Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » UV-s NYÁK levilágító készítése
Lapozás: OK   125 / 136
(#) kaqkk válasza kérdező hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Idézet:
„Vákuum van benne, mint a sima izzólámpában, vagy védőgáz?”
A sima izzóban sem vákuum van , ha az volna egyszerűen elpárologna az izzószál az első bekapcsolásnál.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) kérdező válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Biztosan nem párologna el, mert az első izzókban vákuum volt, az elektroncsövekben a mai napig vákuum van, és az se párolog el. (Pontosabban igen, 40-50 év üzem után lehet gyengülést tapasztalni.)
(#) kaqkk válasza kérdező hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Igen de az első izzókban nem fém szál volt hanem szenesített gyapjú, az elektroncsövek fűtőszálja meg nem világításra van tervezve sokkal alacsonyabb hőmérsékleten dolgozik, ha egy jó izzó búráját letöröd és bekapcsolod azonnal kiég , mert megszünt a túlnyomás és elillant a védőgáz ...
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) kérdező válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
A kis törpefeszültségű izzókban (zseblámpaizzó) szintén vákuum van.
Az igaz, hogy pl. nagy méretű izzókba pl. célszerű gázt tölteni, hogy ne legyen kitéve a bura a légnyomásnak, és csökkenti (valamennyire) a szál párolgását. Elvileg ami nem kriptonégő, abban is van valami gáz, bár azt nem tudom, mi, talán argon, vagy nitrogén, esetleg valami kémiailag semleges keverék.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) kaqkk válasza kérdező hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Evvel az izzós dologgal nem kéne itt tovább offolni , és nem nem jó a motor előtétnek .
(#) balint730 válasza Mdavid hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Régebben vettem UV LED-et kínából azt szeretném felhasználni. Kb hány mm-es vonalvastagságú NYÁK-ot lehetne vele világítani?
(#) kaqkk válasza balint730 hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
A válaszhoz kevés az információ.... Hány db led és mekkora területet szeretnél vele levilágítani ? Én csináltam régebben ledes levilágítót 25*25mm re voltak egymástól a ledek és kb 8cm re a nyáktól , a levilágítás minősége csak a filmtől függött.
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) balint730 válasza kaqkk hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
100db van belőle ha A4est lehetne vele az nagyon jó lenne de az A5-ös mérettel is megelégednék.
(#) kaqkk válasza balint730 hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
A/4 re bőven elég a 100db mondjuk 8*12db 2,5cm es raszteron (még marad is 4db tartalék) de az is elég ha 2*2cm re teszed egyástól a ledeket
A hozzászólás módosítva: Feb 21, 2015
(#) kérdező válasza (Felhasználó 15355) hozzászólására (») Feb 21, 2015 /
 
Rátettem két 60-ast párhuzamosan, (Kicsavartam a szábából, meg az asztali lámpából) és működött, nem volt teljes teljesítménnyel meghajtva, de erőteljes ózonszag terjengett a szobában, tehát szépen kibocsát 200nm alatti hullámhosszú UV-t. (Tudom, belenézni, közelébe menni semmiképp.)
(#) mTTamas hozzászólása Feb 24, 2015 /
 
Sziasztok!

Ki szeretném próbálni a levilágítós NYÁK készítést.

A bejegyzéseket olvasva úgy látom, hogy mindannyian nagy fényerővel, sok LED-del, rövid levilágítási időre törekedtek. Szeretném fordítva megközelíteni a feladatot. Kevés LED-del világítanék, de hosszú ideig. Ritkán készítek NYÁK-ot, ezért nem zavarna szükség esetén az akár órás levilágítási idő sem. Mi a véleményetek, van ennek a megközelítésnek valami olyan elvi akadálya ami miatt esetleg próbálkozni sem érdemes vele?

A tervem az, hogy kilenc LED-del kezdenék, 3x3-as mátrixban, 3-4cm-es raszteren, 20cm távolságból.
Ilyen LED-ekkel próbálkoznék: OSV4HAZ161D, 7.62 x 7.62mm, UV, 390-400nm, 150mCd, vagy OS-SV-53E1A, 5 mm, UV, 68mW, 405nm, 140°

Az első próbálkozásoknál gyárilag lakkozott lemezeket használnék.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2015
(#) pjg válasza mTTamas hozzászólására (») Feb 24, 2015 /
 
Ez nem így működik. Neked elsőre inkább a vasalásos technika kellene.
Nem jó, ha hosszú ideig pislákoló fénnyel világítod meg. Az első nyákomat kitettem a déli napra. 1 perc elég neki.
(#) mTTamas válasza pjg hozzászólására (») Feb 24, 2015 /
 
Gondolkoztam a vasalásos technikán is, de ha jól tudom lézernyomtató kell hozzá. Ilyenem nekem nincs és csak emiatt nem szertnék venni. Úgy vettem viszont észre, hogy a profi NYÁK-ok levilágításos eljárással készülnek. Ha most apró, olcsó lépésekkel kezdenék is, de egy olyan technikát szeretnék megtanulni, amit később továbbfejleszthetek profibb szintre.

Azt írod, hogy nem jó a hosszú ideig pislákoló fény. Miért? Milyen problémát okoz ez?

Ha napfényt használsz megvilágításra hogy állapítod meg a megfelelő időtartamot? A NYÁK-on van valami látható jele annak, hogy megfelelően le lett világítva és mehet az előhívóba?
(#) pjg válasza mTTamas hozzászólására (») Feb 24, 2015 /
 
Ahhoz, hogy az UV érzékeny rétegben változás álljon elő megfelelő energia bevitele szükséges.
Stopperrel. Számolással. Betettem a nyákot egy dobozba. Levettem a fedelét, egy perc múlva visszatettem.
Igen. Halványan látszik (elszíneződve) a rajzolat.
(#) hotib válasza mTTamas hozzászólására (») Feb 24, 2015 /
 
Nézd, célszerűen ruházz be egy ilyesmire. Azt kell mondjam, ez a kiadás nem igazán sok ahhoz képest, hogy mekkora költségű holmikat fogsz majd gyártani vele (tulajdonképpen örök életű, egyszeri beruházás) De ennél olcsóbban is vehetsz, ha kifogod. Semmit nem kell csinálnod, kész a levilágítód.
Ezzel nem fogsz bakot lőni, sikerülni fog a gyártás.
Csak tudsz szerezni valahol egy kb. 20x30 centis üveg lapot, arra ráragasztod a filmet (pauszt, bármit, amin a minta van) erre meg a nyákot. Leteszed az asztalra, ráfordítod az arcszolit, bedugod a konnektorba és világítod, amennyi szükséges. Dry fólia esetén 15-30mp bőven elég, pausznál lehet kicsit több is, mondjuk 35-40mp, ez majd kísérletezéssel kiderül.
Ha idáig eljutottál, átkapcsolsz a NYÁK-lap készítés kérdések topicba, és az ott tanultak alapján finomítod az eljárást.
Hidd el, így gyorsan előre jutsz, lesz sikerélményed, ami meg majd tovább lököd a kérdésben.
(#) orcika70 válasza mTTamas hozzászólására (») Feb 24, 2015 /
 
Érdemes elolvasni az egész cikket. Bővebben: Link
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2015
(#) mTTamas válasza hotib hozzászólására (») Feb 24, 2015 /
 
Ez valóban nem tűnik komoly beruházásnak. Megfogadom a tanácsot és választom az egyszerűbb utat.

Köszönöm a segítségeteket.
A hozzászólás módosítva: Feb 24, 2015
(#) balint730 válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 2, 2015 /
 
És így körülbelül mennyi ideig kell próbálkoznom a levilágítással? Ha túlvilágítottam akkor ha az előhívóban hagyom akkor az leszedi a lakkot, hogy újra tudjak próbálkozni?
(#) kaqkk válasza balint730 hozzászólására (») Márc 3, 2015 /
 
Olvass vissza , havonta leírjuk 3* nem kell sokat keresned....
(#) Hurkafej1 válasza mTTamas hozzászólására (») Márc 3, 2015 /
 
Nekem 1500Ft-ért sikerült kifognom a Philps arcszolit, még szemüveg is volt hozzá.
(#) fifadani hozzászólása Márc 5, 2015 / 1
 
Sziasztok!

Megmutatnám az enyémet...
(Teljesen saját terv, kapcsolás, szoftver, előlap stb. A dobozt egy asztalos ismerős készítette.)

A LED szalag (5050) keletről származik..
Minimális vez.sáv szél.: 0,3 mm.
A hozzászólás módosítva: Márc 5, 2015
(#) McAdams válasza fifadani hozzászólására (») Márc 6, 2015 /
 
Szia! Készülget az enyém is Amit felraktál nyákot az a vezérlés (?!). Ha itt találtad belinkelnéd nekem? Köszi szépen !
(#) fifadani hozzászólása Márc 8, 2015 /
 
Szia!
A vezérlés szoftverét ill. a NYÁK-ot hozzá én tervezgettem.
Ha gondolod elküldhetem mail-ben.
(#) McAdams válasza fifadani hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Naggyon köszi ha elküldöd! szatmari.r@gmail.com
(#) BODHEAD hozzászólása Márc 8, 2015 /
 
Sziasztok!
Ha lehetséges el szeretném kérni az egész dokumentációt. Mellékelem az email címem amire tudtok küldeni: bodhead@citromail.hu.
Előre is köszi.
(#) papus51 válasza fifadani hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Szia!
Feltehetnéd úgy is, hogy bárki elérhesse. Gondolom többünket is érdekel, ez a fórum is talán ezért van.
(#) McAdams hozzászólása Márc 8, 2015 /
 
Igen az lenne a legjobb ahogy papus is mondja !!!!
(#) Mdavid válasza fifadani hozzászólására (») Márc 8, 2015 /
 
Azért használtál Al-lemezt, hogy el tudd vezetni a szalagban termelődő hőt? Erre a leírásra én is tökre kíváncsi lennék, a sima 5mm-es LED-es levilágítómat szeretném lecserélni ilyen szalagosra
(#) fifadani hozzászólása Márc 8, 2015 /
 
Na jó lássátok, kivel van dolgotok.
Természetesen közzéteszem. (Bár egyébként semmi extra titok nincs benne, nem értem miért kellene titkolni...)
Szóval, a doboz méreteit már mutattam, de akkor mégegyszer:
A dobozunk 18 mm-es bútorlap, szerintem a méretek alapján simán összerakható dologról van szó.
A tető van olyan nehéz, hogy a nyák lemezre a papírt rászorítsa alávilágítás nélkül...
A tápegység egy laptopnak a töltője, 12VDC ebből 7805-el, kevés pufferrel ill szűréssel támogatom az uC-s panelt, amiben egy atmega8 csücsül.
A nyak.rar-ban benne van a 7805, a relé illetve a uC-s panel terve. Közös hideg pontot kap mindhárom áramkör, a melegpontok pedig fesz.szinteknek megfelelően vannak kötve. A kijelzésnek azért nem csatoltam a tervét, mert kinek mi van otthon alapon.. Lényeg az, hogy közös anódosak legyenek a kijelzők.
A szoftver:
A kijelzés multiplexált. 4 gombal vezérelhetem a működést. 1 reset, 1 +, 1 -, 1 OK gomb. Az ák. bekapcsolásakor, villogás jelzi az alaphelyzetet. OK gomb lenyomásával először a sec, az OK gomb ismételt nyomásával a min állítható. 3. OK gomb nyomásra indul a levilágítás.
A levilágítás ideje alatt ha mégegyszer OK gombot nyomunk, az áramkör alaphelyzetre áll be. Ha az idő lejárt, szintén alaphelyzet következik. Maximum 15 perc, 59 másodperces levilágítási idő állítható be. (Bőven elég. Biztosra mentem...)

Tapasztalataim azt mutatják, hogy az Al lemeznek szinte nincs is ideje felmelegedni, mert 2-3 perc bőven elég a levilágításhoz, dupla!!! pausz papírral.

Nem mondom, hogy tökéletes az áramkör (NYÁK tervek EAGLE 7.2-vel készültek, s néha csinál érdekes dolgokat, amiket nem mindig javítok ki. Ezért lehetnek a vezetősávokban kuszaságok), a szoftvert is lehetne egyszerűsíteni ebben biztos vagyok.
Majd a következő...

Ha bármi kérdésetek van még, szívesen válaszolok.
A hozzászólás módosítva: Márc 8, 2015
(#) balint730 válasza kaqkk hozzászólására (») Márc 9, 2015 /
 
Amit ajánlanak ugy valamiért nem működik. Másfél percet világítottam de a lakkon semmi zöldes elváltozás, nem látszik semmi. A levilágitási időt növeljem vagy a fóliára nyomtatott kép túl átlátszó?
Következő: »»   125 / 136
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem