Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » FM adó kapcsolások kérdések
Lapozás: OK   37 / 107
(#) zoka válasza Novak hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Helló!

Remélhetőleg ez nem egy "zajgenerátor". Nem tudom bringas2 honnan vette ezt, de Te megépítetted, és működött, úgyhogy biztosan jó.

Úgy döntöttem megpróbálkozom a megépítésével. Bár attól tartok, hogy hajlamos könnyedén elállítódni, mivel működés közben rázkódást fog kapni. Én arra gondoltam, hogy a tekercset leöntöm ragasztóval. Szerinted akkor fix frekvencián marad ?

Köszi!
(#) Medve válasza zoka hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Kis szivacsot a magjába, és méhviasszal szokták...ez egy olyan rögzítést ad, amivel még lehet utólag hangolni a tekercset. Bontott rádiókból lehet gyűjteni ilyen anyagot.
(#) Novak válasza Medve hozzászólására (») Júl 9, 2009 /
 
Nem tudom, egy darabig próbálkoztam, és a sáv felső részén sosem tudtam akkora teljesítményt elérni, mint "alul". Néhányszor 10 mW-tal mindig kevesebb jött ki belőle 107 MHz körül. De valóban lehet, hogy csak a kimeneti szűrő miatt. Talán ha a tekercs menetszámán változtatnék, már kijönne belőle magasabb frekvencián is kellő teljesítmény. Nem próbáltam.
zoka: a hőmérséklet-változás hatására sajnos ha kiöntöd a tekercset is el fog mászni akár pár tized MHz-et is. Ezzel nem nagyon tudsz mit kezdeni, erre találták ki a PLL-t. Még lehetne kvarcos adót építeni, viszont azt meg abszolút nem tudod állítani, az ott ad, ahol. Nagy hárány tud lenni...
(#) zoka hozzászólása Júl 9, 2009 /
 
Köszönöm a válaszokat!
(#) tbalint3 hozzászólása Júl 14, 2009 /
 
Sziasztok
Szeretnék egy olyan FM adót építeni ami az OIRT FM (64,5 ... 73Mhz) sávon sugároz és 9 Voltról működik.
Tud valaki ilyen FM adóhoz kapcsolási rajzot? Mert én nem nagyon találtam ilyen kapcsolást.
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) Medve válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Építs meg egy CCIR sávút, és hangold lentebb: A kollektorköri rezgőkör tekercsének menetszámát növeld meg eggyel, a kapacitással (trimmerkondival) párhuzamosan is köss vagy 10pF-et. Ha van netán felharmonikus szűrő, ahhoz nem kell nyúlni. A visszacsatoló kondit is növelheted 1pF-dal. (Ez a kollektor és az emitter között van)
(#) tbalint3 válasza Medve hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Köszönöm a gyors segítséget, de varikap diódás hangolásnál hogyan csináljam meg?
Egyébként erről az adóról van szó.
(#) Medve válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Ugyanúgy. A varicap megfelel egy trimmer (forgó) kondenzátornak...választhatsz egy nagyobb kapacitású varicapot....vagy csökkentheted a C10 értékét.
(#) tbalint3 válasza Medve hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget, inkább a C10 értékét csökknetem mert BB139-es diódát nehezen lehet kapni, és egy kérdés BB505 diódát lehet BB139-el helyettesíteni?
(#) Medve válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Nem lehet vele helyettesíteni...(De ha nehezen lehet kapni, akkor miért akarsz valamit azzal helyettesíteni?)
(#) Novak válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Jelen esetben igazából a BB139 is tökéletesen megfelel. Az, hogy a kapacitás végértékei nem egyeznek, nem oszt nem szoroz az adott alkalmazásban. Legfeljebb más lesz a hangolási tartomány. De azt meg úgy is, külön be kell majd állítanod az említett sávhasználat miatt. Varikapos hangolásnál egyébként az is megoldás lehet, ha párhuzamosan használsz 2-3 varikapot...
(#) tbalint3 válasza Medve hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Csak azért mert BB505 diódát egyáltalán nem lehet kapni, és vannak régi tv tunereim és azok tele vannak BB139 diódával.
(#) tbalint3 válasza Novak hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Értem, ez itt kicsit off topic de ebbe a vevőbe kellene, és lehet helyettesíteni BBY40 diódával dehát az SMD.
(#) Medve válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Módosítanék: használhatod a BB505-öt a BB139 helyett (vagy fordítva ), ebben az alkalmazásban. A hiba ott keletkezett, hogy az egyik adatlap szerint a BB505 egy MOS FET, viszont már rátaláltam az igazira...
(#) tbalint3 válasza Medve hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Igen ezt a hibát már én is elkövettem az alldatasheet.com oldalon, és köszönök minden segítséget mindenkinek. :yes:
(#) ferzoo válasza szkrep hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Talán előbb szerezz be 1frekvenciamérőt,ha ez nincs a közelben akkor frekvenciamérős műsorvevőt aztán tedd elé az adópanelt,igy már élesztheted az oszcit is.A képleteket számolgatásokat felejtsd el,a gyakorlat teljesen mást mutat és egyszerűbb is tapasztalat.
(#) ferzoo válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Bb139-et nem kapsz mivel csak 20éve nem gyártják,tehetsz helyette más URH sávra való varicapot is pl.Bb505.Adatok hiányában jól jöhet 1multiméter ami kapacitást is tud mérni,/mostaniak szinte mind tud/ VHF varicap kapacitása Bb139= 44-46pf.előfesz.nélkül.
(#) tbalint3 válasza ferzoo hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Azt nem tudtam, hogy 20 éve nem gyártják mert pl a HQ videónál van (gondolom még maradt egy régebbi rendelésből) meg egy másik helyen 1 éve kaptam BB139-et de ott már nincs, egyébként megoldódott egy tunerben találtam 5 darabot is.
(#) ferzoo válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Igen az lehetséges,pár helyen van +15-25ft.os potom áron szabadulnak tőle.
(#) tbalint3 válasza ferzoo hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Igen, és egy utolsó kérdés MV2107 diódát lehet helyettesíteni BB139-el? Én úgy tudom igen, de azért ebben nem vagyok biztos.
(#) tbalint3 hozzászólása Júl 14, 2009 /
 
Lenne egy olyan problémám, hogy egy kapcsolási rajznál ez van megadva L1 tekercsadatként: "The air-cored coil (L1) consists of four turns of 18 gauge B&S tinned copper wire on a former with 3/8" ID and tapped at one turn." és ezzel az a bajom, hogy nem tudom milyen legyen a tekercs átmérője, rézhuzal átmérője, menetszáma.
Ezt a tekercs adatot láttam már FM adóban és vevőben is, és most kellenének az értékek.
Tud valaki segíteni?
(#) gg630504 válasza tbalint3 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Gauge huzal átmérő. 18 AWG 1 mm
Four turns = 4 menet
3/8" = 3/8*25.4 mm = 9.5 mm
(#) tbalint3 válasza gg630504 hozzászólására (») Júl 14, 2009 /
 
Köszönöm a gyors választ.
(#) Novak válasza ferzoo hozzászólására (») Júl 15, 2009 /
 
Előre is bocs, ha megint kötekedésnek veszed, de most attól, hogy bármely alkatrészt X éve nem gyártják, attól még százával vagy akár ezrével lehet még ma is kapni nagyon sokat. Anno legyártottak belőle többmilliós tételt, és azóta azokat kapni. Feltételezem, hogy a kérdező kolléga sem több százezer darabos sorozatgyártásba és fejlesztésbe szeretne kezdeni, melyhez szükséges, hogy az adott félvezetőt a mai napig nagy tételben gyártsák... A legtöbben egy-egy darabot építenének ezekből a dolgokból... Így tehát bárki nyugodtan építkezhet 2N3866-ból vagy BB139-ből is, annak ellenére, hogy ma már szerinted egyiket sem gyártják.
Az pedig, hogy olcsón szabadulnak az ilyen félvezetőktől, még jó is nekünk Szerintem azért senki nem fog háborogni, hogy 13 Ft volt egy varikap a 113 helyett...

(#) zoka hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Sziasztok!

Szerintetek lehet rádióadót kitben vagy készen venni valahol, ugyanis ha én nekiállok tekercset hajtogatni, az eleve halálra van ítélve. Vagy ilyesmit nem is lehet árulni ?

Köszi
(#) Medve válasza zoka hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Hogyne lehetne, itt a HE bazárban, jó áron, de lehet, hogy a tekercs készítését igy sem úszod meg.
(#) gydanee válasza zoka hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Hali!
Lehet, pl a HEStoreban.

Ui: Vagy egy másik: Bővebben: Link
(#) zoka hozzászólása Júl 16, 2009 /
 
Köszi a válaszokat
Ez a HESstore-ban lévő cucc jónak tűnik. Szerintetek nem gagyi ? Vajon sztereó vagy mono ?
És egy kicsi 9V elemről elvisz 200m-re?
És ezt is tekercs nyomkodással lehet hangolni ?
Kicsit sok lesz a kérdés
Üdv!
(#) Medve válasza zoka hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Monó lesz, a hatótávolság, függ attól, hogy mire akasztod rá, (az nincs a csomagban), hangolása "tekercsnyomkodással", illetve konditekergetéssel.
De nekem is van egy kérdésem: mi neked a gagyi?
(#) zoka válasza Medve hozzászólására (») Júl 16, 2009 /
 
Szia!

Ha mono, az sem baj.
"a hatótávolság, függ attól, hogy mire akasztod rá"
Ezt nem nagyon értem, mi nincs a csomagban ? Ehhez még kell valami ? Vagy táplálás/esetleg a vevő érzékenysége vagy mire gondoltál
A gagyi alatt arra gondolok, hogy vajon milyen hangminőséget tud, a sztereót leszámítva, vajon szól-e olyan minőségben, mint egy "kereskedelmi rádió". Egyáltalán mennyire sistereg stb. (Tehát: ha "élvezhető" az adás, és legalább 100m-t tud, akkor nekem megfelel).

Ja most leesett: arra gondolsz, a bemenetére milyen forrásból kap milyen erős jelet ??

Üdv!

zoka
Következő: »»   37 / 107
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem