Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Szúnyogriasztó készítése
Lapozás: OK   34 / 53
(#) Hp41C válasza daniel.freeman hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Bekapcsolás előtt állítsd az RB6..RB4 jumper a táp felé. Ekkor is kiadja a 20..30kHz -et?
Tudom, hogy fájdalmas: Állítsd a RB7 jumpert táp felé bakapcsolás előtt és számold a váltásokat. Hány frekvenciát ad ki?
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2013
(#) Bell válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Nem a teljesítménnyel van gond, kis szintekkel is megy és strapabírónak tűnik.
A megfelelő membrán viszont nem egyszerű.
(#) Hp41C hozzászólása Júl 12, 2013 / 1
 
Sokat méricskéltem, számolgattam a koppanás kérdését.
A piezo hangszórónak nagyon nagy a kapacitása, 150nF -ot is olvastam. Sajnos a Kemo L10 -nél nincs megadva adat. Ahhoz, hogy a 60kHz -es négyszögjel többé-kevésbé alakhűen kerüljön a piezora, az RC kör időállandójának sokkal kisebbnek (5 -ször, 10-szer) kellene lennie a jel periódusidejének. Legyen R3 1k. Ekkor az időállandó R3 * Cp = 1000 * 150 * 10^(-9) = 150us. Kb 100 .. 200 Hz alakhű átvitelére nyílik lehetőség. A korlátozást a piezo kapacitásának R3 -on való kisütése adja. 60kHz -hez R3 -nak 1.7 ohm -nak (10 -szeres) vagy 3.4 ohm -nak (5 -szörös) kellene. Ekkora ellenállással nem jönne szóba elemes táplálás, a BS170 nem terhelhető a hozzá tartozó árammal. Ha nem gond a teljesítményfelvétel, akkor H-híddal és jókora tápegységgel megoldható.

Amennyiben az eredeti kapcsolásnál maradunk, az R3 minimális értéke 10, de inkább 50 .. 100 ohm. Ha telepes táplálás a cél, akkor R3 még nagyobbra kell választani a fogyasztás csökkentésére.

A kialakuló R - C kör időállandója összemérhető vagy jóval nagyobb lesz, mint a periódusidő. (25kHz ~ 40us, 60kHz ~ 16.6us) R3 = 1K esetén 150us, 100 ohm esetén 15us. A körön tehát egy egyenfeszültégű komponens alakul ki, aminek az értéke a gerjeszési frekvenciától függ. Ha a gerjesztés frekvenciája változik, az egyenszint is változik, ha a frekvenciaváltozás ugrás jellegű, a beállás exponenciális lefutású. Ekkor kattan a hangszóró.

A koppanás a frekvenciaváltozás nagyságának csökkentésével halkul.
A hozzászólás módosítva: Júl 12, 2013
(#) VaZso8 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Én váltakozó négyszögjellel hajtom, és így is kattan nagy frekvenciaváltásoknál, ezért kapcsolom inkább egyesével vissza.

Márpedig itt ilyen jellegű egyen komponens nem alakul ki, középértéke pedig 0.
(#) Hp41C válasza VaZso8 hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Milyen meghajtóval hajtod és mit értesz váltakozó négyszögjel alatt?
(#) VaZso8 válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Polaritást vált, de nagyon nem végleges az állapota ennek még.
"H-híd"
(#) whalaky hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
Köszönet Hp41C mesternek a kimerítő magyarázatért! Sajnos csak becsülni tudtam a piezzo kapacitását (úgy tűnik jócskán, nagyságrenddel alábecsültem), de ezek szerint megvan a koppanás oka is, és már azt is értem hogy miért szűnt meg a program átírása után. Nem csak a programhoz van köze, hanem inkább az idő közben kialakított híd meghajtáshoz..... bevallom mióta összeraktam az eredetivel nem is próbáltam, de így már világos.
(#) Bell válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 12, 2013 /
 
Mivel a program forráskódja nem ismert (csak hexeket látok), lehet, hogy nem szimmetrikus négyszögjellel van meghajtva a piezó. Ha így van, kattogni fog a PWM miatt is. A frekvenciamoduláció spektruma is elég széles, komolyabb szűrő nélkül aligha lehet a kattogást megszüntetni.
(#) rockersrac hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
Közel múltban vettünk a 4 betűs áruházban(nem írom ki melyik, nehogy reklámnak vegyék a modik) egy elemes szúnyog riasztót, ami egy, azaz 1 db AAA elemmel működik. Ma kíváncsiságból szétszedtem, hát majdnem megfulladtam a röhögéstől... Van rajta 3 smd ellenállás, két smd tranzisztor, meg egy kb 1,5cm átmérőjű piezo van benne. Képek mellékelve. A hatásossága holnap derül ki igazából, mikor hosszabb ideig kint leszek Margit szigeten. Egyébként valamelyest a hallható tartományba esik a működése a készüléknek, én legalábbis hallom. Napközben többször is kapcsoltam be, de nem különösebben tűnt fel még 10 hónapos unoka húgomnak sem a dolog. De majd kíváncsi leszek hogy a szúnyogok hogy reagálnak rá.
(#) VaZso8 hozzászólása Júl 12, 2013 /
 
Én jelenleg a Conrados piezoval próbálkozom.

Piezo nélkül nem sikerült szúnyogokkal találkozni, de egy szerencsétlen éjjeli lepke betévedt.
Alig sikerült kikergetnem...

Viszont a lepke egyértelműen hallotta a piezot és igyekezett hangárnyékba menekülni.
Ha lekapcsoltam és leszállt valahova, bekapcsolást követően hanyatt-homlok menekült (kopogott a plafonon :S ).

Azt vártam volna, hogy kirepül, de úgy tűnik, a kifelé vezető útról nem volt tudomása - nekem kellett megmutatni.
Talán már nem szándékozik visszajönni...

~31.7 kHz-ről indul a jelem, ezt a lepke már nem szerette...
Remélem, a szúnyogokra is hatni fog, ha egyszer megjelennek... kivételesen jól irtottak mostanság...
(#) meslac hozzászólása Júl 12, 2013 / 1
 
Építettem egy szúnyog riasztót, 19-60 Khz között változik a frekvenciája fokozat nélkül. Elektromosan úgy működik ahogy kell, de sajnos még a piezóm nem érkezett meg és élesben nem tudtam kipróbálni, (igaz szúnyog sem igen található) ha valakit érdekel, szívesen elküldöm a rajzát. Nem bonyolult és PIC sincs bent, csak 1 IC és 3 tranzisztor.
(#) pjg válasza meslac hozzászólására (») Júl 12, 2013 / 1
 
Nosza! Tedd be. Kérlek.
(#) meslac válasza pjg hozzászólására (») Júl 12, 2013 / 1
 
Egyenlőre a kapcsolási rajza, de valószínű holnap estére elkészül a többi is és akkor ha érdekel, küldöm azt is.

szunyog.pdf
    
(#) Rumcájsz válasza meslac hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Ehhez hasonló (alkatrész temetővel) áramkörrel itt a topicban, jóval korábban már foglalkoztak. Engem a vízkőmentesítő áramkörére emlékeztet kísértetiesen.
(#) Huppancs111 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
A Tisza-tónál hogy vizsgázott a szúnyog-űződ????
Várjuk a beszámolódat az élményekről!
(#) daniel.freeman válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Szia! Végig csináltam amit kértél. A csatolt fájlban az eredmény

Frekik.txt
    
(#) daniel.freeman válasza Bell hozzászólására (») Júl 13, 2013 / 1
 
Néha van hogy csájnízék belehibáznak és valamiből jót is csinálnak véletlenül. De majd kiderül
2. nap - Szerettem volna telóval lekamerázni a hanyatt-homlok menekülő dögöket de sajna nem látszik belőlük semmi, ill. ami látszik az meg olyan mint ha a telefonom elől menekülne. Az eredmény vérforralóan hat rám. Most próbálok majd módosítani a progin mert a 30 khz alatti sajna nagyon bántja a picim fülét. Nem akarom hogy idő előtt olyan süket legyen mint a bolond diszkós apja
(#) daniel.freeman válasza Hp41C hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Ez érdekes most mplab-bal írtam be azt a hexet amit csomagoltál és most működik minden jumper és a led is villog. Előtte ez nem így volt és random szerűen adta ki a ferkiket. Valamit nagyon elbénűztam. Remélem hogy így is hajtja majd a dögöket.
(#) Hilo hozzászólása Júl 13, 2013 /
 
Üdvözlet mindenkinek! Ígértem már egy hex-et.
whalaky cikkében lévő kapcsoláshoz készül.
Infók a hexről:
- frekvencia 60 kHz-ről indul és lefut a beállított értékig majd vissza.
- frekvenciákat 2 másodpercenként váltja, minden váltáskor felvillan a led.
- 7-es lábal tesztelheted hogy működik e (16 el vissza osztja a frekvenciát)
- láb 4, 3, 2 (vel szabályozod az alsó frekvencia határt) leosztás ugyan az mint whalaky cikkében.
Alsó határ frekvenciák: 000 - 20000; 001 - 21505; 010 - 23256; 011 - 25316; 100 - 27778; 101 - 30769; 110 - 34483; 111 - 39216;
- értékeket csak induláskor olvassa be.
- Frekvencia váltások előtt megvárja hogy TMR2 végig fusson, így nem kattog és szép a frekvencia váltás is.
Hex mellé felteszem a forrást is, ha valaki át akarná írni. címkéztem mindent hogy egyértelmű legyen a működés. Ha bármi kérdés van, kérdezzetek. Igény szerint én is átírom a programot.
(#) Rumcájsz válasza Huppancs111 hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Ok, ide is beírom mert lehet hogy másokat is érdekel:
Poroszlón voltam a kempingben, ahol ipari mennyiségben voltak szúnyogok. Egy lakókocsiban szálltunk meg. A lakókocsi elé kitettem a készüléket és gyakorlatilag, olyan kb 10 méteres körben SZINTE nem volt egy sem! Nem akarom állítani hogy egy sem, de jelentősen visszaesett a számuk.
Kb 10 után kikapcsoltam egy negyedórára, de utána már elviselhetetlen volt a sok csípés. Visszakapcsoltam és kb 10 percen belül szinte eltüntek. 1-2 volt, azokra nem hatott.
Nekem bevált a készülék Whalaky eredeti leírása alapján ( a kattogós szoftver ) Conrad-os piezó, söntellenállás nélkül. Műanyag dobozban és 9V-os elemről.
(#) Huppancs111 válasza Rumcájsz hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Köszi szépen!! Ez 1 igen jó hír.
Elképzelhető hogy a német piezóval még javul az eredmény.
Már én is szeretném tesztelni,de még nem jött meg a piezó.
Üdv.
(#) Bell válasza daniel.freeman hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Sok jó dolgot is csinálnak Kínában, nincs bajom velük. Persze ha valami nagyon olcsó, az olyan is. De erre is van igény.
Melyik hardvert, szoftvert használod, hogy ilyen pozitívok a tapasztalatok?
Ezt? Bővebben: Link
Nézegettem, de csak 12F675-öm van itthon és nem sikerül átírni.
(#) Bell válasza Rumcájsz hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Melyik ellenállás nincs benne?
(#) Hilo válasza Bell hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Mindenképpen javaslok egy 12f683-at. Több ok miatt is. a 675-nek nincs PWM modulja, így csak szoftveres PWM-et tudnál hozzá csinálni. Ahhoz hogy ne legyen nagy a frekvencia ugrás és ne kattogjon a belső 4MHz max sebesség kevés, külső oszcillátor kéne. Így már viszont jó pár lábat nem tudsz használni arra amire kéne, ergo nem éri meg.
(#) Hilo válasza Bell hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Ha whalaky kapcsolását nézzük akkor az R3-at hagyta ki, de nem éri meg kispórolni sem ár sem más miatt.
(#) daniel.freeman válasza Bell hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Most már igen azt! Előtte mint kiderült nem jó hexet választottam ki a beíráshoz és egy előbbi tesztelt cucc került a picbe. Összecseréltem. De ez is nagyon jól végzi a dolgát.
(#) Hilo válasza daniel.freeman hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Most akkor melyik hex-et használod?
(#) Bell válasza Hilo hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Az R3 tényleg nem csinál semmit, csak a helyet foglalja.
12F675, PIC18xx, PIC24xx van, de két hét múlva szeretném a Balcsi északi erdeiben kipróbálni. Addig nincs sok idő a fejlesztésre, épphogy csak össze tudom dobni. 1 db alkatrész rendelése nem éri meg.
A HP41C által közreadott prg. szerintem nem használ PWM-et.
(#) daniel.freeman válasza Hilo hozzászólására (») Júl 13, 2013 / 1
 
Amit belinkeltél 16F628A változatban, és hogy a működését igazoljam, most sem kellet chemotoxot fújnom. Az ajtónk előtt van egy 60W-os izzó. Este ha világít akkor hemzsegnek előtte a szúnyogok és a bogarak. Most nyitva az ajtó, ég a villany és az ajtó mellett van bedugva a ketyere, Semmilyen élőlén sincs a lámpa körül. MŰŰŰKÖDIIIIKKK
(#) Hilo válasza daniel.freeman hozzászólására (») Júl 13, 2013 /
 
Mit linkeltem én be? Vagy arra gondolsz amit feltöltöttem utoljára forrással?
Következő: »»   34 / 53
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem