Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1030 / 3965
(#) kkfarkas válasza CIROKL hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
értem! Már teljesen értem! és az lehetséges hogy a hangkártyámról kivan vezetve elöl egy usb???mert a hangkártyámből kivan vezetve egy panel előre amin van egy mikrofon,fejhallgató és egy usb-bemenet..
(#) pucuka válasza kkfarkas hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Attól tartok, még mindíg nem érted. Az előlapra valóban a hangkártyáról van kivezetve a mikrofon, és fejhallgató csatlakozó, de az USB -nek ehhez semmi köze. Az USB közbetlenül egy saját meghajtón keresztül van kivezetve az alaplapról, ami ki és bemenet is egyben. Ezek a leggyakrabban használt csatlakozók kényelmi szempontból vannak az előlapon. (is) A hangkártyán nincs USB csatlakozó, ez egy másik csatlakozófellület, ahová az elnevezésének megfelelően sokféle periféria csatlakoztatható, többek között USB -s hangkártya is.
(#) blackdog hozzászólása Okt 28, 2010 /
 
Sziasztok!

A fiók mélyéről előkerült pár B556D.
Ez azonos az NE556N-el??
Mi a különbség közöttük?
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Azonos, de ez a hajdan volt NDK-ban készült.
(#) Farago_P hozzászólása Okt 28, 2010 /
 
Bocsánat mindenkitől! Az alábbira valakinek valamilyen ötlet?
Rossz helyen járok, kérlek benneteket, azt is nyugodtan írjátok meg.
Következő ügyben szeretném segítségetek kérni.
Sajnos teljesen láma vagyok, nem lesz egyszerű a történet.
Adott egy fogyasztó, 2 db 1,5V-os AAA alkaline elemmel működik. Kültérien dolgozik, ezért a tél különösen rapszódikus.
Van még a családban jó néhány olyan fogyasztó, ami viszont egyel nagyobb AA alkaline elemmel működik, és folyamatosan termelődik. Ezeket az elemeket, mint kiderült soha nem sikerül teljesen lemeríteni, egy vakuban nem teljesítő, vagy nehézkesen működő AA elem, egy mp3 lejátszót még vidáman működteti, akár több napon keresztül.
Tehát a probléma amit át kellene hidalni az a következő. Van egy csomó kétes állapotú 1,5V AA elem (nem szeretném feleslegesen kidobni őket). Ezeket kellene valahogy összekapcsolni (gondolom sorosan, (vagy nem)), illetve 2 db 1,5V AAA elem helyét kiváltani. Természetesen fizikálisan tudom, hogy több helyet foglalnak el a megmaradt AA elemek, de helyszíni szemle alapján ez nem okoz problémát, a jeladó készülék mellett elfér, árnyékban van, eső nem éri.
Az alábbi oldalon
Bővebben: Link
már néztem elemtartókat.
Illetve ezen az oldalon találtam valamit, de egyáltalán nem vagyok biztos benne, hogy nekem erre van szükségem.
Bővebben: Link
Valami olyan megoldás kellene, ami ezeket a használt (kb, 15-25 db) elemeket újra hadrendbe állítja egy kicsit, de ahogy utána olvastam, nem olyan egyszerű a mutatvány, (mivel könnyen elfűtheti az ember a megmaradt energiát)!?
Létezik erre valamilyen megvásárolható megoldás, az is nagyon jó, de ha természetesen forrasztani kell, igyekszem azt is megoldani!?
Esetleg szeretném még megkérdezni, létezik-e, olyan egyszerű, és viszonylag kedvező áru műszer amivel használt elemek még hátralévő teljesítményét lehet mérni?
Válaszaitokat előre is köszönöm.

Linkeket javítottam, felesleges sortörések tömkelegét kiszedtem. Légy szíves, és legközelebb így írj! Köszönöm.
Frankye
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Idézet:
„Azonos, de ez a hajdan volt NDK-ban készült.”


De gondolom használhatom nyugodtan? Nem bontott alkatrészek.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Igen, nyugodtan használhatod.
(#) fakezű válasza kadarist hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Köszönöm a gyors válaszod.
Hely van, úgyhogy jó ez a hagyományos is, nem fontos az smd.
(#) fari14 válasza fari14 hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Sziasztok. Kerékpár generátorról(6V ~) szeretnék egy 150 Ft-os 5-ledes villogót működtetni. Elképzelésem a következő. A lámpában a ledek sorba vannak kötve 5db led 3V és 20mA/led áramfelvételűek). (lámpa elektronikáját+kapcsolóját megkerülve kötöm be.) A lámpa elé egy (3,3v) BZV55-C3V3 tipusu zenert kötök. Sorba vele 1db 5 Ohm-os ellenállást és végül a lámpát. Nem menne-e tönkre a lámpa? Nem baj, ha a másik ágban( párhuzamosan a hátsóval) az első lámpán 6v megy?
Másik ötletem, ha ez nem működne: ZY6,2 zener utána sorba 10 Ohm és van 2-2db sorbakötött led amelyek meg párhuzamosan vannak kötve (az ágakban és 2db ág van =4db led összesen. Összes áramfelvétele a ledeknek átlag 30mA-nek kell lennie. Működne valamelyik max 0.5w-os összfogyasztással? Segítségetek előre köszönöm.
(#) blackdog hozzászólása Okt 28, 2010 /
 
Szemezgettem még egy kicsit a "fiók mélyéről"
A képen látható alkatrészek kicsit elbizonytalanítottak. Végig nézve:
- van pár 8.2k és 10k potméter (ezekben még lehet bízni?)
- 2N2920 DUAL NPN PLANAR TRANSISTOR (ezt hol érdemes használni?)
- van pár fotoellenállásom aminek nem tudom meghatározni az értékét. Mindegyiken csak egy színes csík van. (zöld, lila)
- a fotoellenállás melletti alkatrszét nem ismerem fel. (mi az?)
- van 5 különböző kapacitású kondim. (Ezekkel érdemes foglalkozni?) nem tudom milyen fajtájúak.
- ami a zacsiban azt végképp nem tudom, hogy mi. valaki tudja?

Utoljára hagytam a két tranyót. Mind két tranyó 546B. Csak az egyikek (jobb oldalon)1 hónapja vettem a hestore.hu-n a másik meg fiókos darab. A lábak formáját leszámítva lehet közöttük különbség??

A többi cuccot sikerült beazonosítanom.
(#) nikolatesla hozzászólása Okt 28, 2010 /
 
Hali!
A minap szét bontottam egy Sony DSCU30-as kamerát. Azt szeretném tudni,hogy a kamera modulból ami a vakut és a kamerát tartalmazza illetve a kijelzőből lehet-e valamit össze hozni?
Lehetőleg PIC-legyen ne AVR
(#) Kovidivi válasza proli007 hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Köszönöm a választ! Titokban reménykedtem, hogy Te válaszolsz.
A véleményed, és tanácsaid alapján átformálom a kapcsolást. Már én is látom, hogy "túl van lihegve", a dinamika kompresszort ki is veszem, mert még nem tesztelt kapcsolás, és nem tudom, hogy megfelelően működne-e a terveimhez. Az LPT portos részt még letisztázom, az csak azért van ott, hogy majd legyen vele foglalkozva. Dolgozok még rajta! Szia!
(#) blackdog válasza blackdog hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
A kép lemaradt...

regi.jpg
    
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Okt 28, 2010 /
 
Azok a "korongok" kerámia tárcsakondenzátorok. Az egyik oldalát fel lehet forrasztani egy sík lemezfelületre, a másik felére pedig lehet alkatrészeket szerelni. Így praktikusan lehet hidegítőkondenzátort kialakítani egy légszereléses, fémházas áramkörnél, például tunernél, antennaerősítőnél.
(#) blackdog válasza kadarist hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
És a többi alkatrészt mennyire érdemes még hadrendbe állítain? Tippem szerint legalább 20 évesek.
(#) kadarist válasza blackdog hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Attól, hogy x évesek, még teljesen jók lehetnek, sőt.
(#) jporta hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Sziasztok!

A kérdésem a CD4001-es NOR kapuval kapcsolatos. Az van az adatlapján, hogy:
High level input voltage, 5V - os tápegység mellett, minimum 3,5V.
Azt szeretném kérdezni, hogy ez azt jelenti -e , hogyha a bemenetén pl: 3,7V megjelenik, akkor a kimenetén logikai 0 jelenik meg.
A másik kérdésem az, hogyha egy ilyen IC-t használok, akkor elég oda 3,7V-ot számolnom, vagy inkább menjek fölé ennek az értéknek, hogy biztos jó legyen.

A választ köszönöm!

4001.jpg
    
(#) blackdog hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
4049 IC helyett használható 4069? Persze odafigyelve a lábkiosztásra?
hestore.hu szerint mind a kettő hex inverter.
(#) Dániel X hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Hali!

Kapcsolós 3.5 ös jack aljzatot hogyan kössek?
Kimértem és amikor nincs benne csati akkor ugye a 2 egymás mellet álló érintkezik viszont ha van csati benne akkor az egyik oldalról az egyik a másik oldalival.
(#) Dániel X hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Hali!

HE8050S nevű tranzisztort tudok helyettesíteni Bc 182, Bc 547, Bc 212 vel?
(#) B.I hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet kiszámolni egy pl.1kg-os vas 1Tesla-ra való mágnesezéséhez mekkora áramerősség és feszültség szükséges?
(#) kadarist válasza Dániel X hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Jó lesz helyette a BC639.
(#) _JANI_ válasza B.I hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
(#) B.I válasza _JANI_ hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Köszönöm ezt a sok információt. De én nem trafót, hanem egy 4 pólusu asszinkron motrot szeretnék áttekercselni más feszültségüre. N=1 / 4,44 x f x B x A ezt a képletet nem lehet használni?
(#) MaTe193 hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Üdvözletem!
Van nekem egy B100-as Tesla márkájú magnóm.Arra lennék kíváncsi,hogyan lehetne vele felvenni a gépről zenét?Mit,hova kellene dugnom?Remélem tudok segíteni!
Köszönettel:Máté.
(#) uli hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Sziasztok! Egy gyors kérdésem lenne.
Adott egy szimm. táp, +-21 V-al. Van egy TDA2030-asom, ami szimpla táposnak készült. Valamint van két TDA2050-esem, ami már szimmetrikusra. A kérdés, hogy beköthetem-e ugyan arra a tápra a két erősítőt, úgy hogy a 2050-eset, ahogy kell a +, gnd, - ágra, a 2030-ast pedig a + és - ágra?? Így ugye a 2030as 42 V-ról üzemelne, és a hangszórót a táp - ágába kellene kötnöm. Ebből nem lesz gond, hogy annak a hangszórónak nem ugyan az a földpotenciál, mint a többinek?
Valamint még egy kérdés. Egy régi erősítő rajzán láttam, hogy a fejhallgatónak a kimenetet egy feszültségosztóval oldották meg. Alkalmazhatom ezt én is? Ha igen milyen ellenállás értékekkel? Kössz: uli
(#) zolika60 válasza MaTe193 hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
A másik helyen írtam választ.
(#) fari14 hozzászólása Okt 29, 2010 /
 
Üdv. Lehet-e hogy egy áramforrásról pl: 6V-ot termelő
mini szélkerékről (feszültsége, árama menetszéltől függ) egymással párhuzamosan két olyan ágat működtetönk, mely során az egyik ágban közvetlenül 6V ,míg a másikban zenerrel "stabilizált" 3,3V-os feszültség van?
(#) zolika60 válasza fari14 hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Lehet, amíg a teljesítménye és a feszültsége elegendő.
(#) fari14 válasza zolika60 hozzászólására (») Okt 29, 2010 /
 
Köszönöm a fénysebességű választ. Úgy érted hogy a szélkerekecske legalább 3,3v-ot lead és nem veszek ki a zenerből nagyobb áramot, mint amit maximálisan kibír?
Következő: »»   1030 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem