Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3461 / 3973
(#) Epu2 válasza gyula66 hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Nem jó. 3...500 mA -est keress. BC327 kedvelt típus.
(#) gyula66 válasza Epu2 hozzászólására (») Máj 18, 2020 / 1
 
Köszönöm a válasz. Azt vettem most. BC327-40.
(#) Tomi111 válasza gyula66 hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Szia! De legutóbb még invertálni akartad a relé működését, azért írtam én a BC337-et, mert az NPN. Vagy már változott a terv?
(#) increduluszoltan válasza Peter65 hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Köszönöm..jelzem,ha jutottunk valamire!
(#) gyula66 válasza Tomi111 hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Maradt az első Menyus féle PNP verzió. Nerm invertáltam. Abban a rajzban volt BC557B. Annak az kollektor áramát keveseltem. Amit te mondtál NPN 337-et a jó lett volna
(#) DannyTorrence hozzászólása Máj 18, 2020 /
 
Üdv

El tudná valaki magyarázni nekem, hogy miért "kel életre" egy pár elem, ha megcseréljük őket egy készülékben? Pl a lemerült elemek miatt alig működő távirányító újra életre kel, ha megcseréljük az elemeket. Most is ezt csináltam és már 2 hete jól működik, korábban meg alig érzékelt.
Mi ennek az oka?
(#) Gafly válasza DannyTorrence hozzászólására (») Máj 18, 2020 / 2
 
Kontakt hiba...
(#) DannyTorrence válasza Gafly hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Például páralecsapódás miatt?
(#) ujfalusi válasza DannyTorrence hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Igen, kontakt hiba. Elég ha megmozgatod, akkor is ez lesz az eredmény.
(#) Gafly válasza ujfalusi hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
De szokott még lenni elgörbült/elkoszolódot/korrodált érintkező a teleptartóban, mechanikai igénybevételtől törött forrasztás a teleptartónál/infra LED-nél is.
Mit hagytam még ki?
(#) menyus válasza gyula66 hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Az a rajz csak az egyszerű kapcsolási példát volt hivatott szemléltetni, a kollektor áramot én nem vettem figyelembe mert akkor mi maradna neked? Nyilván tehetsz oda nagyobb kollektor árammal rendelkező típust, csak arra figyelj hogy az az OC kimenet azért még meg tudja hajtani.
(#) nagym6 válasza DannyTorrence hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Én beforrasztom az elemeket a távirányítóba rövid vékony dróttal. Évekig jó az elem, és ezzel nincs tovább kontakthiba, ami egyébként állandó rázogatás ütögetéssel jár, mint tévézés melletti egyéb játék, miközben az istenért sem akar a reklámról lelépni a tévé másik csatornára (másik reklámra).
(#) szs válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Na, igen...
Én is láttam már olyant, higy a bicikli hajtókart felhegesztették, ahelyett, hogy rendesen beütték volna az éket, és meghúzzák a kontracsavart.
Ez kb. ugyanaz a műfaj, beforrasztani az elemet...
(#) gyula66 válasza menyus hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Köszönöm az elvi rajzot is. Ez alapján csináltam meg BC327-40 típussal. Úgy néz ki, hogy nagyszerüen működik.
(#) Directors hozzászólása Máj 18, 2020 /
 
Sziasztok!

Egy olyan amatőr kérdésem lenne hogy egy 12V-os led szalag ledjeit hogyan lehetne védeni a túlfeszültség ellen ? Esetleg szupresszor diódával ? ( Sose volt még dolgom ilyen fajta diódával. Bár ha jól olvasom akkor csak rövid ideig tesz szolgálatot ez a dióda.)
Ezen felül a fordított polaritás ellen ?
(#) nagym6 válasza szs hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Akkor mit tennél? Minden felület tiszta ép, gyakori kontakthiba, semmi tisztítás nem használ, esetleg egy hétig.
A hozzászólás módosítva: Máj 18, 2020
(#) nedudgi válasza Directors hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Ha megfelelő hűtőfelületre van ragasztva, 15V-ig folyamatosan működőképesek maradnak. Minden sor külön ellenállást tartalmaz. 15V fordított tápot is elviselnek - általában.
Milyen túlfeszültségre gondosz?
(#) nedudgi válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Én meghúznám a rugót az elemtartóban.
(#) nagym6 válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 18, 2020 /
 
Csak lemezes, az is gyenge. Videoton tévéknél volt ez, AAA elemeseknél. A felület sem megfelelő anyagból van, pár év után problémás volt.
(#) Directors válasza nedudgi hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Példáúl 24V.
(#) proli007 válasza Directors hozzászólására (») Máj 19, 2020 / 2
 
Hello! Lerajzoltam, hogy meg lehet ezt oldani, de teljesen életszerűtlen a dolog. Ha 12V van valahol, ott nincs 24V és miért lenne fordított polaritás..
Hülyeség ellen meg nincs orvosság. A védőáramkört is el lehet kötni, hibázni.

12VGuard.png
    
(#) kendre256 válasza proli007 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Idézet:
„Ha 12V van valahol, ott nincs 24V”

Kamionokban, teherautókban szokott mindkettő lenni. Az "alap" a 24V, de az egyéb cuccok miatt (autórádió, CB, stb. )kellhet a 12V is.
(#) proli007 válasza kendre256 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Hello! És akkor Te készítenél védőáramkört, ahelyett hogy megmérnéd hova kötöd?
(#) Gafly válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Kitömködni WC papirral mögötte?
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Voltak hasonló megoldások (hozták javítani), erősebb papírlapokkal volt agyontömködve az elemérintkezők környéke, nem használt. És a kifolyt elemsav marta felületek, talán ezt felinni volt bennük a papír.
(#) szs válasza Gafly hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Bár az is barbár módszernek tűnik, de a célt (hogy a lemezke a lehető legnagyobb felületén feküdjön fel) ezzel is el lehet érni, és nem kell az elemcserét megnehezíteni (forrasztással).
Én azon is sírva fakadtam, amikor beforrasztott üvegbiztosítékkal találkoztam.

Egyébként: az ilyen lemezkés elemtartót kitűnően fel lehet javítani hajgumival (befőttesguminak hívják a "bótba". (És ez most nagym6 ķérdésére is válasz. Az egyszerű elemcserét nem megnehezíteni kell.)
(#) szs válasza nagym6 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
No, a kifolyt elemekkel minek vitték már javítani... ha addig tettek rá...
(#) Makacs46 hozzászólása Máj 19, 2020 /
 
Hőmérséklet érzékelő hibásodott meg a hűtőszekrényben?Van egy eddig nagyon jól működő 18 éves DAEWO FRS 2011 IAL Side by Side hűtő-fagyasztó gépünk,mely a napokban felmondta a szolgálatot.A szerelő azt mondta vezérlő elektronika,de már ilyet nem lehet kapni.Egy hét mulva újra áram alá helyeztük és beüzemelt.Ment 2-3 napig majd kiolvadt.Az elektromos kábel dugőját kihúztam majd újra bedugtam,s beindult.Ez így ismétlődött többször.Azt figyeéltem meg,hogy bekapcsolás után a hűtés nem áll meg a beállított hőfokon(-19)hanem tovább hűt(-25,-26 amit észre vettem)ilyenkor a hangja is nagyon felerősödik.Lehet hogy ilyenkor egy bizonyos idő után kikapcsol és kiolvad (0 fokra is).S kezdődik elülről,dugó ki,dugó be.A hőmérséklet érzékelőt próbáltam megkeresni,de nem tudom hol találom a szekrényben,hogy meg tudjam nézni hogyan néz ki mert az interneten találtam két féle tipust és megrendelném
(#) Massawa válasza Makacs46 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Itt több gond lehet. Egynek örülhetsz, hogy a hütöközeg rendben van (különben nem hütene le még 19 fokra sem). Nem ismerem a hütöt, igy csak általánosan. A hömérséklet szenzor bizonyos hütökön egy kapiláris csö ( vékony csupasz rézdrotnak kinézö vezeték). Ez vezeti a hömérsékletet az érzékelöhöz. Ha a motor megáll abban van egy hökapcsolo ( mert a motor valoszinü, hogy -20 fok körül már nagyon meleg, amitöl kikapcsol.).
Ha komolyabb elektronika van benne abban van automatikus jégmentesitö, meg egyébb huncutságok. Meg voltak olyan hütök amiben 2 motor van külön a fagyasztonak és külön a hütönek ( kétajtos hütö). A kombinált - egy motoros már gond lehet, mert abban egy váltoszelep is van, hogy a motor mikor melyik részt hütse.
(#) Massawa válasza Makacs46 hozzászólására (») Máj 19, 2020 /
 
Amugy van egy Hütögép topik is.

Ott talán több segitséget kapsz.
Következő: »»   3461 / 3973
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem