Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Transzformátor készítés, méretezés
Ha kérdésed van, az alábbiak segítenek a hatékony választ megadni: Mag típusa: M, EI, UU/LL esetleg I-kből összerakott, tekercselt, toroid. Lehetőség szerint képpel. Méretek: magkeresztmetszet a*b (amit a tekercs körbeölel) ablakméret, lánc és toroidnál, belső-külső méretek. Primer-szekunder feszültség(ek), teljesítmény igény.
Lapozás: OK   214 / 378
(#) rolie hozzászólása Feb 4, 2014 /
 
Sziasztok!
Van egy 230/230V-os leválasztó trafóm. Ezen a primer és szekunder tekercsvégek mellet a sorkapocsra ki van vezetve egy ötödik ér. Ahogy nézem a két tekercs közé megy, valószínűleg egy vezető réteget is betekertek oda (két kör papírréteget vélek felfedezni, közte lehet). Nincs galvanikus kapcsolatban sem a tekercsekkel, sem a vasmaggal. Kell-e/lehet-e ezt a védőföldre kötni? SCH felirattal látták el a kivezetésnél, olasz gyártmányú trafó.
(#) erbe válasza rolie hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
A kivezetés általában egy rézfóliához kapcsolódik, ami menetszerűen helyezkedik el teljes szélességben a két tekercs között, de nem ér össze a vége. Testre kell kötni, árnyékoló szerepe van. Megakadályozza a primer és a szekunder közötti kapacitív csatolást.
SCH - Schild - pajzs
(#) rolie válasza erbe hozzászólására (») Feb 4, 2014 /
 
Köszönöm, közben én is találtam róla infót itt.
(#) Csongi_ hozzászólása Feb 7, 2014 /
 
Udv!
Ma szetszedtem a nemteg emlitett rtafot. Volt egy 70V-os aga kozepleagazassal (2x35V). Egyenkent a 35V-on terhelve 1A-nel tobbet nem tudtam kiszedni belole, gondolom a drot vekonysaga miatt. 3A-ra es 35V-ra szeretnem attervezni, ugy hogy azt tartozabb ideig is terhelni tudjam 3A-en. (akar 7-8 oran keresztul. Erre eleg ha 1mm-es drotot hasznalok majd? A masik, hogy 101 menet volt tekerve ra 35V-nak, en is ugyanemmyit kell visszatekerjek a vastagabb drotbol? Regebb meg tekercseltem egy 400VA-es trafot, ott 38V-ra 50-60 nemet volt szukseges.
(#) Allen Collins hozzászólása Feb 7, 2014 /
 
Sziasztok! Itt is rákérdezek, hátha tudtok segíteni esetleg, egy beag Tk 222-a bekötésében.
Úgy láttam, hogy az apx100 100V-os bemenetét P-re és U-ra kel forrasztani (melyik a pozitív, melyik a negatív?) illetve, a kimenetnél pedig d-re és h-ra szintén, az lenne a kérdésem, hogy a hangfal melyik kábelét forrasszam be mint pozitív és mint negatív ide. Köszönöm!
(#) granpa válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Tételezzük fel, hogy a primer elbírja. Ez esetben az eredeti menetszám tekerendő vissza, mert úgy lesz jó az áttétel. 1mm átmérő karcsú 3A-hez. Közel 4A-es áramsűrűség lenne (nem tartós terheléshez való). Ha nincs másod, ezt vedd duplán, de előbb számold ki belefér-e a helybe (szerintem elfér, mert kiesik a sok rétegszigetelés, az eredetihez képest). 2.5A/mm2 fölé ne méretezz. A 400VA ~1.5-szer ekkora teljesítmény, természetesen kevesebb menet kellett (nagyobb volt a vas).Idézném Lenin legismertebb mondását!
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2014
(#) granpa válasza Allen Collins hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Egy kérdés, csak egy helyen! Ott már kérdeztek.
(#) Csongi_ válasza granpa hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Rendben koszonom. Akkor 1.2-es drotot kell vegyek hozza, ugye? A hasznos keresztmetszet 12.5cm2 , ez a negyzeten 156VA. Gondolom erre volt tervezve a primer, es en csak 105-110VA-t szeretnek belole kihozni. Elmeletieg el kellene birja.
(#) granpa válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Neked csak 1x 35V, 3A kell? Azt bőven(pocsékolás) tudja. Tudná a 2x35V 3A-t is.Ezt a négyzetelős számítást mikor felejtitek már el? Nagyon sacc/kb. A rajta volt drótot lerondítottad? A mai drótárak mellett? Az 1.2-es jó lesz amúgy.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2014
(#) Csongi_ válasza granpa hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Csak 1X 35V 3A kell, labortaphoz. Ahhoz, hogy vastagabb drottal tekercseljem, hogy nagyobb teljesitmenyt szedjek ki belole, nem biztos, hogy elfer ilyen sok menet, egyre vastagabb drotbol.
A hozzászólás módosítva: Feb 7, 2014
(#) granpa válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Nem vehetsz ki nagyobb teljesítményt, mint amire a primert méretezték (tán csak 10%-kal). De ha nem melegít a szekunder is (kis áramsűrűség), jobban bírja a primer is. Ha ez eredetileg 220V-ra volt, akkor máris nő a teljesítmény (üres-járásban is). Így bőven elférsz az ablakban, tekerhetsz mellé még akármilyen kisegítő funkcióhoz is.
(#) Csongi_ válasza granpa hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Akkor ha 1.2-es drotot veszek, az birni fogja a 3A-t hosszabb ideig?
(#) Alkotó válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
D1,2-es huzal keresztmetszete 1,131mm2. Két irányból közelítheted a választ.
Vagy kigondolsz egy áramsűrűséget, és ezzel számolsz, ami mondjuk legyen 3A/mm2, és ha ezt engedjük meg, akkor 1,131x3=3,393A-t jelent.
Másik lehetőség, ha az elvárt 3A-ből visszaszámolod a hozzá tartozó áramsűrűséget az adott vezeték alapján, ami 3/1,131=2,65A/mm2.
Abban nincs világos álláspont, hogy mekkora legyen általánosságban az áramsűrűség, de nagyjából 2-5 A/mm2 tartományba szokás keresgélni a megoldást. Valamiért vastagabb huzaloknál a kisebb, vékonyabbaknál a nagyobb értékek a jellemzők.
Akárhonnan is nézzed, a választott huzal korlátlan ideig terhelhető 3A-el.
(#) Csongi_ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Idézet:
„Akárhonnan is nézzed, a választott huzal korlátlan ideig terhelhető 3A-el.”


Akkor elmeletileg megfelel az 1mm-es huzal is?
(#) erbe válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Megfelel. Nemcsak elméletileg, gyakorlatilag is.
(#) granpa válasza erbe hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Nem baj, ha kicsit melegszik, félnapos üzem alatt, tél van.
(#) erbe válasza granpa hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
Nem mentem vissza az elejéig, csak a 35 V, 3 A-t olvastam. Labortáp nem 100%-os kihasználást feltételez. Előfordulhat, hogy néha akár 1-2 órára is kiterheli maximumig, de abba még nem feketedik bele (szó szerint). Kolléga írt korábban 7-8 órát. Most akkor akkutöltőt épít vagy labortápot? Azt sem értem, miért ne férne bele vastagabb huzal akkora böhöm trafóba?
(#) Alkotó válasza Csongi_ hozzászólására (») Feb 7, 2014 /
 
A számítás mindig azonos. Ha D=1mm, akkor K=0,785mm2. Ha ezen 3A áram folyik, akkor 3/0,785=3,82A/mm2 lesz az áramsűrűség (feltételezve az egyenletes eloszlást a keresztmetszeten, ami 50Hz-en nem túlzó kikötés).
Hogy ez sok, vagy kevés, az függ pár dologtól. Granpa mondta ki a kulcsot, a melegedést. Véleményem szerint, ha egy trafó vagy annak vezetéke 60-70°C hőmérsékletű, az még egyáltalán nem baj. Ez általában nem okoz semmiféle működési anomáliát.
Összefoglalva azt gondolom, ha 4A/mm2 körüli áramsűrűséget nem léped át tartósan, akkor semmiféle durva melegedésre nem kell számítani.
(#) Csongi_ válasza Alkotó hozzászólására (») Feb 8, 2014 /
 
Ertem, es koszonom szepen mindenkinek a segitseget.
(#) thedespot0 hozzászólása Feb 10, 2014 /
 
Sziasztok.
Van egy 650VA es trafom 2*42 volt es 2* 71 volt jon le rola ha egyeniranyitom . leete e ebbol valami jo labortapot cwinalni ?
(#) granpa válasza thedespot0 hozzászólására (») Feb 10, 2014 /
 
Biztosan. Milyen vastagok a szekunder kivezetések; mekkora terhelhetőségű egy-egy szekunder. Gondolom a 42V-os a vastagabb; az az igazi.Borzalmas ez a mobilról írás.
(#) dudaspeter hozzászólása Feb 11, 2014 /
 
Sziasztok ! TDA7294-es végfokhoz szeretnék vinni táp feszültséget egy transzformátorról. Túl nagy a szekunder oldali kimenő feszültség +-34V effektív, egyenirányítás után +-48 . Letekerni szerintem nehéz lenne, mert szimmetrikus a transzformátor. A konkrét kérdésem az lenne, hogy ha a szekunder oldalra tekernék pár menetet szembe a gyári tekercseléssel, akkor elérhetnék-e feszültség csökkenést, vagy milyen hatása lenne a transzformátorra? Ha jó ez a szembe tekercselős megoldás akkor arra a tekercsre milyen feszültséget kössek, primer vagy szekundert? Nagyjából +- 35-40V-os egyenáram kéne. Rakok fel két képet a transzformátorról is. Előre is köszönöm segítségeteket.
(#) kadarist válasza dudaspeter hozzászólására (») Feb 11, 2014 /
 
Szia!
Én mát toroidtrafónál használtam szembetekercselést és bevált. Persze két tekercset kell feltekerni a szimmetrikus megoldás miatt.
(#) erbe válasza dudaspeter hozzászólására (») Feb 11, 2014 / 2
 
A képed alapján nem nagyon fér rá szembetekercselés. Se a primer, se a szekunder oldalon. A legegyszerűbb lehetőség, fogsz egy kis trafót, 230/12 V-osat. Ennek a primerjét közvetlenül rákötöd a bejövőre, a szekunderét meg fordított irányban elékötöd a másiknak. Így a káposzta megmarad, a kecske meg elfogy.
Ha még így is sok a feszültség, 24 V-osat kötsz elé. A kis trafó teljesítménye arányosan annyi legyen, mint amilyen a feszültségek aránya. Pl. 12 V kivonás és 100 W-os nagytrafó esetén 5 W, 24 V-nál 10 W,...
A hozzászólás módosítva: Feb 11, 2014
(#) dudaspeter válasza erbe hozzászólására (») Feb 12, 2014 /
 
Köszönöm a segítségeteket , holnap kipróbálom!
A hozzászólás módosítva: Feb 12, 2014
(#) Darfol hozzászólása Feb 23, 2014 /
 
Tiszteletem!

Segítséget szeretnék kérni. Van egy rég nem használt akkumulátor töltő transzformátora ami eredetileg a primer oldalon 3 vezetékes itt lehetett kiválasztani normál vagy gyors töltés legyen.
A szekunder oldalon is 3 vezetékes volt. Át szeretném tekercselni 18-19 V- ra, bár 4,5 - 5 A kellene (gyors töltésen 7,2 A, normálon 2,2 A tudott a transzformátor) .
Kérdésem az lenne, lehetséges lenne ha visszabontanám az egyik szekunder tekercset majd a bontott vezetékkel megtoldva, szigetelve újratekercselhető? Ha nem akkor mekkora vezetéket kellene használnom? A transzformátorom méretei E I lemezes 77 x 58 x 64 az E lemez középső szára 26 x 38-as. A szekunder oldalon 1.5 mm a tekercs vezetéke.

A válaszokat előre is köszönöm!

Tisztelettel: Darfol
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2014
(#) szili83 válasza Darfol hozzászólására (») Feb 23, 2014 /
 
1.56mm átmérőjű huzal kell 4.5A-ra, 5.1A-ra 1.66mm.
A vaskeresztmetszeted a teljesítménynek amit írtál éppen elég lesz. A menetszámokat ki kell kísérletezni. Vagy a letekert szekunder alapján kiszámolni. De vissza csak akkor tekerd ha van minimum ilyen vastag huzal benne!
Csak nem akksi töltő lesz belőle?
(#) granpa válasza Darfol hozzászólására (») Feb 23, 2014 / 1
 
Szia!
A vaskeresztmetszeted 100VA-hez elég (k=0.022-vel); tehát megfelel. Az 1.5mm átmérőjű huzal, J=3-mal (ami itt bőven megengedhető) 5.3A-t elbír. 18V x 5A-rel, =90VA, tehát a 100VA, 10% veszteséggel számolva, elegendő. Mérd meg (terhelve) a szekundert, és máris tudod, hány menetet kell rátekerni 18/19V-hoz.
A hozzászólás módosítva: Feb 23, 2014
(#) Darfol hozzászólása Feb 23, 2014 /
 
Tiszteletem!

A terhelést mivel tegyem? Terhelés és egyenirányítás nélkül a két szélső vezetéken normál töltésre állítva 20 V mértem, gyors töltésen 23,6 V.

Köszönöm a gyors választ!

Tisztelettel: Darfol
(#) Darfol hozzászólása Feb 23, 2014 /
 
Tiszteletem!

Igen akksitöltőt szeretnék építeni

Üdv!
Következő: »»   214 / 378
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem