Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikus szulfátoldó (Akku aktivátor)
Lapozás: OK   11 / 83
(#) (Felhasználó 54221) válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Szinte éreztem hogy ez lesz a válasz De mondom hátha...
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Szept 19, 2010 /
 
Kapcsold át a szkópot GND be, és nézd meg van e valami zavar egyébként amit összeszed.
A mérést pedig tökéletesen félbehajtott vezetékkel végezd.
A hirtelen áramtüske abban az egyenes vezetőben is nagy zavart tud indukálni.
A mérőkábelen a GND-t ne a krokin vedd le hanem a legvégén a melegpont mellett. Minimális legyen a bekötési távolság a GND és a meleg pont közt.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Szia.
Nem adtam ám még föl a dolgot.
Ráraktam egy normális nyákra és kapott egy nagyobb magot.1/20 menetarány 2mm légrés és 47uH a primmer.Sokkal szebb lett a hangja.De egy pár dolgot nemértek.
Próbálkoztam az álltalad felvázolt mérési módszerrel.Őssze is sodortam egy kicsit a méteres rézdrótot.Igy már csak kb 1000A-ra jön ki a csúcs.De még ez is hajmeresztő.A 0.11ohm-os mérőshöntön meg csak 22A.A két ellenálláérték között kellene még próbálkozni.
Tettem föl pár képet a mérésröl és nem is értem hogy mi történik mikor lezár a fet.Látni hogy az UC hol kapcsolná ki a fetet.És ennél a pontnál ott is van a tüske a mérőshöntön (tehát elvileg lezár) de olyan mintha megint nyitva lenne a fet és ismét kifele folyna az áram az akksibol a tüske után.Vagy hogy is van ez?Segitenél ezt értelmezni?Vagy nincs itt semmi gond?
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Az Uds-t én sem értem.
A fet gét feszültsége megszűnik rögtön kellene felfutnia a feszültségnek.

Mindenesetre a ha tanulmányozzunk csak a söntös részt, akkor a - és a + területnek ua. kellene lennie.
Mivel amit kivesz az akkuból vissza is tölt.
Még ha a veszteségeket le is számolom ez nálad nagyon nem stimmel.
Amekkora az áttétel, annyival keskenyebb a tüsi a töltési időszaknál.
Eléggé gömbölyödik az áram jelalak szerítem még mindig telít a mag.
Nem melegszik semmi?
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 1, 2010 /
 
Ha már te sem érted akkor én...
Nálam mindig ilyen csuda dolgok vannak.
Semmi nem melegszik hideg a mag és borda nélkül megy a fet is.(30perc után)
Kipróbálom egy induktivitással és visszafutásdiódával hogy akkor mit mutat az Uds.13N80 fet van benne.Megpróbálom cserélni azt is (bár ilyen nagyfeszültségű nincs mégegy itthon de a szkop szerint még nincs is rá szükség) Aztán esetleg másik dióda.Most 30CPQ100 van benne.Ha ezek nem javitanak az Uds-en akkor még játszok a maggal is de más ötletem nincs.
(#) V L válasza mrbini hozzászólására (») Okt 6, 2010 /
 
Nekem a tirrisztort kellett kicserélni- nem tudott már kis árammal gyújtani, és az elégett nyák fólia darabkát pótolni egy átkötéssel, amikor ezt a jelenséget produkálta.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 9, 2010 /
 
Szia.
Alakul a dolog.
Lomiztam egy méretre E47-es magot.Sokat nem tudok róla.A mért Al érték 2500nH.
Gyorsan csináltam egy próbatekerést.20 menet primmer és 2 szekunder.De sajna a rézlemez nem fedi le a csévetest teljes magasságát.
Az Uds úgy néz ki hogy meggyógyult.És a záráskor fellépő fesztüske sem 80V hanem 250V.A diódán látni hogy van egy 3us vezetési szakasz.Most a bekapcsolási idő kb 30us.Ez idáig stimmel is.A110mohm-os shönt mostmár nem görbül és a tüske csúcsa is 60A körülvan de a tüske szélessége csak 0.3us.Lehet hogy én mérek rosszul valamit de ezt nem értem.Tehát 3us-on belül többször beleng.
Majd teszek föl képeket és a mag megtekerésén is van mit finomitani.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 14, 2010 /
 
Szia.
Segits légyszives,nem birok vele.
A trafóval még nem birok túl sokat játszani mer nem sikerült még beszereznem elegendő rézlemezt.Most 1/35 az áttétel,kb 1.5mm-er légréssel.
Sajna nem gyógyult meg az Uds mert közelebröl megvizsgálva a tüske után ugyan úgy volt egy vezetési szakasz,csak nagyon rövid ideig.De az egy másik áttétel volt.Most ahol megszűnik a gate jel utánna még kb annyi ideig vezet mig tényleg be volt kapcsolva.
Kiváncsiságbol a trafó hejére betettem egy tekercset visszafutásdióda nélkül és a jelenség itt is fennáll.Persze diódával minden rendben.
Kipróbáltam 12A-es fetmeghajtóval de semmi javulás.Aztán gate ellenállás növelésével megpróbáltam belassitani a fetet.Már annyira lassan nyitott és zárt hogy a vezetési szakasz egy félkör volt.De lezárásnál ugyan ott a tüske és utánna ismét vezet.
Létezhet olyan hogy az induktiv visszarúgás ismét kinyitja (vagy nem is engedi lezárni) a fetet?Mert szerintem itt erröl van szó.És mit lehet ellene tenni?
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 14, 2010 /
 
Elegendően szoros a csatolás a két tekercs közt?

Arra gondolok még esetleg, hogy nem tud rögtön átterelődni az áram a másik tekercse a nagyobb szórás miatt.
Az Uds jelalak szerint a fet belső diófája vezet, de elméletileg ez lehetetlen mert amikor kikapcsol a fet az áram ellentétesen folyik és nem fog megfordulni az áram.

Egyébként ötletem sincs.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 14, 2010 /
 
Azt miböl látod a jelalakon hogy vezet a belső dióda?Csakhogy tanuljam a szakmát mert ez nemegészen tiszta.
Arra már gondoltam hogy ez a dióda vicceskedik és itt folyik tovább az áram.De ez furán hangzik.
Hogyan kellene kis szórásra megtekerni a trafót?Jelenleg a szekunder egy rézlemez ami a csévetest teljes magasságát lefedi.Egy menet,tehát egyszer van körbetekerve és a két vége nem ér össze.Van egy pár miliméter hézag a két vége között.Majd szigetelés és a primmer ami 6 szál 0.5mm-es rézhuzal összesodorva.Ez simán föl van tekerve a csévetestre másfél sor magasan.
Őszintén mondva kezdem föladni hogy ez valaha is működni fog mint áramkör de tapasztalatszerzésre első osztájú és élvezm is.
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 14, 2010 /
 
Onnan tudom hogy vezet, hogy az Udslátszik,hogy leesik 0-V alá és a dióda megfogja -0,6-1V körül.

Hétvégén csinálok az enyémről egy jelalakot, bár az nem ilyen de megmérem.
Még az is lehet bekötöm olyanra mint a tied.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 15, 2010 /
 
Gyűröm az asztalon és szimulátorokban is de segitség nélkül ezt sem fogom tudni megoldani.
Ma tekertem egy "szendvics" trafót.P-SZ-P elosztásban.A csévetest alján a primer 15 menet,középen rézlemez 1.5 menet majd megint 15 menet primer.De igy sincs javulás.
Próbálgattam az R-C snubbert a D-S lábon.El lehet vele tüntetni a kikapcsolás utáni összes belengést és az Uds nagyon hasonlit a várt eredményhez (eltűnik a zárás utáni ismételt vezetési szakasz) csak a tüske is sokkal kevesebb csúcsot ér el és nem folyik visszáram az akkuba.
Lehet butaságot vetek föl de a nagy induktiv tüske nem képes kinyitni a fet parazita diódáját?És mitöl függhet hogy meddig vezet?
Nagyon szépen megköszönném ha szánnál rám egy kis időt az asztalodon.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
Szia.
Csináltam egy képet a mai állapot méréséröl.Rákukkantanál hogy ez kezd e már az elvártra hasonlitani.?És mi az ami még nem az igazi a jelben.?
Jelenleg a primer 35 menet a szekunder pedig 5 menet 2-es drótbol és a primeren van 220ohm 30nF RC.
Amúgy ez már kezd hasonlitani a szimulátorban látottakhoz,hogyha a jósági tényezőt egynél kissebre választom.
Van egy 9AH-ás akksim ami teljesen gatya.A mérésnél ezen az akksin volt és nem tudtam föntebb tekerni mer a kapocsfesz annyira leesett hogy kikapcsolt a "deszulfátor".Pedig a mérésnél az áramfelvétele a kapcsolásnak 100mA-vol.
A felső jel az Uds 50V/div.Az alsó jel az 55mohm-on eső feszültség 1V/div.

HPIM3270.JPG
    
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 18, 2010 /
 
A fene tudja, időterületben ez még mindig nagyon messze nem egyenlő a + és a - tüske.
Mihelyst megmértem az enyémet felrakom.
Csak kerítenem kell valami kis söntöt.
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Nahát, nálam valami ilyesmi az áram:

Csúcsban 50A.
A fojtó sípol is mint a korság

Nem mondom, hogy tökéletes mert közel sem.
A bemenőáram eléggé négyszögletes ami nem vall jó működésre, de végül is impulzus áramot pumpál vissza.

DSC04132.JPG
    
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Neked van valahol snubber?
Mert nálam snubberrel igen hasonló jelet ki tudok csalni.
Ha csak egy induktivitást tettem a fetre akkor is úgy tünt hogy a záráskor fellépő tüske iránya megfordul.És szimulátorban is ezt látom. (LTspice) Nemtudom ezzel kapcsolatban mennyi tapasztalatod van de ha abbol indulok ki hogy mindenki csökkenteni és eltüntetni akarja az iduktivitáson fellépő fesztüskéket akkor...
Mit lehetne tenni hogy ne forduljon meg?
Ha a primmer pozitivra csatlakozó vezekékéhez teszek egy gyors,nagyfeszültségű diódát akkor az segithet a bajon?
Kezdek tanácstalan lenni.
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 19, 2010 /
 
Snubber nincsen.

Idézet:
„Ha csak egy induktivitást tettem a fetre akkor is úgy tünt hogy a záráskor fellépő tüske iránya megfordul.”


Elvileg is és gyakorlatilag is addig emelkedne a fet drainjén a feszültség amíg az induktivítás átama utat nem talál magának.
Magyarul visszafutás diófa nélkül átütne a fet Uds maxnál.

Már teljesen megzavarodtam mit nevezel tüske irányának megfordulásának?

Idézet:
„mindenki csökkenteni és eltüntetni akarja az iduktivitáson fellépő fesztüskéket akkor”

Csak azokat a tüskéket akarjuk eltüntetni ami a szórt induktivítások miatt alakultak ki. A többi általában rendszerűen alakul ki.

Idézet:
„Ha a primmer pozitivra csatlakozó vezekékéhez teszek egy gyors,nagyfeszültségű diódát akkor az segithet a bajon?”


Rajzold be hova gondoltad, mert ezt nem értem.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Kezdek nagyon belekavarodni ebbe az egészbe.
Idézet:
„Már teljesen megzavarodtam mit nevezel tüske irányának megfordulásának?”

A mellékelt képen az 1-es pontnál kapcsol ki a fet és ott van egy nagyon rövid ideig tartó sokszáz voltos pozitiv tüske ami kb 0.5us elteltével (2-es pont) már irányt is válltott és negativ értékű.A 3-as pontnál az álltalad emlitett lehetetlenség (számomra meg érthetetlenség) ahol is elvileg a fet diódája vezet.Ha nővelem a bekapcsolási időt akkor ez a szakasz időben nem válltozik.A 4-edik szakaszra márcsak következtetni merek ahol gondolom a dióda valami oknál fogva lezár.
Ha csak egy induktivitást teszek a trafó hejére akkor is ilyen jelalakot kapok.A world mllékletbe ezt le is szimuláltam és nagyon hasonlit a valóságra.És ott van az is hogy hova gondoltam a plussz diódát de nem tudom mi lenne a végeredmény de füstöt nemakarok az asztalon.
Aztán itt van még a mai eredményem.A számolatlanul sokadik trafótekerésem.Sajna még mindig nem tudtam szerezni vékony rézlapot.Most 3 menet a primmer össze vissza forrasztgatott rézlapokbol.A szekunder 17 menet.Légrés és snubber nincs.Érdekesség hogyha a szekundert lekötöm akkor ismét van negativ irényú tüském és vezetési szakaszom is.Olyan mintha mégtöbb szekundert kivánna.Honnan lehet beszerezni vékony rézlemezt?
A lényeg hogy nálam már teljes a káosz és a projekt elvetésénél járok.
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
A tüske érthető, ha csak egy tekercs van betéve, arról amit leírtam az előző hsz-ben.

De mit csinál szimuláció szerint ha trafós csatolás van?

A trafód szekundere helyes irányban van bekötve? Mert ha fordítva van akkor teljesen másként megy az egész.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Akkor ezt a tüske dolgot tegyük már tisztába légyszives.
Nálam hol talál utat a tüske?Mert még nem füstölt semmi.És miért fordul meg az iránya?
Ismét három szimuláció.
A hasonlóság meglepően nagy a valósághoz.
Az utolsónál a trafó jósági tényezője 1.Ez mit is takar egész pontosan?Vagyis azt akarom kérdezni hogy légréssel ez az érték csőkken a valóságban?
Szerintem az lessz itt a baj amit már emlitettél.Nem tudja átadni az energiáját a tüske.
Nem volna érdemes próbálkozni valami jóféle fazékvassal?
Vagy hogyan lehet elérni a legjobb csatolást?
(#) cimopata válasza rozsda hozzászólására (») Okt 20, 2010 /
 
Igen! Akkor már szinte biztos, hogy a csatolás a gond.

Akkor lenne gyakorlatilag 1 a csatolás, ha mindkét tekercs összes menete ugyanabban a pontban futna végig.

Ezt a legjobban úgy lehet elérni ha egymás felett vannak akár többszörös rétegben.
Mivel már korábban írtad, hogy így tekerted, nemtudom hogyan lehetne még javítani rajta.

A snubber annyit segíthet, hogy amíg a szekunder nem tudja átvenni a teljes áramot (a szórási induktivítás akadályozza az áram növekedésének meredekségét) addig a snubber vezeti és nem alakul ki akkora tüske.

Visszatérve a csatolásra:
Ha mondjuk 1-1 menet lenne 2 réteg rézszalagból egymás tetején akkor kisebb lenne a szórás.
Egyébként ha jól emlékszem akkor a k(csatolás)=(Lm-Ls)/Lm

Lm-et üresben mérsz induktivítást, Ls-t pedig összezárt szekunder kapcsokkal.
(#) rozsda válasza cimopata hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Szia.
Hát nem kis erőfeszitések árán sikerült szereznem kellő mennyiségű vékony vörösréz lemezt.
Meg is tekertem a trafót P-SZ-P elosztásban.35 menet primer és 5 menet szekunder.Kb 1mm-er légrés.Plussz körbetekertem egy csik rézlemezzel az egész trafót és összerorrasztottam.Még mindig nem az igazi.Szórásra 22uH mértem ami szerintem egy kicsit sok.
Lehetne ezt pontosan méretezni?Infót találtam flyback táphoz csak azt nem tudom hogy ebben az esetben mekkora teljesitménnyel számoljak.Vagyis hány voltal és hány amperral.?
Lehet beszerzek egy ETD59-et.Ha az sem segit akkor majd jó lessz máshova.
Elkezdtem agyalni egy impulzustöltőn.Csak a paraméterekröl kevés infót találok a neten.Értrem ezalatt a kapcsolási frekvenciát,az inpulzusáramok nagyságát és az esetleges szünet közbeni kisütés és pihentetési időt.
Te nem tudsz ezekröl a dolgokrol egy-két infót?
(#) kinter hozzászólása Dec 12, 2010 /
 
Sziasztok! Kb. 2 év folyamatos működés után megállt a Panelectron által forgalmazott BA12-es akku aktivátorom. Sikerült újra működőképessé tenni az "elfáradt" TIC106D tirisztor cseréje után (BT151 került bele). Viszont most szeretnék építeni egy ilyesmi áramkört, csak jóval kisebb (12V 4Ah) robogó akksira. Visszaolvastam, és azt írtátok hogy ilyen kicsi akkunál nem javasolt a használata, a kialakult nagy áramok miatt. Jól gondolom hogy elég lenne a 330µF-ot kicserélni pl. 100µF-ra, és ezzel lecsökkenne az áram? Elég ez a csere, vagy mást is kell módosítani?
(#) Krisz03 válasza kinter hozzászólására (») Dec 12, 2010 /
 
Ez is jó ötlet, de a topikban találhatóból kiindulva a zener feszültségét is csökkentheted, így kisebb feszültségkülönbség lesz a kondi és az akku között, tehát a kialakuló áram is kisebb lesz.
(#) kinter válasza Krisz03 hozzászólására (») Dec 12, 2010 /
 
Ez igaz, de ez esetben lecsökken a periódusidő, magyarul időegység alatt többször fogja rásütni az akkura a kondenzátort, ami nem biztos hogy jót tesz neki.
(#) kinter válasza kinter hozzászólására (») Dec 12, 2010 /
 
Egyébként a gyári kapcsolásban a Q1 helyén FET van (SA/BSS123), a D3 helyén pedig egy DB3-as diac(28V-36V). Nem sok jelentősége, de hátha valakit érdekel.
(#) DonJoker hozzászólása Feb 3, 2011 /
 
Szisztok!
Van egy régi laptop töltőm (16V 3.3A) ebből szeretnék egy akku aktivátort készíteni.
Melyik kapcsolást ajánlanátok hozzá?
Köszönöm!
Üdv.:
Don
(#) sebes válasza DonJoker hozzászólására (») Feb 3, 2011 /
 
Szia!

Az akku aktivátor nem töltő, bár kétségtelen, hogy kapható számos olyan töltő, amelyikben létezik ez a funkció is. (CTEK, Voltcraft, stb.) Ezen a fórumon elsősorban töltő nélküli aktivátorokat elemzünk, elemeztünk.
(#) DonJoker válasza sebes hozzászólására (») Feb 5, 2011 /
 
Hello!
Bocs, hogy itt kérdeztem.
És töltő nélküliben melyiket ajánlanátok? Lehetőleg olyat keresnék, ami hatékony és nyákterv is van hozzá.
Köszönöm!
Üdv.:
Don
(#) sebes válasza DonJoker hozzászólására (») Feb 7, 2011 /
 
Ha keresel az előzményekben, akkor találsz néhány rajzot. Van amelyikhez nyákterv is van.
Amit én tettem fel, annak nincs nyákterve, viszont nagyon egyszerű, és a működéséről is olvasgathatsz, itt a fórumon.
A hatékonyságról nem tudok objektíven nyilatkozni..
Következő: »»   11 / 83
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem