Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Ki mit épített?
 
Témaindító: Dióda, idő: Jan 26, 2006
Ez a téma ha úgy tetszik a mi "kiállítótermünk", nem pedig a ki mit csinált volna másképpen, mások helyett, és legfőképpen nem javítós téma. Minden készüléknek van saját témája, ott kell kitárgyalni a részleteket!
FONTOS! A kapcsolási rajzok keresésére is van saját téma, ott keressetek rajzokat!
Lapozás: OK   586 / 1679
(#) Flatlander válasza 7805 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
Hát lehet attólfügg kinek mi nagy Nekem egy 18"os rutse tölcsérében feküdni se tűnik hangosnak Am csak azért kérdeztem mert ideiglenesen a topomba nekem is ilyen magas van és nagy hangerőn érdekesen sikítós hangja van,neked meg közvetlen szembe hátt bár enyém lehet már nemúgyszól mint kéne neki...... egy 20w-os 8ohmos ellenállat van rajta párhuzamba egy 6,8mikros kondival..... a kondi kicsit talán sok de ezakadt kézbe .....
(#) 7805 válasza Flatlander hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
50-w még nem a világ vége meg bass nélkül még meg se hallgattam ... 300-w os elméletileg
(#) Flatlander válasza 7805 hozzászólására (») Máj 25, 2010 /
 
300W-ra neköss fogadást én maradok annyiban hogy halk hangerőn elcsipog a sarokban vagy ha füldugulást akarok akkor csonton hajtva odakell hozzá hajolni csak furcsállottam hogy a magasat odaraktad
(#) zombee hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Sziasztok!

Kattogós Weller pákát alakítottam át egyenáramúvá.
Történet alant:

Nemrég szereztem be egy kattogós Weller pákát, TCP-S 24V/50W típusút.
Ehhez a pákához váltakozóáram kell, mert a kapcsolója ívet húz minden kikapcsoláskor, és ezt az ívet a váltakozóáram nullátmenete oltja ki.
Egyenáramnál nincs nullátmenet, az ív tovább marad fenn, ez károsítja a kapcsolót ami a pákához hasonlóan nem olcsó mulatság.

Sajnos nem volt kéznél megfelelő teljesítményű transzformátor és dugasztáp sem.
Egy trafóm van, amit még 16 évesen tekercseltem: 24V+16V+1.2V/200W, már nem is emlékszem rá hogy mihez készítettem, évekig állt a sufniban.
Ez a trafó elég nehéz, ráadásul a méretei miatt sehol nem találtam hozzá olyan adapterházat, amit konnektorba lehet dugni.
Egy megfelelő trafó adapter sem olcsó mulatság, ráadásul nem kevés súlya van ami miatt a szállítása gondot okozhat.

A használtcikk boltokban, bolhapiacokon fillérekért utánam dobják a 19-24V-os egyenáramú, 3A-t leadni képes laptop tápokat.
Ezek a tápok a kapcsolóüzem miatt kicsik, könnyűek, és a hatásfokuk is jobb mint a hagyományos trafóké.
A kattogós Weller pákához mégsem használhatóak az egyenáram miatt, és ez nagyon idegesített.
A szekrényben egy batárnagy 24V-os táp volt 3A-es terhelhetőséggel, valami ősrégi laptop tartozéka lehetett.
De legalább kapcsolóüzemű és pillekönnyű, és ez a lényeg! Természetesen a miniatűr 19V-os laptoptáp is használható, ha 2A-t le tud adni.

Ekkor fogant meg bennem az ötlet: miért ne mehetne egyenáramról a páka?
A probléma adott: a kapcsoló mechanikus kivitelű, újonn megvásárolva egy használt páka árával vetekszik,
és az egyenáramon történő működtetés hosszú távon nem tesz jót neki. Konkrétan: BEÉG!
Ha ilyen problémánk van, cseréljük ki a kapcsolót valami elektronikus cuccra, például FET-re!
A FET szinte korlátlan mennyiségű kapcsolást elvisel, induktív terhelés esetén a beépített védődióda vezet át.
A FET gate-jét a páka Magnastat kapcsolója fogja vezérelni, így a hőmérsékletszabályozást nem veszítjük el.
A kapcsolni kívánt áram maximum 2A, ezáltal egy TO-220 tokozású kisméretű példány tökéletes lehet a feladatra.
A konkrét típus egy BUK453-100A, N csatornás záróirányban előfeszített FET, amit még anno monitorból/TV-ből/PC-tápból bontottam ki és a fiókomban hevert.
Természetesen más típus is beépíthető, akár kisebb méretű is, ha elvisel 2A-t és 24V-ot(gate-source is!).

A kapcsolás nagyon egyszerű, olyannyira hogy életemben először használok FET-et saját tervezésű feladat megvalósítására.
Kicsit át kellett rendezgetnem a páka belsejében a kötögetéseket, és ki kellett kísérleteznem hogy hogyan fér el azon a pici helyen.
Mert hely tényleg kevés van, nem illik beleszorítani a pákanyélbe a tranzisztort, és a rugóval kitámasztott Magnastat kapcsolószerkezetet sem boxolhatja le.
Többszöri kísérletezgetés és forrasztgatás után meglett a végső helye. Előtte fehér szigetelőszalaggal vontam be hogy a tranzisztor ne zárjon rövidre semmit a hátoldalán.
A SOURCE a negatív pólusra került, a GATE egy 1.5k ellenállással a földpontra lett húzva. Ugyancsak a GATE-re lett rákötve a Magnastat kapcsoló egyik vége, míg a másik a pozitív pólusra.
A pozitív pólusra kötöttem a kapcsolóelem mellett a fűtőbetét egyik végét, a másik vége a tranzisztor DRAIN-re került.
Amikor a kapcsoló kapcsol(hideg páka), a GATE-re 24V kerül(Vgs=24V - ot elviselő tranzisztor kell!), így megindulhat az áram a DRAIN-től a SOURCE felé.
Kimértem a Vds feszültséget, 1.88A - es áram mellett mindössze 0.22V - ot adott ami kevesebb mint 0.5W, ezt a szigetelőszalag hosszú távon is elviseli.
Amikor eléri a kapcsolóhőmérsékletet, a Magnastat lekapcsol, a GATE-t az 1.5k ellenállás húzza le a földpontra.
Lehet hogy 10k vagy 47k is jó lehet, én nem próbáltam. Annyi biztos, hogy 1.5k ellenállást kapcsolgatva jóval kisebb az ív, mint a 13Ohm-os fűtőbetéttel.

Kipróbálván az új szerkezetet, engem is megdöbbentett a dolog, elsőre működik minden, a Magnastat a Curie-ponton kapcsolgat, úgy mint azelőtt.
A műtét nem jelent túl sok erőfeszítést, bárki át tudja építeni kedvenc pákáját "örökifjú egyenáramossá".
Azért egy másik páka sem árt ha kéznél van, ugyanis a páka belsejében kell forrasztani...

A dologhoz még hozzáfűznék pár apróságot. Játszottam egyenáramú és váltóáramú betáplálással.
A banándugót húzogattam a csatlakozón és azt tapasztaltam, hogy amíg az egyenáramú tápegységnél az ívet alig lehet látni és hangja sincs,
addig a váltóáramú trafóval a nagyobb ív mellett csattogott, sercegett rendesen.
Ezen az sem segített, ha egy 10nF(a Weller-ben 5.6nF van) kondit is párhuzamosan kötöttem a rögtönzött "kapcsolóval".
Egyébként a váltakozóáramú tápot kölcsönbe kaptam, és egy ugyanilyen kattogós Weller pákát is kértem mellé.
2 hét használat után a kapcsolója gyengélkedni kezdett, konkrétan sűrűn nem kapcsol be és kihűl.
Egyenáramról táplálva(természetesen átalakítás nélkül mert nem az enyém) mindig rendesen bekapcsol.
Feltételezésem szerint a váltóáramú tápegység a hibás, a szekunder tekercsének túl nagy lehet az önöndukciója és a mágneses tér szórása, emiatt húz akkora ívet.
(#) coolmsnman válasza zombee hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Értékes munka, gratulálok. Ez elmenne egy cikknek is a főoldalon.
(#) zombee hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Szívesen megosztom a további részleteket, fényképeket, tapasztalatokat bárkivel.
Ha elnyeri a szerkesztők tetszését, szívesen írok egy teljes cikket belőle.
A kivitelezés pofonegyszerű, egy misét biztosan megér a méregdrága páka átalakításának ötlete, nem hiszem hogy itt olyan sok perverz emberke lenne akinek ez a képtelenség eszébe jutna...

Egyébként egy kis kiegészítés:
Ha fordított polaritással kötöm be, a védődióda átvezet, ami miatt a páka teljes gőzzel folyamatosan fűt.
Ezért a végső változatban egy előtétdióda is bele fog kerülni, és még egy üzemjelző LED-en is gondolkodom.
(#) BZoli94 hozzászólása Máj 26, 2010 /
 
Sziasztok! Egy délelőtti unaloműzésem eredménye. Sajnos bemart itt-ott a filc alá... Futtattam rajta ónt. Nem hinném, hogy sokat kell mesélnem róla, LM317T a lelke. Az SMD-vel ismerkedek. Milyen lett?
(#) zolika60 válasza BZoli94 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Szép nem lett, de ha működik akkor jó.
(#) BZoli94 válasza zolika60 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Kösz! Annál szebb, ahogy a képen kinéz, de jól működik. Üdv:Zoli
(#) MolnarG válasza BZoli94 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Nagyon vékonyak azok a vonalak... néhol talán szakadás is van. Nyugodtan csinálhatod 3-4x olyan vastagra. Ha a max. áramot ki akarod venni a 317-ből akkor mindenképpen újra kéne csinálni a nyákot. :gumicsirke:
(#) vicsys válasza BZoli94 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Jópofa lett. Nem látom a puffer kondit a graetz után...
(#) BZoli94 válasza MolnarG hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Szia! Szakadás nincs, bár én is most vettem észre a fotón, az 1ik vonal eXtra vékony... Javítok majd rajta, jót fog tenni. Max. áramon még nem volt tesztelve, talán nem is lesz.
(#) BZoli94 válasza vicsys hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Pufferkondinak azt az icike-picike 10µF-osat szántam a testvére mellett... :wow1:
(#) vicsys válasza BZoli94 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
10µF és ekkora hűtőborda?? Egy kicsit túlméretezted... (illene 4700µF-ot és a 100nF-os hidegítőket is berakni.)
(#) beton cipő válasza BZoli94 hozzászólására (») Máj 26, 2010 /
 
Lehet rosszul gondolom, de a vékony sávokon javíthatsz, ha egy vastagabb kábelt forrasztasz végig az egész nyákon. Mármint nem egy nagy egyebfüggő kábelt
(#) zoly15 hozzászólása Máj 28, 2010 /
 
Hali mindenkinek!
Készülget nálam egy nixie óra.
6 csöves lesz.
A vezérlő panel elkészült. Ez az első 2 oldalas nyákom.
Véleményem szerint egész jól sikerült.
Nem szeretném magam fényezni, de ahogy készen ránéztem (néztem egy darabig) és elég nagy büszkeséggel töltött el hogy ilyet sikerült kiviteleznem.
Nem mondanám hogy gyári, de házilag nagyon jó.
A végleges, összeépített óráról remélhetőleg a hétvégén beszámolok itt.
Nagyon frankó lett az oldal!
(#) klemo86 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Jópofa lett, kimondottan tetszik, hogy nem csak egysorba vannak állítva! Oké, nem figyeltem megint Tehát jó lett, na!
(#) zoly15 válasza klemo86 hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Működés közben?
Persze!
A dobozról tudok mutatni kis ízelítőt
A dobozból ki fog állni 3Db fából esztergált nyomógomb szára. Az lesz a kezelő felület
(#) klemo86 válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Aranyos - jó, ha az ember kreatív
(#) zoly15 válasza klemo86 hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Köszi!
100%-ig költséghatékony (egy guberált fiókból van)
(#) jdani hozzászólása Máj 28, 2010 /
 
gyerekeeek... Amikor megláttam ezt suliba praxon, beestem a pad alá, hogy hogy jut valakinek ilyen az eszébe?
(#) klemo86 válasza jdani hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Ettől nem fogok egy könnyen elaludni, az biztos, de inkább az "Érdekességek" rovatban lenne a helye (oké, a lábkiosztást elrontotta az IC-nél, de az a brutális kondi ott, meg a 0,75-ös betáp, a hatalmas bakelit panel, nem férnek össze - ja, és egy ilyen egyszerű kapcsolást is elrajzol… minden jó valamire, ha másnem elrettentő példának)
(#) jdani válasza klemo86 hozzászólására (») Máj 28, 2010 /
 
Miért érdességek? Ez egy valaki ,,Ki mit épített,,-je, csak én mutatom be
(#) klemo86 válasza jdani hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Végülis igen, de számomra érdekes, nekem pl nem így nézett ki az első nyákom… '96-ban építettem, az eredetit indigóval ráküldtem a panelra, és lakkal áthúztam :yes:
Ez viszont egy olyan dolgot indított el bennem, hogy egy undorító villogót építsek, mert most rengeteget gondolkoztam ezen a bemutatott darabon, egyszerűen kétségbeejtő! Muszáj lesz egy ennél brutálisabbat építenem (valószínűleg legalább ötször több munka lesz vele, mint egy normálissal). Majd jelentkezem
(#) BZoli94 válasza jdani hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Szép munka! Grat. a készítő(k)nek! Üdv
(#) gg630504 válasza jdani hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Az IC lábait hanyattfordítva és az IC-t hanyatt behelyezve kiváló titkosítás.
(#) zoly15 hozzászólása Máj 29, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!
Kész lettem a nixie órával
Videót estefelé teszek fel, feltéve ha van érdeklődés.
A telefonom az első töltésén van, így nem szeretném megszakítani.
A kupitól kérlek tekintsetek el, mert az hatalmas
(#) gtk válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Jol nez ki De tekerj ra a tapra..
(#) zoly15 válasza gtk hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Hali!
Köszönöm!
Úgy mennek a csövek hogy még pont "égjen" mindenhol a szegmens.
Ha megnyomok egy gombot akkor 10mp-ig nagyobb feszt kapnak a csövek. (élettartam növelés céljából)
(#) gtk válasza zoly15 hozzászólására (») Máj 29, 2010 /
 
Es ez PWM-el van szabalyozva?
Következő: »»   586 / 1679
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem