Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Muzeális készülékek-alkatrészek restaurálása
Lapozás: OK   309 / 578
(#) RobertK válasza granpa hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Köszönöm a biztatást. Megpróbálom a javítást. Úgy sem mertem volna kidobni. Csak mindig kell egy ki lökés.
(#) kristikoma válasza RobertK hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Szép műszerek. Ha jól tudom, itthoni gyártmány. Esetleg eladnád, gondolj rám.
(#) RobertK válasza kristikoma hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
EKA gyártmány. Made in Hungary. MSZ 808. 0,5 % Nagyon nagy koszból szedtem ki őket, és a belsejük még így is tisztának látszik, tömítéssel szereltek, de sajnos a csatlakozók oxidálódtak. Megpróbálnám megjavítani, bár azt hiszem, kevés vagyok hozzá. A voltmérő egyik előtétje égettnek látszik, mindegyik bemenet ezen megy keresztül. Lengőtekercs egyiknél sem szakadt, mélyebbre nem mertem bele nyúlni, hozzáértő és értékelni tudó piszkálja. Eladni nem akarom. A többi azt hiszem, privi.
(#) gbiro72 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Köszönöm az információt. Át kell olvasnom egy párszor, hogy eléggé megértem. Hasznos írás volt.
"Az autotrafó hálózati tekercse és a "szekunder" tekercse közös. Ω-mérővel méricskélve kideríthető."
De hogyan? Úgy néz ki, hogy be kell szereznem egy leválasztó trafót.
(#) kristikoma válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Az autótrafót fogd fel úgy, mint egy nagy tekercset, amin leágazások vannak. Ezt kikapcsolt állapotban vizsgáld Ohm-mérővel.

Szerk: Igen, erősen ajánlott a leválasztó trafó.
A hozzászólás módosítva: Dec 15, 2013
(#) gbiro72 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Bekötöttem a 2 db ellenállást, amelyeken együtt 147 Ohmot mértem. A trafóról lejönnek a megfelelő értékű feszültségek és közben nem melegszik. Persze nem indult be a rádió. Átnéztem a jó készüléket és az tapasztaltam, hogy hiányzik pár ellenállás a rosszból, illetve 3 alkatrész rossz helyre van bekötve.
(#) kristikoma válasza RobertK hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
EKA: régen nagyon nagy rádiógyártó volt, később műszereket is gyártottak. Volt alkalmam használni egy ISOLEKA nevű szigetelésmérőt. Ugyan más értéket mutatott, mint egy modern, de meg se kottyant neki az a több évtized. 0.5 %-os pontosság meg nagyon jó a te műszereidnél. Ha jól tudom, tartozott hozzájuk feszültség-, illetve áramváltó is, de ebben az állapotukban is használhatóak.
(#) gbiro72 válasza kristikoma hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Milyen értékeket kéne mérnem? Honnan lehetne szerezni elérhető áron leválasztó trafót?
(#) kristikoma válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 15, 2013 /
 
Úgy látom nem érted. Ez a trafó egy nagy tekercs. Kicsi az egyenáramú ellenállása. Így azt tudod megállapítani, hogy milyen típusú trafóról van szó. Leválasztóról villanyászoknál érdeklődj, vagy tekertess egyet.
(#) _BiG_ válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Fokozatosan haladva javíts, ne köss addig rá tápot, míg szemre jónak nem tűnik, de a fokozatokat a táptól kezdve egyenként teszteld!
És erősen javallott egy ampermérő a táppal sorban, a kiszámolt áramerősség szerint beállítva (illetve afölé), és bekapcsoláskor figyelni, ha túlmegy a számolt értéken jóval, azonnal lekapcs.
Így megvédheted a leégéstől.

De találtam neked szakirodalmat a trafókról, alaposan olvasd el.

A djvu néző innen letölthető.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2013
(#) gbiro72 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 16, 2013 /
 
Köszönöm az irodalmat. Átolvasom mindenképpen. Lehet, hogy bagatell dolgokat kérdezek itt a fórumon, de nem vagyok elektrotechnikai szakember, de érdekel a rádiózás és meg szeretném tanulni.
(#) _BiG_ válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Amíg kérdezel, meg tanulni szeretnél, addig nincs gond
Csak türelem és kitartás
Meg kell ismerkedned a fogalmakkal is és a matematikájával is. Sajnos ezek nélkül nem megy.
(#) gbiro72 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Igaz minden szó az írásodban. De tanulni úgy lehet igazán csak gyakorlatban lehet, apró lépésekben. Beleolvastam az általad elküldött linken található MHSZ-es jegyzeteknek azon füzetébe ahol a hangszórós rádió építése a téma. Itt szerencsére a Badacsony rádió felépítését tárgyalják.
(#) _BiG_ válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Na, akkor két légy egy csapásra
Viszont mélyedj el az elméletben is, mert nem fogod magad kiismerni egy idő után. Főleg akkor, ha már hangolt köröket kell összehangolni, meg rejtélyesnek tűnő hibákat, gerjedéseket-búgásokat elhárítani....
(#) _BiG_ válasza gbiro72 hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
A radioamator fuzetei 08 epitjuk elso hangszoros radionkat.djvu-ra gondolsz?
Abban a Tihany van leírva, nem a Badacsony! A dobozuk azonos, a működésük más!
A Tihany egyszerű egyenes vevő, a Badacsony reflex-szuper.
(#) gbiro72 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 17, 2013 /
 
Elnézést, csak a dobozt néztem, már a kapcsolási rajzot nem.
(#) Tomi94 hozzászólása Dec 18, 2013 /
 
Üdv mindenkinek!
Van valakinek ötlete, hogyan helyettesíthetném a képen látható hangerőszabályzó potmétert? A tengely nem probléma, az ugyanaz a méret, mint ma, csak a csúszóérintkező középső kivezetése nem egyezik a ma kapható típusokkal.. Egy 1976-os Sanyo Rp-7331 táskarádióból származik, amit nem lehet eléggé lehalkítani. Egyéb probléma nincs vele, mert egy kívülről beledrótozott 10k-s potméterrel tökéletesen működik, valami a potméteren belül ment tönkre/kopott el.. A potit szétszedve viszont semmilyen rövidzárra utaló nyomot nem találtam.
(#) pucuka válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Nem rövidzár, szakadás. Ha a testre kötött érintkezőről leválik az ellenállás pálya, akkor a feszültség osztóból előtét ellenállás lesz.
Valami ilyesmire lenne szükséged, de 10 k ra.
(#) oregtamas0202 válasza Tomi94 hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Üdv!
Van potméter.
Jó lenne tudni :Tengely hossz , lapot, hornyolt.
A láb lehajtható , a rögzítő lemez áttehető.
Öreg Tom
(#) Tomi94 válasza pucuka hozzászólására (») Dec 18, 2013 /
 
Na, erre nem is gondoltam a potméteren belül, de végül is lehetséges. A panelen meg is néztem, de ott persze nem volt semmilyen szakadás.. A linkelt típusnak egyébként pont nem olyan a tengelye, mint ennek. De ha nincs, csak oldalsó kivezetéses, végül is lehetséges meghajlítgatni a két fix végét, a csúszóérintkezőt pedig szigetelt kábellel bekötni a megfelelő helyre. Itt most nem a restauráláson van a hangsúly, ismerősömnek kellene napi használatra megcsinálni a rádiót.
oregtamas: A tengelyhossz 22mm, és recés végű típus. Eőször körülnézek a helyi híradástechnikai boltban, de még lehet, hogy érdeklődöm, ha van ennek megfelelő darab.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2013
(#) djhans hozzászólása Dec 19, 2013 / 1
 
Sziasztok! Szert tettem egy 1978-as komplett Sony hifi toronyra. Még állvány is gyári.
(#) Janó bácsi válasza djhans hozzászólására (») Dec 19, 2013 / 1
 
Szép, de azért valami nem stimmel. A 97-es képen egy magyar Videoton 6363S torony rádióerősítője van.
(#) zolika60 válasza djhans hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Gyönyörű darab, gratulálok hozzá. Szerencsédre ez még abban a korszakban készült, ami nem az eldobható kategóriába tartozik. Minden része szinte az örökkévalóságnak van.
(#) djhans válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Igen, elrontottam a feltöltést. A Deck-be kell majd szíj. A tuner mechanikus memóriája nem jó. A többi tökéletes.
(#) color válasza djhans hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Szia!
Hogy működne az a mechanikus memória?
(#) elektroncso válasza color hozzászólására (») Dec 19, 2013 /
 
Szia, szerintem valami hasonló lehet: Mechanikus programváltós autómagnó
(#) Janó bácsi hozzászólása Dec 20, 2013 / 6
 
Üdv mindenkinek. Ismét egy szépség került a kezembe, meglepően jó állapotban, ahhoz képest, hogy több mint 75éves. Ez egy Standard RX eredeti gyári állapotban. Még a csövek is eredetiek, és szól mint az ágyú. Nem sokat kellet csinálni vele, a dobozt asztalos újította fel. Súrolt, zizegett a hangszórója, meg búgott rendesen. Valaki még jó régen beletett egy 2X47-es elkót, csak nem tudta bekötni rendesen. Egy kicsit különleges tápegysége van, a fojtó tekercs (hangszóró gerjesztés) a negatív ágban van, és itt állítják elő az előfeszt is. A pozitív pontok meg össze vannak kötve. Persze, hogy nem volt jó a közös testelésü elkó. Én a központi kondenzátort szedtem szét, és ebbe került a szokásos módon 2 db külön elkó, meg egy hidegítő kondi.
A skálát is újra írtuk, Anti barátom érdeme. Kis tisztítás, festés, hangolás, beállítás, és mint az új.
A többi a képeken.
A hozzászólás módosítva: Dec 20, 2013
(#) kristikoma hozzászólása Dec 20, 2013 / 1
 
Sziasztok! Hozzám került RobertK kolléga két műszere. Ez EKM gyártmányú HDV-1 és HDA-1 volt-, illetve ampermérő. Csak egyent tud mérni, pontossága 0.5 %, fekvő helyzetben használható, Deprez-műszeres, illetve 2kV-on vizsgálták a szigetelését. A voltmérőben levő előtét nem szokvány ellenállás, hanem cérnaspulnira tekert huzal. Ezúton is köszönet értük!
(#) gkari válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Gratula, megesz a sárga irígység!
(#) madzagos válasza Janó bácsi hozzászólására (») Dec 20, 2013 /
 
Nagyon szép lett gratulálok.
Következő: »»   309 / 578
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem