Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA1558Q
 
Témaindító: Vassjozsef01, idő: Ápr 2, 2008
Témakörök:
Lapozás: OK   18 / 28
(#) Kari55 válasza titi hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Sziasztok, én s megépítettem az erősítőt, (a sztereó változatot, átkötésekkel ezt ) és olvasom az 1n, 10n kondiról, hogy lehet variálni. Tehát ha nagy az alapzaj, akkor ezzel lehet szűrni? és hogyan befolyásolja az értékük a szűrést?

A hangerő-szabályzó potméterre a jobb és bal bemeneteket külön-külön kell bekötni, vagy sztereó poti kell (ha van olyan)?
Ja, és a trafót hogyan tudom kimérni hogy hány "VA-es"?
Köszönöm a segítséget
(#) titi válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Hali!
Én pontosan azokkal az értékekkel használom, ami a cikkben is szerepel, és nem mondanám, hogy zavaró alapzaja van.
Viszont esetedben jó lenne tisztázni, hogy mit értel alapzajon? Nem hálózat 50Hz-es zúgást hallasz?
A poti ízlés dolga, használhatsz két mono-t, vagy egy sztereo-t.
A trafót a méretei alapján tudod behatárolni, javaslom keresgélj itt: Bővebben: Link
Vagy mutass róla képet, ahol látszanak a méretei...
(#) Kari55 válasza titi hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Én is pontosan megtartottam az értékeket, és egyből működött is, bár próbaképpen csak egy mono kisrádiót hajtok vele külön-külön a ki és bemenetet mert hangszóróm is csak egy van ami megfelel.

A linket elolvasom, elfogadható képet pedig megpróbálok készíteni a trafóról, és az egész "mű"-ről.

Köszi a gyors választ
(#) Kari55 válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Íme egy kép a trafóról, bocs a minőségért, és melyik adatok kellenek a számításokhoz? talán az "E" közepe?.
Egyébként a piros szálak 11.9 voltot, a sárgák 5.3 voltot adnak ki váltóban.

trafó.jpg
    
(#) titi válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Elég határeset, kb 11cm2, ami kb. elég, de ez két tekercsre jut...
Használat közben nem melegszik nagyon?
Terhelés alatt nem csökken a fesz?
Egyenirányítást és a puffert hogyan csináltad?
(#) Kari55 válasza titi hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
Idézet:
„Használat közben nem melegszik nagyon?”

A trafó nem melegszik. Terhelés alatt a fesz lecsökken ha a bemenetet feltekerem, bár ezt a labortápomról(LM350, 4A-es toroid trafó) hajtva láttam.

A táp amit csináltam hozzá, LM7812-es stabkocka, puffer(4700uF) és szűrő kondik(100nF),kimeneti Elko(100uF) mellékelve a rajza.

Ám van egy kicsivel nagyobb trafóm is azt is lemérem/kipróbálom
(#) titi válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 25, 2011 /
 
A stabkockát felejtsd el!
Gondolom 1A-os típus, az kevés lesz az erősítőnek, min. 4A kell neki.
Ha egyenirányítás és puffer után mérve a fesz nem haladja meg a 18V-ot, akkor elvileg még jónak kell lennie az IC-hez , de egy AC 9V-os trafó lenne az ideális.
(#) Kari55 válasza titi hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
Tehát, ha jól értem, akkor a stab nélkül, simán egyenirányítás, a kondik és egy 9V-os trafó? és ha egy ATX-es tápról hajtom tesztelés idejére?
A másik trafó (kép) amit írtam, kicsivel nagyobb int amit előbb mutattam, rá van írva, 60-27w (amúgy azt hiszem egy videó magnóban volt)

traf 002.jpg
    
(#) titi válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
Jól érted, de nyugodtan hajthatod PC tápról is, én egy régi AT-ról hajtom.
De ne felejtsd el, hogy ATX-es tápnál az 5V-os ágat terheld be valamivel, másképp nem fog menni a táp.
A másik trafón milyen fesz.-ek vannak?
(#) Kari55 válasza titi hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
Én úgy csináltam, hogy a 20-as csatin a zöldet és egy testet kötöttem össze, (azt hiszem itt olvastam anno valamelyik fórumban)

A felső részen a jobb oldalihoz képest mindegyiken 20-25V, a két bal oldalin 14V,

A hangerő-potméterre hogyan kössem be a testet, mert amit egy itt lévő rajzon láttam, az nem működik.de így sem
(#) matyusz válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
Üdv.
Pedig biztosan működnie kéne a másodiknak meg főleg nekem úgy van megoldva mindenhol és működik. Szerintem elkötöttél valamit.
(#) Kari55 válasza matyusz hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Tulajdonképpen úgy csináltam, hogy egy kisrádió fülhallgató kimenetén összekötöttem a két meleg szálat a jack dugón, mivel monó, és így próbáltam ki az erősítő két kimenetét, (álsztereó) de lehet, hogy nem volt jó ötlet?

Mit gondolsz, rá merjem tenni a számítógépemre, hogy valami "normális" hangkeltőt is kipróbálhassak? és ott is jó ha a fülhallgató kimenetre dugom?
(#) titi válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Biztos valamit elkötöttél, mert amit belinkeltél rajzot, az jó. De ha valami ábrát mellékelnél, talán jobban megértenénk, hogy mit kötöttél...
(#) Kari55 válasza titi hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Tulajdonképpen most működik, -- csak most néztem meg a válaszodat.
Tehát: A fülhallgató kimenetbe sztereó jack dugó, test és külön a két árnyékolt, másik vége egy potira ahogy a "de így sem" hivatkozás mutat, onnan pedig a két bemenetre.
A mellékelt rajzon?! a sárga azért van bekötve, mert rádión a füles kimenete monó.

Nem tudom mennyire vagyok érthető, másként nem tudtam lerajzolni.
(#) martin96 válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 27, 2011 /
 
Eléggé érdekesen oldottad meg.Nemcsoda, hogy nem működik.Úgy kösd ,hogy a föld(GND, test) az egyik szélén a magnó kimenete a másik szélén.Ami megy be az erősítőbe az meg a középső legyen.
Ha a föld a bal oldalon van szemből nézve akkor akkor fog nőni a hangerő ha jobbra tekered.
(#) Kari55 válasza martin96 hozzászólására (») Jún 28, 2011 /
 
Szia! Átkötöttem ahogy írtad, tisztábban szól és jobban reagál a poti a hangerőre. De mi volt a baj az én bekötésemmel? talán a kimenetre kötöttem a bemenet helyett?
(#) titi válasza Kari55 hozzászólására (») Jún 28, 2011 /
 
Röviden annyi, hogy a potinak a középső kivezetését kell az erősítő felé kötni. Az egyik szélsőre a testet, a másik szélsőre pedig a forrás felől érkező jelet.
Továbbá, ha mono hangforrásod van, akkor a jack dugó végéről illene levenni a jelet, nem pedig a középső érintkezőjéről, ahogy a rajzodon van.
(Vagyis onnan, ahová az van írva, hogy jobb.)
(#) Kari55 válasza titi hozzászólására (») Jún 28, 2011 /
 
Átjavítottam a rajzot, most külön poti van a két bemenetnek bekötve, igaz, hogy csak 10k-sak de csak ez volt itthon.

Működik rendesen, Próbálok csinálni róla pár képet.

Köszönöm a segítségeteket.
(#) Lamboo hozzászólása Júl 17, 2011 /
 
Sziasztok
Én is meg akarom építeni az erősítő hidalt változatát, és arra lennék kíváncsi, hogy elég-e ez a hűtőborda hozzá, vagy szerezzek be nagyobbat?
A méretei:
6cm×4cm×1cm
Kép mellékelve

Kép0347.jpg
    
(#) titi válasza Lamboo hozzászólására (») Júl 17, 2011 /
 
Hali! Elég.
(#) Gafly válasza Lamboo hozzászólására (») Júl 17, 2011 /
 
Nagyobbat szerezz neki...
(#) papcsi95 hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Sziasztok!
Néztem a videót meg a cikket (már töbször is) de most kedvem támadt megépíteni. Elég kezdő vagyok még ezért is teszem fel most ezt a kérdést:Az alábbiak közül ti melyiket ajánlanátok hozzá?Vagy ezt az egészet hagyjam és inkább valami már kész tápegység után nézzek?Ez lenne az első erősítőm és szépen akarom megcsinálni és még véletlenül sem akarom megsütni vagy feleslegesen csinálni egy nem hozzá való tápot.
(#) reloop válasza papcsi95 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
A belinkelt trafók elég kis teljesítményűek. Neked 60VA-es kéne 11V szekunder feszültséggel. Böngészd a használt a trafókat.
(#) gaboca323f válasza papcsi95 hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Nekem spot lámpákhoz való 105wattos kapcsolóüzemű tápról megy, de már egy 60wattos is elég hozzá és csak kb 2000ft.
(#) reloop válasza gaboca323f hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Helló! A 12V halogén izzókhoz árult kapcsoló üzemű táp az nem váltóáramú kimenetű. Egyszer láttam már szétszedve és úgy emlékszem a trafóról jött a kivezetés.
(#) Lamboo hozzászólása Júl 21, 2011 /
 
Valaki tudna adni egy alkatrészlistát a hidalt változathoz?
(#) gaboca323f válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Üdv!

Nem egyenáramot akartál írni véletlenül? Merthogy ami spothoz van az mind válltóáramú.
Fölösleges is lenne az izzónak egyenáramot adni.
Mint írtam, én is ilyet használok, csak 60wattosat. Egyenirányítva és pufferelve, (ami elvileg nem is kéne, de jó ha van ilyen trafónál) 17 volt körüli feszt as le.PL ez is
(#) gaboca323f válasza Lamboo hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Parancsolj:
Bővebben: Link
(#) reloop válasza gaboca323f hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Szia! Kösz az észrevételt. A kérdőjel helyett pontot tettem véletlenül. Csak az egyenirányítás szükségességére akartam felhívni a figyelmet. A frekvenciára is ügyelni kell, ami az 50Hz -estől eltérő diódát és kondenzátort igényelhet.
(#) gaboca323f válasza reloop hozzászólására (») Júl 21, 2011 /
 
Így már tiszta, egyenirányítás valóban kell, és nem illik spórolni a diódahídon! Én olyat használok, ami kocka, van a közepén egy lyuk, így tudtam rá hűtőbordát szerelni, tapasztalatom szerint kell rá, vagy igencsak túl kell méretezni.
Puffernek meg 20000uF, lehet felesleges de eredetileg torroidhoz terveztem a táppanelt.

tda1558q.jpg
    
Következő: »»   18 / 28
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem