Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   1273 / 3973
(#) janikukac válasza blackdog hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Szereted a magas labdákat? Én nem jól tudok fejelni... Na hagyjuk a viccelődést.
(#) daveredline hozzászólása Ápr 6, 2011 /
 
Milyen forgórész kialakításúak a 3000f/min fordulatszámú szinkrongépek? (kiálló pólusú vagy hengeres forgorészű)
(#) zolika60 válasza daveredline hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Szerintem hengeres.
(#) daveredline válasza zolika60 hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
mert az egyiknél könyebb rögzíteni a tekercselést hogy a centrifugális erő ne röpítse el és így alkalmasabb nagyobb fordulatszámra is
(#) moltam válasza bodnar00 hozzászólására (») Ápr 6, 2011 /
 
Megvan a válasz. www.muszeroldal.hu/
measurenotes/erositokhangfalak.pdf (bocs, az url gomb nem megy) 1kHz.
(#) 3.1b41a59l26u53 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Nem tudja valaki, hogy ha rákötök egy erősítőre, egy régi tárcsás telefonból kioperált szénmikrofont, miért az a llegtöbb amit pronukálni tud, hogy zúgás kíséretében recseg valamit, amikor a hallgató része tök jól veszi a hangot.
(Tuti nem hibás, mert 3-ból 3-nál ugyan az a jelenség)
(#) qvasz2 válasza 3.1b41a59l26u53 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Talán mert így működik?! A szénmiki egyenáramú előfeszítésre lett kitalálva, a te erőlködőd bemenete szinte bizonyosan csatoló kondis. De még ha elő is feszíted, akkor is kéne közé egy szint-illesztő előerősítő, mert elég kicsi jelet ad.
(#) GxxANC hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok!

LM350-nel szeretnék stabilizálni egy szimmetrikus, két graetz hidas tápot, azonban ebből csak pozitív feszültség-stabilizálót találtam, negatívat nem,legalábbis olyat, amit a környékünkön be lehet szerezni. Viszont arra gondoltam, hogy megoldható a szimmetrikus táp is két pozitív stabilizálóval, úgy bekötve, hogy a pozitív ágban a stabic kimenete a pozitív, és ennek az ágnak a földpontja össze lenne kötve a másik stabic kimenetével, negatív tápfeszültségnek pedig a másik oldal földje szolgálna. Ezt tegnap ki is próbáltam két 7824-el, és működött, melegedést vagy egyéb gyanús jelet nem tapasztaltam kb 5 perc után sem. Akkor gondolom az LM350-el is működne.

Előre köszönet!
(#) palya00001 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Tudna e abban valaki segíteni, hogy a BC548 bázisára mekkora ellenállást kell tennem, ha 12V-ról szeretném a kapcsolást járatni.
Bővebben: Link
(#) mex válasza palya00001 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
9V-on most kb 0.83 mA folyik a bázisba, 12V feszültségen ugyanezzel az ellenállással 1.13 mA lesz a bázisáram. Nyugodtan alkalmazhatod nem kell cserélni.
(#) palya00001 válasza mex hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Köszi!
(#) palya00001 válasza mex hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
A villogás sebességét a kondikkal tudom állítani?
Minél nagyobb annál lassabb?
(#) palya00001 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Köszi!
(#) benocs24 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok! Van egy Panasonic SA AK-630-as hifiből valaó tápom és végfokom ezzel kapcsolatban szeretnék kérdezni. A tápból a végfokramenő szalagkábel jelőléseiről lenne szó. VCC+ VCC- GND ezekkel tisztában vagyok de lenne itt egy olyan is amit nem tudok hogy mit jelent
SUB+B
SUB_GND
AC_IN
És a másik rész amit tudni szeretnék a végfokon (2 db ic van benne egy 4 csatornás és egy kisebb amiről sajna nem tudok semmit de gondolom hogy az csak egy 8ohm os kimenetet hajt mert négy hangfal kimenet van rajta ami 5 ohm os jelzéssel van ellátva és egy ami 8 ohm os De azért mellékelek képet a két ic ről) lévő csatlakozók jelölései kérdőjelezem amivel nem vagyok tisztában
T.GND ?
NC ?
L_IN
R_IN
GND
R_IN
L_IN
+15V ?
MUTE_H ?
DC_DET ?
FAN ?
Köszönöm szépen előre is ha valaki valami minimális segítséget tudna nekem adni!
(#) 3.1b41a59l26u53 válasza qvasz2 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Még elég kezdő vagyok tehát akk pontosan mit is csináljak (mi kell hozzá, és hogyan rakjam össze)?
(#) kadarist válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Szia!
T.GND ? test
NC ? üres
L_IN bal bemenet
R_IN jobb bemenet
GND test
R_IN
L_IN
+15V ? 15V tápfeszültség
MUTE_H ? némítás
DC_DET ? védelem
FAN ? ventilátor

Küldök egy rajzot az egyik IC-ről.

rsn35h.JPG
    
(#) benocs24 válasza kadarist hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Köszi a segítséget! Esetleg azt a dolgot tisztába tudnád nekem rakni te vagy valaki más: A trafó egy panelon helyezkedik el a bekapcsolása relés gondolom ez ismerős mindenkinek én arra lennék még kíváncsi hogy ez a bekapcsolás hogy működik? Mert most a relé direktbe van kötve és ki be kell dugni hogy üzemeljen egy kapcsolóval hogy lehetne megoldani ezt a relés kapcsolást?

Scan0002.jpg
    
(#) kadarist válasza benocs24 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Nyilván ez a lágyindítás reléje. Nem egy életbevágó funkció.
(#) qvasz2 válasza 3.1b41a59l26u53 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Ha elárulod, hogy mit akarsz vele, talán jobban tudunk segíteni. Szerintem ezzel az őskori szénmikivel nem érdemes kínlódni. Ez a 60-as évek világa, akkor nem volt jobb, és az akkori szerény igényekhez megfelelt, azóta már a telefonban sem használják, nem véletlenül, de ha meg másra kell, akkor mindenképp van sokkal jobb megoldás.
(#) storm hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Ha van egy tranzisztorm, aminek az adatlapján az áll, hogy 1,4fok/W az ugye azt jelenti, hogyha 1Watt megy át rajta, akkor 1,4 fokkal nő a hőmérséklete? Illetve ha 2 tranyót kötök párhuzamosan, akkor ez az érték feleződik?(persze 2 egyforma tipusú tranyó emitter ellenállással)
(#) zuzmow hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Adjon Isten Urak!

Tud valaki olyan szakit aki EMG TR-4655-2 (1568-2) szkóp javítását vállalja?
A fókusz nem jött be középre,csak bal oldalon volt vagy arrafele kiment, majd azt vettük észre kis idő után hogy a magasfesz részeknél sorba átüt a kondi a diódára...Megmértük,12kV! a szikra feszültsége,holott legfeljebb 8,5kV-nak kellene ott kolbászolni.Aki tud valamit szóljon! Köszönöm!
(#) Abukodonozo hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok!

A kérdésem az, hogy ezen a képen a 10 ohmos ellenállásnak mi a feladata a 741-es műveleti erősítő kimenetén? Így feszültségkövetőként működik, nem? Talán figyelőellenállás lenne?
(#) palya00001 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt a villogó áramkört. Nem tudja valaki az miért lehet, az hogy a ledek nem alszanak ki villogás közben csak halványodnak
(#) kadarist válasza Abukodonozo hozzászólására (») Ápr 7, 2011 / 1
 
Szia!
Az opamp stabilitását növeli hirtelen megnőtt áramfelvételnél, például pufferkondenzátorok rákapcsolásakor.
(#) Abukodonozo hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Köszi, kadarist!
(#) fari14 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok! Azt már tudom hogy feszültségstabilizátor után nem lehet nagykapacitású kondit kötni. Lehet-e zener dióda után kondit kötni? Egy 7805-öst kell-e hűteni ha az utána kapcsolt fogyasztó 0,2w-ot fogyaszt?
(#) szucsip válasza fari14 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Üdv!

A zener diódával párhuzamosan lehet kondenzátort kötni.
A 7805 -ös pedig -ha csak 1W-ot bír el hűtés nélkül-, akkor 30V-ig bátran mehetsz a bemeneti feszültséggel, mert a kimeneti 0,2W az 5V mellett 40mA -t jelent.

És Ube-Uki= ami a fesz.stabilizátoron esik. Akkor 30V-5V=25V

És akkor a rajta disszipált teljesítmény= rajta eső fesz * rajta folyó áram = 25V*40mA=1W (és így még biztonságos határon belül vagy)

De nem gond az sem, ha kéne hűtés, és nincs, mert a 7805-ben van termikus védelem.
(#) pucuka válasza fari14 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Miért kellene a zéner után elkó szerinted? Mégis mi lenne a szerepe? A zéner differenciális ellenállása meglehet, hogy kisebb mint az elkó ESR -je.
(#) troby0 válasza palya00001 hozzászólására (») Ápr 7, 2011 /
 
Hi. Próbáld ki kissebb kondival.
(#) laszbence96 hozzászólása Ápr 7, 2011 /
 
Sziasztok!
Sikerült guberálnomHaunt GZ-749 tipusú elemes erősítőt hangszóróval , amiben valaki elötte elvágott minden vezetéket. egy 18v-os adapterre kötve próbáltunk a bátyámmal életet lehelni de hangosabban zúg, mint ahogy a zene szól. Légyszi segítsetek, hogy hogyan javítsam meg! De, ha az nem jó, akkor az is jó, ha leíjátok azt, hogy hogyan tudok csinálni egy olyan erősítőt, amit 18v-ról működtethetek és 5 w-ot ad le.

Légyszíves segítsetek!

Köszi: Bence
Következő: »»   1273 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem