Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Indukciós hevítő készítése
Lapozás: OK   37 / 62
(#) crazybob válasza albinolynx hozzászólására (») Dec 12, 2015 /
 
Nem kötelező hozzá az a mag. Bármjlyen légréses ferritből megcsinálhatod, ami bírja a kívánt teljesítményt. Oda 10-30 uH kell. Persze legjobb a porvas mag. Tme-nél találsz.
(#) granpa válasza albinolynx hozzászólására (») Dec 12, 2015 /
 
Monitorból, TV-ből bontasz ferritet, és rátekered.
(#) albinolynx hozzászólása Dec 12, 2015 /
 
Van itthon ETD n87-es E-E ferritmagom. Mekkora méretűt használjak?
Litze-hez pedig 0.1mm mzz huzal.
(#) granpa válasza albinolynx hozzászólására (») Dec 12, 2015 /
 
Nem emlékszem hány KHz-en megy, de Litze-sodrathoz nem muszáj olyan vékony (hogy ne szenvedj), megcsinálhatod 0.3-mm-esből is a 'Litzét', csak a (sodrat) keresztmetszete feleljen meg az áramnak. Vasnak meg kb. az E60-nak megfelelő keresztmetszetűt, légréssel.
(#) albinolynx válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2015 /
 
Nem gond a litze készítés. Az "E60"-on lépjünk túl, mert nekem ez nem mond semmit (méretek, stb). (:
(#) crazybob válasza albinolynx hozzászólására (») Dec 12, 2015 /
 
Az méretes mag. Elvileg jó A 0,1-es litze-ből kell olyan 20 egymás mellé és jó lesz. Persze attól függ, hogy mekkora teljesítményt szeretnél.
(#) albinolynx válasza crazybob hozzászólására (») Dec 12, 2015 /
 
N87 az anyagát jelenti. Szóval a méret még a levegőben lebeg. Van ugye ETD 29, -39, -49, stb méret.

ETD méretek
(#) lac12345 hozzászólása Dec 12, 2015 /
 
Szia

Szerintem legnagyobból , 20-25uH est csinálj.
(#) granpa válasza albinolynx hozzászólására (») Dec 12, 2015 / 1
 
Ahol ezt az ETD táblát találtad, ott van E60 is (gyártó-termékek). Amúgy >400mm2 a keresztmetszete (az inverteres hegesztős topikban megvan). 0.1-esből 20 szál elég karcsú akkora áramhoz
(#) crazybob válasza granpa hozzászólására (») Dec 12, 2015 /
 
Mekkora áramhoz?
(#) albinolynx hozzászólása Dec 13, 2015 /
 
Egyedi profilú marók, -lyukasztótüskék, csavarok, megfogópofák, stb hőkezeléséhez szeretném használni. Nem kovácsoláshoz kell. 2kW teljesítmény szerintem elég és gyors lenne. (Ez a toroidra nézve 60V esetén 34A csúcsáramot jelent.) Vagy felesleges ekkora teljesítmény?
(#) ferci válasza crazybob hozzászólására (») Dec 13, 2015 /
 
20 szál 0.1 mm^2-es ( 0.35 mm átmérő ) huzalból inkább el tudnám képzelni.
(#) lac12345 hozzászólása Dec 13, 2015 /
 
2.5 ös többszálas vezetékből tekertem..E55 re..23uH
(#) GPeti1977 hozzászólása Dec 13, 2015 /
 
Vettem egy ilyent:
Hevítő

Miről tápláljam? Inverteres hegesztőtől "Maci" vagy tekerjek hozzá mikrosütőből szórótranszformátort?
Nem tudom érdemes-e tunningolni, tennék bele erősebb MOSFET-et, kinéztem a létező legnagyobbat:
IXFK140N30P ez 300V / 140A es típus.
Érdemes a gate meghajtást a Pimi féle hevítő szerűre átalakítani? Lenne egy segédtáp 12V-os így biztonságosabb lenne a FET-ek meghajtása?

A tekercs hűtését ezzel oldom meg:
Szivattyú
Hűtő tartály

Gondolom erre még kell egy borda is.
(#) crazybob válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
Nem hinném, hogy érdemes lenne tuningolni. A méretek miatt nem viselne el nagyobb terhelést. A rézfólia meg biztos nem engedne 20-30A-tól többet. Nagyobb terhelésnél érdemes a tranzisztorokat is a hűtőkörre építeni. Ez a cucc így érdekességnek jó, meg esetleg egy kis felületi edzésre. Persze az a frekvenciától is függ. Amúgy nem tudom, hogy a hevítőben szereplő fojtók mennyi áramot bírhatnak el, de szerintem 5-10A-tól nem többet.
(#) GPeti1977 válasza crazybob hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
A fóliára mehet még vastag ónréteg beleforrasztva rézszalag. A fojtót is át fogom tekerni fér még rá vastagabb vagy megduplázom a gyűrűt
(#) crazybob válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
Hiába ónozod a fóliákat. A magas frekvencia miatt csak rontanál a vezetőképességén. A fojtón elég vastag a huzal, csak litze kellene, ugyan úgy a skin hatás miatt.
(#) GPeti1977 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
Erre is van megoldás a panel alján elfér még 6 darab, meg is találtam lehet külön kapni:
0,3µF kondenzátor

Ma meg is érkezett, kipróbálom nemsoká, az IRFP260 -at akkor is keveslem
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2015
(#) lac12345 hozzászólása Dec 14, 2015 /
 
Szia

Az egész kapcsolás alig pár alkatrészből áll szerintem nem érdemes alakítgatni a meglévőt, csak elrontanád..A kondiból meg nem úgy van hogy teszek többet ....A tekercs és a kondik adják a rezgőkör frekijét. Ezt célszerű kb 100Khz re belőni..Azt a kondik meg én nem hiszem hogy az ezt tudja is.. 800V rms 50Khz...Irfp 260 elég lehet ha óvatosan dolgozol vele , egy árammérőt célszerű használni..Egy jótanácsként mondom ne próbáld meg használni kb 13V alatt és 8-10 A min tudjon a tápod..
(#) GPeti1977 válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
A kondik biztosan tudják mert ezeket használják indukciós főzőlapokban. Már átalakítottam a gate drivert Pimi féle FET-esre, eddig kis teljesítményen semmi változás.
Egy gond van vele hogy a vas nagyon jól melegszik benne de az alumínium nem, illetve hogy a tekercs belső átmérője 45mm amit rendeltem grafittégely annak meg a külső 47mm tehát tekerhetek hozzá másik tekercset.
Nemsoká cserélem a folytót litze huzalra.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
Ha van rá módod, burkold be vékony vaslemezzel az alut és sokkal melegebb fog lenni.. ha cső, akkor pedig vaspálcát, rudat bele.
(#) GPeti1977 válasza ferci hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
Hát szóval alumíniumot szeretnék vele olvasztani.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
Oda sokkal több energia kell, ki tudja, bírja-e a készüléked... aki olvasztott vele, a frekire is kérdezz rá.
Kb. 670 fokig fel kell menned és azt nem tudom pill., hány fokos a fehérizzásos vas, hogy rásegítsen.
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2015
(#) lac12345 hozzászólása Dec 14, 2015 /
 
Hm.. 83A rms.. ilyet én még csak a celem ipari kondiknál láttam..Ha ez valóban tudja is ezt akkor ezekből viszonylag olcsón egy nagyon jó kondi bankot össze tudnál hozni..Csinálni kéne ezekből egy 4-5µF os kondi bankot , ugy hogy ráforrasztgatod közvetlenül a munkatekercs csővére.
Én azt a Pimi féle gate drivert nem is nagyon értem miért jobb mintha egy gyors diódát használnál..mert szerintem neked most úgy volt . bár nem ismerem a kapcs rajzot..Az alu nem fog úgy melegedni mint a vas , a mágnesezhető anyagok jobban melegednek..Ha új tekercset csinálsz akkor érdemes kiszámolni hogy a tekercsedhez mennyi kondi kell majd..hogy a frekivel 100khz környékén tudj maradni..
Egy adatlap érdekelne ezekről a kondikról
A hozzászólás módosítva: Dec 14, 2015
(#) ferci válasza lac12345 hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
A gyors diódásnál a fet gate-source kondi a tápról és ellenállásról kapja a nyitáshoz szükséges feszt és áramot, a fetesnél pedig a másik drainről egy sokkal nagyobb impulzust és gyorsabb a nyitása.
A diódás tiltja az éppen nem nyitó fetet, a fetes pedig a nyitásban segít.
(#) adri986 válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 14, 2015 /
 
Nem tudom... de 1Kw az ennek sok, max 200-250Wattot mernék saccolni neki. A rezgőkörben több 100 Amper folyik párszáz Volt mellett , szerinted 6db ilyen kondi erre alkalmas? én nem hinném ...Egyszerűen arra kell törekedni hogy a rendszernek a lehető legkisebb ellenállása legyen,ezt úgy tudod elérni ha több kisebb kondit kapcsolsz párhuzamosan igy csökken a belső ellenállása így tud csak sok amper kialakulni a rezgőkörben.
(#) lac12345 hozzászólása Dec 15, 2015 /
 
Ha hinni lehet a 800V rms 50Khz en akkor alkalmas lehet rá..Az 83A jelent ...Pl egy db 0.22µF os 1250V FKP1 tud 11A Fkp1 ből összeteszel 4µF os bankot az 200A..Másikból meg 1000A !!
Egy adatlap kéne erről a kondiról mert ez nekem kicsit gyanús..
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 15, 2015 /
 
A vasas technikával vékony alumínium nagyon gyorsan megolvad, pl. 25 V 14 amperrel.
Szerintem járható út cseppet nagyobb teljesítménnyel..
(#) GPeti1977 hozzászólása Dec 16, 2015 /
 
Még azt nem értem hogy a FET feszültség igénybevétele miért a tápfeszültség négyszerese miért nem csak a kétszerese?

Azért kérdezem mert még nem kötöttem nagyobb tápra.
Az inverteres hegesztőm 2T forward 1:3 áttétellel, azaz 100V a csúcsfeszültsége, 50V csak akkor lesz rajta ha már elég nagy áram folyik hogy a fojtótekercs tudjon működni;
vagy inkább próbáljam meg a CO teljes hidas inverterről ami 30V DC-t ad ki, igaz itt nem tudom az áramot szabályozni fix 200A áramkorlátja van.
A panel mellé a tápvezetékre még forrasztottam egy (lehet kell még egy) 6µF olajpapír kondenzátort ez a kínai panelon nincs a táp feszültségen kondenzátor, a Pimi kapcsolásán van, szerintem kell is ha olyan tápról próbálom aminek csak fojtó van a kimenetén.
(#) ferci válasza GPeti1977 hozzászólására (») Dec 16, 2015 /
 
Panel melletti kondi ( hidegítés ) mindenhogyan kell, különben gond lehet.
A fetek drainjén a táp kétszerese jelenik meg, a munkatekercs két vége között pedig a táp négyszerese csúcsban ( az előző következménye, mivel ellenfázisban vannak ).
Ezért célszerű legalább háromszoros Uds maxot figyelmbe venni - ha esetleg vmiért megnő a tápfesz...
Következő: »»   37 / 62
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem