva vegyél egyet nem drága
6/ nekem a lemezvágó olló jött be leginkabb a fűrész jó de elég macerás
7/hidrogén peroxiddal még nemvolt dolgom de sztem bírnia kell hamár "maratásálló filc" a vas kloridnak az alkoholos is ellenáll...
üdv!
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Szept 7, 2006 /
 
1:
"Miért van a BCE alatt még egy E a tranzisztormérésnél?"
van tranyó aminek CBE és van aminek BCE a láb kiosztása.

"Milyen értéket ír ki diódamérésnél? Ellenállást?"
mV -ban irja ki, a nyító feszt.

2:
"A végfokot sikeresen összeraktam, de nincs hozzá tápegységem. Milyen tápot tudtok ajánlani?"
ahány ohmos lesz a hangfalad attól függ.

"Mit kell mérni az IC berakása előtt?"
vezető sávok közöti esetleges zárlatot.. pl

"Mivel szokás hűteni az IC-t?"
alu hűtőbordával szokás, (in-compban 1548 ft 30*11*4 cm es)

"A házat akkor egy dróttal kössem össze a -Ut-val?"
NEM! a HÁZ alapban úgy van gyártva, hogy negatív tápot kapja, ezért kell elszígetelni a hűtőbordától, mert ha letestel az ic kigyúllad! (kézzel is letudod testelni..)

3:
"Az ekvalizátorban az R12-R14-R16-R18 elemek nem 330, hanem 430 Ohmosak. Befolyásolja ez a szabályozott frekvenciát?"
Mivel nem létezik 430ohmos ellenállás, valamit elnéztél.

4:
"A végfok 1 V-ot kér bemenetként, az EQ pedig 9,6 V-ot ad le. Ilyenkor hogy lehet összeilleszteni a kettőt?"
hangerőszabályzó potit tudom én is csak mondani..100kB-st pl

5:
dettó ónszíppantó

6:
nekem meg vasfűrészlap, néha lombfűrész.

7:
mivel a marató lötyi a rézzel fog reakcióba lépni, így ahol alkoholosfilccel be van rajzolva - fedve- ott nem tud azzal reakcióba lépni.

üdv
(#) blokkmetal válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 7, 2006 /
 
Üdv!
Egy kérdés a relékről. Pl. a HE oldalon levő hangfalvédelmet akarom megépíteni, és ott van olyan, hogy relé. életemben egyszer láttam olyat, azt is csak messziről. Tehát bemegyek a boltba és kérek relét... pontosabban is meg kell fogalmaznom(adatok, típus stb..)? Párszor már nézett rám érdekes szemekkel az eladó hasonló helyzetben
(#) szabi83 válasza blokkmetal hozzászólására (») Szept 7, 2006 /
 
hány voltra kell?
1 végfokhoz 1 védelem akkor 1 morse-st kell kérni.
tip: sztem omron fajtát vegyél.

üdv
(#) karikaselvtars válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
Hello mindenkinek!
Lenne egy kérdésem ha már a hangfalvédelemnél tartunk. Már építettem erősítőt amiben ez gyárilag benn volt ugyhogy nem volt vele gond. Na mopst akarok egy olyan végfokot amiben ez nincs benne, de építeni akarok hozzá egy védelmet a tranziensek + dc ellen. Annyi kérdésem lenne hogy ezt a végfok elé kell rakni meg tudnátok olyan topicot ahol a működés is le van írva.
Meg ugye egy sztero rendszerről lenne szó két kimenet akkor két kopp.gátló???
Ja meg valaki tud valamit a ta7317p koppgátlóról??
Előre is kössz!
(#) MPi-c válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
Kötekedés nélkül az IEC szabvány szerint az E24-es, 5%-os tűrésű ellenállás sorozatban van 4,3-as érték, tehát 430 ohmos ellenállás létezik, de valószínűleg ebben az esetben a 330 ohmos ellenállást nem helyettesítheti.

Igyk! Ajánlom figyelmedbe a Forrasztás 1x1... című topicot ón eltávolítás és más hasznos tudnivalókért!

Fóliáslemezt én lemezvágó ollóval szabom.
(#) lgyk válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
Üdv!

Köszönöm a válaszokat!

A hangszóró 4 Ohm-os.

Akkor a hűtőbordával együtt szigeteljem el mindentől az IC-t, vagy a bordától?

Itt van az ellenállás. Ezt akkor inkább forrasszam ki, és rakjak bele 330-asat?

Az oké, hogy a festék alatt nem tud marni a peroxid, csak vajon a festéket kikezdi-e marás során...?

R430.jpg
    
(#) MPi-c válasza lgyk hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
Szerintem egyszerűbb az IC-t a bordától elszigetelni, de ehhez csillámlemez és hővezető paszta is kell és a rögzítő csavar szigeteléséről se feledkezz meg.

Az ellenállást meg cseréld ki.

Azt, hogy a festék állja-e a maratást, egy kis darab lemezen próbáld ki! Ez a legegyszerűbb! Kisérletezz!
(#) szabi83 válasza MPi-c hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
wow.. én az elektroartban néztem meg ott nem volt
de a hqvideoba meg van...

üdv
(#) Stefan válasza lgyk hozzászólására (») Szept 8, 2006 /
 
először nézd meg hogy a borda vezet-e ha nem nincs semmi gáz ha igen érdemes leszigetelni
én már jó ideje akarok szerezni teflont ilyen célra, tudnék is ingyen de mindig elfelejtem
ellenállás: baj nem lesz belőle ha rosz hangja van akkor majd kicseréled
maratás: saját tapasztalat szerint ha friss marató oldat ba rakom akkor meg az alkoholosfilcel is "tökéletes" az eredmény mert így viszonylag gyorsan lemarja a felesleges rezet, de ha már állottabb a folyadék akkor lassabban mar-->tovább tart--> leázik kicsit a festék--> helyenként alámar
(#) karikaselvtars válasza karikaselvtars hozzászólására (») Szept 9, 2006 /
 
Hello!
Elnézést hogy megint zavarok de ha jól emlékszem kérdeztem valamit, vagy valamiket. Már régóta keresem a választ de még nem segített senki, nem tudna esetleg valaki egy kisidőt szánni arra hogy elolvassa amit írtam és esetleg válaszolna is valamit, mert azt megkösszönném.
( VAgy nem tud senki semmit azt kétlem)
(#) szabi83 válasza karikaselvtars hozzászólására (») Szept 9, 2006 /
 
Idézet:
„Annyi kérdésem lenne hogy ezt a végfok elé kell rakni meg tudnátok olyan topicot ahol a működés is le van írva.”

végfok után.
[link]http://www.hobbielektronika.hu/kapcsolasok/hangfalvedo_erositokhoz.html[/link]

Idézet:
„két kopp.gátló???”

igen
(#) MPi-c válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 9, 2006 /
 
Két koppanásgátló?

Nem feltétlenül kell kettő! (Most már teljesen úgy tűnik, hogy szabi83-al tényleg kötekszem , pedig nem is! )

A Quad-405-ösről a Hobby Elektronikában 95-ben volt egy sorozat, a 95/7-es számban pedig egy tranzisztorokkal felépített védelmi áramkör, ami koppanásgátlót is tartalmaz. A két csatorna védelmét egy áramkör látja el, úgy, hogy azok egy-egy 10 k-s ellenálláson közösítve vannak. Ezt az áramkört én is megépítettem a hőmegfutás védő rész nélkül.
Aztán van még valahol egy szintén tranzisztoros (emlékezetem szerint 2 db) áramköröm is, amit egy audiós könyvből rajzoltam ki. Ez "csak" koppanásgátló, de hasonlóan közösített a két csatorna.
Audió témában nem vagyok otthon, lehet, hogy ez a megoldás bizonyos teljesítmények felett már a két csatornában zavart okozhat.
(#) karikaselvtars válasza MPi-c hozzászólására (») Szept 9, 2006 /
 
Hello!
Kössz a válaszokat, nekem egy sztero panelt adtak stk4191II Ic-vel meg a Ta7317p koppgátlóval ott is a kimenetet két ellenálláson keresztül közösítették és igy ment a koppgátlóra. Amugy a végfok elméletileg 2*100W.
VAn egy kapcsrajzom a koppanásgátlóról. Ezt szeretném megépíteni, ha tudna valaki segiteni a kapcs rajzal illetően akkor megköszönném. pl.: Sw az ugye egy kapcsoló na most nyomógomb vagy nem??
Akkor a panelon ugy van hogy a kettes lábra megy a közösített végfokkimenet, a 6-ról megy a relé egyik a 9-ről a relé másik végéhez. Icc???? Az mi lehet? Illetve pulse oscillator???

ta7317p.pdf
    
(#) karikaselvtars válasza karikaselvtars hozzászólására (») Szept 9, 2006 /
 
Ja és azért is jó lenne ez a kapcs, mert nem kell neki külön táp hanem +-50v-ot elviseli. Meg nem valami bonyolult kapcs. persze ha tudnám mi hogy van.
Bocsi hogy ideírtam de szerintem egy kezdőnek is jól jönnek ezek a válaszok, mert z a panel egy gyári hifiben volt, és ha valki barkácsol vagy javít könnyen találkozik ilyennel
(#) Pulyka válasza karikaselvtars hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Jó reggelt mindenkinek

Nem találtam sehol topikot,és nyitni baromság lett volna sztem...

tehát egy egyszerű kérdés egy nem kezdő kérdötől

Hány volttal bontják a vizet?
sztem az áramerősség sem mindeggy
én 46VDC-vel probálkoztam,de igen kevés mennyiségű gáz keletkezett

eggyik osztálytársam,akivel eggyüt villanyszerelőnek tanulunk és 10.-esek vagyunk ő azt mondta,h simán 230 V-tal is lehet bontani vizet,és hogy jol és gyorsan bugyborékolt
én nem vagyok ennyire bátor,hogy ezt kiprobáljam,ezért irok

Köcce elöre is

Üdv:Gyorsfagyasztott Pulykafilé
(#) Báddzsó válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
sztem is ~230, laposelemből vegyél ki 2 szénrudat és azok legyenek az elektródák, ha kötsz elé egy greetz hidat akkor egyik oldalon lesz a 2*H2 másikon az O2.
1* én is akartam vizet bontani, a szénrudak még megvannak...
(#) dbase válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Szerintem meg szigorúan egyenárammal lehet csak.Akkor fog minden szétválni.Mert adott polaritásnál adott gáz lesz.ÉS ha válto, akor nincs különbség .
(#) Pulyka válasza Báddzsó hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Ok köszi!

Nemtom,hogy szedem szét a laposelem eggyik celláját,de majd összejön valahogy!

kicsit félek a 230V-ot a vizbe meriteni
nem baj van"kismegszakitó",ahogy a szakmai tanárom mondja

rakok a hálozati fesz-re egyenirányitót is,nem veszitek vele semmi...

Köszi mégegyszer Báddzsó és dbase
(#) Báddzsó válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
ja szén-cink elemet szedj szét, ne valami tartós elemet . Nem nagy cucc szétszedni, csak ne nagyon lélegezd be, fogd meg sztem azt ami benne van....
először tedd jó messze egymástól a 2 elektródát, aztán ha kevés a bubi akkor közelebb... meg azér vigyázz mer 230 elég veszélyes tud lenni.... főleg ha még egy kis víz is van a környezetében. csináld kapcsolós hosszabítóval, azt állj jó messze mikor bekapcsolod... meg ugye a H2 robbanni is tud...
(#) szabi83 válasza Báddzsó hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Idézet:
„... meg ugye a H2 robbanni is tud...”

nem az a hidrogén bomba ?
(#) lgyk válasza Pulyka hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Üdv!

Kösz mindenkinek a válaszokat, de még fogok ám kérdezni! :yes:

Vízbontás: csak pár volt kell hozzá, és sok amper. A legfontosabb, hogy a víz félvezető (nem a klasszikus elektronikai értelemben). Alapból kevés disszociált, vezetőképes ion van benne (10^-7 mol/dm3 proton és ugyanennyi OH-), ezért viszonylag nagy az ellenállása (szigetel). Ha van benne egy kevés más ion (természetes vizekben Ca-és MgHCO3-ból), jobban fog vezetni. De ha elektrolitot csinálsz, pl. kénsavat öntesz bele (keveset!) akkor a vezetőképessége ugrásszerűen megnő. Lehet elektrolitként NaCl (konyhasó) oldatot használni, de akkor nem szabad szénelektródokat használni, mert leválhat rajta a klór is. Mindenképpen egyenáramot kell használni, különben egy cellába megy a hidrogén, és az oxigén, robbanóelegyet képezve.
(#) lgyk válasza szabi83 hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Nem, ez amikor a vízbül veszi ki a zoxigént, teccikérteni?
(#) szabi83 válasza lgyk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
atomtámadás ellen is véd?
kéremkapcsolja ki
(#) fureszk válasza dZsordeN hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
hogy tudom egy 2*9V-os egyenirányított trafó mind2 oldalát felhasználni ledekhez?
(#) vicsys válasza fureszk hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
Pl.
kellően méretezett előtét ell-sal
(#) fureszk válasza vicsys hozzászólására (») Szept 10, 2006 /
 
és így hogy használom fel a -13V-os oldalt?
Következő: »»   37 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem