Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   38 / 62
(#) GPeti1977 hozzászólása Dec 16, 2015 /
 
Működik rendesen a fúrón kívül a hűtővíz a kondenzátorok meg a még eredeti fojtó is felmelegedett rövid idő alatt.
Kínai Indukciós hevítő

Ez lenne a cél:
Alumínium olvasztás
az alumínium, azt is helyeztem bele nagyobb darabot de kevés áramot vett fel a tápból meg lassan melegedett.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 16, 2015 /
 
1., azt tudod, a videós cuccnak mik az adatai? Freki, watt, méretek?
Gondolom, nem.
2., megírtam, hogyan próbálkozz és ne egyszerre nagy darabokkal.
Majd ha olvad a kisebb alu, akkor lépj tovább a tapasztalattal és dolgozz ki vmilyen módszert hozzá.
Tekerj egy 8-10-es vas csavarra alu drótot és figyelj...
A levitációhoz pedig kell a tekercs alján az a "hurok".
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2015
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Dec 16, 2015 /
 
A videót ebben a pillanatban készítettem, 38V a feszültség, az áram 20A volt maximum, de amikor felizzott a fúró (elérte a Curie pontot?) visszaesett 10A alá.

Azt a hurkot én is furcsállottam a tekercsen.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 16, 2015 /
 
Én nem a te videódra írtam, hanem a 4 perces olvasztásra..
A hurkosra találsz példát itt is, van kép róla és talán szöveg is hozzá.. azért lebeg az anyag és nem esik le.
Tehát tegyél egy kis vas tégely félébe alut, vagy tekerj rá vasra. Le fog olvadna hamar.
Találd ki, hogy tudod alkalmazni.
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Dec 16, 2015 /
 
Azért ennél nagyobb cél lenne. Nem csak egyszerű olvasztás hanem alu öntés, szoktam 3D nyomtatni műanyagot az meg mint tudjuk gyenge és nem hőálló...
Még meg kell várni mire megjön a grafit tégely hogy abban hogyan viselkedik vagy esetleg a grafit annyira felizzik hogy megolvassza az alumíniumot.
Vagy vékonyabb falú vastégely a belseje grafittal bevonva hogy a vas ne oldódjon az alu ötvözetbe, itt meglenne a hőfok szabályozás automatikusan a vas 768C Curie pontja miatt.
Az alu azért is melegszik lassabban mert 2x akkora a fajhője mint a vasanak, most beleraktam egy nagyobb darab levágott öntvény alumíniumot -talán zamac- ott az áramfelvétel a nyugalmi 6A ről ment fel 10A re.
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2015
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 16, 2015 /
 
Jó, hát csak a sikerélmény miatt írtam. Nekem úgy 0 perc alatt megfolyt.
Nem a fajhő miatt melegszik lassan az alu.
Na mindegy, kérj tanácsot attól, aki ebben a topikban feltett alu olvasztásról képet... úgy rémlik, ott is elment jópár perc rá.
(#) cimopata válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 17, 2015 /
 
Az aluminium azért melegszik lassan mert a relatív permeabilitása 1,000 022 azaz kb ugyan az mint a levegőé. Emiatt egyrészt az örvényáramok és a mágneses indukció ugyanúgy oszlanak meg a levegő és az alu közt továbbá mivel 1 a permeabilitása így az LC rezgőkörödet sem hangolja el kb olyan mintha bele sem tennél semmit.
(#) lac12345 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 17, 2015 /
 
Szia

Ennél a kapcsolásnál a drain en lévő fél sinus jel csúcsfeszültsége az betáp*pi.Ezéert is érdemes olyan FET et választani ami bírja ezt..inkább számolj 4-5x betáp al az a biztos..
A rezgőkörben sinus jel van elözőnek a 2x..csúcstól csúcsig.
Én a helyedben kipróbálnék több frekvenciát is az alu hoz..Valahol olvastam , hogy oda magasabb freki kell...
A hozzászólás módosítva: Dec 17, 2015
(#) ferci válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 18, 2015 /
 
Azt a "pi"-t felejtsd el... valamit nagyon összekeversz. A fél színusz csúcsfesze itt a tápfesszel egyenlő lehet csak, tehát elvileg dupla tápfesznyi a max. drainfesz.
Ezért célszerű a min. háromszoros zárófeszültségű fet, nagyobb csak azért jó, ha nagyon torz jelalak lenne meg különböző tüskék.
Természetesen a nagyobb Uds max ebből a szempontból nem baj, viszont nőni fog a veszteség is, ha ezzel együtt jár az Rds(on) növekedése is ( adatlap). Mérlegelni kell.
A hozzászólás módosítva: Dec 18, 2015
(#) lac12345 válasza ferci hozzászólására (») Dec 18, 2015 /
 
Szia

Én megnéztem LTspice ban is a komplet kapcsolást és pl 36V os betáp. nál 110V jelent meg a drain eken..
http://www.webalice.it/saverio.filippi/royer_eng.html
Itt van egy leírás de még vagy 100 helyen fent van a képlet amit írtam..
(#) (Felhasználó 46585) válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 18, 2015 /
 
Emlékeimből, az egy fojtós megoldásban valóban 3-szorosnál egy kicsit több a tranyók feszültségigénybevétele terhelés nélkül. A kétfojtóst nem tudom, annyira már nem érdekelt a dolog.
(#) ferci válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 18, 2015 /
 
Én szkópon néztem, ugyanúgy néz ki, mint egy régi push-pull erősítő trafóján látható hullámalak.
Ezért nekem elvileg bőven elég a 3szoros tartalék. Természetesen egyéni a téma.
(#) lac12345 hozzászólása Dec 18, 2015 /
 
Szia

Igen ez terhelés nélkül értendő azaz úgy , hogy nem teszel bele semmit se a munkatekercsbe../elfelejtetem ezt beírni.
A terheléssel nézve feszültség valóban lejeb megy igazad van..
(#) GPeti1977 hozzászólása Dec 18, 2015 /
 
Akkor most a következő lépés hogy veszek bele több kisebb kondenzátort hogy fentebb vigyem a frekvenciát.
Érdekes hogy a panelen a FET-eken kívül minden melegszik, talán ZVS módban kapcsolnak azért.
(#) lac12345 hozzászólása Dec 18, 2015 /
 
Kevesebb kondi kell , hogy feljebb menjen a freki..Ha a mostaniakhoz teszel hozzá akkor lejjebb megy a freki..Vagy új bankot akarsz csinálni ??Az a 4.7Ohm os ellenállás melegedhet azt célszerű 2-5W osból megoldani..Ha a kondik melegszenek akkor szerintem nem tudja azt ami rá van írva..
(#) GPeti1977 válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 18, 2015 /
 
Az ellenállás már nincs benne át lett alakítva a kondik viszont melegednek, meg a panelt illett volna vastagabb réz fóliából legyártani. Pont 100kHz-en megy most mértem.
Itt találtam meg a kondenzátor feltehető gyártóját és némi adatot:
Kondenzátor
(#) GPeti1977 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Nincs ez * csak másra lesz jó! Az áramkör kiválóan alkalmas lehet vezetéknélküli töltőnek:
Pancake Coil
A hozzászólás módosítva: Dec 19, 2015
(#) lac12345 hozzászólása Dec 19, 2015 /
 
Szia

Szerintem ez nem kifejezetten hevítőnek készült.Ilyet TV sorkimenőjéhez szoktak rakosgatni, szikráztatni stb. esetleg valami kisebb tesla tekercshez..Aztán lett belőle hevítő ,ha ép az kell .
Szerintem jobban jársz ha összeteszel egyet magadnak vízhűtéssel ami a kondikat és az elektronikát is hűti..+ a munkatekercset..Erősebb FET el vagy akár használhatsz 2+2 irfp260 ast
is....Én most építek össze egyet magamnak..
(#) GPeti1977 válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Már készen van a vízhűtés, lézerhez készült szivattyút meg hűtőt vettem hozzá, faragtam a FET-re is vízteres hűtőt de mivel meg sem langyulnak így nem cseréltem még ki. A fojtót áttekertem sok vékony huzalra de a vas melegszik, ez a sárga színű vasnak nagy vesztesége van amit már korábban is tapasztaltam mikor step up konvertert építettem belőle, ha kicsi a hullámosság akkor jó mint amire készült a számítógép tápban. Talán a PFC-hez készült torroid lenne ide jobb. Ilyen szép szinuszjel indukálódik a tekercs mellé helyezett hurokban. (Bugos a szkópom elcsúszott a kép.)
(#) lac12345 hozzászólása Dec 19, 2015 /
 
Kicsi az a sárga toroid szerintem ..Csinálj egy nagyobbat ferritre légréssel ..Vagy amit Vbodi is ajánlott E vasmag..
A kondikat is kell hűteni magát a bankot ezért szokták ráforrasztani a kondikat a munkatekercs csővére és akkor azt is hűti a víz.Esetleg csinálj egy képet a FET drain és test közötti fesz. ről..
(#) GPeti1977 válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Amúgy nem jó a kondikat ráforrasztani a munkatekercsre mert nem egyforma áram folyik rajtuk. Van egy trükk ezt hogy lehet kiküszöbölni majd lerajzolom.
A légréses ferrit sem rossz csak az betelíthet, bár ha csak egy E félmag akkor nem lesz gond, mértem 100uH az induktivitásuk, vagy egy - egy U57 mag is jó lenne.
(#) (Felhasználó 46585) válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Látszólag nem telíthet be, de keresztben is betelíthet... ezért jók az U ferritek. Ott ez csak később jelentkezik.

Lac már komolyabban foglalkozott ezzel a kondik nem egyformán viszik az áramot kérdéssel. De várjuk az elgondolásodat. Itt a legnagyobb probléma a mechanikai kivitelezéssel van. A korrekt megoldás nem csak ide jó. Azt mindenhol kell(ene) használni. Legfeljebb nehéz megvalósítani.
(#) GPeti1977 válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Itt a rajz, remélem értitek a megoldást. A rézcsövön kívül ami a tekercs szintén van két rézcső ugyanakkora átmérővel vízhűtéssel, a két átellenes vége van ráforrasztva a tekercs rézcsövére, ha berajzoljuk az áramutak hosszát látható hogy minden kondenzátor egyenlő ellenálláson lesz hozzákötve a tekercshez, ezt NYÁK lapon még egyszerűbb kialakítani.
(#) (Felhasználó 46585) válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Én értem, biztosan mások is. A szokványos megoldás, amikor sok kondi ( vagy akár félvezető ) van párhuzamosan kapcsolva. De van egyszerűbb ( bár nem ilyen jó ) megoldás is. Lac majd lerajzolja, vagy ír róla. Nekem az jobban tetszik, mert talán egyszerűbb megvalósítani, meg gyorsabb cserélni az egész bankot, ha szükséges.
(#) lac12345 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Szia

Jól látod az áram utaknak egyformának kell lenniük..A te megoldásod majdnem jó de azt egy csőből kell megcsinálni..
így: Bővebben: Link
Bővebben: Link

Az első képen van az elvi része, a másodikon csak a kondi bankot és tekercs megoldást érdemes szerintem lemásolni..viszont az nagyon jól van megoldva én is így csináltam a bank csőrendszerét tegnap Jól ki lehet nagyítani a képet és láthatod az egész rendszert, elég sok dolog van amin javítani kéne pl azok az összesodort , + hosszú vezetékek nem igazán jók..+ a munkatekercs nagyon sok menetszámú..Én 8 as csőből hajlítottam az egészet a munkatekercsnél van csak egy menetes csatlakozó.

A 100uH fojtónak szerintem szintén sok használj 20-30uH.

Van még egy megoldás ez könnyebben cserélhető, kicsit melósabb megcsinálni + anyag is kell hozza. Bővebben: Link A kép mindent elmond róla.

Mod: A válaszablakban a LINK gomb a linkeknek van, javítottam!
A hozzászólás módosítva: Dec 21, 2015
(#) (Felhasználó 46585) válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 19, 2015 /
 
Igen erre az utolsóra gondoltam...baromi jól néz ki.
(#) crazybob válasza (Felhasználó 46585) hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Jól néz ki, de a hűtésről ebben az esetben is gondoskodni kell.
(#) adri986 válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 20, 2015 /
 
Ha már igy készitetted el, akkor érdemes lenne a széleit lezárni, és belülről vizzel hűteni.
(#) lac12345 válasza adri986 hozzászólására (») Dec 21, 2015 /
 
Szia

Én nem így készítettem el , hanem a második link alapján mint írtam is.Csak alakítottak a hozászolásomon (jogosan), és a link nem működik így, másold ki a címet és úgy már megy.
(#) GPeti1977 válasza _BiG_ hozzászólására (») Dec 23, 2015 /
 
Megjött a grafit tégely, a tekercsbe bele sem tudom tenni mert ha már megközelítem vele akkor felveszi a max. 30A -t.
Pedig a grafit sem nem ferromágneses sem jó vezető.
Következő: »»   38 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem