Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1640 / 2499
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
A reloop által belinkelt az teljesen jó. Esetleg megnövelheted a tápját 12V- ról egészen 30V-ig.
12V-ról 3V rms jön ki belőle, 30V-ról több mint 8V rms.
Csak példaként említem meg sanyikiraly által belinkelt Phonic MAX-1500 rajzot, ahol az erősítést az R302/R301 arány adja meg. Ez ugyebár 75kohm/4,99kohm =15. Ez a végfok, bár H osztályú, de a nagyobb táp az itt is 2X100V. A teljes kivezérléshez 100/15=6,67V, vagyis több mint 4,7V rms kell. Nem vonalszintű bemenete van, nyomni kell bele a voltokat rendesen. A tiéd is hasonló érzékenységű lehet.
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Az LM1036 30 V-ra is jó? Mondjuk rendelkezésre állna 1x18Vdc
(#) voodoo válasza reloop hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Elkéne ugrojak a lomexbe... csak nincs kedvem.
(#) tiggersoft válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Szerintem a reloop által linkeltre gondolt. Az LM-re 16V-az abszolut maximum az adatlap szerint.
(#) voodoo válasza tiggersoft hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
De a TL az 12V-ról jó lesz és elvileg 3V rms leadására képes?
(#) tiggersoft válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Igen, az jó lesz. Arra max +/- 18V-ot akaszthatsz.
(#) voodoo válasza tiggersoft hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
De akkor mindjárt kipróbálom. Van-e szintnövekedés.
(#) voodoo válasza tiggersoft hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
+/- ? Én csak sima egy irányuról adagolom.
De egyébként nem nagyon veszek észre hangerőnövekedést. Most 18Vdc-vel járatom.
(#) szamóca válasza Alkotó hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Egy megjegyzést ehhez a szép panelhez. Láthatóan gondoltál a bemeneti csatolókondik különböző fizikai kiterjedéseire, de csak rétegfelépítésűek mennek bele. A tekercselteknek ez a hely kicsi. Én egy ilyen kaliberű végfoknál már szívesen kipróbáltam volna a hangoztatott csodajensen, mundorf kondik valamelyikét, merő kíváncsiságból. Csakhogy ezek tekercseltek, és "hatalmasak."
Mindenesetre köszönet a munkádért, és hogy megosztottad.
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Aham, megvan. Szkóppal megnéztem mit tud az LM és hát egy idő után szépen torzítja a jelet. Nem hangosodik hanem elkezdi trapéz alakban letörni a csúcsokat.
(#) reloop válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Az adatlap szerint és a gyakorlatban is, a 12V-tal táplált LM1036-ot megfogja az 1V kimeneti feszültség. A műveleti erősítő azért ennek a háromszorosát is tudja, ami végfok teljesítményben már 9-es szorzót jelent. Ez elég arra, hogy annál a végfoknál aminél eddig 280W-ot tudtál mérni a clip határán, elbírálhasd a tápfeszültség, vagy a kimenő áram korlátja készteti a szinuszos mérőjelet tetőesésre.
A külön előerősítőt nem igénylő végfok modulok általában nem rosszabb érzékenységűek 1,5-2V-nál, csak hát az LM1036 nem tud ennyit szolgáltatni.
(#) voodoo hozzászólása Jan 5, 2015 /
 
Na most az van, hogy lemértem +18V-tal mit tud az LM szolgáltatni. 55Vac-ot mérek a kimeneten amikor klippel a végfok. A két szokásos 75W-os 2 ohm sorba van kötve. Pikk pakk grillezni lehetne vele, és hogy őszinte legyek pár másodperc alatt a bordák is rendesen felmennek vagy 60°C-ra. (most kb hasonlítom mennyire meleg egy radiátor.
A csúcs 58.5Vac Ekkor már lapít a szinusz. 55 nél még jó.
552/4 = 756 W
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Igen, a reloop által linkeltre gondoltam. Ha nincs othon tl072, az se baj, szinte a legtöbb műveleti erősítő jó lesz oda, persze csak a teszt erejéig. Nekem például egy tda 2030 van +/-15V-ról, egy darab potival bedobozolva. A kimenetén van egy soros 10ohmos ellenállat. Na ez meghajt mindent. Persze ez csak egy szervízelőfok, ha épp nincs kéznél semmi.
(#) 13_Balu50 válasza 13_Balu50 hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Helló mindenkinek !
Korábbihoz visszatérve, időt és fáradságot nem kímélve visszarajzoltam ennek a végfoknak a kapcsolási rajzát, azonban találkoztam benne egy 1,5cm X 2,5 cm re bezsúfolva egy áramkörrel. A képen az a rész ahol a 3 db bc –s kistranyó van. a nagy 10 R 5w-os ellenállástól balra. Az erősitő e nélkül müködik, mivel mind a 3 db bc tranzisztort kiforrasztottam és cseréltem is, mivel csak úgy tudtam kivenni hogy eltörtem a lábait a kis helyszüke miatt így volt egyszerübb.
Visszarajzoltam az áramkört, de abban se vagyok biztos hogy jól. Annyit tudok róla hogy a 3k3 kimenetre és a gnd közé teszek egy ledet és az erősitő kimenetére tettem egy 2,6R 200W-os müterhelést, a hangerő 2/3 ánál kb elkezdett ütemre villogni a led mélyhangnak megfelelelően , teljes hangerőn gyorsabban de folyamatosan sose égett pedig a müterhelés kezdett olyan meleg lenni , hogy a kezem már nem állta.
A bemenő jelet a tl071 Ic (6 láb) kimenete után lévő 100 R ellenállásról kapja.
Gondolom valami clip áramkör vagy túlvezérlés jelző , vagy esetleg még ehez valami relés kütyü volt kapcsolva védelemnek. Kérdezném egyáltalán működőképes e ez az áramkör és mi lehet.
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
55 csúcs 4 ohmon az csak 378 W. Ha szinusz csúcsból számolsz, akkor U csúcs négyzet / 2xR.
Mostantól egy kicsit óvatosabban mérj, mert ezt a végfokot nem folyamatos 800 W szinuszra méretezték ( általában egyiket sem). Két-három másodperc jel, utána 10 másodperc szünet. Vagy rendes zenével, csak azt nem könnyű követni a szkópon. A cél, hogy elérd a 80V csúcs kimenőt. Ez a 800W/4ohm.
Mégegyszer, nagyon óvatosan!
(#) Primary hozzászólása Jan 5, 2015 /
 
Van a családban egy Sony TA-FA310R erősítő.
Azt a hibát produkálja, hogy a jobb oldal nem szól, pontosabban ha feltekerem a hangerőt, akkor halkan torzítva. Ha viszont benyomom a direct outputot, akkor szól megfelelően, mint a másik oldal. Ha kikapcsolom a direct outputot, akkor egy darabig jó.

Hozamosabb ideig nem teszteltem, de miután az előfokot kihagyva jól szól, ezért valószínűleg az előfok a ludas. Olyan a hangja, mintha négyszög jel lenne, de van amikor hullámszerűen visszajön a hangja.

Valaki találkozott ilyen problémával?
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Nem értem. Miért kéne szorozni a terhelést 2-vel?
Itt szamóca mást írt.
(#) tothbela válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Még az nem tiszta hogy 58.5Vac az 58,5v effektívérték volt-e, aminek a csúcsértéke 82,7V, mert akkor már az régen jó, vagy 58,5V a szinusz csúcsa, mert akkor még kevés.
A szinusz csúcsértéke,az gyök kettő szorozva effektív érték. Vagyis 1.414 szor effektív.
Például a 230V effektív hálózati fesz az 325V csúcs.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Mindjárt kész a videó. Kissé hosszúra sikeredett. Egy kis kedvcsinálónak. Amúgy meg 58.5V torz szinusz jel amit max (tehát hangkártya plafon és a poti LM1036 is fullon). Amíg nem lapult be a szinusz jel az olyan 52-55V-ra tehető.
(#) CHZ válasza Primary hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Kapcsolot tisztitsd meg, az is okozhat ilyen hibat, ha relet vezerel, akkor azt is.
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
De nekem ugyan az az érték jön ki, ha az 55-öt gyök2-vel szorzom (kb 77,52=6006)/ 8 =750W

A 8-at azért írtam mert ugyebár kétszer veszem az R-t.
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Tehát itt látható a teszt.
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Ha az 55V az szinusz effektív értéke, akkor az 750 W. Én csak azért írtam a csúcsból számolást, mert nincs a szkópomban rms mérő, és így jobban tudom detektálni a szinusz csúcsát. Várom a videót!
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Elvileg fent van már.
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Ott a piros pont! 750W! Így most már egyértelmű.
(#) voodoo válasza tothbela hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Hát igen, ha nagyon részletes akarnék lenni akkor már pindurit 52-53V-nál lapít.
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) fupeter hozzászólása Jan 5, 2015 /
 
Sziasztok!
Lehet, hogy nem a legjobb topik, ahová írom a problémámat, de végső soron erősítőről is van szó benne
Adott egy Genius 1255A hangfalpár, de lehet hogy ebben az esetben ez mindegy is. Elég zavaró zúgást hallani belőle állandóan, és néha elég furcsa dolgokat produkál: akár a kapcsolóval kapcsolom ki, vagy ha simán kihúzom a konnektorból, elmegy a monitorom képe pár másodpercre. Ha simán lekapcsolom, akkor egy idő után elkedz ciceregni, és az egerem arra a kis időre meghülyül, nem megy, tehát ki kell húzni a hangszórót. A zúgás mind az aktív, mind a passzív oldalon jelen van, ha fülhallgatót dugok a hangfalba, akkor a hangfalakon megszűnik a zaj, és áttevődik a fülesre. A zúgás letekert hangerőnél is ugyanúgy, mindig jelen van, ha nincs csatlakoztatva semmi sem a hangszóróra, csak hálózatra dugva, akkor is zúg. Próbáltam már a diódákra kondit forrasztani, aztán a pufferkondikat növelni, de ez sem segített. Jelenleg puha szivacson nyugszik, így valamennyire mérséklődött az idegesítő búgás.

Előre is köszönöm, ha valaki elolvassa és esetleg véleményt formál!
A hozzászólás módosítva: Jan 5, 2015
(#) Buvarruha válasza fupeter hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Ha jól sejtem D osztályú erősítő van benne, lehet, hogy gerjed.
(#) tothbela válasza voodoo hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
Valószínű, hogy a táp egy kicsit már esik a folyamatos terheléstől.
DE! Nemrég olvastam egy cikket a zenei teljesítményről. Éppen hangszórót javítottam és érdekelt, mekkora terhelhetőségűre sikerült megtekerni. Nem akarok belefolyni a részletekbe, de időben kiátlagolva egy mai trance zenével, egy 1000W-os végfok klippig kihajtva, egy hangszóró lengőtekercsét mindössze 50-80 wattal fűti átlagosan. Egy 80-as évekből származó popzene még ennek is kevesebb mint felével. Egy komoly szimfónikus, ami tele van halk részekkel, még kevésbé. Tehát zenével bőven meglesz a 800W és a melegedés is töredéke lesz a teszt közbeninek. Azért a reloop féle illesztő fokozatot érdemes lenne megépíteni hozzá, legalább 18, de inkább 24 V tápfeszültséggel. Legjobb lenne +/- 15Volt szimmetrikus tápról.
(#) fupeter válasza Buvarruha hozzászólására (») Jan 5, 2015 /
 
STA540SA található benne.
Következő: »»   1640 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem