Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » MIG/MAG/Co2 hegesztő készülékek házilag
Lapozás: OK   150 / 276
(#) Melphi válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Nem az a kis lábak semmik, soha az életében nem voltak használva, sehova nem mértem értéket a pöckökhöz képest.
(#) gulyi88 válasza Melphi hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Érdekes. Mi a típusa a diódáidnak, ha látható még rajtuk?
(#) Melphi válasza gulyi88 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
DS856-320-11
Ez volt a gyári állapot, itt sem volt sehova kötve.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2014

DSC08542.JPG
    
(#) Melphi válasza Melphi hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Itt is írja a gyártó hogy dióda.
(#) gulyi88 válasza Melphi hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Az a jó hogy általában nem lehet adatlapot találni az ilyen régi nagy diódákhoz...
Én még nem láttam diódát gétnek kinéző lábbal a tokján, de ettől még lehet (esetleg valami kapcsolástechnikai trükkhöz van kihozva a belső rétegekből valami).
Ha mérted műszer dióda vizsgálóval és diódaként viselkedett akkor jó.
Ha tirisztor lenne, akkor szakadást mérhetnél AK és KA irányban is, a láb meg a K között egy gyenge diódát .
(#) mpisti válasza staci123 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Kedves staci123!
Majd nézd meg a töltőáram meredekségét szkóppal soros fojtóval,és anélkül is. Az a pár menet(8-10) nem engedi hogy a töltőáramot csak a trafó impedanciái korlátozzák, mint ahogy gulyi88 is írta. A kondi töltési folyamatát időben kissé elnyújtja a soros légmagos fojtó. Emellett a hegesztési folyamatba nem szól bele ellentétben a vasmagos fojtóval.
(#) Phile80 válasza staci123 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Teljesen egyetértek. Aki látott már gyári hegesztőket, azokban egyikben sincs semmi ehhez hasonló sem, csak egy varisztor van a diódahídon a kondenzátorokon kívül. Sok gyártó még kondenzátorokat sem tesz az 1 fázisú gépbe (nem a gagyi barkács kategóriás gépekről beszélek) és mégis tökéletesen hegesztenek, fröcskölés nélkül. A fojtótekercs a kritikus tényező, azt kell tökéletesen eltalálni és nem belepakolni 100.000µF-nyi kondenzátort, mert annak semmi előnye, csak annyi hátránya, hogy kell majd egy 40W-os kisütő ellenállás.
(#) staci123 válasza mpisti hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Kedves István,
Idézet:
„Az a pár menet(8-10) nem engedi hogy a töltőáramot csak a trafó impedanciái korlátozzák”

Meg sorossan mellé a kondenzátorok parazita induktivitása...
A ROE 15000mikroFarád 100V kondi 76mm átmérőjű, jópár menetes fólia tekercs...
A gyártási technológia miatt már be van építve a folytó.
Akár meg is nézhetném szkóppal...
De 100Hertzes hullámosságnál, 100Ampernél, 45000mikroFarádnál (az említett kondikból
3 párhuzamossan)"az a pár menet" vagy
nélküle kevesebb mint 2% árammeredekséget tesz ki
(#) mpisti válasza Phile80 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Tamás, a fojtótekercset csak egy bizonyos áramértékre lehet méretezni, a Co hegesztő áramtartományára kissé nehézkes lenne. Magyarán a fojtó csak egy bizonyos munkaponton ad optimális eredményt, ez alatt lengést okoz, felette pedig elégtelen fojtást. A Fronius korábbi barkács Co gépeiben pont ezért volt viszonylag nagy méretű fojtóval párhuzamosan egy néhány ohmos ellenállás. A lengések csillapítása miatt. A kondi nagyságrenddel javítja ezeknek az akkutöltő méretű "hegesztőgépeknek" a használhatóságát. Egyébként minden magára valamit is adó gyártó beleépíti a gépeibe a kondit, pl. a Weldimpexnél egyfázisú egyenirányítót a pufferkondikkal együtt kapod. Aztán lehetne folytatni a sort pro és kontra, egy biztos, a gyakorlati tapasztalat szerint az egyfázisú gépek használhatóságát a puffer jelentősen javítja. Persze aki csak egyféle huzallal, mindig ugyanazon a feszültségen és előtoláson dolgozik, annak lehet méretezni tökéletes fojtót.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2014
(#) mpisti válasza staci123 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Természetesen értem, hogy inkább csak elvi, mintsem gyakorlati jelentősége van a vita tárgyát képező légmagos fojtónak, mivel az áramkör döntően legfontosabb elemének, a hálózati trafónak a villamos paramétereit nem ismerjük.A villamos paraméterek alatt nem a kimeneti feszültséget és a tervezett maximális terhelőáramot értem,hanem a trafó HKV elemeit, tehát a primer és szekunder származtatott impedanciáit. Jó néhány esetben találkoztam olyan
'60-as;'70-es években készült táppal, ahol a pufferkondira menő vezetéken a kondi előtt volt 4-5 menet a táphuzalból tekerve. Bizonyára nem azért, mert a huzalt hosszúra szabták és nem akarták elvágni. Ettől függetlenül -talán te is tapasztaltad- számtalan dolgot hagynak figyelmen kívül a ma gyártott berendezésekben takarékosság okán. Ez a hegesztőgépeknél sincs másként. Az említett ROE kondiról: Az a kondi kb. 15-20 ezer Ft, ami a hegesztőkbe kerül, az viszont jó esetben 1800-2000Ft körül beszerezhető. Igaz, kínai gyártmány, de ideig-óráig az is teszi a dolgát.
A hozzászólás módosítva: Aug 13, 2014
(#) Phile80 válasza mpisti hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Ezért tesznek a gyártók a gépekikre többféle fojtó csatlakozást. Pont ezt szerettem volna hangsúlyozni, hogy egy 200A-es gép, ha azt szeretnénk hogy közel optimális munkaponton dolgozzon több fojtó csatlakozást igényel. Ezért inkább a fojtóra helyezném a hangsúlyt, nem pedig arra, hogy pár µF-os kondikat tegyek a gépbe.
A Telwin egyáltalán nem használ pufferkondit az 1 fázisú gépeiben. Még a 220A-es gépben sem, ami 220ezer Ft. Szóval nem mondhatnám hogy barkács kategória. Teljesen ugyanúgy hegeszt, mint a kondenzátoros gép. Próbáltam ezt a gépet pufferrel, semmi nem változott. A mérnökök megoldották kondenzátor nélkül.
Bár lehet hogy teljesen felesleges ez az egész, mert szerintem az emberek nem használnak 100-120A-tól többet otthoni barkácskörülmények között.
(#) mpisti válasza Phile80 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Nem tudom ki hogy van vele, de 0,8 mm.es huzallal 1mm.es lemezt is kb.120-130A-al lehet szépen hegeszteni-de ami fontos, kb.20-21V munkafeszültség mellett. A barkácsgépek ahhoz hogy a 120A-t leadják, kb.35V-on mennek, és ez a feszültség minden cseppátmenetnél jelen van, nem úgy mint egy normális gépnél. Ha komolyabb munkét szeretnél végezni, pl. 3mm-es falvastagságú profilt hegeszteni, ahhoz kell a 150-160A. Nem 150-160A-es gép, hanem ekkora munkaáram. Na ezt jó esetben tudja a 220A-es gép. De a kisebbek semmiképp. Egy gyárban,-pl. a Telwin-nél egy csomó mérnök dolgozik, sokmilliós szimulációs szofverekkel számolgatják a gépek paramétereit, mégsem jön be mindig az, amit a matek szerint vártak. Aztán vagy megy a levesbe a gép, vagy újratervezés következik. A harmadik lehetőség hogy apró trükkökkel próbálják meg elérni a kívánt eredményt. Pl. nagyobb fojtóval, vagy több menetszámmal a fojtón.
(#) Phile80 válasza mpisti hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
A lényeg nem változik, kondenzátor nélkül hegeszt a gép tökéletesen. Teljesen mindegy milyen módszerrel tervzték a gépet. De ha a szimulációs szoftverek nem működnének jól, akkor nem használnák őket és nem fizetnének értük milliókat.
Így ment ez itthon a 80-as években ahogy mondod, de hát azért egy 50 éve hegesztőgépeket gyártó cégnél csak meg tudnak tervezni egy trafós co gépet elsőre, főleg hogy a 10-20 éve megtervezett gépeket teszik új dobozba némi változással.


Kicsit soknak tartom az áram értékeket amiket leírtál. Olyanok mint valami katalógus adat. Az én gyakorlati tapasztalatom az, hogy zártszelvényeket hegesztek 100A-el, 120A-nál már nagyon gyorsnak kell lenni, mert átég. Ezeket az értékeket hitelesített lakatfogós árammérővel mértem.
(#) mpisti válasza Phile80 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Lehet hegeszteni 50A-al is 0,8mm-es huzallal-ahogy mondod-lassan,kis előtolással. Tudom, kipróbáltam. Igaz, a forrás egy átalakított BHKV T400C volt,nem barkácsgép. De ugyanezzel a géppel 120A-al gyönyörűen lehet hegeszteni 1mm-es lemezt, igaz gyorsabb tempóban. Ekkor a lemez mindkét oldalán egyforma a varrat. Mondjuk ezt már csak a fiam tudja, az én kezem ehhez már nem elég stabil.A forrás szintén T400C, a toló szintén átalakított Viszék T2/4.
A méréshez 0,5%-os 400A/150mV-os söntöt, és 0,5%-os pontosságú analóg laborműszert használok a mutató a tehetetlensége miatt. sokkal pontosabb mint a digitális, pontosabban a leolvashatóság egzaktabb mint a digitálisnál, ahol szaladnak a számok. Persze terepre ezeket a cuccokat nem lehet cipelni ,oda megfelel a mobilisabb digitális. Egy kérdés: A Telwin nem gyárt szekunder oldalon szabályozott (nem tirisztoros hanem FET-es vagy Darlintonos)hegesztőgépet?
(#) Phile80 válasza mpisti hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Soha nem csinált olyat. Tirisztoros volt régen, de ma már csak inverteres vagy egyszerű trafós gépek vannak.
(#) mpisti válasza Phile80 hozzászólására (») Aug 13, 2014 /
 
Köszi a választ. Valahogy sejtettem.
(#) Melphi hozzászólása Aug 17, 2014 / 1
 
Hát végre elkészült a trafó nehéz szülés volt, még egyszer nem állnék neki.
Szóval az adatok: 8 fokozat 17-36,8V-ig, 48cm2 fazonhuzala megtekerve, primer szekunder között 1db klixon (hőbiztosíték), soronként duplán lakkozva állnak a tekercsek mint Katiban a ... A szekundert sikerült 1 sorba tekernem így remélhetőleg jó lesz a hőleadása,a tesztek is nagyon ígéretesek.
Köszönet mpisti-nek az elméletbeli segítségéért.
A hozzászólás módosítva: Aug 17, 2014
(#) tibibalogh520 válasza Melphi hozzászólására (») Aug 17, 2014 /
 
Nagyon szép munka, gratulálok!
(#) Melphi válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Aug 18, 2014 /
 
Köszönöm.
(#) Melphi hozzászólása Aug 18, 2014 /
 
Valaki tudja hogy 48cm2 fazonhuzal fogja tudni a 180A-t, volt még huzalom de sajnos nem fért rá.
A hozzászólás módosítva: Aug 18, 2014
(#) tibibalogh520 válasza Melphi hozzászólására (») Aug 18, 2014 /
 
Gondolom, négyzet millimétert akartál írni?!
Kényelmesen el kell vinnie, -szinte folyamatos üzemben is, ha 4A / mm2-el számolunk.
(#) Melphi válasza tibibalogh520 hozzászólására (») Aug 18, 2014 /
 
Valóban mm2 akart lenni, nem tudom miért cm írtam.
Köszönöm.
(#) pet84 hozzászólása Aug 19, 2014 /
 
Tisztelt Fórumtársak! Érdeklődni szeretnék, hogy TW200-as trafót át lehet-e alakítani CO hegesztőnek, ha szereznék hozzá egy huzaladagolót? Egyelőre csak bevont elektródával használom, és ha át lenne alakítva szeretném ha az a funkciója is megmaradna. Ha lehetséges milyen elektronikai átalakítások szükségesek, és egyáltalán érdemes-e foglalkozni vele? A válaszokat, előre is köszönöm. Péter
(#) mpisti válasza pet84 hozzászólására (») Aug 19, 2014 /
 
A trafó maga alkalmas lenne Co hegesztésre, de a szabályzóelektronika alkalmatlan arra a feladatra. Egy másik elektronika kellene bele. Illetve még egy dolog, az eredetileg csillagkapcsolású szekundert átalakítani delta kapcsolásúra, így lehetne 3 fázisú graetz egyenirányítást használni anélkül hogy a kimeneti feszültség a még használható érték fölé emelkedne. Keress egy profi iparost aki ezt elvégzi. Az elektródás üzemmódról viszont le kell mondani az átalakítás után.
(#) eni96 hozzászólása Aug 23, 2014 /
 
Van egy MIG egy fázisú co gépem 180 amperos. Ment több éven keresztül elég jól, egyszer csak az előtoló panelban a BDW 83-as tranzisztor lefüstölt, kicseréltem és ugyanúgy lefüstölt, már végül lekötöttem róla az előtoló motort, akkor viszont nem melegedett. Visszakötöttem, megint elkezdett füstölni. Kérdésem az: vajon a panelba van valami elszállva vagy az előtoló motorom nem jó? Előre is köszönöm a segítséget.
A hozzászólás módosítva: Aug 23, 2014
(#) Melphi válasza eni96 hozzászólására (») Aug 23, 2014 /
 
Szia
Valóban lehet zárlatos a motorod, de erről könnyen meggyőződhetsz, csupán adsz a motorra DC 12-24V-ot és már tudni is fogod.
(#) fongab válasza eni96 hozzászólására (») Aug 23, 2014 /
 
Szia
24V/60W os motor. (60W/24V=2,5A max )
Ha a motor megy, még a vezetékeket kell átnézni, hogy a szigetelés rajta maradt, ahol kell.
Akkor is nagyobb az áram, ha a CO munkakábelba, szorúl a húzal.
üdv.
(#) Melphi hozzászólása Aug 27, 2014 /
 
Jó estét!
Lenne valaki ój kedves és megmondaná mennyi az a CO mennyiség ami ajánlott hegesztés közben.
Tudom hogy sokszor le lett írva, de ne keljen még egyszer átolvasni ezt a pár oldalt.
Köszönöm
(#) mpisti válasza Melphi hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Co gázból 12-15liter/perc áramtól függően. Kis áramnál(60-80A) elég a 12liter is de nagyobb huzalátmérőnél illetve nagyobb áramnál a 15 literre szükség van.
(#) Melphi válasza mpisti hozzászólására (») Aug 27, 2014 /
 
Értem, és esetleg valami trükk amivel ezt mérni lehet, de anélkül hogy műszert keljen vennem, végül is csak egyszer kellene ezeket az értékeket kimérnem, mert átunna fel tudnám jelölni a reduktorra.
Köszönöm
Következő: »»   150 / 276
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem