Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   804 / 3967
(#) moltam válasza MaTe193 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Próbáld a google fordítóval lefordítani az előlapi szövegeket.
(#) maTaKee válasza MaTe193 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Hello!
Kettőt tudok: a függőleges illetve a vízszintes nyilak a sugárnak a pozícióját állítják be!

Üdv Mate!
(#) MaTe193 válasza moltam hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Attól,hogy lefordítottam,még nem tudom,hogy mit csinál (a nyilakat kivéve...)Meg aztán ott van a rövidítés...
(#) dolfin hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Üdv

Van egy vezeték nélküli mini kamerám. A kamera adaptere 8V-os, tehát ennyi az üzemi feszültsége. Én viszont szeretném meghajtani egy 9V-os elemről. Az lenne a kérdésem hogy hogyan tudnám a 9V-ot legegyszerűbben 8V körülire levinni?
Ha rákötök egy egyenirányító diódát az azon eső feszültség kb 0.6-0.7V, akkor a kijövő fesz 8.3-8.4V. Szeritetek ez már eléggé közel van az üzemi 8V-hoz? Vagy valahogy meg lehet a 8.0?

Köszi
(#) drauthev hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Üdv!

Van egy 1 fázisú, indítókondis villanymotor, amihez lehetetlen áramrelét szerezni, a nyomógombos megoldás pedig macerás. 1,5 kW-os egyébként, az indítókondit pedig megmértem, 107 µF-os.

Menni fog úgy, hogy egy állandó üzemű, 16 µF-os kondit kötök a helyére?
(#) lapose válasza MaTe193 hozzászólására (») Márc 10, 2010 / 1
 
Szia!

Ha jól emlékszem:
1Hz-10Kz gomb: Nemes egyszerűséggel az időalapot csak két értékre lehet állítani, ezzel kapcsolsz át.

Alatta van a szinkron gomb: egyik állásban az Y erősítőről szinkronizál, a másikban a hálózat 50Hz-jéhez.

A legalsó gomb, talán az X erősítő bemenete, normál állásban a fűrészgenerátorról, átkapcsolva az X bemenet használható.

Az X potik fentről:
Helyzet
Az időalap folyamatos szabályzója
Az X eltérítés amplitúdója

Az Y potik fentről:
Helyzet
Erre nem emlékszem pontosan, de azt hiszem az Y eltérítés maximális értékét lehetett vele beállítani
Az Y eltérítés amplitúdója
(#) MaTe193 válasza lapose hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Nagyon szépen köszönöm a (végre)használható választ.Egy kérdés:Mi az az "amplitúdó"?Lehet,hogy ostoba kérdés,de én nem tudom...
(#) MaTe193 válasza MaTe193 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Még valami:Mi a helyzet a búgással?Normális ez?
(#) lapose válasza MaTe193 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Egy kis ajándék..

H3013.zip
    
(#) kadarist válasza MaTe193 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Rajz:N3013
Neki is ilyenje van: Bővebben: Link
(#) lapose válasza kadarist hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Szia!

A 3014 teljesen más felépítésű mint a 3013.
(#) kadarist válasza lapose hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Köszönöm a helyesbítést! Az orosz kollégák szerint sem jó hozzá.
De talán az N313-as rajza jobban hasonlít: N313
(#) fbela1990 hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Üdv!

Hogyan lehet egy kvarcot rezgésbe hozni?

Kösz előre is!
(#) lapose válasza kadarist hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Ez sem nyert, de már beraktam a kapcsolását.
Bár a N313, és a N3014 is sokkal többet tud..
(#) kadarist válasza fbela1990 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
egy oszcillátor frekvenciameghatározó elemének kell használni. A kvarc olyan, mint egy rezgőkör.
Segédanyag:Bővebben: Link
Ez is hasznos: Bővebben: Link
(#) MaTe193 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Wow...Köszönöm a sok hasznos hozzászólást! A rajzoknak nagyon örülök,a trafóhoz meg nem nagyon nyúlok,mert a suliból kaptam kölcsön.
(#) pumoka válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Köszi az infót!
(#) kadarist válasza lapose hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Látom már. A ZIP-es PDF-ben van. Hát, nincs túlbonyolítva. Hangfrekis méricskélésekhez éppen jó.
(#) lapose válasza kadarist hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
100Khz az Y erősítő..
(#) gg630504 válasza fbela1990 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Mivel soros/párhuzamos rezgőkör a helyettesítő képe, ezért pontosan úgy, ahogy egy rezgőkört.
Kell egy erősítő, amit pozitívan visszacsatolsz. Azaz a kimenetét visszakötöd a bemenetére. Ettől persze begerjed. Ha a visszacsatoló ágba kristályt ( rezgőkört ) iktatsz, akkor kristály rezonanciafrekvenciáján fog gerjedni.
Úgy is fel lehet fogni, hogy az erősítő pótolja a kristályban elvesző teljesítményt.
Konkrétan egy tranzisztor ( FET, elektroncső, műveleti erősítő, digitális kapu ) és pár ellenállás, kondenzátor kell a tápfeszültségen kívül.
(#) kadarist válasza lapose hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Igen, szép lassú felfutású lesz a négyszög. Olyan trapézos.
(#) drauthev hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Erre esetleg valaki?
(#) vaszil29 hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Sziasztok!
tudna nekem valaki segíteni?!
van egy nyáktervem csak valami progival lett csinálva,
És nem tudom átalakítani nyomtatható változatba, hogy nyákot készítsek belöle.

a segítségeket köszönöm!
üdv szabolcs
(#) Tomi20 hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Heló

Lenne egy kérdésem:

Van egy trafóm, ami 2x11V (AC) 1A közép megcsapolásos sajnos. Megbontani nem tudom. Nekem szükségem lenne 1x 11V 1A-ra. (Ha csak az egyik tekercset használom, akkor 500mA-rem lesz.) Arra gondoltam, hogy mindkettőt külön graetz-el egyenirányítom, majd párhuzamosítom őket. Járható út ez?
jó lenne, ha valaki gyorsan tudna válaszolni, már csinálnám is
Köszönöm
(#) t-dani válasza Tomi20 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Két lehetőség van:

- a transzformátorod 3 kivezetéses szekunderű. Ekkor az 1A-es áram a megcsapoláshoz képest mindkét "oldalról" avagy szálról levehető, tehát nem kell attól félned, hogy csak 500 mA-t bír a megcsapolásos szekunder.

- a transzformátorod valójában két szekunder tekercses, és pl. össze van kötve a 2 szekunder "közelebbi" vége egy megcsapolásnak álcázva. Ekkor előfordulhat, hogy az áramot úgy adják meg, illetve a transzf. paramétereiből az adódik, hogy szekunderenként 500 mA vehető ki. Így viszont azt lehet csinálni, hogy a 2 függetlenné tett szekundert 1:1-ben párhuzamosan kötöd, majd ezután egyenirányítod és pufferelsz. Ekkor viszont az azonos feszültségértékekre figyelni kell, ami az egyes szekundereket illeti, nagyon különböző értékek nem tesznek jót a transzformátornak!
(#) Tomi20 válasza t-dani hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Ja, igaz tényleg. És akkor az nem megoldható, hogy 2A-rem legyen? Nem tudom szétszedni a két szekundert, hegesztett EI mag, és még azon is van másik szekunder. Az akkor biztos nem működne amit írtam? (két graetz)
(#) csatika hozzászólása Márc 10, 2010 /
 
Üdv!

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek. Egy házi gyártmányú erősítő panelját csináltam újra csak valamiért nem akar szolni csak recseg ropog ,meg bd 139-es tranyók felforrósodnak ahogy bekapcsolom . Át tudnátok nézni ,hogy jól csinálta e az új nyákot ? Sajnos kapcs rajzot nem tudok mert ez nem tegnap épült de fel teszem a régi panelt meg az új panel képét is . Csinálta rajta egy két változtatást és lehet ,hogy ott rontottam el valamit ? A gnd csak azért használtam ,hogy gyorsabb legyen a maratás .Esetleg ha valakinek van szabad negyed órája akkor csinálhatna egy nyák tervet mert akkor abból is tudnék tanulni.
Segítségeteket előre is köszönöm
(#) t-dani válasza Tomi20 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Valódi megcsapolásos szekunder esetén nem oldható meg sajnos a 2A, ennél a transzformátornál, amit említettél.

A 2 Graetz-es megoldás nem működne.
(#) lapose válasza Tomi20 hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Szia!

Tessék!

tap.gif
    
(#) Tomi20 válasza lapose hozzászólására (») Márc 10, 2010 /
 
Köszi.

Akkor így összerakom holnap, és lepróbálom 1,5A-rel, hogy melegszik-e a trafó.
Következő: »»   804 / 3967
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem