Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napkollektor vezérlés
Lapozás: OK   1 / 5
(#) sniperx hozzászólása Szept 27, 2005 /
 
Üdv!

Házilag gyártottam egy napkollektort, ami frankón működik, csak a szivattyú vezérlését kellene megoldanom még. Olvastam, hogy a két csőszakasz hőmérsékletét termisztorral figyeltetni kell, és csak akkor szabad a szivattyút meghajtani, ha a napkollektor kimeneténél magasabb a hőfok pár fokkal, mint a hőcserélőnél.
Ha valakinek van erre kipróbált kapcsolása, és feldobja ide, vagy elküldi mail-ben (sniperx@kgb.hu) azt megköszönném!
(#) Cyberex válasza sniperx hozzászólására (») Okt 14, 2005 / 1
 
0670/613-1813
(#) Moderátor hozzászólása iamrob hozzászólására (») Okt 14, 2005
 
Ne mobil teló számot írj, hanem megoldást!!!
Ez a fórum nem telefon szám cserélő!
Azért van, hogy ha később másnak is ilyen gondja lesz, akkor meg tudja nézni, hogy oldották meg!
Nem telefonon kell megbeszélni!!!!!!!!

Üdv. Topi.
(#) damatic válasza (») Okt 14, 2005 /
 
Topié az 50 pont!

Egyébiránt mintha az derengene, hogy 1-1 termisztorral kellene egy műveleti IC bemeneteit birizgálni, s ha a differenciál erősítő különbséget érzékel, megjelenik vmi fesz a művIC kimenetén. Azt meg egy jó triggerrel lehet kezelni, ami indíthat egy relével vagy tirisztorral szivattyút. Elméletileg - de csak agymenést kaptam...

Mondjuk engem meg az érdekelne, hogy hogy lehet egy ilyen napkollektort csinálni - mondjuk lapradiátorból, és hogyan kell télire vízteleníteni.
(#) Cyberex válasza damatic hozzászólására (») Okt 15, 2005 /
 
Napkollektor beltériegységeket, és nc/cnc gépvezérléseket tervezek, a napkollektoros rendszer nem egyszerü, az enyémet két pic vezerli, összesen több mint 10000!!! sor tömör assembly. ha kell egy ilyen beltéri 30000E Ft-ért küldök, ez kevesebb mint fele a szokásos árnak,
-lcd négy gombos tasztatúra, Minden höm menüböl lekérdezhető, +minden indítási feltétel szerkeszthető. melegviz, fütés, +úszómedence höm szabályozás. két egymástól független kört képes vezérelni.
A megtakarított höteljesítményt is kiszámolja.
Ha a legnagyobb hatásfokot akarod elérni, az 8 termisztort és 26 feltételt vonz magával. nem csak a kollektor és a hocserélő homjét kell figyelni, hanem a forróviztároló tartály alsó és felső homjét is, különben lehet hogy éppen hütöd a rendszert fütés helyett. ja és nem árt ha tudod hány fokos melegvíz megy fel a tetődre, mert lehet hogy melegebb mint a napkollektor és ebben az esetben is hülni fog minden. nem ecceru
(#) Cyberex válasza damatic hozzászólására (») Okt 15, 2005 /
 
ui.:

a napkollektorban normál esetben nincs víz, csak amikor elér egy olyan hőfokot, hogy érdemes legyen átnyomizni rajta a vizet, ez ugye télen nem sürün fordul elő, igy nem kell vízteleníteni, a víz ilyenkor egy DrainBack tartályban van.

A lapradiátort:no: gondolom csak viccnek szántad, mert ahhoz igen közel kéne laknod a naphoz, hogy normális mennyiségü melegvizet kapj.
(#) sniperx válasza Cyberex hozzászólására (») Okt 15, 2005 /
 
Egy ilyen vezérlő 20000 magyar forintért kapható, nem 60-ért! (www.kardoslabor.hu)
A fenti webcímen lehet érdekes dolgokat találni: szabályzók, kollektorok, kiegészítők, stb.
nekem két érzékelős bőven elég lenne, ha lenne.
(#) Mekkmester válasza damatic hozzászólására (») Dec 22, 2005 /
 
Elméletileg lehetséges radiátorból kollektort, de nem érdemes, mert: konvektoros kivitelek kaphatók, az pedig nem alkalmas a célra, alacsony a hatásfok, drága és macerás az átalakítás. Lehet kollektort készíteni szabvány vörösréz csőből kapillár forrasztásos technikával, rézlemez adszorberrel. Mindíg a teljes rendszer kialakítását kell átgondolni, az pedig nem egyszerű. A víztelenítés megoldható a legalsó ponton elhelyezett leeresztő csappal, de jobb a hőcserélős fagyállóval feltöltött rendszer. Cyberex észrevételéhez: a rendszer élettartama alatt meg kellene térülni a befektetésnek... Ha túl csicsás, többet tud a kelleténél, lehet hogy elegáns, de nem gazdaságos.
(#) _JANI_ válasza sniperx hozzászólására (») Dec 25, 2005 /
 
A conradnál találkoztam egy ilyen kapcsolással.
A neve: HŐFOKKÜLÖNBSÉGKAPCSOLÓ
Az ára: 3990,- Ft
Ezen a cikkszámon található:194360
(#) sniperx válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 3, 2006 /
 
Köszi, már megvan a Conrados kapcsolás rajza, talán pár napon belül meg is tud épülni a dolog.
(kb 1000HUF az alkatrész ár)
(#) csazsu válasza sniperx hozzászólására (») Júl 28, 2006 /
 
Hi!
Már biztosan sikerült megépítened a Conrad-os kapcsolást. Kérlek írd meg mi a tapsztalatod, mert szerintem elég kevés a KTY-10 -5/+100C°-os hőmérséklet tartománya. Próbáltad-e NTC hőérzékelővel, ami nagyobb hőmérséklet tartományban működik és ráadásul vízálló tokkal szerelt.
(#) McGyver válasza sniperx hozzászólására (») Júl 29, 2006 /
 
Hello !
Engem is érdekelne a kapcsolás (Conrad-hőfokkül.kapcs.)
Feltennéd?
Amúgy a napkollektoros témához: magam is kigondoltam egy dolgot ezzel kapcsolatban,de még csak elmélet.
A kollektor a fűtési rendszerre csatlakozna,manuális téli leüríthetőséggel. Nálam 2 kazán van 1 rendszerben: 1 vegyes+1 gázos.A házban a gázos, oda tennék egy hőcserélőt, aminél a köpenytérben fűtési-víz, a csőtérben használati melegvíz van. A boyler és a hőcserélő közé tenném a szivattyút,ami a fent említett kapcsolóval vezérelt. A hőcserélő ügyesebb kezűek számára házilag is kivitelezhető és jóval olcsóbban,mint a gyáriak. Ehhez vannak még infók, ha van érdeklődő.
(#) fatibi1 válasza sniperx hozzászólására (») Júl 29, 2006 /
 
Hali!
Én szintén most építek egy napkollektort,és engem is érdekelne a rajz.
Van elképzelésem eddig csak elméletben Pl.2 ntk termisztor egy műv.erősítő bemeneteire kötve.
De ha neked megvan a működő rajzod azt légyszi küldd el tibilak@citromail.hu-ra.
1000 huf ért nincs kedvem napokat kisérletezgetni.Lehet mire kész lenne vége lenne a nyárnak.
A napkollektor része is érdekelne.Vagy az már OFF lenne?
Előre is köszi!! Sokat segítenél!
(#) kozmaj válasza McGyver hozzászólására (») Júl 29, 2006 /
 
Napkollektorokról a www.naplopo.hu oldalon találtok egészen sok infót! Az említett Konrádos kapcsolás német nyelvü kézikönyvét el tudom küldeni, ha adsz egy e-mailcímet. (pdf-ben kb.: 230kbájt). Valamiért nem tudtam csatolni!!
(#) McGyver válasza kozmaj hozzászólására (») Júl 29, 2006 /
 
Hát...ráböksz a nevemre, aztán :brain1@freemail.hu:yes:
Köszike !
(#) fatibi1 válasza kozmaj hozzászólására (») Júl 31, 2006 /
 
A rajzor nekem is elküldhetnéd.tibilak@freemail.hu
Előre is köszi!
(#) G-Lex válasza sniperx hozzászólására (») Júl 31, 2006 /
 
az a legtutibb ha motorosan követed a napot. a tuningnet.hu oldalon volt egy napkollektor ami követte a nap járását... szerintem ez a legeccerűbb
(#) K_Dani válasza McGyver hozzászólására (») Feb 28, 2007 /
 
Hali!
Engem érdekelne a hőcserélő házilag való elkészítése is de a kollektoré is. :yes: Ha bárki valamit tud az ossza meg lécci. köszi előre is
Ha tudod McGyver lécci mond el milyen elképzeléseid vannak vagy esetleg már a megvalósúlt tervek.
(#) McGyver hozzászólása Feb 28, 2007 /
 
A hőcserélő elkészíthető 15 mm-es vörösréz-csőből. Ez beszerezhető a fűtéstechnikával foglalkozó szakboltokból.
Igaz, tavaly év közepétől már kétszeres ára van, de gondolom ennek is van oka.
A konkrét tecnikai leírás elég hosszú, de a lényege az, hogy háromszög kiosztással kell a csöveket beilleszteni két kazánlemezbe, majd ónnal beforrasztani.
A hőcserélőt célszerű úszófejes kivitelben elkészíteni, mert az tisztítható később, valamint savazható is, ha szükséges.
Az átlagosnál komolyabb technikai feltételei vannak ennek a dolognak, de kivitelezhető.
A spirálcsöves verziók felejtősek, mert azok eladásra készülnek, nem használatra ( mertugye tudjuk, hogy nem az a jó termék, ami jó, hanem amiből sokat lehet eladni :yes: )
A tunninnetes Ordasi Gábortól érdeklődtem korábban a napkövető programjával kapcsolatban, sajnos már nem szabad a forrás, mert eladta egy fejlesztő cégnek
Nyomulnak a cégek egy Apricus fantázianevű vákuumcsöves cuccal - állításuk szerint naggyon jó.
A gond az, hogy tavaly volt 150.000 Ft+sáp az ára és kb 1 m2, egyszóval ha 100% -al számolunk ( ami nincs ) akkor is csak 1 KW-os.

A saját hőcserélős fejlesztésem félkész állapotban leledzik.
Két kollektor-verzió jött számításba: az egyik a parabolatükrös napkövető fotoellenállassal, a másik ún. drainback-rendszerű rézcsöves hőpufferes redszer.
Van aki a gyári cuccokra esküszik, hát arról is egy infó:


Jelenleg üzemben van egy fűrészporos kazán aprítékadagolóval. Ehhez kapcsolódik a hőcserélőn kersztül a boyler fűtése hőfok-különbség-kapcsolóval ( Conrad-féle, de saját építés ). Nyáron jön hozzá a kollektor, szintén a hőcserélőn keresztül.
(#) nonem válasza K_Dani hozzászólására (») Márc 1, 2007 /
 
Hello!
Napkollektor házilag:
http://users.telenet.be/hagim/zonne_energie/solar_collectors.htm
ezen belül a hőcserélő:
http://users.telenet.be/hagim/zonne_energie/heat%20exchanger.htm
ettől egyszerűbben elkészíthetőt nemigen találni.

Nem tudom miért írja McGyver, hogy felejtős a spirál? Egy Hajdu bojlerbe is be lehet tenni a fűtőszál helyett.

Napenergiával foglalkozó oldalak:
http://napenergia.freeweb.hu/
a gyakorlat címszó alatt találsz házi kivitelezésűeket, a lap alján a conrad-os hőfokkülönbség kapcsoló (teljes).

Ezt pedig, ha végigolvasod, mindent megtudsz. (12700hsz)
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9055259
(#) K_Dani hozzászólása Márc 1, 2007 /
 
Hali!
köszi a segítséget ennek alpján már lehet, hogy sikerül valamit össze eszkábálni!
szerintem a tununigneten található megoldásnál azért nem kéne ennyire spórólni meg kellene találni az arany közép útat.
És már csak azt kéne kitalálni, hogy hogy használjuk ki nyáron is amikor nincs anyi melegre szükség hisz van :yes:
Talán a hőszivattyú jó lenne a még további hatásfok növelésére de nem hiszem hogy házilag meg lehet megcsinálni.de ha igen írjátok meg
vagy esetlg "árulhatnám" a szomszédoknak a "meleget" :nevetes1:
(#) McGyver hozzászólása Márc 1, 2007 /
 
Sajnos a hőszivattyú jelenleg csak a forgalmazónak jó üzlet, nemigen térül meg, bármit is mondanak.
Nem pesszimista volnék, hanem realista.
Maximum Stirling-motort tudnál vele üzemeltetni, de az lassú fordulatú gép.
A magam részéről a fölös hőenergiát egy szárító üzemeltetésére kívánom használni.
Üdv: McG
(#) McGyver válasza K_Dani hozzászólására (») Márc 1, 2007 /
 
Azért írtam, hogy felejtős, mert nemigazán tisztítható.
Ha csapvízzel használod, max 2 év.
Ezért írtam, hogy eladásra készül.Azonkívül a konvekciós felület/ térfogat igen rossz arányban áll.
Ha jó volna, ipari körülmények közt is ez volna a favorit, márpedig nem az.
Az egyenes csövest lehet kefézni is ( kell is ! ) + savazni .
A fölös köröket akarom nektek kikerülni.
Üdv : McG
(#) K_Dani válasza nonem hozzászólására (») Márc 2, 2007 /
 
Hali!
megnézegettem tök jók a linkek ha valaki még esetleg talál valami hasonlót az rakja fel hadlássuk! :wow1:
(#) McGyver hozzászólása Szept 5, 2007 /
 
Elkészült és üzemel a hulladékfűtéssel működő melegvíz készítőm.
Normál Hajdu 120 l-es boyler + HMV szivattyú + Zilmet 28KW-os víz-víz hőcserélő. Gázkazánnal fűtve 3/4 óra alatt 460 l földgáz ( 50 Ft ) szükséges a 120 l víz 60°C-ra melegítéséhez. Ugyanez villannyal 8 kW/ nap ( 150 Ft )A 3/4 óra felfűtési idő a hulladék-fűtésnél is stimmel, csak az "ingyen" van.
Részletek, ha lesz kérdés.
A kollektor is elkészült, de a dobozolása vissza van, ezért még nem áll rendszerben.
Üdv: McG
(#) donsony1 válasza K_Dani hozzászólására (») Máj 31, 2008 /
 
halli mivel antenna szereléssel foglalkozom a hobbim által felujjitás alatt ál egy 180 cm es primfokuszos üvegszálas antennám mivel lement rola a visszaverö réteg felcsiszoltam ki giteltem. proba képpen bevizeztem a felületét és háztartási alufoliát simitottam a felületre, majd a tükröt a napra állitottam a fokuszpontba fej egység helyett egy összetekert ujságot tettem ami 10-15 másodperc alatt lángra gyult... elgondolkodtató a dolog kicsit utánna néztem a dolgoknak ezt találtam: http://www.eloenergia.hu/?action=parabola&lang=hu ha a 180 assal tudnám füteni a barkács mühelyemet már megérné komojan foglalkozni a dologgal (kb 6-7m2)
(#) gabor0135 hozzászólása Nov 16, 2008 /
 
Először is üdvözlök mindenkit!

Az én kérdésem onnan indul,hogy sikerült beszereznem egy napkollektort. a gépészeti szerelés lassan kész lesz,de szükséges lenne egy vezérlő elektronikára a lehető legjobb kihasználtság elérése végett.
Kérdésem az lenne,hogy nincs-e valakinek egy ilyen vezérlő elektronika kapcsolási rajza.
Alapvető tudású vezérlés is megfelel (két hőmérséklet összehasonlítása és,ha "A"értéke több,mint "B" egy kontaktust kapcsol -záró érintkező- ,valamint minimális és maximális hőmérsékleti érték beállításának lehetősége).
Minden építő jellegű hozzászólást szívesen fogadok.

Sziasztok:
Répás Gábor
(#) McGyver válasza gabor0135 hozzászólására (») Nov 16, 2008 /
 
Gábor !
A Conrad-nak van egy viszonylag olcsó ( 4990 ft )
R.Sz: 19 43 60-08
hőfok-különbség-kapcsolója és hőfok-kapcsolója ( 3690 Ft )
R.sz: 19048 83-08
is hasonló árban. Nekem az előbbi tökéletesen bevált, 1,5 éve kifogástalanul üzemel hőcserélőnél. Az utóbbinál gondok akadtak a lassú változás miatt prellezik, pedig nem szabadna. Onnan letölthetőek a dokumentációk is a kapcsolási rajzzal együtt.
Referencia mérőként szintén ilyen árban lévő hőmérő-modult használok ( 3690 ft )R.sz: 19057 15-08
Felületmérésre: IR 230 infra hőmérőt (6990 Ft)
R.sz: 10 09 01-08
Félreértések elkerülésére, ez nem reklám, hanem az azonosítók alapján lekérhetőek a datasheet-ek a mérő-modulokhoz...
Üdv: McG
(#) agy válasza McGyver hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Szia!
Hát nekem a conrad keresője nem találja meg a leirt referenciaszámu termékeket.Sajna
(#) McGyver válasza agy hozzászólására (») Nov 17, 2008 /
 
Bocsi, az első 6 számot kell beírni, a katalógusból néztem ki, a honlapon másképp van...
http://www2.produktinfo.conrad.com/
innen letölthetőek a 6 jegyű termékkód alapján az áramköri rajzok is...
Következő: »»   1 / 5
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem