Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Digitális vasútmodellezés
 
Témaindító: mspike, idő: Júl 7, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   26 / 40
(#) Topi válasza lidi hozzászólására (») Jún 13, 2010 /
 
Nekem itthon nagyjából 25-28 féle dekóderem van, és egyikre sem hasonlít.
Van itt Zimo, Lenz, ESU, Uhlenbrock, Hornby, Tams, cT, Digitrax, Atlas (ez mondjuk nem saját gyártás), Piko, MTH... És még sorolhatnám.
(#) lidi hozzászólása Jún 25, 2010 /
 
Igaz nem modellvasút, de nagyon hasonló projekt: digitális autóverseny pálya. Érdekes, szórakoztató dolog, kár hogy nem szabványosodtak mint a modellvasutasok. Ahány cég, annyi protokoll.
http://eng.slotbaer.de/index.html

Mondjuk , egyik cég a DCC -t választotta
(#) ayas hozzászólása Júl 8, 2010 /
 
Szeretném megépíteni a miniboostert itthon és az egyik áramköri alkatrész az LMD18200T IC. Na most ezt nem kaptam semmelyik általam ismert boltban (lomexben is csak 20-asával rendelik). Tudna nekem valaki segíteni milyen alternatív megoldást választhatnék ehelyett? (lehetőleg anélkül, hogy mást kelljen az áramkörben változtatni).
(#) jvnd válasza ayas hozzászólására (») Júl 8, 2010 /
 
Szia, nézd meg a Paco féle Booster CDE-t. Az sem sokkal bonyolultabb, tökéletesen működik. Csináltam már ilyet. Ha érdekel NYÁK-ot tudok adni, az alkatrészek teljes mértékben itthon beszerezhetők.
(#) picike válasza ayas hozzászólására (») Júl 16, 2010 /
 
LMD18200T a RET-nél kapható, 4355,-Ft
(#) ayas válasza picike hozzászólására (») Júl 16, 2010 /
 
Köszönöm. Közben úgy döntöttem egy két mozdonyhoz megcsinálom irf7309-cel. Tesztelgetni jó lesz.
(#) roleez hozzászólása Aug 12, 2010 /
 
Sziasztok!

Csináltam egy szimulációt proteus77-ben, aminek az
lenne a dolga, hogy generál egy egyszerű DCC commandot, majd azt egy másik atmega kiír soroson,
dekódolva.
Hát valahogy nem megy ((
A programok aurdino fejlesztőeszközzel lettek leforgatva.
(a dekoder rész a soros szimuláció miatt 57600 baudon
nyomná az adatokat).

Ha van kedvetek, rápillantanátok, hogy mit is bökhettem
el??

A másik, még nem találtam jól működő locodekodert avr
procival (ami sim alatt is megy).

Üdv és köszi!

dcc_sim.ZIP
    
(#) Topi válasza roleez hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Van a timer0 compare-ben az állapot elágazás. Oda tegyél bele LED bekapcsolásokat, hogy lásd meddig jutott.
Előszőr csak a PREAMLE részbe... Aztán haladsz tovább.

Eleve ott kezd a vizsgálatot, hogy a Timer0 compare beesik-e egyáltalán.
(#) roleez válasza Topi hozzászólására (») Aug 12, 2010 /
 
Köszi, csinálom!
Már a dcc init-be is nyűglődik...
(#) roleez válasza Topi hozzászólására (») Aug 13, 2010 /
 
Első akadályon túljutottam! Érdekes, de ha reset alatt
jön a jel az INT0 lábra, akkor nem konfigurálódik fel
szimulációban a megszakítási rutin! Így el se indul
az atmega328. Hogy mitől lehet ez?
Most azt csináltam, hogy a bemenetre tettem egy
nyomógombot, és amikor nézem a dcc adatfolyamot,
akkor nyomom csak le.... lehet nem szép megoldás,
de működik!
Itt akadt le:
  1. EICRA |= (1<<ISC01) | (1<<ISC00) ;
  2.     EIMSK |= (1<<INT0) ;


Most azt nyomozom, miért nem jelenít meg semmit
se pl. a getCV rutin...

Üdv!
(#) szitko hozzászólása Aug 26, 2010 /
 
Sziasztok. Szeretné kérdezni, hogy Paco féle központot megépítette-e már valaki, ha igen mik a tapasztalatok?
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 26, 2010 /
 
Én a NANOX -et építettem meg, mit mondhatnék, működik.

http://www.tinet.cat/~fmco/download/NanoX_manual_v2-ENG.pdf
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 26, 2010 /
 
Ehez a Nanox-hoz még kell egy pár kiegészítő nem? Átolvastam a cikked vagy százszor, de még mindig nemértem teljesen a dolgot. Apámnak a digi rendszerében van egy központ, egy booster, egy fred és kész. A fred-el irányítja a mozdonyt. Egy központra a Loconet nékül két fred-et lehet rákapcsolni azaz két mozdony irányítható. Amit írtál cikket abban mivel irányítom a mozdonyt és hogy vezérlek két vagy három mozdonyt. Már annyit olvastam a témáról, hogy kezdek becsavarodni tőle, pedig csak az öregemnek akarok segíteni meg egy kis pézt spórolni.
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 26, 2010 /
 
Amit én építettem a cikkben, az egy egyszerű rendszer kézivezérlők nélkül. Magán a központon van egy kis billentyűzet, és lcd kijelző. Ezzel egyszerre 4 mozdonyt tudsz irányítani. De mindet 1 helyről. Nem rossz ez sem, házi terepasztalhoz teljesen elégséges.

Nagyobb modul terepasztalokhoz már van értelme járkálós, kézivezérlős rendszert építeni.

A Paco féle rendszer az XpressNet buszt használ. Ez ha jól emlékszem 31 kézivezérlőt enged meg. Bár maga a nanox központ csak 16 mozdonyt tud egyszerre vezérelni.

Amiről te írsz, a FRED es rendszer, az egy 3. féle dolog, Loconet. Az is külön központ + kézivezérlők módszerrel megy. De egészen más a protokollja a kommunikációnak, Loconetre nem dughatsz rá XpressNet -es kézivezérlőt.

Ki kéne találnod, hogy melyik rendszert szeretnéd.
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 26, 2010 /
 
Igazából ötvözni szerettem volna a hármat.Na ez csak vicc volt. Ez az amit nem értettem, hogy itt három külön rendszeről van szó. Az angol tudás hiánya. Apámé azért tetszik mert "fiókból" össze lehet állítani, a minap raktam neki össze egy boostert mert a Pécsi kiállításra kell egy plussz neki, de nem ez a lényeg. Egy egyszerü, de fejleszthető rendszert szeretnék magamnak építeni itthonra TT-be. Szerintem a cikkedben leírt rendszer kezdésnek jó lesz.

boost.jpg
    
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 26, 2010 /
 
Nem akarlak eltántorítani, kezdetnek mindenképp jó, kipróbálni dekódereket, programozgatni, stb. Nálam is ez működik most, padlón összerakott pályán, 3 mozdonnyal.

Viszont azt nem mondanám rá hogy fejleszthető. Mert mint ahogy írtam is, arra (nevezzük nevén: MiniDCC) nem lehet kézivezérlőt kötni, max csak úgy ha a billentyűzet gombjait ki nem vezetékezed. (Egy sornyi {vagy oszlopnyi} billentyű visz 1 mozdonyt) Hacsak nem úgy értetted a fejlesztést, hogy később majd kicseréled a központot. Mert a booster ugye használható lesz ahhoz is.
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Volna még kérdésem. A Minidcc bármilyen dekodert tud vezérelni?
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Igen, mindet ami DCC szabványú.
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Kérdeznék még ha nembaj. Összedobtam a MiniDcc-t az jól kűködik, de a tip 120-as booster nem igazán megy, vagyis nem tudom,hogy megy-e mert a Showdcc nem fut nálam. (Gondolom a Win7 miatt) A boostert TIP122/127 párossal csináltam (mert az van itthon egy zsákkal) de szkóppal mérve nem jön ki semmi jel belőle. Van valami ötleted, hogy mit csináltam rosszul? Igy nem merem rákötni apám 10e FT-s dekoderére.

dcc.jpg
    
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Hehe, látom te is PC billentyűzetet szemeltél ki gomboknak. Így láttatlanban nem tudom mi lehet a gond a boosterrel. Nem egy bonyolult kapcsolás. Tápfeszeket megkapja rendesen ? Strobe lábakat ugye nem húztad földre ? Megpróbálhatod azt is hogy nem hagyod lebegni, hanem összekötöd az LM311 5-6 lábát. Arra is figyelj, hogy a két 311 +/- bemenete ugye forditva van kötve. Amúgy ha 16V max a tápfeszed, akkor semmi kárt nem tehet a dekóderben elvileg. Szkóppal gondolom megnézted a minidcc kimenetét. Ott impulzus sorozatokat kell látnod szkópon. A boostert / H hidat letesztelheted kézzel is, ha 5V adsz a bemenetre akkor az egyik sinre + a masikra - -t kapcsol. Földelve a bemenetet ez megfordul. Nálam ez működött, én nem darlingtonokkal csináltam, és nem 5V ról ment a 311, hanem a sín tápfeszről. Persze így át kell méretezni a bemeneti osztót, hogy 2.5V legyen. Amihez képest a pic kimenete határozott billenést okoz. (5V - 0V felére essen)
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 28, 2010 /
 
Közben összekötöttem az 5-6 lábat és úgy néz ki,hogy jó lett, legalábbis szkóppal. Jó lenne ha menne a Showdcc dehát nem megy. Most rakok össze egy decodert, csak két különböző fet-et találtam kiszuprált vinyokból, de papír szerint azok is jók, majd akkor kiderül, hogy jó-e vagy nem. Addig is köszönöm a segítséget.
(#) szitko válasza szitko hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Lidi, látom neked is tetszik a PC bill. Nekem amihez gomb kell az minden PC-ből van. Így van ez a garázskapun is. Amúgy van még egy kis problémám. Összedobtam egy decodert. Az jól működik, csak a tranyós booster nem valami jó. A baj, hogy tojást lehet rajta sütni, olyan forrók a tranyók, de már akkor is melegszik amikor a MiniDCC-t rákötöm a 311 2-es lábára, és a sínre még rá se kötöm.Érdekes, hogy mikor forrósodnak a tranyók a bosster akkor is csak 50mA vesz fel. Van valami ötleted? Már 4 tranyót kinyirtam vele.

bill.jpg
    
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Bocsánat. Félrnyomtam a válasznál. Az elöző hsz. Lidi-nek ment.
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Nincs ötletem azon kívül hogy nincs jól összekötve. Ha nem megy a tranyós kapcsolás, építs IC s boostert. Nálam a minidcc az L293 -al épített H híddal vígan visz 3 szerelvényt, egyik szerelvényben világítós vagonokkal. De régebben tranyós boosterrel is ment. Igaz én raktam rá bordát. Vagy megnézheted még a nanox 6 tranyós boosterét (lásd előző hsz-omban a linket), azt is megépítettem, az valóban melegszik kicsit borda nélkül, de az is elviszi a 3 mozdonyt. Ott viszont 2 dcc bemenet megy a H hídra, értelemszerűen ha csak 1 dcc jeled van, a másikat invertáld, és úgy küldd a H hídra.
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Köszi az ötletet. Még egy kicsit bajlódok vele s ha nem megy, jön az IC-s.
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 29, 2010 /
 
Amúgy az invertáláshoz elég egy hex inverter? Mondjuk a 74ls04?
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Igen. De 1 jel invertálásához én 1 tranyót alkalmaztam. Sikerült dct144 et bontanom vhonnan, azt hasznaltam fel.
(#) lidi válasza lidi hozzászólására (») Aug 30, 2010 /
 
Bocs, nem dct , hanem dtc144. http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/D/T/C/1/DTC144EF.shtml De lehet sima tranyóval is, csak ezzel kényelmesebb, mert benne van a bázis ellenállás. Tul képpen egy nyitott kollektoros inverter, ezért felhúzó ellenállás kell !
(#) szitko válasza lidi hozzászólására (») Aug 31, 2010 /
 
Ilyen jel invertert már csináltam, ez így működne itt is? A tranyós invertálást nem igazán ismerem.

dccinvert.png
    
(#) lidi válasza szitko hozzászólására (») Aug 31, 2010 /
 
Igen, így is jó. Megépíted a 6 tranyós boostert ?
Következő: »»   26 / 40
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem