Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Quad 405-ös erősítő tapasztalatok és hibák
Lapozás: OK   70 / 399
(#) lapose válasza ekkold hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Szia!

Én a magyar rádiótechnikásat, vagy a Ludwig félét építeném.
A végére érdemes MJ15003-at rakni, OPA-nak minimum TL071, de ha végigolvasod a topikot OPA-ra van még egy-két jó ötlet..
(#) Szebence válasza lapose hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Igen, azt tudom, hogy melegedniük kell, de nem annyira mint nálam melegszik. Akár terheléssel, akár terhelés nélkül kb 1 perc alatt tűz forró lesz. 3db végfok panelt készítettem el. Az egyiken nem melegedett használtam is 2 órán keresztül, majd élesztettem a többi végfokot is. A másik kettőn már forrósodott. Aztán megint ráraktam az első végfokpanelre, ami ment már 2 óra hosszát és utána már ott is forrósodott az ellenállás.
(#) lapose válasza Szebence hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Nem gerjedsz véletlenül?
(#) Szebence válasza lapose hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
De, lehetséges, még csak élesztésnél próbáltam. Igazából már 1 éve megépítettem a végfokokat, csak nem volt rá időm, pénzem energiám, hogy élesszem és tovább építsem + egyik barátommal építjük és ő sem ér rá mostanában. Most élesztettem kb 1 hete segítsggel, és még csak itt a földön van összekábelezve. Csatolok egy képet róla.
Ha lesz egy kis időm, akkor foglalkozom vele, csak most nekem szünet volt emiatt volt rá lehetőségem, időm, hogy kísérletezgessek vele.
(#) lapose válasza Szebence hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Nem tudom milyen rajz alapján építetted meg, de ha nincs a panelon a tápágakban szűrés, érdemes a panelra forrasztani egy-egy 100µF-es kondit a +- tápfeszültségnek. Ha nincs, rakj az alsó végtranzisztor kollektor-bázisa közé egy 2.2nF-es kondit.
(#) Szebence válasza lapose hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Rádiotechnikás rajz alapján van.
(#) kanocos válasza Szebence hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
hát ennyi cuccom van a quadhoz, ha jól emléxem pdfben van nyákrajz amit tudsz nyomtatni és méretarányos de nem mondanám bizotsra. én egy régi panelról furkáltam át és rajzoltam meg kézzel. ami érdekes hogy semmiféle melegedést nem tapasztalok sehol. egyetlen furcsa dolog hogy az ic környékéről mintha hallani lehetne a zenét. pontosan nem tudom merről. Szerintem ez az eddigi legjobb hangú quad de hangsúlyoznám hogy szerintem.
www.djkanoc.extra.hu/quad.zip
(#) Szebence válasza kanocos hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Köszi, hogy feltöltötted az oldaladra!
(#) Alkotó válasza Szebence hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Ettől többet én se adhattam volna. Nagyjából átnéztem Kanócos anyagát. Ez gyakorlatilag azonos a régi RT újság cikkeivel, csak itt szépen egybe fésült mindent a HE.
(#) frissadam hozzászólása Okt 31, 2009 /
 
Hi!

Van egy 100w-os urbános quadom +-28V-ról. Élesztettem bordával , és tökéletesen működik. Viszont mikor elkezdtem tesztelni olyan hibát észleltem , amivel még nem is találkoztam. Egy kis 5W-os ovál vidi hangszóróval teszteltem. Teljesen tökéletes volt. Ezért elővettem egy 30centis 100W-os hangszórót. Ezzel kb 10 másodpercig szólt tökéletesen , és elkezdett recsegni. Gondoltam valamelyik kábel vagy a hangszóró hibája. Olyan hangja lett mint amikor kikapcsolom és csak pufferból szól . Basszus helyett csak recsegés. És a közepek és magasok is torzulnak . De ez a végfok hibája. Hangerőtől és terheléstől függetlenül torz a hangja. Az áramfelvétele rendben van és szemre csak annyi látszik , hogy a középső induktivitásról visszacsatoló 50 Ohmos ellenállás picit el van színeződve. Tehát lehet hogy ez melegedett kicsit. De miért? Pár quadot gyártottam már , és így még soha nem jártam. Lehet hogy alacsony a +-28 V és át kellene méreteznem az ellenállásokat? (a nyugalmi áram mind 2 tápágban 45mA , tehát ezzel sincs baj)
(#) Leslie P válasza hozzászólására (») Okt 31, 2009 /
 
Szia!

Visszatérve....kapcsolástechnikailag az urbán féle változat...valószínűleg
abból gondolom csak hogy a hobbielektronikás quad panel van kimarva ---> az a bizonyos "korszerűsített quad405"
de viszont 2-2db BD249c illetve BD242c alkotja a végfokozatot.

De viszont lenne még egy kérdésem/kérésem:
Lehetséges-e Quad beépíteni azt a bizonyos hangszóróvédelmet amin van az a bizonyos protect v. ready led. illetve a clip led??
Ha igen akkor tudna nekem ebben segíteni valaki???
(#) frissadam válasza frissadam hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Senkinek semmi ötlete?
(#) lapose válasza Szebence hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Szia!

Mérj feszültségeket az ellenállásokon.
Szkópod van?
Az erősítő egyébként jól működik?
(#) lapose válasza frissadam hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Szia!

Ellenőrizni kellene a feszültségeket. Mérd meg, hogy az IC tápfeszültségei rendben vannak-e, és hány volt van a kimenetén.
(#) Szebence válasza lapose hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Szia!

Rendben mérek feszültségeket, de csak estére fogom tudni. Nem, sajnos szkópom nincs, de majd suliba fogom bevinni, és ott segítséggel ránézünk szkóppal.
(#) frissadam válasza lapose hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Hi!

Az ic tápja rendben a 6-os lábon ami a kimenet pedig 0.7 volt van.
(#) hapro válasza frissadam hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Nem beleszólni szeretnék a beszélgetésetekbe, de a bemeneted le volt zárva egy ellenállással, vagy potival miközben mértél? Az IC 6-os lábán nem kéne lenni feszültségnek.
(#) frissadam válasza hapro hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Hú most hogy mondod , fél állásban volt a poti. Majd megmérem teljesen eltekert állapotban is.
(#) frissadam válasza frissadam hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Megnéztem minden poti állásban állandó a 0.7 volt!
(#) lapose válasza frissadam hozzászólására (») Nov 1, 2009 /
 
Szia!

Az a feszültség jó ott. Általában akkor szokott így torzítani, ha a kimeneti B olytályú erősítővel van gond. Nézd meg, hogy a 0.1(0.91) ohm-os ellenállások jók-e. A tekercsek beforrasztását is ellenőrizni kell. Nem árt még ellenőrizni a D5-D6-ot, illetve a teljesítmény tranzisztorokat.
(#) hapro válasza lapose hozzászólására (») Nov 2, 2009 /
 
Szia!

Idézet:
„Az a feszültség jó ott.”
Az IC kimenetén miért jó az a 0,7V feszültség?
(#) Szebence válasza hapro hozzászólására (») Nov 2, 2009 /
 
Szerintem én meg csak pénteken fogok tudni feszültséget mérni az ellenállásokon, akkor leírom, mit mértem.
(#) lapose válasza hapro hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Szia!

Mert az utána kötött tranzisztor emittere földre van kötve, és a normális munkaponthoz kb. 0.7V tartozik.
(#) hapro válasza lapose hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Köszi.
Viszont akkor most szerintem jól belenyúltam az elméletbe.
Akkor az a feszültség nem az "IC-hez tartozik" hanem a tranzisztorhoz, de mégis ott tudjuk mérni hiszen össze van kötve a 6-os láb egy ellenálláson keresztül az utánna lévő tranzisztor bázisával.
Tehát nem az IC-ből jön oda az a 0,7V hanem az 1nF-os konditól.
De az a földön van, csak onnan tudna "vezetni" bármit is a tranzisztor bázisára.
Elég rendes hiányosságaim vannak itt. Magyarázd el kérlek, hogy miért is van ott az a 0,7V, hogy kerül oda?
(#) hapro válasza hapro hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Vagy ez arról szól, hogy a bázisán minimum ennyivel nagyobb feszültségnek kéne legyen, hogy nyisson a tranzisztor? De akkor is hogy kerül oda?
(#) lapose válasza hapro hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Mivel egyenáramnak kell ott lenni, csak az ellenállás felől jöhet, magyarul az IC kimenete áll be üzemszerűen 0.7V köré.
(#) hapro válasza lapose hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Fúú akkor itt most egyre jobban bemegyek a málnásba...onnan miért jön 0,7V körüli érték?
(#) lapose válasza hapro hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Itt van egy egyszerűsített rajz.

Induljunk ki abból, hogy bekapcsoláskor az IC kimenetén nulla volt van.
Ekkor a kimenetére kötött tranzisztor lezár, és nem folyik rajta kollektoráram. Ezért a felső sorban lévő 3 PNP tranzisztor le van zárva.
Az alsó oldalon lévő kvázidarlington tranzisztor pedig nyit, mert az 50mA-es áramgenerátoron keresztül kap bázisáramot.
A kimenet elbillen negatív irányban, illetve csak billenne, mert a negatív visszacsatoláson keresztül ez a negatív feszültség visszakerül a bemenetre, a műveleti erősítő invertáló bemenetére. Mivel a neminvertáló bemenet a földre van kötve, az invertáló bemenet pedig negatívabb a neminvertáló bemenetnél, a műveleti erősítő kimenete pozitív lesz.
Egész kb. 0.7V-ig, ekkor nyit a kimenetére kötött tranzisztor, és nyitja a felső PNP sort felhúzva a kimenetet a pozitív táp felé. Ez egészen addig tart míg a kimenet nulla nem lesz, mert ekkor a visszacsatolás sem ad negatív feszültséget az IC invertáló bemenetére.
Itt stabilizálódik az erősítő egyenáramú munkapontja.

Quad.gif
    
(#) hapro válasza lapose hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Na ezt értettem. Ez elég érdekesen van megoldva, talán bonyolultabbnak nem is tervezhették volna.

Akkor vissza térve a kolléga problémájára, ha 0,7V van az IC kimenetén, akkor ezek szerint a problémák sorából kiiktatható a B osztályú végfokozat rész, hiszen az szolgáltatja a negatív visszacsatoláson keresztül az IC bemenetére azt a bizonyos negatív feszültséget.

Köszi a felvilágosítást. Innentől azt hiszem már bátran belekezdek egy magyar quad (a nevünk maquad lesz) cég alapításába és éjjel még megtervezem azt a 10 fajta végfokból álló repertoárunkat.
(#) lapose válasza hapro hozzászólására (») Nov 3, 2009 /
 
Idézet:
„problémák sorából kiiktatható a B osztályú végfokozat rész,”


Nem feltétlenül. Itt az A osztályú végfok kimenete egy 47 ohm-os ellenálláson keresztül rá van kötve a kimenetre, illetve a visszacsatolásra. Ha a B osztályú végfoknak olyan hibája van, ami nem jár nyugalmi áram növekedéssel, könnyen beállhat a kimeneti egyensúly, mert az A osztályú végfoknak elég az árama az egyensúly fenntartásához.
Csak akkor lesz gond, ha vezérelni kezdjük a végfokot.
De ez nem csak ennél az erősítőnél igaz. Találkoztam már sima AB osztályú erősítővel is ahol az egyik végtranzisztor megszakadt, és a feladatát az őt meghajtó tranzisztor vette át. Kis teljesítménynél jól működött, csak akkor volt gond, ha már nagy áramok kellettek.
Következő: »»   70 / 399
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem