Fórum témák
» Több friss téma |
Ekkora teljesítményűeknél már nem biztos, hogy 24 V-os az akkucsomag. 36 vagy 48 V-os lehet, azaz 3-4-szer 80Ah. 1500 W terheléssel ~2 óra.
Asztali PC-ket említett. Biztos nem ok nélkül. Tervező munkahely, könyvelés...
Egy laptop billentyűzetén nem lehet dolgozni. Belehülyülne a szegény szabvány billentyűzethez szokott dolgozó. ![]()
Emiatt említettem is a külső (vezeték nélküli) billentyűzetet és egeret.
Köszönöm mindenkinek a segítő hsz.-eket.Úgy látom, a két "szünetmentes -táp-os"fórumon bőven van átjárás, de az elején azért írtam mind a kettőre mert nem tudtam melyik a "pörgősebb"
Köszönettel:Ancsusz!
Sziasztok,
Szünetmentes tápellátásra lenne szükségem - gondolataim vannak, hogyan oldjam meg a feladatot, de kicsit bizonytalan vagyok benne. A rendszer: két kefés DC motor mozgatásával garázsajtó mozgatása a feladat, amik viszonylag nagy áramot (>10A) is felvesznek pillanatszerűen. 5-6 nyitás-zárás ciklusra szeretném, hogy legalább megoldott legyen a szünetmentes ellátás áramszünet esetén is. Az eddigi ötletem alapján valamilyen 12V (nominál) áramforrást használnék, a fogyasztókkal (vezérlő elektronika, adó-vevő, motorok) párhuzamosan kötve a 12V akkumulátort, amit csepptöltés szerűen mondjuk 13,2V-on tartana a táp. A hibát ott látom ebben az elgondolásban, hogy bár talátlam ipari kapcsoló üzemű tápokat, amiknek ilyen kimenete van, bizonytalan vagyok abban, hogy reagálna a rendszer amikor a motorok áramfelvétele megugrik, és mondjuk az akku sem 100%-os töltöttségű. Jó lehez az elképzelés, vagy más irányba keresgéljek?
Az akkumulátort 13,8 V-on kell tartani. Ehhez elég egy kisebb trafó töltő IC -vel, vagy 13,8 V-ra beállított áramvédett stab. IC-vel.
Nem kell aggódni, mindkettő 1,5 A-re le van korlátozva. A motorindulás néhány másodperce nem fogja megviselni. A hozzászólás módosítva: Máj 29, 2022
Én régen mindig azon aggódtam, hogy ha elmegy a hálózat, akkor az akku "hátulról" tönkreteszi az töltő elektronikát, vagy az elektronika leszívja az akkut. De a linkelt példánynál ezt már megoldották:
Idézet: „The main feature is a reverse leakage current (Max 10 µA at TJ = 0 to 40 °C VI = floating and VO = 13.7 V).”
Egy akármilyen olcsó kommersz automata töltőnél ez alapkövetelmény. Általában előírás, hogy először az akkura tesszük, majd bedugjuk a konnektorba. "Occsó" kínai regeneráló aut. töltő szépen kiírja, mennyi van az akkuban, hálózatra kapcsolva elkezdi tölteni. Ha túl gyorsan emelkedik a feszültség, visszaveszi az áramot. Túlterhelni nem lehet, mert korlátoz. Persze a kijelző miatt több a fogyasztása, ezért nem ilyent javasoltam.
Sziasztok!
Kaptam egy transzformátort a következő felirattal UCBL100-500. Mit lehet tudni erről ? valakinek egy leírása nincs hozzá? Köszönöm. A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2023
Szia. Igen
A hozzászólás módosítva: Dec 16, 2023
Sziasztok!
Nem találtam hasonló hozzászólást, így itt talán megfelelő helyen van. Szünetmentest szeretnék egy mini szerverszekrényhez amiben 2db 1 literes miniPC és egy SOHO router/switch üzemel. A PC-k maximális teljesítményigénye 135W darabonként és 19V-ot várnak táp oldalról, míg a routerek/switchek általában 12V 2-5 ampert kérnek. Ez ugye a maximális fogyasztás, jellemzően nem a maximális terhelésen járnak a gépek, a nap nagy részében épp csak üresjáraton. Amit szeretnék az több eset együttese, ezek a következők: Ne legyen felesleges feszültségkonverzió, tehát a kimenet max 24V. A bemeneti oldalon fogadjon hálózati feszültséget és lehessen más egyenfeszültségű forrásról is táplálni (solar, szél, autógenerátor, bármi ami megfelelő teljesítményű feszültséget tud szolgáltatni). A tároláshoz szívem szerint a LiFePo4 akkukat használnám. A cél az, hogy amennyire csak lehetséges "ingyen" üzemeljen, a hálózati feszültség csak biztosítékként játsszon szerepet a kapcsolásban. Ez az "ingyen" azért fontos, mert ezek lesznek a sokadik backup (mert ugye egy backup nem backup) szervereim egy olyan helyen ahol nem szeretném ha a folyamatos üzem jelentősen megemelné a háztartási fogyasztást. Foglakozott már valaki hasonló gondolattal? router szünetmentesSziasztok!Szeretnék egy szünetmentes tápot készíteni a routernek. 2-4 A-es elég is lenne, csak rövidebb kimaradásokat kellene kibírnia. Arra gondoltam, hogy készítek egy 12V-os akkupackot, Balanszerrel, ahogy kell. A balanszerre rákötöm a töltőt, ami folyton konnektorban lesz. A router pedig közvetlenül az akkupackról fogja kapni az áramot. Így ha megszűnik a 220V, akkor az akksi lemerüléséig, még kap tápot. Elfogadható ez az elképzelés? Nagyon és gyorsan kinyírja az akksit? Köszi előre is.
Ezen már én is gondolkoztam, napelemmel megfejelve...
Érdeklődéssel fogom figyelni, hogy mire jutsz vele, meg ha tudok segítek.
Hát ha nem érkezik valami hozzáértő válasz, akkor marad a puding meg a próba..
![]()
Nem gondoltál arra, hogy értelmes válaszhoz tudni kellene a router tényleges áramfelvételét? Régebbiekhez akár 9V 0,6 A-es táp is elég volt. Ma már "komfort-tól" függően, pl. kettős Wifi, gigabit lan,... akár 12 V 2 A is lehet.
Én nem vittem túlzásba, lásd melléklet. A tápegység teljesítménye és az akku (egyszerű ólom-savas) mérete (kapacitása és terhelhetősége) attól függ, mekkora a terhelés. Az is kérdés, mit szól a fogyasztó, ha 14 V-ot kap a bementére. Router-ekben már saját kapcsolóüzemű tápegység van, elvileg nem probléma.
A hozzászólás módosítva: Márc 15, 2025
Tehát a routert csak simán párhuzamosan kötötted a akksival? Amíg van áram egyszerre tölti az akksit és működteti a routert, ha kimarad akkor meg az akksi betáplál.
Hát kb erre gondoltam én is, annyi különbséggel, hogy Liion miatt lenne balanszer. Neked Savas akksid van. Az hogy bírja? Nem döglik ki az akksi a folyamatos töltéstől? Gondolom 90-99%ban van áram, és a csak maradékban megy akksiról, vagyis alig merül, de folyton töltőn van. Ez nem gond az akksinak?
Nem router van rákötve, de kb. mindegy is. Öt év alatt vesztette el az akksi a kapacitásának 35 %-át. Névlegesen 8 Ah-s munkaakku, nagy anyagi gondot nem okoz ha cserélni kell. Évente egyszer "megjáratom", műszerrel mérem a kapacitását. A mérés teljes merítássel jár.
Gyakorlatilag mindegy, hogy hogyan nem használod az akksikat (folyton töltőn van vagy csak pihen a sarokban), előbb-utóbb tönkremegy. A szünetmentesség ára. Van egy másik, hasonló elrendezés is, az egy Raspberry-t tart életben. Mivel ott jóval nagyobb a fogyasztás, oda már építettem be mélykisülés elleni védelmet.
Köszi a segítséget. Ezek alapján kipróbálom.
Valahogy én is így gondolom... mire a 3 Liion cella elszáll annyira hogy 10 percet se tartson ki, addigra behozza az árát. KÖszi az infókat! Szép napot!
Egyszerű, de előnyös lenne az akkuval soros nyitóirányú dioda és a diodával párhuzamos töltőáram beállító ellenállás. Ne terheljük túl a tápegységet merülés után, illetve ráér lassabban vissza tölteni...
A tápegység rövidzárvédett, túlterhelés esetén áramgenerátoros üzemmódba kapcsol át. A tápegység több áramot tud szolgáltatni, mint amennyi az elektronikának kell. Az akku több árammal tölthető/süthető ki, mint amennyit a tápegység tud adni.
Nem kell túlgondolni. ![]()
Nos, de. Látod azért ezek a dolgok kellenek, hogy biztosan jól működjön. forumtarsnak nem biztos, hogy evidencia.
Az összes szünetmentesben folyamatosan töltésen van az akkumulátor. Ugyanígy a riasztókban is. A töltőfeszültség korlátja be van állítva az akku alsó töltési feszültségére. Savas akkuknál ez 13,8- 13,9 V. Li... akkuknál adatlap szerint.
Én úgy gondoltam hogy ezeket a funkciókat ami a töltéssel kapcsolatos, a Li-ion BMS ellátja és nem kell vele foglalkoznom. Savasra nem merném csak úgy rátenni a router tápját, hogy nesze pajtás, töltsed csak, de a LI-Ion BMS-ének illene kezelni a ezeket a problémákat.
Jól gondolom?
Én azt hittem hogy csak merüléskor kapcsol be a töltés, nem folyamatos. köszi az infót.
Ez azért BMS re válogatja, sokféle van. Én nem láttam még olyat ami töltést is felügyelné. Esetleg tiltja a folytatást. Ugyanez merítés esetén, és cella hibánál. Azt hogy kiegyenlíti -e cellákat vagy nem, ... Konkrétumok kellenek, hogy lehessen bármit javasolni. 3 cella li üzemi tartománya kb 9-12V ebben üzemel e rendesen a router? Vagy lehervad 10 volton? Jó a lítium de tudni kell, hogy nem tolerálja a teletöltve tartást, cellankent kb 3.8v, de van eltérés hogy ez a feszültség feltöltéskor vagy merítéskor alakul ki. Nem ugyanaz a kapacitás van ekkor benne. Kell a fogyasztás, az áthidalási idő... Az előbbi miatt 3x tároló kapacitást adnék a számított helyett.
Jó a savas is, nem kell félni tőle 99% mindenhol azok vannak. De ott 13.5v az alap készenléti feszültség. 3 cella liionnal meg 11.4 Volt , az ezt tápláló táp feszültsége ha állítható akkor jó. Ha a router saját tápját akarod erre használni akkor ez behatárol pár dolgot. Bírja e a többlet terhelést üzemi + töltőáram, biztos nem, ha direkt akarod felhasználni, mint a forumtars esetében. Szóval... Raspberry Pi UPS HATSziasztok!Azt a feladatot kaptam, hogy a Raspberry Pi-hez fejlesszek a cégnek saját UPS-t. Találtam a neten számtalan gyári megoldást, de valahogy egyik sem nyerte el a tetszésemet. A saját eszközben az akku töltését az egyszerű TP4056 végezné. A táp Boostolását FP6298 végezné. Ez tud 4.5A-t, és ha minden igaz alacsony zajú. Ami a gyári megoldásoknál nem tetszett, hogy a ByPass valahogy mindegyikből hiányzott. Mikor a Raspberrynek biztosított a tápfeszültség a hálózatból, akkor az akkumulátort egy fet segítségével leválasztanám a Boost konverter bemenetéről, így a TP4056 tölthetné anélkül, hogy terhelve lenne közben az akksi. (Egyébként ez fontos lenne, mert bár a töltési idő itt abszolút nem számít, és csak áramszünet esetén működne akkumulátorról a Pi, azért a töltési idő így is lehet egy 5000mAh-s akksinál laza 6 óra is.) Ami számomra nem teljesen egyértelmű azaz, hogy a Boost konvertert hogyan célszerű kikerülnöm amikor hálózati feszültségről üzemel az eszköz? Ki kell-e egyáltalán kerülnöm, azaz a bemenő +5V-ot a diódán keresztül rögtön a boost konverter kimenetére célszerű-e kapcsolnom, vagy csak az akksit leválssztva a Boost konverter bemenetéről, rögtön mehet az 5V a Boost konverter bemenetére, maximum majd nem szabályoz? Nyilván még más sallangokkal is ki lesz egészítve ezaz egész: energia monitorozás INA219-cel az akksi felől, visszajelzés a töltő állapotáról optocsatolón keresztül, illetve visszajelzés az akkumulátoros / hálózati működésről szintén optón keresztül, ezek mind a Pi GPIO-ra futnak majd be, és saját magát manageli. Ha kritikus szintre merül az akksi, akkor leállítja magát. Az alap ötlet egyébként az volt, hogy a Pi-nek csak addig kell tudnia "életben maradni" tápellátás nélkül, amíg biztonságosan leáll. Több helyen okozott sajnos gondot, amikor éppen az SD kártyára való írás közben ment el az áram, mert olyankor bizonyos fájlokat "kinullázott", és más lehetőséget nem találtunk (javaslatként sem) ennek küszöbölésére.
Hello! Az FP6298 működését az EN bemenetén le lehet tiltani mikor van hálózat és nem kell a Fet a lekapcsoláshoz.
Fizikailag mennyi hely áll rendelkezésre? Tápegység, 12 V-os akksi és egy THD12-2411WI nem megoldás?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |