Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villogó, LED-ekből (RC) autóra (FBI style)
Lapozás: OK   18 / 25
(#) Frankye válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Jan 8, 2011 /
 
(#) Zoli_bácsi hozzászólása Jan 8, 2011 /
 
Ez a javított változat, pdf formátumban.
(#) csibai válasza _JANI_ hozzászólására (») Jan 10, 2011 /
 
Először is nagyon köszönm a segítőkészségedet. Nem voltam gépközelben ezírt válaszolok csak most. Sajna a pontos típust nem tudom mert így van szétbontva már vagy 2 éve csak mostanában került a kezembe. Talán Panasinic de nem biztos. Egyébként nem annyira tragikus ha nem tudsz segíteni, az autóhoz gondoltam egy elakadás esetén figyelmeztető kiegészítő villogót.
De azért köszönöm. További szép napot minden fótumozó társamnak, (és a moderátornak is mert nem törölt).
(#) Fonyod21 hozzászólása Jan 10, 2011 /
 
Átterveztem és leteszteltem a villogót.
Most már nem világít halványan, le tud zárni a tranzisztor.
Köszi a segítséget JANI-nak.
(#) _JANI_ válasza csibai hozzászólására (») Jan 12, 2011 /
 
Az áramkör visszafejtésével biztos be lehetne üzemeltetni a bontott vakut. De lehet érdemes lenne egy új áramkört építeni a villanócsővel. Mert időben ugyan annyi és az legalább tuti működne. S akkor eleve olyan lenne a kapcsolás amit szeretnél. S nem kell kiegészítő áramkörökkel bíbelődni.
PL:_1-Link_, _2-Link_, _STB_.
(#) Dani45 hozzászólása Feb 12, 2011 /
 
Üdv mindenkinek!
Szeretnék építeni egy ilyen villogót:Bővebben: Link
vagy ilyet:Bővebben: Link
nem autóba hanem otthoni felhasználásra szeretném.
Kapcsolási rajzra van szükségem mert boltba lehet hogy drága lenne.
Előre is köszi
(#) még1MbR hozzászólása Feb 14, 2011 /
 
Write only usereket nem szeretik errefelé
(#) _JANI_ válasza Dani45 hozzászólására (») Feb 16, 2011 /
 
... Ha elkezdenéd a témát átolvasni, talán még ötletet is kapnál a megvalósításra! ...
(#) csibai válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Üdvözlet neked Zoli bácsi!

Nos "csak annyit" szeretnék kérni, hogy az ilyen hozzám hasonló tudatlanoknak segíts. Annyi lenne a kérés, légyszives ha lehet paneltervet adni az általad tervezett kapcsolási rajzhoz. Valamint szeretném még kérdezni milyen ledeket laket kapcsolni az áramkörhöz, és mennyit. Riasztóhoz szeretném megépíteni kiegészítőként, mert sajnos anyósomék környékén (Mátraverebély) igen csak hasznos lenne.
Köszönöm a fáradozásaidat.
(#) Zoli_bácsi válasza csibai hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Szia! Persze, szívesen segítek! Tervezek hozzá egy panelt. Tulajdonképpen annyi ledet lehet rákötni (párhuzamosan), amennyit a BD tranyó elbír. A LED típusa, és egyéb paramétere szabadon választható.

Ez a végleges kapcsolás:
(#) csibai válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Köszönöm szépen, sokat segítettél!
Az én céljaimra ez a kapcsolás tökéletes, és nem kell picet programozni sem. (Bár nem is tudnék.) További szép napot neked. (Milyen jó, hogy még nem haltak ki a segítőkész jó szándékú emberek.) Még egyszer kösz.
(#) Dániel X válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Üdv!

Próbálom megérteni az áramköröket mi miért van ott ahol van. Esetleg ha nem túl nagy kérés kaphatnánk, egy rövidke kis leírást hogyan is működik az áramkör?
Tisztelettel:

dneil.loy Köszönöm.
(#) Zoli_bácsi válasza Dániel X hozzászólására (») Feb 20, 2011 / 2
 
A 4060-as IC-vel egy oszcillátor van felépítve (R1;P1;R2;C1), melynek a frekvenciája a potméterrel folyamatosan szabályozható. Az R3-C2 páros a bekapcsolás pillanatában reseteli az oszcillátort. (Bár ez itt nem létszükséglet). A 4060-as IC 7-es lábára indikátor LED van kötve, mely az oszcilláció meglétét hivatott jelezni. A négyszög jel az 5-ös lábon távozik, s az R5-ös ellenálláson keresztül érkezik a 4017-es IC órajel (14) bemenetére. Minden érkező felfutó impulzus hatására a számláló egyet lép, melyek az 1-2-3-4-6-11 kimeneteken jelennek meg. A 4017 IC adatlapján látszik, hogy a kimenetek egymás után, egymást kiváltva lesznek aktívak. A dióda hálózattal "vagy" kapuk vannak a kimenetekre kötve, ezzel úgymond programozva vannak a kimenetek. A mode jumperekkel programozható a villogó. Hol az egyik, hogy a másik tranzisztoros végfokozatra vannak küldve a diódákról érkező jelek.

Példa:

Az első felfutó élnél a 3-as kimenet lesz aktív. Ez rákerül a D1-es diódán keresztül a jobb oldali végfokozatra. Majd érkezik a következő impulzus, ekkor a 2-es láb lesz aktív. A 2-es lábon lévő jumper be van kapcsolva, akkor a D4-en keresztűl a bal oldali végfokozatra kerül. Ha nincs bekapcsolva a 2-es lábon lévő jumper, akkor ez az ütem kimarad, jön a következő, 4-es láb, s a D2-es diódán keresztül ismét a jobb oldali végfokra kerül a jel. Az adatlap és a kapcsolás összehasonlítása után világossá válik a működés. (Az IC kimenetei sorban: 3-2-4-7-10-1-5-6-9-11-8)

Üdv!
(#) Dániel X válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Feb 20, 2011 /
 
Nagyon szépen, köszönöm.
(#) csibai válasza Zoli_bácsi hozzászólására (») Feb 28, 2011 /
 
T Zoli_bácsi!

Gondolom nem sok időd van, de ha lehet légyszives a panelrajzot feltenni. (Már össze szedegettem az alkatrészeket, jó lenne megépíteni. Köszönöm szépen.
(#) Szikra Lacika válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 8, 2011 /
 
Helló! Ezt az áramkört nem lehetne nyomógombosra átalakítani?
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Vagyis, hogy az effekteket nyomógombbal lehessen léptetni?
(#) Szikra Lacika válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Igen. Pontosan erre gondoltam. Nyák rajz van Neked róla? Én próbálkoztam vele hogy megcsináljam csak nem tudom melyik program lenne a legjobb.
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Tovább gondolva Zoli bácsi _kapcsolását_... Lásd mellék. Két IC ( 4017, 4081. ) -vel megoldható a kézi vagy automatikus léptetés. Automatikus léptetéshez a 4060-as nagyobb osztású kimenetét kell használni Pl Q14.
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Nyák rajzom nincs.
(#) Szikra Lacika válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Köszönöm szépen!
(#) Szikra Lacika válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Pontos bekötés nincs véletlenül? Vagy valamilyen másik kapcsolási rajz?
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Most nem nagyom tudom kidolgozni a teljes kapcsolási rajzot. ( Meg akkor mi maradna nektek, ha elkészítem a házi feladatot helyettetek. ) Neki kell ülni és a Zoli bácsi rajzát és az én átdolgozott rajzomat össze kell gyúrni egy működő kapcsolássá. Ehhez régebben csak papír, ceruza és radír kellett. Egy vonalzó sem árt ha van kéznél.
Persze a kényelem és a haladás...
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 9, 2011 /
 
Másik programmal is ugyanez a kapcsolás lenne elkészítve, legfeljebb máshogy lennének elhelyezve az alkatrészek.
A kis karikákat meg nem kell figyelembe venned. Azok csak logikai állapotot jeleznek vissza a szimulációban.
A 4081-es logikai kapuk egymással felcserélhetők. Így az elvi rajzon nem kell a lábakhoz igazodni. Elég csak azt tudni, hogy az IC-tok melyik kivezetésein találhatók. Azért tettem be egy bekötetlen 4081-est a rajzba, hogy ne kelnem az adatlapból kikeresni a bekötését.
(#) _JANI_ válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 10, 2011 /
 
Két apró hiba még csak előkerült az _áramkör_ átrajzolásakor.
Az R4 180 ohm helyett legalább 680-1K ohm között legyen 12V-os tápfeszültségnél.
A 4017-es CO kimenetét [i]( 12. láb. ) szabadon kell hagyni.
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 10, 2011 /
 
Közben elkészült egy kapcsolás a léptethető változatra.
A kapcsolást még ellenőriznem kell így most még nem teszem fel a nyomtatható változatot.
Az áramkört két külön egységre bontottam. Van az alappanel s erre kell rácsatlakoztatni a vendégpanelt. A vendégpanel felelős a kézi vagy automatikus MODE léptetésért. Az alappanelba több diódát is terveztem az kísérletező kedvű építőkre gondolva ( S amúgy is parlagon maradt volna az a hely. )
Mivel elég bonyolult kapcsolás kerekedett ki a léptethető verzióból. Ezért tervbe van véve egy egyszerűbb nyák elkészítése ami csak a Zoli bácsi által készített egyszerűbb rajz alkatrészeit fogja tartalmazni.
(#) Szikra Lacika válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 11, 2011 /
 
Le a kalappal előtted!
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 11, 2011 /
 
Mellékelem a nyomtatható kapcsolási rajzokat.
Egy (vagy több) alapos ellenőrzés, hogy nincs-e véletlen kötéshiba és mehet a munka. Az teljesítmény villogó a vendég panel nélkül is működik. A nyák tartalmazza a szükséges átkötéseket. Kivéve a MODE "programokét". Jó építést!
(#) Szikra Lacika válasza _JANI_ hozzászólására (») Márc 11, 2011 /
 
Nagyon szépen köszönöm jövök eggyel!
(#) _JANI_ válasza Szikra Lacika hozzászólására (») Márc 11, 2011 /
 
Lecsupaszítottam a "nagy" panelt.
Kicsit áttekinthetőbb lett.
Kellemes építést.
Következő: »»   18 / 25
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem