Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   204 / 370
(#) granpa válasza CHZ hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Élére kell állítani, úgy ütögetni, és megmozdul. Egy két lemez eltörhet, nem számít.
(#) belaradio válasza CHZ hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Köszönöm. Ha esetleg sikerül szétszednem a trafót, a lemezeket lemarathatom kromafággal? Azt hallottam valahol , hogy ezeknek az egyik oldala direkt lakozott , szigetelés céljából.
(#) granpa válasza belaradio hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Felesleges lemaratni, nem marad annyi lakk rajta. Ahol esetleg sok, le kell kaparni(érzéssel, hogy megmaradjon a szigetelés).
(#) CHZ válasza belaradio hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Lemezek nem kell maratnod, ha rozsdás, akkor petróleumos fürdő viszont jót tesz.
(#) erbe válasza ha6qt hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Az UPS trafó nincs aláméretezve, csak sokan nem figyelnek eléggé.
A 400 VA-es jelölésű szünetmentesen van még egy adat, 250 W. Na azzal a wattos (rezisztív = ellenállás terheléssel) terhelhető tartósan a szünetmentes. Ezen kívül az ilyen kisebb szünetmentesek négyszögjelet adnak ki (kváziszinusz = négyszög). Ezzel kisebb vas is át tudja vinni a jelzett teljesítményt. A harmadik dolog, hogy névleges terhelésnél ezen UPS-ek nagy részében olyan kicsi akkumulátor van, hogy 5-10 percnél többet nem tud biztosítani, az alatt meg nem ég le a trafó.
Fentebb írtak miatt, ha ezt a trafót változatlan formában 230 V-ra kötnéd, garantált a leégése. !!!
Az APC trafók szigetelése tapasztalataim szerint nagyon jó, pedig nem is kellene feltétlen, hiszen mikor működik, akkor a külső hálózat nem üzemel, arról le van választva. A belső zárt térben lévő akkukkal akár galvanikus kapcsolatban is lehetve. Ettől függetlenül szétválasztják. Ha megnézed, elég vastag prespán lemez választja el a primert (12 V) a szekundertől (230 V).
(#) czerop hozzászólása Jún 16, 2013 /
 
Bekötési tanácsot szeretnék kérni.Van egy kaporvári KT160 tipusú trafóm. primér feszültsége 190-440volt, szekunder 24-26 volt.Bekötés egyik oldalon 0-220 és 0-24-26 v. eddig a bekötés tiszta.
A trafó másik oldalán 6 bekötés van 1...6 ig. 1-3-5 között és a 2-4-6 között van mérhető ellenállás. - az 1-3 között 12 ohm , 1-5 között 14 ohm, 3-5 között 2,5 ohm.
- a 2-4 között 13,7 ohm, 2-6 között 16 ohm , 4-6 között 2,7 ohm.
Feltételezésem szerint két primér tekercs van ( egymástól független ) az utóbbi bekötések 6 különböző feszültség rákötésével kaphatunk szekunder oldalon 24 vagy 26 voltot. Ha össze -kötjük 2-3 ast újabb két feszt kapok (1-4 ( 26,5 ohm)és 1-6 (29,2 ohm)). Ha összekötöm a 3-4 -est akkor (1-6 ( 15,3 ohm) Kérdésem egyesbekötés párok közé milyen fesz kapcsolható.És végül a másik nagy kérdés egy nagyobb feszültségre kijelölt pontra 230voltot kapcsolva kaphatok e 24 voltnál kisebb feszültséget és ha lehet akkor mennyivel csökkenti a ráírt 150 VA -t. A kívánt szekunder feszültség 16-18 volt terhelve.(5-6 A) . Vagy az előtét ellenállás a megoldás. Válasz előre köszönöm.
czerop
(#) Gafly válasza czerop hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Ha meg tudod oldani, fényképezd le.
Előre is köszönjük
(#) belaradio válasza granpa hozzászólására (») Jún 16, 2013 /
 
Kísérlet képen egy kisebb szintén lakkozott trafót megpróbáltam szétszedni. Eredmény: Az első három lemezt teljesen szét kellett trancsírozni.Törni nem akartak egyáltalán. A csévébe tört 3 lemezt sikerült kiütni. A többit már könnyen ki lehet szedni. A hiányzó lemezek helyét meg pótolom majd egy darab bakelit lemezzel.
(#) szsrobert hozzászólása Jún 17, 2013 /
 
Üdv!

Orosz UU 155mm hosszú, 95mm szélességű 25 x 45mm vasmagra hány VA-t ereszthetek rá 50Hz-en? Hány menetet tekerjek 1V-ra számolva?
(#) granpa válasza szsrobert hozzászólására (») Jún 17, 2013 /
 
Ezek a tekercselt vastestek nagyobb terhelhetőségűek a hagyományos pl. EI lemezeknél. Akár 1.2-1.5 T.val is gerjeszthetők. Minden képlet itt szerepel a témában.
(#) Sendi hozzászólása Jún 17, 2013 /
 
Van egy 3 fázisú ventillátor szabályozó doboz. Van rajta egy 5 fokozatú kapcsoló, és benne pedig 2 db. egyfázisú transzformátor 5 megcsapolással. A szerkezet kb 100v-tól 400V-ig szabályozza a kimenő feszültséget 5 lépésben. Hogy lehet 2 trafóval 3 fázis feszültségét szabályozni? A kimenő feszültség terhelés független. Tud valaki segíteni? Természetesen a bemenő feszültség 3 fázisú.
(#) czerop válasza Gafly hozzászólására (») Jún 17, 2013 /
 
Először is elnézést amatőrségemért. Az előző kérdésfeltevésem rossz volt. A transzformáto- romon két szekunder kivezetés van egyik 0-24-26 volt 150 VA másik 0-220 volt 10 VA. A primer oldal 190-440 volt 1.....6 kivezetés van Az 1-3-5 között és a 2-4-6 között van
mérhető ellenállás. Az 1-3 között 12 ohm ,az 1-5 között 14,5 ohm , a 3-5 között 2,5 ohm. A másik kör A 2-4 között 13,7 ohm , 2-6 között 16,4 ohm , a 4-6 között 2,7 ohm.
Ha 2-est és a 3-ast összekötöm úgy az 1-4 között 25,7 ohm , és az 1-6 között 28,4 ohm van . Ha a 3-ast és a 4-est kötöm össze akkor 1-6 között méhető ellenállás 14,7 ohm. Amennyiben a 4-estés az 5-öst összekötöm : 1-6 között 17,2 ohm van.
A 2-estés az 5-öst összezárva : az 1-6 között 30,7 ohm van. Csökkenő sorrendben : 30,9 ohm, 28,4 ohm, 25,7 ohm,17,2 ohm, 16,4 ohm, 14,7 ohm,14,5 ohm, 13,7 ohm, 12 ohm, van. köszi czerop
(#) janikukac hozzászólása Jún 20, 2013 /
 
Sziasztok!
Van egy trafóm (mellékleten a méretekkel), amely kimenő feszültsége 17V. Ezzel szeretnék egy 2*TBA810AS-t meghajtani, de le kell csökkentenem a feszültséget 11-12V-ra. Na most, elsősorban, szerintetek elég lenne ez a trafó neki, kibírná? (áram szempontjából, ha 2db 10cm átmérőjű, 8OHM-os hangszórót akarok meghajtani vele) A másik pedig az, hogy egy nagyon részletes leírást szeretnék kérni arról, hogy hogyan szedjem szét, és hogy mit, s hogyan csináljak, hogy a kívánt feszültséget érjem el?! Előre szólok, sose foglalkoztam még trafóval, félek is, nehogy megrázzon a 220, szóval ezt vegyétek figyelembe!!!!
(#) metabo123 válasza janikukac hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Szia!
Véleményem szerint ez a trafó kevés két TBA igényeinek, de még egynek is, ha rendesen ki szeretnéd használni a belőle kihozható teljesítményt. Persze kérdés mekkora max teljesítményen kívánod járatni (1-2W?)
A képek alapján trafót nem biztos, hogy szét kell szedned ahoz, hogy néhány menetet letekerj belőle, így elérve a kívánt szekunder feszültséget (feltételezem felül van a szekunder).
Bővebben a letekerésről akkor beszéljünk, ha eldöntötted, akarsz e tovább foglalkozni ezzel a trafóval, vagy keresel egy nagyobbat?!

Üdv: metabo123
(#) janikukac válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Köszönöm a hasznos információt, akkor bele sem vágok! Véleményed szerint milyen paraméterekkel kellene hogy rendelkezzen a transzformátor, hogy megfelelő legyen? Veszek akkor egy egyszerű egyenáramos trafót, s azt kötöm be. Úgy mondták, hogy a Graetz hídra az egyenáramot is rá lehet kötni, csak kicsit esik a feszültség. Mekkora legyen az adapter? Ha a 12V váltót egyenirányítottunk volna, akkor véleményem szerint kb. 14V üresjárásit kaptam volna. Olyan 15V-os adapter elég lenne ide?
(#) metabo123 válasza janikukac hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Az IC adatlapja szerint, 7W-ot tud leadni max. valamint a 70%-os hatásfokkal dolgozva durván 10W IC-nként, tehát egy 20W-os táp kellene neki minimum.
Feszültségét illetően: 10-12V AC.
Ezt most nem értem:
Idézet:
„Veszek akkor egy egyszerű egyenáramos trafót, s azt kötöm be. Úgy mondták, hogy a Graetz hídra az egyenáramot is rá lehet kötni, csak kicsit esik a feszültség”

Egyenáramos trafót még nem láttam De ha azt szeretnéd ezzel mondani, hogy az egész kapcsolás elött már ott egy egyenirányító híd és az elé akarsz egyent kötni, meg teheted bármilyen polaritással rákötheted, csak akkor két dióda nyitófeszével is számolni kell.
Ebben az esetben 14-16V DC jó lehet (elmegy kevesebbről is csak a leadott teljesítmény is kevesebb lesz).
(#) janikukac válasza metabo123 hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Adapterre gondoltam, csak siettem, s így lett egyenáramos trafó..
Ami azt illet, hogy akkor elég combos trafó kellene neki, kb 1,2A-os, olyat meg kétlem hogy tudok szerezni... Van egy másik trafóm, de az is 17V/1A... Na, akkor a fene se tudja, mit csináljak.
(#) reloop válasza janikukac hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Szia Jani! Nekem ünnep volt amikor az utolsó TBA810-is a kukában végezte. TDA2003-mal váltottam ki. Csak nagyon komoly érzelmi indok alapján foglalkozz vele!
(#) metabo123 válasza reloop hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Reloop ezzel mindent frappánsan megfogalmazott
(#) janikukac válasza reloop hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Egy komplett erősítőt kaptam, nekem csak tápfeszt kellene adni rá, és nyomatni, de már 1 hete nem tudom megoldani sehogyan sem.
Nekem kül. a TDA2003-al vannak nagyon de nagyon rossz emlékeim, bár részben én vagyok értük a hibás.
A 17V üresjárási/1A-os trafómból se lehetne megoldani a sehogyan sem a TBA táplálást? (letekerés, etc.) ??? Régen ez hajtotta ugyanezeket a hangszórókat 2xTDA2003-al.
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Szépen leszeded a szigetelést (egyben is lejön, és nem kell másik), letekersz 10 menetet, megméred mennyivel lett kevesebb a fesz., innen már csak számolás, mikor éred el a kívánt feszt., annyit letekersz. Elég lesz a teljesítmény, nem kell csutkára hajtani. 3-500mA-ral terheld meg, úgy mérj, bontás előtt Us-t, és akkor is mikor leszedtél 10 menetet.
(#) granpa válasza janikukac hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
Ez tán 7-10VA, nem írtad oda a pakett vastagságot. Terhelés nélkül 17V? Ezek terhelésre leesnek 12-re is. Meghajtja csak nem csúcsra (tán felére).
(#) Gafly válasza granpa hozzászólására (») Jún 20, 2013 /
 
TBA810-nek sok üresen...
(#) janikukac hozzászólása Jún 21, 2013 /
 
Itt a másik trafó, a papíron a paraméterekkel. Ugyan az a szitu, 12V váltó kellene belőle, Ti pedig kérem segítsetek ezt véghezvinni.
(#) Izeg. válasza janikukac hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Szépen szétszeded a trafót, a lemezeket kiveszed, és a szekunder tekercsről letekersz mindig egy kicsit.Amikor megvan a kívánt 12 volt akkor azt a kivezetést szépen kivezeted a csévéről, aztán az egészet leszigeteled(például két réteg szigetelőszalaggal vagy prespánnal.
A lemezeket szépen visszahelyezed, de úgy, hogy lehetőleg az összeset vissza tudd rakni(a vége felé már nehezebb lesz,ilyenkor ha beszorítod egy satuba akkor az nekem szokott segíteni. Mindez után jó lenne ezt az árnyékoló lemezt is visszahelyezni a magra, hogy nézzen is ki,meg ne is legyen akkora szórt induktivitása! Remélem segítettem.
(#) janikukac válasza Izeg. hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Köszönöm, ez már egész jó, csak hogy hogyan szedjem szét, mit feszítsek szét, azt a részt is részletesen le tudnád írni? Nem nagyon látom át ezt az egészet.
Üdv!
(#) janikukac válasza janikukac hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Tárgytalan, el vannak hegesztve a lemezek, most szedtem volna szét...
(#) Gafly válasza janikukac hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Szét lehet flexelni, óvatosan.
Nem szokott teljes keresztmetszetben hegesztve lenni...
(#) janikukac válasza Gafly hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Azt már nem vállalom be..
(#) Gafly válasza janikukac hozzászólására (») Jún 21, 2013 /
 
Da ha kibírod Augusztus 10-ig, csak akad ott trafó is (föltéve ha kuktálkodol ).
Következő: »»   204 / 370
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem