Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   68 / 842
(#) Danaman válasza miklosch hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Kössz a segítséget. Egy délelőttöm ráment de ugyse lett volna semmi dolgom
(#) miklosch válasza Danaman hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Pár lappal visszább megtalálod azt a rajzot is, amin kiegészítették feszgenerátor jelző leddel is, mert eredetileg csak áremgenerátort jelző van benne! Én is megépítettem, ajánlom neked is jól működik a kapcsolás, még nem volt vele gondom! Nálam nem 3A-is lehet szabályozni a kimenetet, hanem 4,5A-ig, nem tudom miért, pedig az eredeti kapcsolást építettem meg 2 példányban, és mind a kettőnél 4,5A a max!
Sok sikert hozzá! Az enyémről képek itt!
(#) proli007 válasza miklosch hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Hello!

Hogy lehet ilyet mondani, hogy két példányt elkészítettem, de nem tudom miért 4,5A a kimenő áram? :no:

Az U3 IC hasonlítja össze, az R7 (shunt) ellenálláson eső feszültéget, a P2 csúszkáról érkező leosztott referencia feszültséggel. A P2-re jutó feszültséget, pedig az R17 és R18 ellenállással beállíthatod.
Természetesen, a kimenő áram függ még az U1 kimenetén mérhető referencia feszültségtől is, és az R7 pontosságától.

Ennyi az egész!

Egyébként számításaim szerint 3,6A lenne P2 végárama. Ha ezt 3A-re szeretnénk beállítani, R18 helyére egy 68kohm-os ellenállás kellene.

üdv! proli007
(#) Danaman válasza miklosch hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Megnéztem és grat. Érdekelne hogy mivel csináltad a feliratokat? Vagy én vagyok a vak és egy papir van rászorítva?
(#) miklosch válasza proli007 hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Köszi a működési leírást, ezek szerint az R18 ellenállás miatt tudok 4,5A maximális kimenő áramot beállítani! Majd akkor ezt kicserélem, mert a toroidom csak 3A-t bír oldalanként!
A fogalmazásért bocsánat... nem sikerült mindig épkézláb mondatokat összehoznom, ha több helyre figyelek egyszerre.
(#) miklosch válasza Danaman hozzászólására (») Máj 26, 2008 /
 
Ne haragudj, de te vagy a "vak", mert az előlap egy öntapadós papírra van nyomtatva, és még erre van ragasztva egy öntapadó fólia.
(#) Ricsi89 hozzászólása Máj 27, 2008 /
 
Helló
A készülő labortápom át ment a vizsgán. Már több mint egy napja folyamatosan megy és semmi gondja nem volt. Aksit töltök vele tegnap dél óta. Azóta nem mászott el sem a feszültség sem az áramkorlát. Most készül hozzá a kijelző rész. Egy tesztverzió már működik is benne. remélem mostmár semmi gondom nem lesz vele. :yes:
(#) Ricsi89 hozzászólása Máj 27, 2008 /
 
Helló
A készülő labortápom át ment a vizsgán. Már több mint egy napja folyamatosan megy és semmi gondja nem volt. Aksit töltök vele tegnap dél óta. Azóta nem mászott el sem a feszültség sem az áramkorlát. Most készül hozzá a kijelző rész. Egy tesztverzió már működik is benne. remélem mostmár semmi gondom nem lesz vele. :yes:
(#) kuner válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 27, 2008 /
 
Képet kapunk róla? Vagy majd csak ha teljesen kész lesz? Vagy akkorsem?
(#) Ricsi89 válasza kuner hozzászólására (») Máj 27, 2008 /
 
Ez még csak tesztverzió. Ezen kísérletezem ki a dolgokat. De azért rakok fel pár képet az eddigi eredményről. Az első képen a panel van, a másodikon a trafó, a harmadikon az áramkorlát működés közben. A trafó előtti filctoll a méret szemléltetése miatt van, és a trafót én tekertem.
Ja és duplatáp lesz, vagyis még egyszer meg lesz építve a táp része, viszont a kijelzés az közös lesz, átkapcsolható.
(#) kuner válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 27, 2008 /
 
Egy jótanács: a trafó kivezetéseire húzz műanyag csövet, vagy valami szigetelő hatású anyagot az esetleges rövidzár megelőzése érdekében. Ettől függetlenül király a cucc


Kis off: én is próbálkoztam már trafó tekeréssel, íme az eredmény:
(#) Ricsi89 válasza kuner hozzászólására (») Máj 27, 2008 /
 
Majd szigetelés lesz a kivezetéseken. Én már kicsit gyakorlott vagyok a tekercselésben, mert már tekertem pár trafót. Az erősítőmbe is én tekertem, meg a másik tápomban is házi van. De toroidot nem tekernék semmi pénzért. Azért jó lett a te trafód is.
(#) kuner válasza Ricsi89 hozzászólására (») Máj 27, 2008 /
 
EI magos trafót én is tekertem már párat. A toroidon a primert nem kellett bántani. Ha azt is kellett volna tekerni, akkor inkább föladom.
(#) hummer hozzászólása Jún 1, 2008 /
 
Sziasztok ! Van egy egyszerű tápegységem, ami LM338-nak a gyári alapkapcsolásában működik (1,25V-30V, 5A). Szeretnék beleépíteni utólag egy beállítható áramkorlátot, olyasmit, mint ami a labortápokban is van. Az előlapról egy potméterrel beállítom a max. kimenő áramot. Bármilyen megoldás érdekel, akár LM338 valamilyen általam ismeretlen kapcsolása, vagy utólag valami soros ágba akasztott szabályzó áramkör. Sosem foglalkoztam nagy mélységében a tápegységek készítésével, így kéne egy kis segítség. Ha valaki tud segíteni. Tudom, hogy az áramkorlátozás része a tápnak, de hátha van valami egyéb megoldás. A segítséget előre is megköszönöm.
(#) proli007 válasza hummer hozzászólására (») Jún 1, 2008 /
 
Szia!

Rajzoltam neked, valami kis kiindulási alapot.
Igaz, nem túl egyszerűnek tűnik, de nem is túl könnyű egy viszonylag komplett gyári dolgot módisítani.
Az NE555 csak a negatív segédtápot állítja elő, mert, ha az IC szabályzó lábát a GND-re húzzuk, akkor is minimum 1,25V a feszültség, de az áramot így nem tudjuk leszabályozni. (A zéner helyett esetleg lehet 12V-os stabit tenni, de Én jobban szeretem a zénert, a hibáival együtt.)

Szóval, valami ilyesmit tudok elképzelni hozzá. De hozzá teszem, ki nem próbáltam, csak kiszámoltam.
(A hálón, lehet szellemesebbeket találsz, de nem néztem.)

üdv! proli007
(#) hummer válasza proli007 hozzászólására (») Jún 2, 2008 /
 
Szia ! Nagyon köszi a segítséget. Akadt is rögtön pár kérdésem az áramkörrel kapcsolatban. Az ellenállások hány wattosak ? A CA3140 helyett jó a TL071 ? A negatív ág 0,1 ohmos ellenállásához az 5W elég ? A -5V-ot csinálhatom 7905-tel is, mondjuk a C8 elé téve (a két dióda után) ? Rendelkezésemre áll még ~18V 100mA külön tekercselésről. Köszi a segítséget.
(#) maTaKee válasza hummer hozzászólására (») Jún 2, 2008 /
 
Tudtommal nem, nem csinálhatsz ebben az esetben 7905-el negatív feszt, SŐT nem is lehet! Ugyanis a 7905 az egy negatív feszültség stabilizátor, annak ha adsz pozitív feszültséget akkor az ! (ha jól értem, hogy mit írsz )
(#) proli007 válasza hummer hozzászólására (») Jún 2, 2008 /
 
Hello!

Az R1 és a Shunt kivételével, lehetnek 0,6..0,9W-osak.
R1-nek 2W-os (vagy nagyobb) kell, a Shunt-nek az 5W neccesen, de elég. (Én a kapcsolást, 7A-re méreteztem, amit írtál. De 5A-re már tuti jó.)
A CA-helyett nem jó a TL. (féltápfeszes üzem miatt)

-5V nem szükséges a kapcsolásban, csak -1,5V. Ezt stabilizálja a Led, ezért nem kell más stabi. (és nincs is sok jelentősége, csak az IC-t így tudod leszabályozni 1,25V alá, ami viszont szükséges, hogy nulla kimeneti feszültségen is be tudjunk állítani kis áramértéket.)

Szerintem az NE kapcsolása, elég egyszerű. Ha úgy gondoltad megoldani, hogy a graetz egyenirányítót megfejeled ezzel a "kétszerezővel, úgy is lehet a 7905-öt alkalmazni, csak elég nagy negatív feszt fog kapni.

(Arról nem beszéltél, hogy hágy volt váltó van a kütyübem. Így arra nem hagytkozhattam.)

Javaslom, hogy dobd össze valami próba panelen és próbáld ki, hogy érdemes-e ezt, egyáltalán tovább ragozni. :yes:

üdv! proli007
(#) hummer válasza proli007 hozzászólására (») Jún 2, 2008 /
 
Jó, okay, valamit jól elnéztem a 7905-tel kapcsolatban. Megpróbálom ezt a cuccot megépíteni valami próbapanelra. Mégegyszer, köszi a sok okosságot, már idáig is sokat okultam belőlük. Ha van valami újabb tanács, ötlet, azt is szivesen veszem.
(#) pinter18 hozzászólása Jún 3, 2008 /
 
Sziasztok!Olyan tápegység leírások kellenének amik 0-24Vig és 5A ig tudnak!Az is kéne hogy mi mit csinál és mit szabájoz!
(#) Erick válasza pinter18 hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
Figyi!
Azért használhatnád a keresőt!
Pl: írd bele,hogy "Labortáp",és láss csodát,legalább 10 másik fórum lesz,amiben ugyanezzel a témával foglalkoznak kollégák!
Nem kellene röktön új topicot nyitni,ha gond van,mert van kereső!
A Moderátorok haragudni fognak rád!

Megfelelő hely a kérdésednek itt!
(#) valve válasza Erick hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
(#) AtomCity válasza pinter18 hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
Szia! Nézdd meg ezt!
0-24V 0-5A Labortáp
Üdv
(#) thomasp válasza pinter18 hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
Szia!
LM338
Nézz körül a katalógus menűpont alatt.
Ott van a doksija is. Viszonylag egyszerű is
üdv.
(#) AtomCity válasza AtomCity hozzászólására (») Jún 3, 2008 /
 
Így jobb!

(Bocsi az OFF-ért)
Viszont ezt a topicot vagy áthelyezik a Labortápegység készítése nevű topicba, vagy lezárják és/vagy törlik!
Máskor figyelj inkább a témanyitással, mert erre "mindenki" harap! Most vagy itt először, akkor talán megúszod warn nélkül.
Üdv
(#) zoly15 hozzászólása Jún 15, 2008 /
 
Sziasztok!
Megépítettem majdnem egy éve ezt a kapcsolást. Eddig jól működött de tegnap nem engedte az áramkorlátot 1A-nél leljebb ma már ott tartok hogy eggyáltalán nem működik az áramkorlát se a rovidzár védelem :no:
Ebben kérném a fúrumtársak segítségét
Először gondoltam hogy megkérdem PCB-t de kitiltott felhasználó :no: valaki nem tudja hogy miért lett kitiltva?
(#) proli007 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 15, 2008 /
 
Hello!

Hát igen. Ennek a "D" Ic-nek nem igen van védelme. Ha a táp (végfok, vagy pld. a shunt ellenállás ahogy írtad.) meghibásodik, akkor a bemenete magasabb feszültségre kerülhet mint a tápja. Ezt valószinüleg megköszöni.

Én minden esetre, a panel 10. pontja és a P1 közé betennél egy 1kohm-os ellenállást, és a D műveleti 2-es és 3-as lábát egy diódával bekötném a 27V-ra. (dióda katódok a 27V-on, azaz 4. lábon.) Így az nem lehetne magasabb feszültségen, mint a táp+0.6V.

Amúgy nem értem, hogy
- a P3 miért a poti alatt, és miért nem a poti felett van, hogy a végáramot lehessen beállítani. (miért a minimumot)
- az LM324 bemenete ennyire megközelíti a tápot már csak igen neccesen működik.

(Hozzátenném, hogy csak a rajzot láttam, a cikket nem olvastam, tehát a tervezői szándékot nem ismerem.)

üdv! proli007
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 15, 2008 /
 
Szia!
A fesszabályozás működik!
"Csak" az áramkorlát és a rövidzárvédelem nem!

üdv!
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 15, 2008 /
 
Bocsánat csak sietve olvastam el
Akkor ha kicserélem az IUC-t elvileg jó lesz?

üdv!
(#) zoly15 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jún 16, 2008 /
 
Szia!
Belenéztem a kicsikébe
A potik, timmerek jók!
Az RX 0.4ohm de lehet hogy amultim nem tudja bemérni pontosan (min méréshatár 200OHM) de néztem ilyen állítható huzalellenállaton hogy azon a min-en is 0.4OHM...
A következő változott! (IC-t is cseréltem!)
Ha bekapcsolom áramgenerátoros állásban van a a fesz 1.45V. Avval az IC vel ami benne volt nincs áramgenerátoros üzemben.

üdv!
Mi lehet a probléma?
Következő: »»   68 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem