Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » LED - Miértek hogyanok
 
Témaindító: KisBors, idő: Máj 15, 2007
Témakörök:
Lapozás: OK   6 / 12
(#) rockersrac válasza maghraba hozzászólására (») Okt 16, 2013 /
 
Mekkora teljesítményről van szó a kompresszoroknál/motoroknál?
(#) bander91 hozzászólása Okt 26, 2013 /
 
Sziasztok!

Tanácstalanul állok egy dologhoz, mert úgy döntöttem hogy a cd lejátszóban kicserélem a led világítást más színűre. a gyári narancsot és zöldet ki cseréltem víztiszta kékre és pirosra.

A gond az, hogy a kék tökéletesen működik míg a piros abszolut nem világít. Két lejátszóban követtem el a cserét,de ugyanez a helyzet. ha a gyári ledet érintem a piros led lábaihoz akkor az megy. ha a piros led lábaihoz diódamérővel rámérek akkor világít gond nélkül. Létezhet, nyitófeszültség probléma?
Mit javasoltok? Kapcsolási rajzom van a panelról.

pio800.PNG
    
(#) Gafly válasza bander91 hozzászólására (») Okt 26, 2013 /
 
Idézet:
„Létezhet, nyitófeszültség probléma?”

A piros LED nyitófeszültsége gyakorlatilag hajszál pontosan 1.5V.
A kéké meg majdnem a háromszorosa. Akkor szerinted?
(#) proli007 válasza bander91 hozzászólására (») Okt 26, 2013 /
 
Hello! Akkor azt is nézd meg a műszerrel mikor világít a Led, mert lehet fordítva van a tokban, vagy Te dugdosod rosszul bele. üdv!
(#) bander91 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 26, 2013 /
 
Néztem. ugyanúgy forrasztottam bele,ahogy a másikat előtte kivettem.
(#) proli007 válasza bander91 hozzászólására (») Okt 26, 2013 /
 
"mert lehet fordítva van a tokban" Olvasni nem szoktál, csak írni?
(#) rockersrac hozzászólása Okt 29, 2013 /
 
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy honnan tudom meg egy ledről/ha nincs hozzá adatlapom/ hogy meddig tart a led karakterisztikájában a lineáris szakasz? Rendeltem ebayről egy db 1-3W ledhez való áramgenerátoros tápegységet, plusz szintén rendeltem egy 3w-os COB ledet, és szeretnék elé betenni még egy másik áramkorlátot(kapcsolóüzeműt, nem disszipatívat) hogy kisebb árammal legyen hajtva a led, azért hogy kevesebb hőt termeljen, és legfontosabb hogy hosszú élettartama legyen!
(#) bbalazs_ válasza rockersrac hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Ha mar van egy aramgeneratorod, minek tennel bele meg egyet?
Ha a maximalis teljesitmenynel kisse lejjebb, mondjuk 75-80%-on jaratod az aramat, akkor az elettartamban kb duplaja lesz, mig a fenyero jelentosen nem csokken.
(#) rockersrac válasza bbalazs_ hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Azért tennék bele még egyet, mert az fix áramú áramgenerátor, az mindig maxon járatja a ledet, én viszont szeretném picit lejjebb venni az áramát(kapcsolóüzemű áramgenerátorral megoldva) hogy kevesebbet fűtsön el, meg növeljem az élettartamát a LED-nek.
(#) nedudgi válasza rockersrac hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Nem tudod lejjebb venni az áramot egy másik áramgenerátorral. Ha csökkenne az áram, megnöveli a feszültséget. Csak az eredetit lehetne átalakítani. Meg kellene keresni azt az ellenállást, amin keresztülfolyik a teljes áram(áramérzékelő), és nagyobbra cserélni.
(#) rockersrac válasza nedudgi hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Majd ha megérkezett a szerkezet akkor csinálok róla képeket, meg a belvilágát is megnézem.
(#) laszlokunstar válasza rockersrac hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
E-bay képe is tökéletesen megfelel.
(#) rockersrac válasza laszlokunstar hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Hirdetés Így egyszerűbb.
(#) laszlokunstar válasza rockersrac hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Huhhh.
Bontás nélkül:
-LED-del párhuzamos ellenállás;
-2 párhuzamosan kötött LED, kis előtét ellenállással. Az előtét ellenállást azért tenném be, hogy kompenzáljam a 2 LED forward voltage-beli különbségét.
Tudom egyik se elegáns, de ha nem lehet szétszedni akkor talán ez maradhat,, ha valóban alacsonyabb árammal kívánod hajtani. Nekem is mennek így igy power ledjeim, a meleg, és hideg fehér nem egyszerre gyullad fel.
A hozzászólás módosítva: Okt 29, 2013
(#) rockersrac válasza laszlokunstar hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Az lenne pont a célom hogy ne elfűtse a felesleget, hanem ,,el kapcsolgassa", meg az hogy növeljem a led élettartamát. Mindkettő egyformán fontos. És egyébként 1db 3w led lesz.
(#) laszlokunstar válasza rockersrac hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
Akkor reméljük, hogy bontható és nincs kiöntve. Utóbbi esetben túlméretezett borda.
(#) rockersrac válasza laszlokunstar hozzászólására (») Okt 29, 2013 /
 
A borda méretével nincs probléma, bőven túl van méretezve, egy régi intel hűtőborda van fel áldozva erre a célra, és amikor ellenállásos megoldást használtam 1w ledhez, akkor a borda alsó fele is épp langyos volt, a borda meg full hideg.
(#) mano94 hozzászólása Nov 24, 2013 /
 
Sziasztok,

Azzal kapcsolatban írok, hogy szeretnék egy LED fát készíteni de nem nagyon tudom hogy is kezdjek neki. szeretném 220V ról működtetni, de az nem lenne túl szerencsés a LED eknek. Milyen áramkört építsek, hogy ne füstöljenek el a LED-ek? Mit rakjak bele?
Az eddigi ötletem, hogy a LED-ekre forrasztok vezetéket azokat beforrasztom a nyákba és egy kapcsolóval tudnám ki-be kapcsolgatni, de azt nem tudom, hogy tudnám a 220 ra rákötni :/
Kérem aki tud segíteni írja le, hogy milyen alkatrészeket vegyek hozzá.

Előre is köszönöm
(#) _JANI_ válasza mano94 hozzászólására (») Nov 24, 2013 /
 
Szia! A legelső dolgod legyen, hogy terezz egy törpefeszültségű adaptert vagy tápegységet!
A 230V nem játék!
A következő kérdés, hogy hány LED-et akarsz felhasználni?
Mekkora legyen a tápegység teljesítménye? Mekkora feszültséget adjon le.
Hogy a tápegység is tisztázódjon a LED-ek kötésmódját is el kell eldöntened.
Rendszerint a soros kapcsolás a nyerő választás.
S, hogy mennyi LED-et köthetsz sorba?
Mekkora áramkorlátozó ellenállás kell? STB...
Ezekben a kérdésekben tud segíteni a HE segédprogramhai:_Link_. Használd nyugodtan.
De nehogy azt mondhasd, hogy csak általánosítok. Legyen itt egy példa.
Tápegység DC 24V-ot ad le.
( Igy elég sok LED-et lehet sorba kötni viszonylag kedvező áram mellett. )
LED-ek normál PIROS - ZÖLD - KÉK - FEHÉR - SÁRGA - STB...

LED ek paraméterei:
( Segédprogrammal:_Link_. De az adatlapot is elő kell venni ha speciális LED-ekkel dolgozol. )
Piros: 1.2V 20mA
Zöld: 2.2V 20mA
Kék: 2.8V 20mA
STB...

Pl: 10 LED szeretnél soba kötni színenként.
Piros Usoros = 10 * 1.2V = _12V_
Zöld Usoros = 10 * 2.2V = _22V_
Kék Usoros = 10 * 2.8V = 28V!
De 24V os a tápegység! Ezért ezt érdemes ketté szedni 2 * 5 LED-esre. 5 * 2.8V = _14V_
STB...

R = (Ut-ULEDsoros) / I ( Vagy a segédprogram. :_Link_ )
R Piros = 600 ohm 0.2W ( 680 ohm 0.4W az ajánlott érték. )
R Zöld = 100 ohm 0.048W ( 120R 0.1W )
R Kék = 500 ohm 0.240W ( 560 ohm 0.4W ) ( 5DB! LED )
STB...

S, hogy mekkora legyen a tápegység teljesítménye? P = Ut * ILED-eredő = 24V * 10 ( Tíz darab párhuzamos LED-sorral számolva. Soronként 20mA-val. ) = 24V * 200mA = _4.8W_
Így egy 24V - 5W-os tápegység is elég lenne. De megéri kicsit túlméretezni a tápegység teljesítményét. ( 10W )

Feldobhatod a LED fádat még pár színváltó: Link LED-del is.
Jó számolást.
(#) kisstomi5545 hozzászólása Dec 15, 2013 /
 
Sziasztok!

Kezdő vagyok még az elektronikában, de az alapfogalmakat, műszereket már elsajátítottam!

Szüleimnek szeretnék karácsonyra egy bakelitlemez órát csinálni, és arra gondoltam, hogy a lemez mögött 12 LED lámpa világítana minden egyes azám mögött!
Szeretném a segítségeteket kérni, hogy hogyan tudom sorosan összekötni a 12 LED égőt, úgy hogy egy 12 V-os transzformátorról szeretném működtetni!

Előre is köszönök mindent!
(#) _JANI_ válasza kisstomi5545 hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Szia! Két lehetőséged van. Vagy teszel minden LED elé egy egy ellenállást, vagy ( a LED-ek nyitófeszültségétől függően, PL hármasával ) sorba kötöd és úgy számítod ki az ellenállást.
A kiszámítást megkönnyíti a HE segédprogramjaiban a LED paraméterek ( általános ): Link és a LED előtét ellenállás (Soros LED): Link programok.
(#) tomics76 hozzászólása Dec 17, 2013 /
 
Sziasztok!
Érdeklődni szeretnék.hogy van az ,hogy a napelemes fényfüzér amiben pl. 50 LED van, azt ,hogy tudják 1 db. 1,5 voltos elemről működtetni? Ezek valami speciális ledek,aminek kisebb feszültség kell?
Köszönettel!
(#) nedudgi válasza tomics76 hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
A napelemes fényfüzér akkumulátorral működik, nem elemről.
A fényelem - amikor van napfény - tölti az akkumulátort. Ha nincs fény, egy elektronika állítja elő az akkumulátor feszültségéből a LEDek működtetéséhez szükséges feszültséget.
(#) tomics76 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Szia. Köszi segítséged. Azt tudom, hogy akksiról megy, az igazi kérdésem az lenne, lehet rosszul fogalmaztam: az elem,vagy akksi kb 1,5-1,9 V a ledek nyítófeszültsége min 1,5-2 Volt.Tehát nem lenne elég 50 lednek. Ezt hogy csinálják?
(#) usane válasza tomics76 hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Mint írta, az elektronka előállítja a szükséges tápot. Nem tudom abban mi lehet, de általában SMPS, vagy nagyon kis teljesítményre step up konverter.
(#) nedudgi válasza tomics76 hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Ilyesmivel...

pr4401.pdf
    
(#) tomics76 válasza nedudgi hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Köszönöm neked is a válaszod!
(#) gergo960722 hozzászólása Dec 27, 2013 /
 
Sziasztok!
Még amatőr vagyok az elektronikában, csak egy pár hónapja kezdtem vele foglalkozni, de szeretnék építeni egy dimmeres 12 ledből álló hangulatvilágítást a szobámba.
A 12 db Led 12 V os áramforrásról működne, eddig rendben is van a dolog, de a dimmerrel vannak gondjaim, amiről nem sok mindent találtam az oldalon csak 240V os dimmereket, ezért is nyitottam ezt a topicot, hogy esetleg aki tudna olyan kapcsolást vagy megoldást ami 12 V ra is megfelelő lenne, és hogy hogyan is tudom ezt a dimmert bekötni a lámpákhoz.
Előre is köszönöm a segítségeteket!
Mellékletben elküldtem a TINA rajzot ami a ledek kapcsolását mutatja.

led.PNG
    
(#) Saggitarius válasza gergo960722 hozzászólására (») Dec 27, 2013 /
 
Lehet maskepp is. A te esetedben akar egy boost regulator (konstans kimeno aram es kb 40V kimeneti feszultseg) ami analog szabalyzast is tud, pl ZXLD1374. Ennek van PWM bemenete is amivel nagyobb atfogast ersz el, de talan az egyszerubb megoldas az analog vezerles lenne (eleg egy poti a referenciarol).
Jo lenne tudni azokrol a LEDekrol amit szeretnel hasznalni.
(#) gergo960722 hozzászólása Dec 27, 2013 /
 
n*eharagudj azt elfelejtettem leirni, szóval 12db hidegfehér led amelynek nyitófeszültsége 3.0-3,4 V, és 20mA es áramerősségen működnek.
A hozzászólás módosítva: Dec 27, 2013
Következő: »»   6 / 12
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem