Fórum témák
» Több friss téma |
Ha az Ri 650 kohm, akkor? legalább 100 kohm, jó sok vékony drót. De minél több, amit lehet, legfeljebb nem lessz illesztve, de szólni fog.
Remélem találok olyan trafót, mert sajnos tekerni nem tudok. Köszönöm a segítséget.
Helo.
Elkészült a visszacsatolt audion rész. Annyit csinál, hogy amikor a visszacsatolás potit tekerem, egy kis kattanás hallatszik az ideiglenesen rákötött számítógéphez való hangszóróban. Kéne antenna, ferritről nem fogná a Kossuthot? Kimenőnek valót találtam, 400k primer 32 ohm szekunder. Négy 8 ohm -os hangszóró lesz rákötve.
Hát akkor mi van a modulátorköben? Vagy ferritre csináltad a rezgőkört, akkor nem kell más, vagy csévetestre, akkor meg antennának egy pár méter drót.
Szerintem a koppanás, a gerjedést jelzi. Lehet, hogy túl szoros a visszacsatolás.
A rezgőkört ferritre csináltam. A potival szabályzom a visszacsatolást, de műsort nem hallok. Az 500k s poti a cső anódellenállása, a leszedő megy a vcs tekercsre. Mindkét tekerccsel 470p van sorban. A G2 és táp közé mekkora ellenállás kell? Most 70k van.
Tudnál egy rajzot mutatni? az RF csatolás változtatására a poti nem a legalkalmasabb szerkezet, legaábbis közvetlenül.
Az a baj hogy a segédrácsot általában hidegíteni kell, hacsak nem innen szabályzod potival a cső erősítését.
Itt a rajza. A 70k s ellenállásról lemaradt egy 100 nanós kondi.
Akkor a vcstekercs ferriten való mozgatásával szabályozzam a visszacsatolást? A segédrács hidegítve van 100n al.
A segédrácsot hangfrekisen is hidegíteni kellene. Az anódban a poti, mint írtam nem jó megoldás így, helyette a visszacsatoló 470 pF helyett tegyél forgókondit. Így meg kézkapacitásra lessz érzékeny. A visszacsatoló tekercs mozgatása is megoldás, de az meg nem ad kellő szabályozási tartományt.
Nem akarok hülyeséget mondani, mert audionokkal soha nem foglalkoztam, de a rajzon az első és a második rácsok (vezérlő- és segédrács) nincsenek felcserélve?
Sziasztok ezt a kapcsolást megépítette már valaki? Szerintetek működőképes lehet?
Elég sok helyen használják ezt az IC -t, pl ébresztős rádiókban. Ott jól működik, ez a kapcsolás ennek egy AM re lecsontozott változata. Miért ne működne?
Igen én megépítettem TDA1083 és TDA 1072A-val is. A tda1072A-nak van egy térerő indikátor kimenete is akár ledet vagy műszert is meghajthatunk vele. A meglévő detektoros rádióm rezgőköréről 1 menetes kicsatolással hajtottam meg az IC-t, ez bőven elegendő. Így minimális a rezgőkör terhelése és igen szelektív a vevő. Késő esti órákban és reggel órákban nyüzsögnek az állomások rajta. A TDA 1072-höz kell még egy erősítő, én LM386-ot használok. Egyszóval érdemes megépíteni. Kezdőknek is tudom ajánlani, mivel egyszerű de a maga kategóriájában nagyon jó vevő. A mellékelt képeken látható a megoldásom.
Megpróbálok szerezni forgót. A mai rádiókban lévő apró forgó jó lenne vagy túl kicsi a kapacitása? Potival sikerült annyit elérnem, hogy begerjesztve és a számítógép hangszórót maximumra tekerve halkan szól valami.
Nem a kapacitásával van baj, hanem a feszültségével. Anódban van!
Szia! Kösz a választ. Előbb készült el TDA 1083 - al az én AM vevőm, működik szépen. Esetleg ezzel az ICvel készítettél FM vevőt is? Valami egyszerű kapcsolás érdekelne. Keresgéltem a neten de nem találtam. Előre is kösz
Az adatlapján van a mintakapcsolás. Ott AM-FM re van elkészítve. Megépítheted mindkettőt, de külön külön is, csak akkor a másikhoz tartozó alkatrészeket nem ülteted be.
Sziasztok!
Az elmúlt időkben itt és másutt szereplő témáknál gyakran szerepelt nagyfrekvenciás rezgés. Pl. Visszacsatolt Audion, Szupreg, Szinkrodin...stb. Az ilyen projekteknél sikerrel használtam a csatolt kapcsolás szerinti kis RF-detektort. Ezzel könyedén kimutatható hogy rezeg-e egy oszcillátor, vagy egy audion vevő. Kevéssé hangolja el a vizsgált fokozatot. Ha pl. egy erősítő nemkivánatos gerjedés áldozata, ezzel az is kimutatható. A tapasztalataim szerint párszáz kHz és párszáz MHz közti frekvenciák esetén használható. Kis méretben elkészíthető. A detektort kézben fogva a "T" tapintó érintkezővel végigpróbálhatjuk azokat a pontokat, ahol nagyfrekvenciás rezgés jelenlétére vagyunk kíváncsiak. Ha van rezgés, annak mértéke szerint a műszer kitér... Készíthető LED-es illetve csipogós detektor is, de azok tápfeszt igényelnek. Üdv.
Szia! Örülök a sikerdenek. Én is az adatlapon lévő kapcsolást tudom ajánlani. Ennek az egyszerűsítésén nem érdemes gondolkodni. Jól fog működni. Üdv. sz.
Hello akkor kipróbálom az adatlapban levő kapcsolást, csak elaő ránézésre elég bonyolultnak tűnt. De kipróbálom
Szia!
Ez jó ötlet! Csak ilyen high speed diódák kellenek hozzá...
Nem is annyira a gyors dióda a lényeg, (az is) hanem hogy kis nyítófeszültségű típus legyen, pl. Ge, OA1160, vagy Shottky dióda, BAT 41, 42, 43. Érzékenyebb lessz a kapcsolás.
Értem, köszönöm!
"Szegény ember vízzel föz" Addig is még nincsenek meg a speciális alkatrészek valamilyen keretek között használható az eszköz. A hozzászólások alapján persze érdemes tökéletesíteni, de addig is legyen valami. Ha valaki behatóbban szeretne foglalkozi ezzel a kapcsolással amely akár FM-AM demodulátorként is használható, akkor itt egy link számításokkal, gyakorlati kapcsolásokkal.Bővebben: Link
Igen, germánium vagy Schottky diódákkal tényleg érzékenyebb lesz, ami főleg detektoros rádió esetén jön jól. A tapasztalatom szerint áramköri vizsgálatoknál többnyire akkora jelszintek vannak, hogy bőven kinyitják a szilícium diódákat is... A germánium mondjuk akkor is jól jön, ha az ember csak közelít az áramkörhöz, de nem érinti. Ilyenkor is láthatóan kitérhet a műszer... Nekem néha többet segített ez az egyszerű kis eszköz, mint a szkópom meg frekimérőm... Pl. ha féltem a komolyabb műszereimet.
Egy 100 MHz es oszcillátor vizsgálatához már komoly szkóp kellene, de annak eldöntéséhez, hogy rezeg-e vagy nem, tán felesleges is. A frekimérővel meg az a baj, hogy ilyen frekvencián a kis bemeneti impedanciájuk miatt beterhelhetnek, és akkor meg pont ettől áll le a rezgés. Ez az egyszerű kis eszköz nem drága, jól használható akár egy olcsó multiméter előtt is, 50 Hz től akár több száz MHz ig. Érdemes megépíteni egy kis mérőfejnek, sok sok feladatra alkalmas.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |