Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szünetmentes táp építése
 
Témaindító: trtk, idő: Márc 6, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 6
(#) trtk hozzászólása Márc 6, 2007 /
 
Nekem egy olyan komplett kapcsolási rajz kéne amibe benne van az akkumlátor töltő és az inverter is az akkumlátornak valami zselés aksi van
ez egy 350w-os számítógépet és 2*70w-os tápot kellene minimum 30-60 percet vinnie áramszünet esetén


köszi
(#) Sebi válasza trtk hozzászólására (») Márc 6, 2007 / 4
 
Végy egy (lehetőleg 24 vagy 36V-ról működő) UPS-t és alkalmazz külső akkukat.
Megépíteni nem kispályás feladat.
(#) trtk válasza Sebi hozzászólására (») Márc 6, 2007 /
 
ez mennyire teljes és mennyit tud?
(#) Sebi válasza trtk hozzászólására (») Márc 6, 2007 /
 
A rajz teljes, háromféle teljesítményre is ugyanaz, csak egyre több FET és nagyobb trafó kell a nagyobb teljesítményűekhez. 600W-os a legnagyobb, de a házába épített aksikkal mindegyik csak 10-15 percet tud.
Nem azért mellékeltem a rajzot, hogy építsd meg, csak elrettentésképp

Az UPS-ek két nagy csoportba sorolhatók: OFF-LINE és ON-LINE módúak.
Az első esetben (a melléklet is ilyen), a trafó egy relével a hálózatra csatlakozik a 230-as tekercsével és a szekunder fesszel tölti az akkut. Egy másik relé (néha ugyanaz) a kimeneti csatlakozó aljakat rákapcsolja a bejövő hálózatra, tehát simán átengedi a 230-at. Egy csomó komparátor figyeli a hálózatot, meg egy PLL a frekijét és a beállított feszhatárok alsó/felső értékénél a relékkel "megfordítja" a trafót és a PLL segítségével beindítja az ellenütemű inverter áramkört a trafó kisfesz.oldalán, így az most az akkuból gyárt 230-at a kimenetre, ami erősen a négyszögjelre hasonlító jelalakú. Az átkapcsolási idő (relé) elég rövid ahhoz, hogy a kapcsolóüzemű tápról járó fogyasztók ne vegyék észre. Sima hálózati trafós cuccok nem is szeretik a jelalakja miatt.

A második verziónál egy nagyteljesítményű tápppal kezdődik a móka, ez párhuzamos módban tölti az aksikat, de folyamatosan róla jár az inverter (mindig torz jelalak, de sebaj). Ezeknél nincs átkapcsolási kihagyás. Bombabiztos, hatalmas bordák, bivaly FET-ek, stb 100kHUF alatt nemigen kapni ilyet.

Még megemlítem a PWM-mel előállított színuszos kimenetűeket is, de ezek pláne nem megfizethetőek.

Viszont, vehetsz 12kHUF-ért egy off-line típusút, nagyobbra cseréled a bordákat és külön ládázod az aksikat: itt ízlés szerint növelheted az áthidalási időt.
(#) Dudus válasza Sebi hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Sebi

Nekem egy 400VA-s régimódi lapos, monitor alá való UPS lapul (APC Smart) a gépnél és bár szerintem majd 20 éves, színuszos a kimenete. 4db. 6V - os akkumulátorról megy (ment) és nem adtam érte többet, mint 10KHUF. Kapott 90Ah-s akkumulátort, nagyobb bordát extrahűtést és vidámkodik napestig

Az újabb 1000VA-s Smart is színuszos, line-interaktiv rendszerű és 70KHUF körül megvehető, de ha használttal is beéred, akkor azt is emberi áron meg lehet venni.

Ha nagyobb akku-t raksz melléjük néhánynál soros porton terminálprogival át kell paraméterezni az akku típust tároló regisztert mert hülyeségeket fog mutatni.
(#) Chip válasza Sebi hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Szia!

Van esetleg rajzod APC smart-ups 420-ról is?

Köszi, Chip
(#) Sebi válasza Chip hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Sajna olyanról nincs.
Ezek vannak még: Back UPS 250,400,600,BK300MI,BK500MI,UPS500,BP500i
(#) Chip válasza Sebi hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Szia!

Az UPS500, az az "apc back ups 500"-at jelenti?
Mert az lenne a másik, amit keresek.

(#) trtk hozzászólása Márc 7, 2007 /
 
mennyire éri meg az hogy veszek 1 600VA-es szünetmentes tápot és rakok mellé 1v. 2 akkut kap egy jobb töltőt és ennyi

mennyire jó ez így?

a szünetmentes 11-ezerft
(#) Dudus válasza trtk hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Én egy 1000VA-s UPS mellé leraktam 4db 12v45Ah-s akkumulátort. Karvastagságú kábellel és az eredeti biztosíték meghagyásával bekábeleztem. Kapott szép hűtőventillátort és megy. A külső töltővel vigyázz, mert a belső töltővel összeakadhat és amelyik figyeli a töltést az hibát fog adni. Viszonylag hamar feltölti ezt a brutál pack-ot , a benne lévő is.
(#) Sebi válasza Chip hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Nem tudom... a rajzon nincs beírva, de nézd meg.
(#) Chip válasza Sebi hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Köszönöm!!
(#) Mate78 válasza Sebi hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Hali!

Na ilyen rajzot keresek,csak 3 fázisú kivitelben.
Nincs véletlen?

Üdv.
(#) trtk válasza Sebi hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
és az utolsó 500VA-est kb mennyiből lehet kihozni cakkumpakk
aksival eggyütt?
(#) Sebi válasza Mate78 hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Sajna, csak egyfázisú minden rajzom.
(#) Sebi válasza Sebi hozzászólására (») Márc 7, 2007 /
 
Ha veszel készen, mondjuk 15kHUF-ért + 2 aksi az kb ugyanannyi, =30k. Ha megépíted akkor a trafótekercselés több mint a komplett kész.
(#) AMD hozzászólása Szept 8, 2007 /
 
Hogyan építhetnék házilag egyszerű ups- t a 400wattos sz.gépemhez
(#) Sebi válasza AMD hozzászólására (») Szept 8, 2007 /
 
Ez megint egy igen pontatlan kérdés...
Mekkora időt akarsz áthidalni? Ez nagyon nem mind1!
Amúgy el lehetne gondolkozni azon, hogy 12V-ról állítjuk elő az összes szükséges feszt és kihagyjuk az eredeti hálózati kapcsolóüzemű tápot.
(#) sirály12 válasza AMD hozzászólására (») Szept 8, 2007 /
 
Én ezt akarom majd utánépíteni.

Bővebben: Link

Kell még elé agy nagy akku és egy batárnagy töltő, ami bírja adni a kakót a tápnak és az akkut is tölti egyszerre.
(#) makelele válasza AMD hozzászólására (») Szept 20, 2007 /
 
Szia M!Szerintem ne építs ehhez a géphez UPS-t.Én is így álltam neki és rájöttem amikor körülnéztem pl a Vaterán,hogy baromság lenne "tákolgatni" amikor lehet venni bár használtan de jó UPS-eket.Az én gépem ugyan csak 300-w-os +egy lcd monitor de egy 5000-ért!!! vásárolt APC back ups pro 280-as egy újan 2000-!!ért vett akksival simán ellátja a feladatát.15 percig könnyedén viszi monitorral eggyütt.AZ ups csak áthidalásra való tehát ez az idő szerintem több mint elég.Utánakötöttem próbának mégegy akksit amit simán elbírt és persze hathatósan növelte a rendelkezésre állási időt is.De azt levettem mert nem kell mögé semmi sem.Nekem ez a pack így pont megfelel.És egy megbízható igényes kivitelű ups-em van csupán 7000.-ft-ból.Persze a nagyobb biztosan "drágább" de nem egetverően.Szóval szerintem inkább egy használt.De ez csak egy vélemény.És értem én azt is ,hogy ez egy kihívás is lehet neked.
(#) a1lovag hozzászólása Okt 22, 2008 /
 
Udv mindenkinek!

Lenne egy problemam, van egy szunetmentes tap Pewerware 5115 ami bedoglott, es kapcsolasi rajzot sehol sem talaltam hozza.

A hibajelenseg, bekapcsolaskor a biztositekot kivagja.
Szoval eleg nagy zarlat lehet benne. Van egy nagy tekercs bent ugy 250VA trafobak felel meg de nem trafo mert 3 kivezetese van. Az egyik kivezeteshez kepest a masik ketto 10Ohm ad de ha ketott merem akkor 0Ohm. Ez gyanus voltl ezert elvittem es ujra tekertek, az eredmeny nem valtozott, marmint az ujrameresnel.

Aztan a teljsitmeny FET-ek eldurrantak. Az egyik annyira hogy csak a kozepso laba maradt a panelon.
A tipusa IRF1010 a masik parja meg rovidzarba ment at. Ezek egy hutobordan voltak. A masik hutobordan is rovidzarba ment a FET. Tipusa IRF740.

Ezeket kicsereltem de most is kivagja a biztositekot, es IRF 740 FEt szinten rovidzarba ment at. Ami a IRF740 meghajtja egy smd tranyo azt megmertem es jonak tunt, igaz nem forrasztottam ki. Az ellenallasokat is vegigmertem azok is jok.

Mit lehet meg tenni. Igy koltsegbe kb 4000Ft tartok.
Lehet hogy nem is erdemes foglalkozni vele. Igazan nagy szuksegem nincs ra. Gondoltam megcsinalom es megprobalom eladni.

Udv.
Tom

(#) gyulank hozzászólása Márc 18, 2010 /
 
Sziasztok!
Nekem olyan rendszerre lenne szükségem, ami több részből áll, szóval blokkokra bontva írom le, talán úgy érthetőbb lesz.

Szóval van 1 hálózati csatoló, ami időszakosan ad áramot, mert apám kikapcsolja energiamegtakarítás végett...

És arra gondoltam, hogyha vennék egy olcsóbb akumlátort, akkor egy ideig lenne áramom akkor is, ha nincs hálózati...

Szóval kéne egy akkutöltő áramkör,
kéne 1 töltésérzékelő ák., ami kikapcsolja a töltőt, ha az akku feltöltődött, és bekapcsolja, ha gyengül, és van hálózati feszültség.
A töltéshez kijelzőt is elképzeltem, 3-5 LED-eset, de ez nem olyan fontos...
Kéne egy inverter, ami az akkuról visszaalakítja hálózatira.

Szóval ez az elképzelésem, viszont nem tudom, hogy kb. mennyi ideig mennének erről a dolgok...(pl. szg.+CRT monitor)

Lehetőleg az is cél lenne, hogy energiát takarítson meg, vagy legalább ne fogyasszon többet, mint ha nincs bekötve, bár gondolom, a töltés több energiát fogyaszt, mint amennyire feltölti az akkut.

És nem tudom, hogy milyen akku bírná az ilyen gyakran újratöltést.
És nem tudom, hogy az lenne-e energiatakarékosabb, ha mindig az akkun keresztül használnék más eszközt, vagy ha lenne még egy kapcsolóáramkör, ami akkor kapcsolja az akkura az eszközöket, ha már nem kapja a hálózati feszültséget. Persze úgy, hogy 1 pillanatra se szakadjon meg közben az eszközök áramellátása.
(#) BEMcorp válasza gyulank hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Szia!
Szerintem ez főleg az akkumulátor méretétől függ (a működési idő). Már csak a szünetmentes tápegységeimből kiindulva. Azok is csak kb 15-20 percig bírják (mármint az otthoni használatra készültek).
Szóval nem mindegy hány amperórásat teszel bele, valószínűleg egy közepes autóakkumulátorral (40-60Ah) működhet akár 1-2 órán keresztül is.
Persze ez a fogyasztástól is függ (PC-PC között is jelentős fogyasztásbeli különbség van)
(#) Georgee válasza gyulank hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Nem tudom mennyire értessz az elektronikához, de a kapcsolások közt találsz invertert, akksi töltőt, és akkuszint figyelőt is! Ezt a hármat megépíted, és a probléma meg is van oldva (esetleg egy két kiegészítő áramkör lehet, hogy kell bele) feszültség őr
inverter
(#) (Felhasználó 1947) válasza gyulank hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Szerintem vegyél a faterodnak pár üveg sört, hogy ne kapcsolgassa le a kismegszakitót.
Amit te szeretnél az nem megtakaritást eredményez, hanem egyszeri komolyabb kiadást, valamint "drágább" áramot a szünetmentesből.
Az ötleted értelmetlen.
(#) gyulank hozzászólása Márc 18, 2010 /
 
Az egyszeri nagyobb kiadást értem.
Esetleg még valaki valami véleményt, vagy ötletet tud mondani?
(#) kadarist válasza gyulank hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Szia!
Egy jó nagy szünetmentes tápegység (UPS), jó nagy akkupakkal. Talán ez segít.
(#) Hodinka válasza gyulank hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Szervusz!
Hát nemtudom mennyire olcsóbban fogsz Igy kijönni,kérdés pontosabban milyen terhelésre szánod, ha az egész házat gondoltad ellátni vele,akkor tutira nem lesz olcsóbb,ugyanis figyelembe kell venned az akku töltésekor,és annak invertálásakor(220V-ra) fellépő veszteségeket,amik ezesetben nem elhanyagolhatók is lehetnek,invertert jobb esetben 85%-os hatásfokkal már készIthetsz,de ez is belekerül nem kis pénzbe,azonban ha például 0,5-1kW/h-ról van szó,még érdemes átgondolni(ilyen terhelésre akár egy UPS is megfelelhet a célnak).
Szóval a lényeg az,hogy az akkun múlik minden,itt szóbajöttek a kocsi akksik,de szerintem nem a legjobb választás,bár rövididőre erősnek tűnhetnek(500-700A-is akár),de hosszú távra ezek nincsenek kiszámItva(max80-150Ah),és folyamatos terhelés alatt nem lesznek hosszú életűek,én a helyedben megpróbálnék valahol lúgos akksikat beszerezni (általában targoncákban megtalálhatóak),ugyanis ezek pont az ellenkezőjük a savas akksiknak ezek akár 1500Ah-sak is lehetnek hosszútávon,ha már Igy”blokkokba” felvázolva képzeled el az egészet,akkor még azt is hozzá tenném hogy a töltést még alternatIv úton is besegItheted pl: szélgenerátor, napelem,akár a napfény –parabolatükrös rendszer,stb...,persze csak ha ezek rendelkezésedre állnak,Igy még valamit csökkenthetsz a hálózatból felvett töltőáramon,igaz e rendszer megépItése pénz és energia igényes,de ha komolyabban állsz a dologhoz sikerülhet,ha pedig nem akkor viszont fogad meg Luki kolléga tanácsát:
Idézet:
„Szerintem vegyél a faterodnak pár üveg sört, hogy ne kapcsolgassa le a kismegszakitót.”

Üdv!
(#) gyulank hozzászólása Márc 18, 2010 /
 
Köszönöm az ötletet!
Egyenlőre, mivel azért kapcsolgatja az áramot, mert tényleg nem vagyunk a legjobb helyzetben, nem akarom az egész házra, mert az tényleg nagy költség lenne, de akkor azt amit én fogyasztok, fedezné szerintem, mert 350W-os táp van a gépemben, ami gondolom többet nem tud felvenni, jó mondjuk a CRT monitor nem tudom mennyit fogyaszt.

Amúgy nekem is eszembe jutott, éppen néztem napelemet, de 1000Ft/W,
szóval nem hiszem, hogy megérné...
Szerintem a gyártón kívül csak úgy, senkinek sem állnak ilyenek a rendelkezésére...

Az a baj, hogy az ilyesmik nagyon drágák, de keresgélek, hátha találok valamit. Bár a szélre annyira sem számítok, mint a napra, a parabola tükrös rendszert viszont nem tudom milyen.
(#) Hodinka válasza gyulank hozzászólására (») Márc 18, 2010 /
 
Parabola tükrös módszerek:Bővebben: Link,Bővebben: Link
Egyébként ha csak egy PC-hez kell,akkor elég ha egy UPS-hez hozzácsattintasz egy kocsiakksit(Igy kb 10x tovább gépezhetsz majd,mint az eredeti akksiával),erre a célra bőven megfelel ez a módszer is.
Üdv!
Következő: »»   1 / 6
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem