Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   1739 / 2508
(#) jog27 válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Rendben köszönöm!
Egy trafó nélkül hozzám került 5.1-es házimozi erősítőjében 1db TDA2030 (mélynek) meg 5db D2030A van és próbálok rájönni, hogy milyen feszültségű trafót keressek hozzá.
(#) reloop válasza jog27 hozzászólására (») Júl 19, 2015 / 1
 
Nem lősz mellé egy 2x12V-ossal
(#) jog27 válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Erre gondoltam én is, csak az zavar (bár lehet feleslegesen), hogy a mély kimenetet egy 12V-os relé kapcsolja. Ennek a tápot külön egyenirányítja két diódával, kondival, meg egy soros 33k ellenállással a tekercs előtt és két darlingtonba kapcsolt NPN tranzisztor kapcsolja.
Csak azon gondolkodom, hogy ha egyenirányítom a 12VAC-t, akkor az egyenirányított fesz. már nem-e sok lesz neki.
(#) reloop válasza jog27 hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
A tekercs előtti ellenállás nem kisebb véletlenül? Mondjuk 33 ohm ?
(#) jog27 válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
De . Ezt úgy benéztem, mint a parancsolat! Addig néztem a panelt, hogy mi merre megy, hogy már betett a látásomnak.
(#) reloop válasza jog27 hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Lesznek még benne műveleti erősítők zenerrel stabilizált feszültséggel - feltételezésem szerint. Ezek előtétellenállásaira is érdemes lesz ránézni trafó csere után. Ne melegedjenek nagyon, illetve hozzák a zener névleges feszültségét.
(#) jog27 válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Egy darab F4558-as van benne és két 12V-os zener dióda 220R 0,5W-os ellenállásokkal előttük stabilizálják neki a feszültséget.
(#) reloop válasza jog27 hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Visszaszámolva a 220 ohm-on becsült 15mA-t, ±15V üzemi tápfeszültség jön ki belőle. A trafó szekundere terhelve 2x11V lehetett. Nincs gond, a 220 ohm-ot és persze a 33 ohm-ot is át lehet méretezni, az új trafó tényleges feszültségének ismeretében.
(#) jog27 válasza reloop hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Igen, gondoltam is rá. Keresgélek, hátha találok jó áron egy hasonló 2x11V vagy 2x12V szekunderű trafót ami teljesítménybe is elég lehet, aztán kipróbálom
Köszönöm a segítségedet, sokat segítettél!
(#) tothbela válasza jog27 hozzászólására (») Júl 19, 2015 /
 
Üdv. Nem tudom mere laksz, de nálam van ilyen trafó ingyért. Eg y5.1 -be van. (kazincbarcika) Nincs posta.
(#) tothbela hozzászólása Júl 20, 2015 / 1
 
Sziasztok. Mostanában javítottam agy EBS basszuskombót. Ha érdekel valakit, itt van a végfok tápja. A négy fődióda valami nagyáramú diódahíd, a többi dióda sima 1 amperes. A zénerek 1,3 wattosak. A meghajtó fokozat emelt tápról megy, hogy a végfeteket ki tudja vezérelni a legjobban. Az előfokot normál stabkockákkal állították elő. A főtápból egy egy ellenálláson keresztül, 24 V-os zénerrel elóstabilizálták, hogy a stabok bemenete biztonságos értéken legyen.

EBS táp.png
    
(#) teszti hozzászólása Júl 20, 2015 /
 
Sziasztok!
Megépítettem ezt az erősítőt: Bővebben: Link
Mindent úgy kötöttem be azokkal az értékekkel ami a kapcsolási rajzon látható. Próbapanelen kipróbáltam és alapjáraton sistereg, mintha egy rádió lenne ami nincsen állomásra hangolva. Ha kihúzom a bemeneti jel kábeljét akkor is ugyan úgy zúg-
(#) steelbird válasza teszti hozzászólására (») Júl 20, 2015 /
 
Szia.
Ez gerjedésnek tűnik. Vagy a hangszóró, vagy valamelyik alkatrész/tápfesz GND pontja nem jó helyen van GND -re kötve.
(#) Alkotó válasza teszti hozzászólására (») Júl 20, 2015 /
 
Erősít?
(#) teszti válasza Alkotó hozzászólására (») Júl 21, 2015 /
 
Igen, erősít. Ha rákapcsolom a bemenetet akkor ki lehet venni, hogy szól a zene, csak nagyon sikít.

Átnézem ma hogy mindent jó helyre kötöttem be, de szerintem igen.
(#) zotya1983 válasza teszti hozzászólására (») Júl 21, 2015 / 2
 
Nekem utoljára akkor sikított szó szerint a tda amikor a 2 kimenet sorban volt kötve egymással a kopp gátlón figyelmetlenségből és összegerjedtek mivel nem egyforma a kimeneti amplitudó és az azokon folyó áram sem, megszüntetve eltűnt a "sikítás" és szólt szépen.
(#) Alkotó válasza teszti hozzászólására (») Júl 21, 2015 /
 
Kicsit előre ugrottál. Sem forrás, sem hangszóró nem kellene még rá egyenlőre.
A bemenetet zárd rövidre, és egy mondjuk 22R/5W-os ellenállást köss a kimenetre (a hangszóró helyére). Mérd meg a kimeneti feszültséget. Sem egyen, sem váltakozó feszültségnek nem szabad ott lennie ilyenkor (fontos mindkettőt külön megmérni!).
Ha ez jó, akkor a bemeneti rövidzárat bontod, és miközben méred a kimenetre kötött ellenállás feszültségét (váltó állásban), megérinted a bemeneti melegpontot. Több volt nagyságú feszültséget kell mérned.
(#) metabo123 hozzászólása Júl 22, 2015 /
 
Sziasztok!
Egy erősítő javítását, vagy átalakítását bízták rám, egy bizonyos Universum DPL-155. A készülékben STK4187MK2 végfok IC található. Nem találok a készülékről service manual-t, és az IC-ről se datasheet-et, ebben kérnék segítséget, hátha valaki esetleg találkozott ilyennel.
Maga a végerősítő működik, a hiba valahol az előerősítő és hangkép beállító elektronikában van (leírhatatlanul csúnya, hallgathatatlan, agyon modulált hangja van). Már az is megoldás lenne, hogy ha egyenesen a végfok bemenetére tudnám juttatni a bemenő jelet, kihagyva minden sallangot előtte, de nem tudom hogyan határozzam meg ezt a pontot. (Fényképeket tudok készíteni a berendezésről, ha ez segít)
A hozzászólás módosítva: Júl 22, 2015
(#) CIROKL válasza metabo123 hozzászólására (») Júl 22, 2015 / 1
 
Idézet:
„Már az is megoldás lenne, hogy ha egyenesen a végfok bemenetére tudnám juttatni a bemenő jelet, kihagyva minden sallangot előtte, de nem tudom hogyan határozzam meg ezt a pontot.

Ehhez semmi kapcsolási rajz nem kell , kicsi odafigyelés és ennyi ...
(#) metabo123 válasza CIROKL hozzászólására (») Júl 22, 2015 /
 
Idézet:
„kicsi odafigyelés és ennyi ...”

Nem ilyen egyszerű a dolog. A készülék kapcsolási rajzának vagy az IC lábkiosztásának ismerete nélkül ebben a erősítőben szerintem elég nehéz meghatározni a HF bemeneti pontokat. Próbálkozok már egy ideje, de eredménytelenül. Nem ez az első erősítő a kezeim között amit javítok vagy építek. De ha tudsz javasolni valamit mire "figyeljek oda" hát megpróbálom
(#) szamóca válasza metabo123 hozzászólására (») Júl 22, 2015 / 1
 
(#) reloop válasza metabo123 hozzászólására (») Júl 22, 2015 /
 
Szia! A leírt hiba alapján megkeresném az előerősítőt (oda mennek a bemenetek) és megmérném a ± tápfeszültségét. Ha műveleti erősítős akkor nagyon egyszerű, de bizonyára tartalmaz ez a panelrészlet testre kötött testesebb elkókat mindkét polaritás felé.
(#) Buvarruha válasza metabo123 hozzászólására (») Júl 22, 2015 / 1
 
Akkor fényképezd le a panelt alul-felül, de jóminőségű képeket kérünk, nem ilyen homályos telefonos vackokat, azzal nem tudunk mit kezdeni.
(#) Longa György hozzászólása Júl 23, 2015 /
 
Sziasztok.Powerstate Tube-503 Clasic erősítő javításba kérnék segítséget.A csatornaváltó résszel volt probléma, nem is kevés.IC csere, fetek cseréje megoldotta a problémát részben.Amíg a tiszta csatorna meg egy torzíttt csatornát lehetett kapcsolni működött ez a kettő szépen.A harmadik csatorna zúgott búgott.Most mind a három csatorna kapcsol, most mind három csatorna zúg.Szólni szól, olyan mintha hiányozna valahonnan a test, vagy a testre való lekötés ellenállással.Végigmértem már mindent, amit gondoltam hogy rossz lehet.
(#) Buvarruha válasza Longa György hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
Akkro most jön az, hogy azt is mérd végig, amit nem gondoltál, hogy rossz lehet.
(#) zotya1983 válasza Longa György hozzászólására (») Júl 23, 2015 1 /
 
Bemenetek panelen testrezárva,megnézni hogy ekkor is zúg e,kimeneten mv nagyságrendű dc t mérni.100-200mV.
(#) V1rusH hozzászólása Júl 23, 2015 /
 
Sziasztok!

Egy általános kérdésben fordulok hozzátok.
Adott négy egyforma erősítő P=XW. Ezt tervezném üzemeltetni hidalva is.
Nem tudom már biztosra, hogy hidaléskor az áram és teljesítmény növekedés hogy is van?!
Mi kétszereződik, és mi négyszereződik?
Úgy rémlik, mintha a teljesítmény négyszereződik, a velvett áram kétszereződik hídban.
Vagy fordítva?
(#) Buvarruha válasza V1rusH hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
Az áram és feszültség kétszereződik, ebből következik, hogy a teljesítmény négyszereződik. Leszámítva a nagyobb veszteségeket, tápfeszültségesést persze.
(#) Longa György válasza zotya1983 hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
Csövesből nem jön egyen fesz.
(#) V1rusH válasza Buvarruha hozzászólására (») Júl 23, 2015 /
 
Tápegység miatt kérdeztem, hogy hídhoz mekkorára méretezzem. Akkor ezekszerint az alapteljesítmány duplájára.
Következő: »»   1739 / 2508
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem