Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Napelem alkalmazása a lakás energia ellátásában
Lapozás: OK   34 / 241
(#) végyé válasza tomics76 hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Üdv
Biztosan le lehet, én sem foglakoztam a folyasztószerrel.
Alkohol levinné de lehet több kárt csinálna az ember.
Elvileg ultrahangal tisztitják forrasztás után, de az nekem nincs.


végyé
(#) karaszbandi válasza greenpower hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Nem rajzoltad be a napelemnél a polaritásokat és nem biztos, hogy tudni fogja.
(#) karaszbandi válasza végyé hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
fo *** A kisbetűs mondatkezdés adatvesztéssel jár !
(#) greenpower válasza végyé hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Ha túl sokáig forrasztgatom akkor nekem is néha lejön a vezető réteg pár milliméteren. Szerintem nagyon pákahőmérséklet függő.

Itt van jobb kép a blokkoló dióda bekötéséről.
Bővebben: Link
(#) tomics76 válasza greenpower hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Köszönöm a rajzot.Akkor lehet,hogy én is csak 1-et teszek bele.Mert külföldi házi készítésű paneleknél láttam,hogy kb. 3-at tettek bele.(majdnem oszloponként.
(#) végyé válasza tomics76 hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Üdv
Azért tisztázni kellene milyen diódáról van szó
mert ugye van blocking meg bypass dióda.
A blocking az ellenkező polaritástól véd, a bypass meg az árnyékos részt söntöli ki.

Bypassból minnél többet teszel be annál jobb,(elvileg cellánként lenne az ideálir) csak hát ugye a hely és a pénz kérése.
Ha csak 1 van akkor részleges árnyéknál kisöntöli az egész táblát, mig ha pl. oszloponként akkor a töbi oszlop termelhet.
Én ez utóbit csináltam

végyé
(#) tomics76 válasza végyé hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Helo.Erről tudnál valami rajzot feltenni?!Vagy az interneten?Köszönettel.
(#) végyé válasza tomics76 hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Üdv

Ez a lényege. http://files.myopera.com/Nguyen_Anh_Tuan/photos/BypassDiode.JPG Itt panelenként van de ez mint az előbb irtam nem a legjobb megoldás.

http://www.daviddarling.info/encyclopedia/B/AE_bypass_diode.html
(#) kameleon2 hozzászólása Máj 4, 2011 /
 
Sziasztok!
Kicsit ugyanaz de mégis más.

Régebben olvastam a fórumon, hogy LED diódával is lehet energiát termelni. Hittem is meg nem is - de tettem egy próbát, mivel félvezetőről van szó és az elmélet jónak tűnt. Berendeltem 100db zöld SMD LED-et, majd elkezdtem a lehető legkisebb méretre összezsúfolni egy próbapanelen. Mint kiderült, ha a LED-eket egymáshoz forrasztom akkor még a panelre sincs szükség (főként ha ezt hátulról teszem), csak rögzíteni kell a LED-et elmozdulás ellen - de erre jó egy sima festőszalag is. Jelenleg 1cm2-re 3x6 azaz 18db LED lett összezsúfolva. Ezzel 4,38V /3,2uA jött össze. Van valamelyikőtöknek "elfekvőben" SMD LED piros, sárga, kék, fehér színben 18 db, amivel el tudna végezni egy hasonlóan egyszerű összehasonlító mérést? 6db párhuzamosan van kötve és a párhuzamos sorokbol 3 sorba. Ez a létező legkisebb helyre összezsúfolható LED-ek mennyisége. Fehér - nem SMD leddel sokkal rosszabb adatokat mértem, illetve egy monokristályos- solarlámpáról leszerelt napelemet kitakartam, hogy legyen mivel összevetni a mérést. Ott 1cm2-en 2,3V mellett 25mA jött le. Ja igen! Tudom, hogy ez nem olyan jó hatásfokú megoldás, sőt adott esetben drága is lehet, de házilag mindenképpen megvalósítható! Így egy kisebb berendezés tápellátásához elegendő lehet, ráadásul a forma is szabadabban változtatható, mint egy 2m2-es téglalap alakú panel, sőt világítani is tud karácsonykor Ha ezzel a megoldással be tudom pld. borítani az ereszcsatornát, akkor is nyerek nem kis energiát - és még a ház se lesz ronda tőle - maximum piros LED-eket kell használnom...
(#) greenpower válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Hali
Számoljunk utána.
4,38V * 3,2uA = 15uW/cm2
2,3V * 25mA = 57 mW = 57000uW/cm2

15/57000 = 1:3800

egy normális panel hatásfoka 12-20%
ha a 1:3800 arányt vesszük akkor a LED panel hatásfoka áramtermelésnél 0.003- 0.005%.
Érdekes lenne egy OLED vagy AMOLED display paneljét megvilágítani ott elég jól össze vannak zsúfolva .

Viszont a 57mW/cm2 kicsit sok mono panelnek, 570W/m2 max. fókuszált fénynél lehet, persze elég jó hűtés mellet.
(#) kameleon2 válasza greenpower hozzászólására (») Máj 4, 2011 /
 
Sziasztok!

Annyit hozzátennék, hogy ezeket az adatokat a szabadban - napfénynél és nem mesterséges fénynél mértem. Halogénizzós teszt során rosszabbak voltak a mért értékek. Persze ez nem egy szabályos mérési jegyzőkönyv eredményei, mert csak hevenyészve tudtam mérni - éppen kész lettem a panellel, mielőtt nagyon elment volna a nap. Még egy érdekes elgondolás. Az ausztrálok készítenek kis méretű, de nagy hőmérsékletet elbíró - hűtött napelemeket, amik parabolába szervezett síktükrök fókuszában vannak elhelyezve - ezáltal jobb a hatásfok. Ha találnék alkalmas félvezetőt, jöhetne a tükör és a hűtés! De ehhez tudnom kellene, melyik a legalkalmasabb energiatermelésre. Nyilván ha nem kapok választ, akkor "Magad uram, ha szolgád nincs" alapon tovább keresgélek. Az OLED és AMOLED megoldáson én is filóztam, csak számomra megfozethetetlen.
(#) Barret válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
Ez csak kísérleti megoldás,mert nagyon drága...Kis teljesítményre Inkább veszek 1 db cellát ,és szétvagdosom.
Az máris 3-4W teljesítményt ad!Feszültség meg a darabok számától függ
(#) sprofan válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
[OFF]Ezt most ti sem gondolhatjátok komolyan... Engem is zavar, de inkább egy figyelmeztetés minthogy kitörölgessék amit írok, pláne ha az esetleg valami fontos.[OFF]
(#) Barret válasza sprofan hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
De bizony! A nyelvtan tanárok moderálják a nyelvtanilag helytelen hozzászólásokat! Tehát csak szépen jól magyarul!

Szerk : Köszi a felszólítást a többiek felé, de hagyd meg nekünk nyugodtan a moderációt !
(#) xxxxxz válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 5, 2011 /
 
*** Törölve !
(#) laszlo100 hozzászólása Máj 7, 2011 /
 
Sziasztok ! Hol lehet kapni PB 137 ic-t ??
(#) Proci_85 válasza laszlo100 hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Szervusz

Google jó barát
Bővebben: Link
(#) westhorses hozzászólása Máj 8, 2011 /
 
Üdv! Digitális villanyórát szereltek fel nálunk kb 3 hete. Az lenne a kérdésem hogy az áramszolgáltatóm rátud jönni/ meg tudja nézni hogy én tápláltam e vissza grid tie inverterrel, pl ha többet termelek mind amit fogyaszt a "ház". A napelemek a villanyórától kb légtávban 30 méterre van, szerintem olyan 50 méter vezeték is lehet a villanyóra és a napelemek között. Tehát a táplált fesz mire elérne a villanyórához akkor nagy része el is veszik nem? 2x65Watt napelemről van szó.
www.merestechnikakft.hu/doks/ace3000_ct_uzembehelyezesi_rovid_hu.doc
(#) karaszbandi válasza westhorses hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
A villany nem így működik!
Ami a drótra rá van kötve az átmegy a mérőn is. A jó öreg ohm bácsi is megmondta.
(#) westhorses válasza karaszbandi hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Pontosabban???
(#) dara hozzászólása Máj 8, 2011 /
 
Sziasztok.Most forrasztottam össze egy 36 cellás táblát,és a probléma hogy csak 14,5V jön ki belőle mikor min 18V kéne lennie.Forrasztás közben recsegett ropogott a cella elég ijesztő volt,lehet elrepedtek?És azért nem jön ki a megfelelő fesz?Valaki tudna ehez a problémához hozzászólni.
(#) greenpower válasza dara hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Hali
Ha rövidre zárod mekkora áramot tudsz mérni rajta?

A feszültség függ a fényerősségtől is, ha pl. műhelyben neon mellet mérted akkor az ok, de ha szabadban merőleges napsütésnél üresjáratban akkor ott 8-10 cella nem jó.
Ha 8x15cm -es moduljaid vannak akkor rövidre zárva napsütésben le kell adnia minimum 3-3,5A-t, üresjáratban pedig 19-19,5V-ot.
(#) dara válasza greenpower hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Tegnap délután fél ötkor a nap felé fordítva 3A mértem és 14,5 voltot.Igen 8x15 cellák vannak.Akkor egyenként kéne kimérnem?
(#) dara válasza dara hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Hát néha kihagy az agyam.Tegnap nem jutott eszembe hogy külön megmérjem a sorokat,a középső nem ment.Cellák egyenként,nem sokra jutottam.Szemrevételezés és kiderült az egyik cella zárlatban volt.A vezeték óvatos elmozdítása és egyből 18,5V borús időben.
(#) greenpower hozzászólása Máj 8, 2011 /
 
Srácok, ma a panelok hűtésével +30% teljesítmény. Van valakinek nagyobb gyakorlati tapasztalata -e téren ?
(#) westhorses válasza greenpower hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Az elég jó, a hátsó lexán lapba tettél hűtőfolyadékot? Mennyivel lett nehezebb a panel kb??
(#) kameleon2 válasza laszlo100 hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Sziasztok!

Én pld. a TME cégnél rendeltem. De szerintem bármelyik cégnél kapható.
(#) greenpower válasza westhorses hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Hali
Nem egyenlőre csak kerti locsoló az üvegre , de csak kíváncsiságból.
Egy panelt először meg szeretnék próbálni léghűtéssel zárt rendszerben hőcserélővel, hogy ne menjen bele a por, vízhűtés sokkal macerásabb.
(#) kameleon2 válasza greenpower hozzászólására (») Máj 8, 2011 /
 
Szia Greenpower!

Az ausztrálok tükörrel koncentrált napeleme esetén is hűtést használnak. Ott egy napelem 800 fokot is kap - de a folyamatos hűtés miatt - amit meg tudtak oldani - nem olvad el. Ott a lapka hátulján volt egy borda, amihez csőkígyó volt rögzítve - gondolom nem forrasztva, mert az hamar leolvadna ilyen hőmérsékleten. Amúgy nem tréfadolog a nap. Nekem van fennt egy napkollektor mezőm- az csúcsban elérte már a 211,6 fokot is, amikor mindkét tartályomat felfűtötte.
(#) végyé válasza (») Máj 9, 2011 1 /
 
Üdv
Végül is igazad van tényeleg van olyan topic.
Azért itt válaszoltam rá mert itt találtam


végyé
Következő: »»   34 / 241
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem