Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MIG/MAG/Co2 hegesztő készülékek házilag
Lapozás: OK   32 / 276
(#) dobo válasza Freedomocska hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Régi technikát, othoni hasznélatra :hawaii:
Sokan megcsókolnának ha olyan gépük lenne mint a tiéd
Jó kis technika a régi azért mert jó és használható.
A mostani barkács kategória egy kaka .
De amit othol megcsinálsz és bele rakod az anyagot az tuti gép lesz 20 év múlva is.
(#) dobo hozzászólása Nov 15, 2010 /
 
Na de ha ide vetődtem leírom a mai tapasztalatomat.
Hosszas nekikészülődés és gyűjtögetés után ma átalakítottam a Günde 155-ös co hegesztőmet(egyépként egy ipari hulladék).
A kiindulási alap:
Gyenge a trafó és a huzalt is szaggatva tolta valamint beépített munkakábeles volt mechanikus gázszeleppel.
A varat(olyat soha sem csinált normálisat)csak taknyolás volt és fröcskölt mint állat..
Először euró csatit szereltem be. Aztán lecseréltem testkábelt és a diódáktól az eró csati-ig menő vezetéket 25mm2-es re .
Megnéztem hogy mit csinál ha a diódahidra rakok egy kondit 15000uf 35 volt na ezt nem kellett volna mert a vezérlőpanelen elkezdett hegesztés közben valami füstölni.
Szerencsére időben észrevettem és megvizsgáltam a panelt csak egy 100 ohmos ellenállás kezdett elégni de nem égett el csak füstölt azét kicseréltem a biztonság kedvéért.
A vezérlőpanalen van a mágneskapcsoló gyárilag.
Ezt felhasználva mint relét beraktam egy siemens mágneskapcsolót amit a vezérlőmágneskapcsoló kapcsolgat ki be mikor nyomom a gombot.
A nagy siemens mágneskapcsoló kapcsolja a főtrafót az előtoló trafót (mert azt is raktam be egy 63va-es 18V-ost.+grace)
Valamint a nyugvó érintkezők a kondira kapcsolnak egy 36-ohm 50 W-os ellenállást.
A fenti megoldással teljesen független lett a főáramkörtől az előtolás így a kondit mostmár berakhattam a diódákhoz.
Találtam ithol egy ipari mágnesszelepet na ezt is gyorsan beszereltem ezt is a fő mágneskapcsoló kapcsolgatja.
Na és elérkeztem a teszthez:
A teszt alatt legnagyobb fokozatban 4mm-es lemezlapot hegesztettem majd be tolytam nagyon baba szép selymes hangon ég az ív egyenletes széppen szabályozható az előtolás és a beolvadással is meg vagyok elégedve maximálisan.
Na és a gombot is könnyű nyomni
Ja és nincs fröcskölés ami nagyon fontos!

Elvileg így maradna de a kondi csak 35 voltos holnapra it lesz az új 41000uf 50 voltos kondi ami már nem fog melegedni remélem.

Még egy fontos lépés a trafóm sajnos aluval van tekerve erre gyárilag rányomtak egy forrasztható lemezsarut na ez nállam lötyögött
Ezt én inkább lemezes sorkapocsban kötöttem őssze ami már biztos kontaktust ad.
(#) mpisti válasza dobo hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Na ugye. Most már tudod,hogy mi különböztet meg egy "profi" gépet a gagyitól.
(#) dobo válasza mpisti hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Na igen de van még 2 gyenge láncszem a főtrafó na és az előtoló motor ránézésre a főtrafó van vagy 700 wattos na és az előtoló motor az tiszta röhely olyan mint egy magnómotor
Na de most addig megy amig nem szerzek rá egy jobb előtolót.
Ja majd el felejtettem a géphez adtak egy reduktort amin csak gázmennyiség mérő volt na ezt is kicseréltem egy Fornius reduktorra ami meglepett hogy a palackban van 50 bár co pedig már azt hidtem üres a palack legalábbis a régi reduktorból nem jött gáz.

Ez már így tényleg nem gagyi hanem mondjuk én othoni hegesztőnek titulálnám mert ez így még messze nem ipari kategória
Kiváncsi leszek ha megjön a kondi milyen lesz.
Csak akkor rakom össze teljesen a burkolatokat meg mindent.
(#) dobo válasza dobo hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Kaptam egy mma hegesztő ilyen házi készítésű van vagy 40 kiló
Na abból akarok majd egy iparihoz hasonló gépet.
A trafó vasmag szerint van vagy 3 kw-os na és van hozzá 8x3mm-es fazonhuzalom .
Szereztem 4 mozdonydiódát ha jól tudom 250 amperos darabja .
Amit kérdeznék hogy grace kapcsolásban 4 db 250 amperes diódán hány amper mehet át?
250 amper vagy 500 amper?
Illetve szoktak-e velük párhuzamosan kis kondit rakni?
(#) mpisti válasza dobo hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
A 41000µF 50V-os kondival sokkal jobb lesz. A Fronius és az ESAB a kis barkács gépeiben 66000-80000µF kondit használ, bár láttam már 33000µF 50V-os kondival is 25 éves Froniust úgy dolgozni,hogy öröm volt látni,milyen munkát lehet vele csinálni. De láttam olyan 160A-es ESAB hegesztőt,amelyikben 120000µF-nyi kondi volt. Szép testes darabok voltak a kondik, igaz,a trafó se a T.I.P. vagy Güde kategória volt. Szóval, a profik tudják,mi kell a gépbe hogy szépen muzsikáljon a vásárló örömére. Mi pedig azt tudjuk,hogy néhány ezer Ft plusz kiadásért hogy lehet lényegesen jobb gépet lehet varázsolni az egyébként vacak gépből.
(#) mpisti válasza dobo hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
250A . De ez is csak a gyári adatlapon szereplő hűtőfelület felhasználásával.
(#) dobo válasza mpisti hozzászólására (») Nov 15, 2010 /
 
Az egészben a legszebb hogy újonnan vettem a gündét de olyan szar volt hogy 1 évig hozzá sem nyúltam (elment tőle a kedvem)
Egyedül az euró csati és a kondi került pénzbe a többi volt ithol vagy hoztak a haverok
Kondiból 2 db-ot vettem kipróbálom 2 darabbal is
82000uf 50 v
Kaptam egy sráctól egy e-mailt hogy rádióklubban lomtalanítanak tőle rendeltem 3000ft-ért 2 db-ot.

A hűtője sajnos nincs meg a diódáknak de lehet öntök hozzájuk aluból két nagy bordát csak legyen kicsit hidegebb az idő hogy jól bedurrantsak a kazánba.
(#) mpisti válasza dobo hozzászólására (») Nov 18, 2010 /
 
Végre itthon! Hűtőbordát semmiképp ne öntsél,mert nem tudsz olyan minőséget önteni,ami hűtési célra megfelel.Ami viszont makrokristályos,az hűtési célra nem felel meg.A gyári bordákat vagy présöntéssel készítik védőgázban,vagy húzással készülnek. Javaslom,nézzél körül a vaterán,vagy vedd fel a kapcsolatot zerocross fórumtársunkkal,Ő pont hűtőbordákat akart cserélni néhány héttel ezelőtt.
(#) nemmegy hozzászólása Nov 20, 2010 /
 
Üdv mindenkinek!
Lett nekem egy EINHELL BT-GW150 co2 hegesztőm.Pénzbe nem került,így a turbózása elvileg megéri.Egy hete olvasom a fórumot,rengeteg jó szakember és hobbista jött itt össze,ezért itt tennék fel néhány kérdést.
Az előtolót,elvileg el tudom választani a főtr.-tól,de a jobb gépekben fellelhető kondik gondot okoznak.Mennyi,hogy kötöm...stb.?Kezdő vagyok,minden érdekel,amit erről tudni illik.
Ezt a 32 oldalt végig olvastam,itt van minden,csak sorba tenni NEMMEGY,melyik jó nekem.Ha valaki ráérne,szívesen megtanulnám,amit lehet.
Köszönöm!
(#) mpisti válasza nemmegy hozzászólására (») Nov 23, 2010 /
 
Szia!
Ha csak ezt az oldalt végigolvasod,elég sok információhoz jutsz az átalakítás mikéntjét és eredményességét illetően. Ha konkrét kérdésed van, tedd fel, és szívesen válaszolunk rá.
(#) jóbi81 hozzászólása Nov 26, 2010 /
 
üdv minden Co- hegesztő szeretőnek és zseninek! sok jó tippet kaptam innét a fórumról és addig gyötörtem a gépecskémet hogy csak beadta a derekát és most már úgy üzemel ahogyan illik! többen írták hogy kicsi a trafóm meg hogy dióda helyet tirisztorok vannak a gépemben. de a legelején írta valaki hogy a fojtómmal lesz a baj. és tényleg! ma készen lett az új fojtóm és össze raktam . na és láss csodát! mint mikor ereszt a bicikli gumi olyan hangon gyönyörűen dolgozza össze akár a 2centis vastagságú anyagot is. én csak ámulok rajta mert már tényleg azt hittem hogy kuka lesz. na és az a fránya fojtó...... nagyon köszönöm a sok jó tippet és továbbra is figyelem a fórumot és tanulok . további szép estét mindenkinek.
(#) dobo válasza nemmegy hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Nem ismerem a gépedet ha tudsz szerezz egy rajzot róla azon könnyebb lenne magyarázni is.
gondolom ez is barkács katagória.
A munkakábelét szedd szét és fuvasd ki levegővel mert szk dzsuva szokott benne lenni a spirálban.
Szerezz egy mágneskapcsolót 230 voltos behuzótekerccsel+ szerezz valami kisütő ellenállást 20-30 ohm 10-20 watt esetleg egy izzó is jó lehet.

Kellene egy rajz azon tudnék segíteni
(#) dobo válasza nemmegy hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
Hasonló a tiéd is mint az enyém.
Akkor kezdjük a vezérlőpanelnél.
megy rá 2 vagy 3 szál vastag vezeték ez a főtrafó vezetéke amit a panelon elhelyezett mágneskapcsoló kapcsolgat amikor nyomod a gombot.
Megy még rá 2 szál a munkakábelből 2 szál a tolómotorból és 2 szál a diódahidtól.A két diódahidtól menő vezetéket csípd le a diódáktól de jegyezd meg melyik a +.
rakj egy kis kb 60 VA-es trafót a gépbe ami kiad 20 -25 voltot és rakj rá egy grace hidat olyan 5 amperest legalább mert ezen átmegy a toló moci árama és a vezérlőpanel árama is .
Kösd hozzá helyesen a levágott 2 szálat.
A kistrafó primerjét vagy direktre kötöd a bejövő tápkábelre vagy úgyis kell egy mágneskapcsoló a kondi miatt azzal kapcsolgathatod a kis trafót is.
Ezzel félig el is készült a géped.
Ezekben a gépekben a fázist a fokozatkapcsolóra kötik a vezérlőpanel pedig a főtrafó nulláját kapcsolgatja.
A fázist direktbe megadod a (Nagy) mágneskapcsolónak a behúzótekercsére a nullát pedig a vezérlőpanel gyárilag megkapja innen a vezérlőpanel mágneskapcsolója(kicsi) kapcsolja a nullát a főtrafóra amit te lekötöl széppen.
ennek helyére kötöl egy vezetéket ami a nagy mágneskapcsoló behuzótekercsére megy.

ha kipróbálod akkor már kattannia kell a mágneskapcsolóknak de még a főtrafó és az előtolás nem megy.

A főtrafó kikötött szálát bekötöd a nagy mágneskapcsoló egyik munkaérintkezőjére vele szembe pedig kötöl egy nullát a kejövő tápkábelről közvetlenül.
Ekkor már a főtrafód is megy.

A kistrafódnak adj direktbe egy nullát a fázist pedig kapcsoltasd a nagy mágneskapcsolóval neki .
Megy az előtolás is.

Végül kösd be a gép diódahidjára a kondenzátorodat .
A kondikról vigyél 2 szálat a kisütőellenállásra amit a nagy mágneskapcsoló nyugvó érintkezőivel kapcsolsz rá a kondira amikor elengeded a gombot .

Ezzel el is készültél.
(#) dobo válasza nemmegy hozzászólására (») Nov 26, 2010 /
 
A kondihoz és a főáramkörhöz használj vastag vezetékez de főleg a kondihoz .
Én 4-es vezetéket használtam és eléggé melegszik az is .
Továbbá érdemes lecserélni a munkakábeleket is de az már egy másik téma lesz egyenlőre kérdezz ha valami nem világos.
(#) nemmegy válasza mpisti hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Üdv István!
Köszönöm a választ,valóban itt minden "írva vagyon".
El is készült a külön trafó a tolómotorhoz,jól is megy.
Egy kérdés marad.A hegesztő áram szabályzása,fokozat nélküli elektronikával.Lehetséges?Mármint ennél a gépnél.
Szép napot!
(#) nemmegy válasza dobo hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Hello!
Ez teljeskörű és alapos volt.Köszi! A kondik mérete okozott némi fejtörést,mikor írtam,de néhány hsz.-el feljebb meglett a megoldás.Keresek egy mágneskapcsolót és utána írom a kérdéseket.Ha mpisti ajánl egy szabájzót,akkor biztosan kérdezek.
Üdv és köszönöm!
(#) mpisti válasza nemmegy hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Igen, mindenféle gépnél lehet csinálni elektronikus fokozat nélküli áram(feszültség)szabályozást. Csak kérdés,hogy hoz-e annyit minőségben mint amennyi időt és pénzt kell ráfordítani. Azoknál a gépeknél szoktak fokozat nélküli szabályozást csinálni,ahol ez mindenképpen indokolt. Pl. szinergikus vezérlésű gépeknél.De ha neked van rengeteg időd, és némi plusz pénzed efféle célokra,akkor meg lehet csinálni. Ne felejtsd el, a trafója akkor is csak egy barkács minőségű trafó marad.
(#) dobo válasza nemmegy hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Kondiból soha sem elég :yes:
Nekem 41000 uf 50V os van benne de kipróbáltam a duplájával is
Nagyon jó mindkét esetben de csak 1-et raktam bele mert a másik kell egy nagyobb gépbe.
(#) jóbi81 hozzászólása Nov 28, 2010 /
 
üdv mindenkinek. olyan kérdésem lenne hogy mitől éghet le a fojtótekercs? nincs még négy napja se hogy bele raktam a gépembe a frissen készített fojtót. a fojtóm adatai. a vas E,I lemezekből készült kb 1 mm-es légrés az E és I elemek közt. A vas méretei: 15*13*7 cm az ablaka 11*8cm. a tekercselés: több szál réz zománcozott drótból összetekert 5-6 mm vastagra. a végein saru vég rá forrasztva eddig nem szuperált a gépem csak csattogott bütyköket rakott és most hogy kész let a fojtó majd leültem mikor kipróbáltam és eszméletlenül jól muzsikált. egész hétvégén gyötörtem kínoztam. és ma délután elkezdett füstölni és utána ismét csak a gümőket rakja és csattog. rosszul lehetett elkészítve a fojtó? vagy esetleg más probléma lehetett?
(#) dobo válasza jóbi81 hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Kellene a huzal pontos adata milyen átmérőjű hány szál hány menet van a folytón?
Mekkora árammal terheltétek.
Szerintem erősen alulméreteztétek így első nekifutásra.
Mivel szigeteltétek ?Lelakkoztátok?
Fontos hogy jól le legyen a tekercs rögzítve mert nagyon nagy dinamikus erők ébrednek a menetek között.
(#) staci123 válasza dobo hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Szia,
Csak részben osztom a véleményed.Fontos hogy a kondik jó minőségű,erősáramúak legyenek,de a MAX áramhoz szükséges kapacitás felett csak a bekapcsolási tranzienst növelik,röviditik a mágneskapcsoló életét, a primér oldalon levő elektrónikus áramszabályozót megölhetik...
(#) dobo válasza mpisti hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Szia nézegettem amit felraktál előtoló vezérlőt azt kérdezném hogy a darlingtonos tranyó helyett fet-et alkalmaztál -e valaha benne ?
És ha igen akkor mik a tapasztalataid?
Valamint ha jól értelmezem a rajzot egy potival az előtolás sebességét szabályzom és van 2 poti amivel a szakaszos hegesztés paramétereit tudom beállítani ugye?
Valamint 2 kapcsoló amivel választom a pont, szakaszos ,folyamatos hegesztést.
(#) staci123 válasza jóbi81 hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Szia,
ha többsorossan fér el a tekercs, fontos soronként szigetelést rakni...
(#) jóbi81 válasza dobo hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
üdv. a huzalban kb 10-12olyan 08-1.2 mm zománcozott huzalokból van össze tekerve olyan 30 menet lehet rajta mekkora árammal? ezt nem tudom de van fent képeim a hegesztőmről és látszik rajta a főtrafóm is többen azt írták hogy 180 A. én 08-as dróttal hegesztettem kovácsolt vasat olyan jó kis 4-5 mm vastagságu anyagokat dolgoztam össze vele és nagyon szépen össze olvasztotta. tehát az A -ral biztosan el van engedve. hogyan szigetelni? én ezt kaptam tehát nem sokat tudok róla de én ugy látom hogy nincs se lakkozva se semmi csak a zománcozott drótok össze vannak tekerve és ugy fel csévélve.
(#) dobo válasza jóbi81 hozzászólására (») Nov 28, 2010 /
 
Oké legyen a huzal 1.2-es ennek keresztmetszete 1.13mm2 ez elbír (nagyon elengedve) mondjuk 10 ampert .
Van belőle 12 szál párhuzamosan akkor az 120 ampert bír vezetni .
Mi vezesse a maradék 60 ampert kb?
És akkor nem számoltam csak jóindulatuan.
Ha van a folytóban még hely akkor tekerd le a huzalt fogjál hozzá még vagy 5 szálat aztán tekerd (bandázsold ) össze tesa szallagal ez az amit a festők is használnak.
Tekerd fel a huzalt ujra ugyanannyi menettel mert a menetszám már jó volt majd a végeket kötözd le erős madzaggal hogy ne mozoghassanak a menetek aztán itasd be 2 komponensü parkettalakkal.
Hagyd kiszáradni és kész.
(#) mpisti válasza dobo hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Szia!
A darlington helyett van FET-es megoldás is,de egy kicsit másabb a meghajtókör. Előkeresem a rajzot,és a meghajtórészt felteszem ide.Jól látod a három potinak a funkcióját.Csupán annyi kiegészítést fűzök csak hozzá,hogy a kapcsolók a rajzon a két 470kohmos potin vannak,azaz kapcsolós potikat kell használni.Ha mindkét poti le van tekerve(a kapcsolók ki vannak kapcsolva)akkor van folyamatos hegesztés.A többit meg majd kitapasztalod használat közben.
(#) Freedomocska válasza dobo hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Így első hallásra szerintem is kevés volt a réz keresztmetszet na meg nehéz jó fojtót készíteni aránylag vastag (1mm) réz sodratból . Én is a fojtónál akadtam el jelenleg mivel egyszer már feltekertem a profil vezetéket de az erős hajlatoknál nem tudtam jó feszesen ráhajlítani így lazának éreztem a tekercset és szétszedtem vissza . Most leköszörültem a vasmag éles sarkait 45 fokba és megpróbálom a tekercs alakját a körhöz közelíteni úgy talán könnyebb feszesen tekercselni kézzel .
(#) mpisti válasza Freedomocska hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Szia Lajos!
A profilhuzalt kár volt visszacsévélni, egyszerűbb lett volna kétkomponensű lakkal rögzíteni.Fojtónak legalább akkora keresztmetszetű huzalt kell használni mint a trafó szekundere.Ha középmegcsapolásos a trafó,tehát kétutas az egyenirányítás,akkor még vastagabbat.Ha a fojtó a ventilátor közelében van, kellő hűtést kap,akkor lehet 10A/mm2 huzalkeresztmetszeti terhelhetőséggel számolni,ha messze kerül a ventilátortól, akkor 5-6A/mm2-nél nagyobb terhelhetőséggel nem szabad számolni a méretezésnél.
(#) (Felhasználó 5823) válasza Freedomocska hozzászólására (») Nov 29, 2010 /
 
Üdv!

Két ember egyik irányba tartja a huzalt, a másik gumikalapáccsal szépen a vasmagra hajtja! Mi már a nejemmel sokat újratekertünk így! Alá egy vastag gumilemezt tettem azon forgattuk! Így tökéletesen felveszi a vasmag alakját! Aztán ha kész a tekercs kivezetések gatyamadzaggal rögzít és selymmel körbeteker, majd nitró lakkal impegnál! És kész a gyönyörű gyári kinézetű folytó! Csináltunk már olyan huzalból ami olyan kemény volt, hogy ingyen adta ide Betkó Pali bácsi, mert nem tudták használni, akkor találtuk ki ezt a módszert, de azóta a normális huzalt is tekerjük!

Leiszt Jani
Következő: »»   32 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem