Fórum témák
» Több friss téma |
Köszi egyébként 7910 -et én sem láttam, de 7810-em már volt.
Na akkor annál jobb, ha még kapni is lehet.
Úgy látom a PDA külső tápja másnak is gondot okoz. Magam akkor szembesültem ezzel, mikor nagy igyekezetemben 12 volttal tápláltam meg majd dobtam a szemétbe az enyémet. Szeretném kérdezni, hogy négy sorosan összekötött AA-s akksi, stabilizálás nélkül (5,3 volt frissen töltve) alkalmas -e külső tápként PDA-hoz? Gondolom a bemenet valamennyire védett, kb. mennyi tűréssel dolgoznak ezek a gépek?
Üdv,: Laci
Üdvözlök mindenkit,remélem hogy még él a topic!
Problémám a következő: A kocsiba kellene egy -mp3 lejátszó táplálására - a kb. 13.4 V-ból ami ugye ingadozik stabil 5 V hogy tudjam táplálni és ne kelljen elem a lejátszóba,vagy éppen az Ipod-ba. Amint azt egy másik topicból megtudtam az Ipod áramfelvétele 500mA. Kérdésem az lenne hogy valaki tud-e küldeni egy kapcsolási rajzot ami alapján az adott feltételeket elő tudom állítani?
Legegyszerűbb lenne egy ilyet venni szerintem: http://www.hestore.hu/termek_10023523.html
Szia! Nekem 5V kell nem 12,és szeretném én elkészíteni.
A bemenete a 12V-os. A kimenete USB, vagyis 5V-os. Nem egyértelmű a címből, írtam is a megfelelő témába róla.
De ha építeni akarsz, akkor fogd pl. az LM2574, LM2576, MC34063 vagy hasonló adatlapját, abban találsz mintakapcsolást, azt megépítheted. De ezt nem éri meg építeni, nekem volt ilyenem, nagyon stabilan illeszkedett a szivargyújtó aljzatba, sajnos kölcsönadtam és eltűnt...
Megkaptad a választ potyo -tól, szerinted a 12/USB mit jelent?
De ha építeni akarsz mindenáron, akkor építsd meg a csatolt adatlapon szereplő kapcsolást, de akkor még nem lesz stabil, strapabíró ház, USB aljzat, passzív elemek, kontakthibamentes szivargyűjtó csatlakozód. De Te tudod.
Szervusz!
Már végigolvastam a topicot és csak azért tettem fel a kérdést ismét mert vita volt róla hogy mi jó mi nem. Így most egyértelmű választ kaptam. Csatoltam egy képet az LM 2574-es katalógusából, nekem erre a kapcsolásra van szükségem igaz? A kapcsoláson látható egy L1 az egy 330uH-s fojtótekercs igaz? Ebből találtam HE-n 1.4 A és 0.5 A-s kivitelűt, elegendő nekem a 0.5 A? Végülis ahogy a rajzot nézem azon a tekercsen több nem folyik át. Válaszokat előre is köszönöm!
Igen, ez az a rajz. De a tekercsből az 1,4A-est tedd be, mert átlagban valóban a kimenet árama folyik a tekercsen, viszont ez fel-le változik nagyjából 350mA és 650mA között.
Szerintem hamarosan megépítem remélem hogy jó lesz,mondjuk először egy olcsóbb mp3 lejátszót rákötve sok probléma nem lehet.
A válaszokat nagyon köszönöm!
Az én tervem is ez volt,azért köszönöm.
Abszolút elvi kérdés: ha DC-DC konvertert építünk a step-up vagy step-down típusú működik jobb hatásfokkal? Feltételezzük, hogy az input áramforrás feszültség különbségének abszolút értéke azonos.
Üdv.: Laci
Ez jelentős mértékben függ a bemeneti és a kimeneti oldal közötti eltéréstől. Na meg ha adott egy bemeneti forrás és kell egy adott kimenő feszültség, akkor nemnagyon van lehetőség válogatni, hogy milyen konvertert használjunk, hanem ami oda való, abból kell a legjobb hatásfokot kihozni.
Köszönöm! Konkrétan: hogy jövök ki jobban egy PDA táplálásból: 2 db 1,2 V-os akksival vagy vagy néggyel?
Nyilván négynél kisebb a különbség, meg tovább is tart, de nekem max. 5-6 órányi táp kell a PDA akksival együtt, és nagyon fontos a minél kissebb helyigény. Üdv,: Laci
Mekkora kimeneti feszültség kell a pda-nak?
Stabil 5 V max 5% eltéréssel.
Akkor rákötném a négy darab akkut direktben. Alacsonyabb feszültségtől nem lesz baja, aztán lehet, hogy elműködik még 4V-ról is, akkor meg felesleges stabilizálni neki.
Igaz, csakhogy az 1, 2-es akksi frissen töltve 1.4 V. Az pedig bőven a tűrésen kívül van, sajna
Nem kell annyira berezelni ezektől a dolgoktól. Üresjáratban van az az akku annyi, kis terhelésre már leugrik az is 1,3V-ra, az meg már belül van.
Két akkuval az a gond, hogy kicsi a feszültség, így jelentős rész veszik belőle a feszültségnövelésnél. Négy akkuval meg az, hogy épp a feszültségtartományán belülre esik a kívánt kimenet. Négy akkuhoz jó lenne a linear technology ic-je, ami tud step-up és step-down üzemmódot is, csak sajnos nem túl barkácsbarát tokban lakik, és sok külső alkatrész kell mellé. Hasonló cipőben járok én is, csak nekem akkuról kellene 12V-ot csinálni merevlemez számára, de ugye az akku feszültsége 10,5V és 13,8V között változhat. De nálam szerintem az lesz a vége, hogy direktbe kötöm, lesz ami lesz.
Köszönöm!
Miért nem sepic konvertert használsz a 10...14V -> 12V előállításához? Szinte bármelyik step-up, vagy flyback célIC használható ilyen kapcsolásban is.
Egy ötlet... A hozzászólás módosítva: Aug 10, 2017
Akkor már én is válaszolok egy 7 éves kérdésre.
Ha kicsi a feszültség és a feszültségkülönbség is, és nem használunk szinkronegyenirányítót, akkor a step down a jobb, mert ott FET vezet sok ideig, míg a step upban dióda. Szinkronegyenirányító esetén nincs különbség, nagy feszültség esetén pedig erősen függ a felhasznált alkatrészektől hogy melyik jobb.
Ha nagyon stabil 5 voltra vágysz, ajánlom az AD584-es ic-t.(bizonyos helyeken kapható és talán még etalonnak is használható) .
Egy sokezer év élettartamú robotnak 7 év nem idő és gondolatátvitel során olyan csekélységekre sincs szükség, mint megszólítani azt akinek a gondolatot szánta.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |