Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Potenciométer bekötése
 
Témaindító: borter, idő: Feb 19, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 11
(#) lacek29 válasza Palcso44 hozzászólására (») Márc 4, 2011 /
 
Hopp véletlen töröltem Meg szerintem neked sztereo poti kell.
(#) Palcso44 válasza lacek29 hozzászólására (») Márc 4, 2011 /
 
Igen pont ezt akartam írni, h nekem nem 6 lábú, hanem csak 3.
Akkor azt hogy kössem???
(#) rolitechno hozzászólása Márc 22, 2011 /
 
Heló ! Olyan problémám van hogy a stereo poti kimenetére szeretnék 2 680nf os kondival leválasztani az aktív sub nak, hogy egyszerre állítsam a hangerőt a sztereo végfokkal. A probléma ,hogy ha eltolom a sz.gépen a balansz ot ,akkor áthallani a másik csatornába kicsit a hangot. Kérdésem hogy meglehetne e ezt oldani , esetleg ez a összehidalás okoz e valami kárt az R/L hang minőségben. Fontos lenne a válasz mert szedném szét az erőlködőt !!! Kösziii

pti.JPG
    
(#) pucuka válasza rolitechno hozzászólására (») Márc 22, 2011 / 4
 
Így természetesen áthallásod lesz, mert a két kondi a hangfrekvenciás sávban elég kis impedanciát (ellenállást) képvisel, és úgy néz ki mintha összekötötted volna a két oldalt.
A két oldal jelét egy egy viszonylag nagy értékű ellenállással összeadod, közösíted, az áthallás kicsi marad. A használható ellenállás értékét a terhelés, a rákapcsolt erősítő bemeneti ellenállása korlátozza, mert az összeadó ellenállások, (10 - 100 kohm) és az erősítő bemeneti ellenállása (impedanciája) feszültségosztót alkot. Megfelelő értékű kondenzátort csak akkor kell használni, ha egyenáramú leválasztás is szükséges
(#) rolitechno válasza pucuka hozzászólására (») Márc 22, 2011 /
 
Köszi
(#) Pixi hozzászólása Ápr 4, 2011 /
 
Sziasztok!

Olyan lehetséges hogy egy potira az van írva hogy 110R és 4,78K-t mérek rajt?
Ez egy RC távirányítóban van, vagyis kettő is van belőle, és mindegyiken 110R van és a másikon 4,56-ot mérek!
Valaki tud segíteni hogy ez mitől van?
Előre is köszi!

üdv
PIXI
(#) mugab válasza Pixi hozzászólására (») Ápr 4, 2011 /
 
Ha nincsenek lekötve a kivezetések akkor a poti szakadt, és az egyéb áramköri részekből adódik a 4k7.
Ha le van kötve és a két széle között méred akkor is a poti rossz. Esetleg még ki kéne próbálni, hogy a széle és a közepe között mérsz, és közben tekered. Ha folyamatosan változik az ellenállás bármely szél és a közép között akkor a felirat rossz.
(Egyéb eset még hogy a műszered rossz )
szerintem...
(#) Pixi válasza mugab hozzászólására (») Ápr 5, 2011 /
 
Hali!

Megnéztem és belül nem a teljes ív ellenállás, csak a középső fele! Vagyis balra jobbra egy negyednyi résznek nincs ellenállása! Kikötés meg volt, mert külön 3 lábú csatlakozóval megy rá a panelra! A műszerem is tuti jó, mert nem a legolcsóbb Maxwell van nekem! Valahogy nem értem miért 110R van rajt! Meg annak mennyi az esélye hogy mind a két potinál ugyan az a hiba legyen!?
(#) Avion hozzászólása Jún 15, 2011 /
 
Üdv!
Építettem egy TDA2050-es erősítőt, aminek a nyákrajzán alapból nem volt poti bekötve. Gondoltam nem baj, bekötöm én, viszont jelen állapotában ha be van kapcsolva az erősítő, csak búg hangosan és néha pattog a hangszóró, mintha földhurok lenne.
Poti nélkül, ha a jel direktben megy az erősítőre, minden rendben, szól szépen.
Segítenétek, mit rontottam el?
Előre is köszönöm!

poti.png
    
(#) harcikocka hozzászólása Jún 16, 2011 /
 
Heló, 1 potméterrel szeretném szabályozni a számítógépbemben az egyik keringetőventilátort. az lenne a kérdésem, hogy hogy kellene ezt rákötni a ventilátorra? Nincs semmi tapasztalatom ilyen téren.
(#) Josi777 válasza harcikocka hozzászólására (») Jún 16, 2011 /
 
Ismerni kéne a ventillátort, mert nem mindíg lehet egy sima potméterrel szabályozni. Erre kizárólag kis teljesítményű, max. 2W-os ventillátorral van esélyed normál potméterrel, hacsak nem sikerül beszerezned egy nagyobb teljesítményű huzalpotenciométert. Egyébként sorba kell vele kötni, a poti (ajánlottan 100 ohmos, de ez ventillátor függő) egyik szélét és a középső kivezetését a ventillátorral. A HE Store-ban van is: http://www.hestore.hu/search.php?pg=0&cat=search&sf=huzal&lo=27&s=K...C3%A9s. de mielőtt megrendeled vagy megveszed, egy ellenállással próbáld ki a maximális értéket, amikor még kielégítően forog a ventillátorod és annak az értékével közel megegyezőt kell venned.
(#) Szabi1 válasza Avion hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
Szia!
Szerintem a potméter hibás, de azért mérd le ellenállásmérővel hogy bizos legyél benne.
(#) Szabi1 hozzászólása Jún 26, 2011 /
 
Sziasztok!
Balance-ot lehet úgy szabályozni ahogy a képen rajzoltam, vagy máshogy kell őket bekötni?
P1 egy sztereo potméter hangszabályzónak.

BALANCE.jpg
    
(#) kokozo válasza Szabi1 hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
A balance poti középső lábát kösd testre a másik 2-t meg a bemenetre
(#) Szabi1 válasza kokozo hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
Kössz a gyors választ!
Ugye így kell ?

BALANCE.jpg
    
(#) kokozo válasza Szabi1 hozzászólására (») Jún 26, 2011 /
 
Én a sztereo poti kimenetére kötném de így is jó
(#) Bartisz válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Júl 16, 2011 /
 
Köszi
(#) Dániel X hozzászólása Aug 21, 2011 /
 
Üdv!

Egy bontott potiról hogyan állapítható meg hogy logaritmikus vagy lineáris mert az értékén kívül semmi sincsen ráírva.
(#) Medve válasza Dániel X hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Beállítod a csúszkát a pálya felére, és rámérsz az osztó két felére. Észre fogod venni a különbséget. Feltételezem, hogy a poti lineáris, vagy logaritmikus lehet.
(#) Dániel X válasza Medve hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Köszönöm a válaszokat, neked és Simpi nek is.
(#) Medve válasza Medve hozzászólására (») Aug 21, 2011 /
 
Idézet:
„Feltételezem, hogy a poti lineáris, vagy logaritmikus lehet.”

Azért írtam ezt, mert vannak másféle karakterisztikájú potik is. Milyenek és ezeket hol használják?
(#) Imre hozzászólása Aug 23, 2011 /
 
Sziasztok!

Létezik olyan potméter, amivel viszonylag nagy áramot lehet szabályozni? Mindenféle egyéb alkatrész nélkül képes kb. 1A áramot 12 V mellet változtatni? 12V-os motor fordulatszámát akarom minél egyszerűbben megoldani. Vagy inkább alkalmazzam ezt a kapcsolást?
(#) Medve válasza Imre hozzászólására (») Aug 23, 2011 /
 
Hello, vannak nagy teljesítményű potik, én pl 50w-osat láttam anno az általános iskolám szertárában. Szerintem te olyat nem akarsz, inkább úgy oldd meg a feladatot, ahogy a linkeden van.
(#) Vinci hozzászólása Aug 24, 2011 /
 
Sziasztok

Egy kérdésem lenne. Mit jelentenek a potmétereknél a következő jelölések: pl. xyKohm/N vagy xyKohm/G? Másképpen mit jelent az N és a G? A választ előre is köszi.

Vinci
(#) deby4 hozzászólása Nov 17, 2011 /
 
A bekötéssel rendben vagyok, de... szeretném megtudni, hogy a végerősítő bemenetére tett potenciométer karakterisztikájánál, milyennek kell lenni? Logaritmikusnak vagy lineárisnak??
(#) eSDi válasza deby4 hozzászólására (») Nov 17, 2011 /
 
Hangerőszabályzáshoz mindig logaritmikus karakterisztikájú potikat használj. Ugyanis az ember hangerő érzékelése is ahhoz hasonló.
(#) deby4 válasza eSDi hozzászólására (») Nov 20, 2011 /
 
Köszönöm! Így fogok eljárni.
(#) dani9228 hozzászólása Dec 9, 2011 /
 
Üdv! Valaki megtudná mondani, hogy hogyan kell bekötni ezt a 8lábú motoros, RK-16-os potmétert. Köszi!
A képét mellékeltem.

potméter.jpg
    
(#) Zoli_bácsi válasza dani9228 hozzászólására (») Dec 9, 2011 /
 
Te mire tippelsz? Ugye a potinak van két végállása, meg egy leágazás a csúszka. Na most mivel ez sztereo pályás, így a poti részénél 6 kivezetés van. A meghajtó motor pedig DC motor két pólussal. Ránézésre meg lehet állapítani, hogy melyik melyik láb, már így a kép szerint is. Előbb mérd ki melyik láb micsoda. (Ohm mérő) Ha már poti akkor logikusan a középső láb a csúszka, a két szélső a végállás. A motor meg egyértelmű.
(#) gerismith306 hozzászólása Dec 9, 2011 /
 
Sziasztok!

Adott egy (stereo)végfok, potméter nélkül, jelen esetben STK496-090C (2x50W, 30-40V, max. 1A) a tápegység (30V, max. 0,4A). Az lenne a kérdésem, hogy a potmétert hova kössem be, és hogy hogyan tudom kiszámolni a megfelelő ellenállásértéket.

Köszönöm.
Következő: »»   6 / 11
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem